EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Pilot německé Luftwaffe se po letech vrátil na místo činu, aby se omluvil

 21. 08. 2018      kategorie: Vojenská historie      21 komentářů

Druhoválečný pilot bombardéru Dornier 217E-4 Willi Schludecker se vrátil na místo, které bombardoval v dubnu 1942, aby se omluvil.

pilot00
Foto: Druhoválečný pilot bombardéru Dornier 217E-4 Willi Schludecker

Ve svých 87 letech měl druhoválečný pilot jediné přání, kterým bylo usmíření se s obyvateli britského města Bath, které při německém náletu v roce 1942 ztratilo 400 obyvatel a rozbořeno bylo více jak 19 000 domů.

Psali jsme: Nejničivější zbraň v historii lidstva - téměř 60 megatunová termonukleární puma

pilot01
Foto: Následky bombardování britského města Bath

Chris Kilminster, pamětník, který při daném náletu přišel o několik příbuzných a nyní organizuje vzpomínkové bohoslužby, se nechal slyšet, že to muselo být pro Schludeckera velmi těžké rozhodnutí po letech opět přijet do Bath.

"Trvalo mi dlouhou chvíli se smířit se svou historií," řekl Schludecker. "Ale usmíření s občany města je mé poslední přání." Přestože si pilot původně myslel, že na něj budou britové za jeho činy zlí, opak byl pravdou a obyvatelé města se k Schludeckerovi chovali velmi mile.

Psali jsme: Objekt K-116

Po pilotově oficiální omluvě se rozhostila minuta ticha za všechny padlé oběti tehdejších náletů.

Willi Schludeckerovi bylo jen pouhých 21 let, když absolvoval 3 bombardovací mise nad městem Bath. Celkově za války absolvoval 120 letů během kterých byl 9 sestřelen. Za své činy byl vyznamenám Železnými kříži II. a I. třídy.

pilot03
Foto: Willi Schludecker za války a v roce 2008

Přestože se za 2. světové války děly mnohem rozsáhlejší zvěrstva, je tento příběh uvědomění si odpovědnosti za své činy hodný obdivu.

bath
Foto: Willi Schludecker u bombami poškozeného domu bývalé burzy práce ve městě Bath

 Autor: Michal Pivoňka

CENOVÉ BOMBY (1406)

Komentáře

visitor

23. 08. 2018

snad jediný nebo jeden z mála ochotných uznat že podporoval něco nelidsky hrozného

Otazník

23. 08. 2018

Nechápu, proč se sem dává deset let stará zpráva...

Josef Kokrda

22. 08. 2018

No, tak nyni budou Němci čelit náporu tisíce anglo-amerických pilotu v Hamburku, Dráždanech, Wuppertalu a v jiných městech.

Zambo

22. 08. 2018

A omluvil se někdo v Dresden? A jsou i jiná města v Německu srovnaná se zemí kobercovými nálety.

Jaromír Nevidal

21. 08. 2018

Merile na čem jedeš ? Zažil jsi druhou světovou ? Půjdeš v září před německý konzulát demonstrovat jako ti co dnes řvou na Václaváku ? Odsuzuješ rusáky.Kde bys dneska bez nich byl ? Je mi tě líto jako všech těch, kteří zapomněli , nebo nechtějí vědět co tady páchalo Německo, kterému dnes lezete do ři..ti. Jako v jedne pohádce : Pro falešnou slavu, pro pár falešných zlaťáků... Jidáš je proti takovým jako Vy čestný skaut

Michal

21. 08. 2018

Surcuf chtel bych videt tebe jak by ses zachoval.Kolik jemu podobnejch bylo,a koho to napadlo.Bohužel byla valka a poslouchal jen rozkaz.

Surcuf

21. 08. 2018

Nevím, co na tom chcete oceňovat, dědek chce jen ulevit svému svědomí a tuší, že lidé, které tenkrát bombardoval už zřejmě nežijí, to čekal dost dlouho "hrdina".......

Bardit

21. 08. 2018

Manteufel: Však přijel v civilu (viz fotka u poškozené zdi domu), ta fotka v uniformě evidentně není z daného dne.

Manteufel

21. 08. 2018

jako že přijel v hadrech z války? tak to museli briti ocenit, doufám že měl i medaili za to bombardování

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací