EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Operace ANTIMONY - 70. výročí

 30. 04. 2013      kategorie: Události      0 bez komentáře

Tuto sobotu 4. května se v Rovensku pod Troskami uskuteční mimořádná akce, která bude jednou z největších svého druhu v celé republice: ANTIMONY 70 - městské oslavy 70. výročí památných událostí z roku 1943, spojených s paravýsadkem Antimony a hrdinstvím tehdejších obyvatel města.

Záštitu nad akcí převzal Senát České republiky, jmenovitě jeho předseda Milan Štěch, hejtman Libereckého kraje Martin Půta (oba přislíbili osobní účast), Armáda České republiky a město Rovensko pod Troskami.

Patronát na akcí má ČS obec legionářská. Program bude probíhat na náměstí od 9.00 hodin, kde se představí současná armádní technika. Naplánována je i účast výsadkových jednotek AČR se seskokem v místě konání. Dále bude na místě možnost vidět dobové stanové městečko britské armády (v podání klubu vojenské historie "Rota Nazdar") včetně dobové vojenské techniky.

Psali jsme: Držitelů zbrojního průkazu přibývá, stejně tak i zbraní

Operace Antimony (anglický název pro kov antimon) byl krycí označení pro paradesantní výsadek vyslaný v říjnu 1942 z Anglie na území Protektorátu Čechy a Morava.Výsadek byl organizován zpravodajským odborem exilového Ministerstva národní obrany a byl řazen do druhé vlny výsadků.

Hlavním úkolem byla zpravodajská činnost, v rámci níž mělo být obnoveno spojení mezi domácím odbojem a exilem, přerušené heydrichiádou. Skupina působila v té době jako jediná v protektorátu, převážně v oblasti Českého ráje a Podkrkonoší. V obtížných podmínkách dokázala kontaktovat Vladimíra Krajinu a navázat spojení s Londýnem. V lednu 1943 však byla kvůli konfidentovi prozrazena a zlikvidována.

Čest jejich památce!

Psali jsme: Starý mariňák dostal po 73 letech zpět svojí pušku M1 Garand z 2. světové války

Přijďte se na tuto velkolepou akci podívat, my tam určitě jdeme!

 Autor: Michal Pivoňka

CENOVÉ BOMBY (600)

Komentáře

Článek nemá žádný komentář. Buďte první!

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací