EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Pochoduj nebo zemři - Češi a Slováci v cizinecké legii

 03. 09. 2018      kategorie: Události      8 komentářů

Po převratu v roce 1948 se řada Čechů a Slováků aktivně zapojila do boje proti komunismu. Ve službách cizinecké legie a později i americké armády bojovali a umírali v nelidských podmínkách na bojištích ve Vietnamu.

Válka ve Vietnamu je stále kontroverzní téma. Jednalo se o vrcholný střet studené války, který neměl žádné vítěze, jen poražené. Vietnamská válka tak zůstává citlivým tématem mezi veterány, pro Francouze i Američany. Pro českého a slovenského diváka zdánlivě odtažité téma.

cesivlegii
Foto: Řada Čechů a Slováků se aktivně zapojila do boje proti komunismu ve službách cizinecké legie

Psali jsme: Britský veterán ze 2. světové války znovu navštívil město, které osvobodil. Stačilo si jenom nasadit speciální brýle

Přitom právě vietnamská válka je plná paradoxů, které ukazují, jak se člověk nečekaně ocitne uprostřed událostí, které ani s odstupem času nedokážeme jednoznačně vysvětlit. Dlouhá léta byli Češi a Slováci bojující ve válce ve Vietnamu označováni československým totalitním režimem za zločince a pomatené dobrodruhy.

Příběhy těchto Čechů a Slováků tak pro nás představují neznámou kapitolu dějin. Bojů v daleké džungli se zúčastnil překvapující počet našich rodáků. Celkem 1620 Čechů a Slováků bojovalo a umíralo na vzdáleném bojišti jihovýchodní Asie. Spojoval je společný boj o přežití a mnohé z nich i touha bojovat proti komunismu, před kterým utekli z rodné země. Film scenáristů Luďka Navary a Ladislava Kudrny a režiséra Michaela Kaboše je prvním a zároveň posledním zachycením autentických osudů žijících pamětníků.

 

Psali jsme: Fort Fest CZ 2017 Králíky se blíží

 Autor: Hanz

CENOVÉ BOMBY

Komentáře

Delta

11. 03. 2019

Blahobyt 1.republiky je nelákal, tak utíkali
Nablýskané limuzíny, módní róby, všichni upravení a spokojení. Tak zachycují dobu první republiky tzv. filmy pro pamětníky. Ale jak už to tak bývá, není všechno zlato, co se třpytí. Ze statistických údajů Masarykovy doby vyplývá, že začátky české či vlastně československé samostatnosti nebyly zrovna jednoduché.Když se řekne první republika, jistě se mnohým z vás vybaví Oldřich Nový, Adina Mandlová, Nataša Gollová a legendární snímek Kristián. Noblesa a romantika dolehne na každého diváka a věta „Zavřete oči, odcházím…“ zlidověla. Především ve čtyřicátých letech byly natočeny desítky filmů, dnes oblíbené jako díla pro pamětníky. Většinou působily honosně.Vyšší třída se tehdy opravdu neměla špatně: například v roce 1931 zde žilo 909 lidí s ročním příjmem nad 1 milion Kčs. Jen pro porovnání, letošní statistiky říkají, že v ČR dnes žije na 16 200 tzv. dolarových milionářů s majetkem vyšším než 18 milionů korun. Jen 62 lůžek na 100 lidí Ale co chudí?

Delta

11. 03. 2019

Nedivím se,že utíkali
A v Československu byly v letech 1918 až 1938 znát obrovské rozdíly mezi oblastmi, úroveň života směrem na východ výrazně klesala a Podkarpatská Rus se prakticky nedá počítat do statistik, neboť by celkový obraz zcela změnila.Je potřeba uznat, že Masaryk a spol. začínali téměř od nuly. Museli uzavřít hranice, zavést vlastní měnu, udělat reformy a ty vždy přinášejí oběti. Navíc právě skončilo období vojenských střetů. Po první světové válce byla nouze o potraviny, pole zůstala neoseta a stoupaly ceny potravin. Některá čísla ale jsou, v porovnání s dneškem a s přihlédnutím ke všem faktům, naprosto mimo realitu. Učňové, kteří už dál z drtivé většiny nestudovali, pracovali i 84 hodin týdně, v zemědělství byly mzdy okolo 1 Kč/hod, v zemi bylo jen 200 dětských lékařů, z tisíce novorozenců jich v průměru 48 zemřelo. Vysokých škol bylo na území dnešní ČR jen 13 a nejhorší situace byla v bydlení. Z celkového počtu sociálně potřebných rodin mělo 58,5 % jen jednu místnost, 22,9 % nemělo tekoucí vodu, 40 % bytů bylo vlhkých a na 100 osob připadalo 62 lůžek! Ekonomika mezi deseti nejlepšími na světě

Delta

11. 03. 2019

Dnes v České republice působí 76 vysokých škol a také bydlení je úplně jinde. V novém tisíciletí se postavily desetitisíce bytů ročně a v jejich vybavenosti je naše země vysoko nad evropským průměrem.Pokud ale srovnáváme, je potřeba uvést veškeré ukazatele. V mnoha z nich na tom bylo Československo za první republiky lépe než dnešní zadlužený stát! Mělo totiž tu výhodu, že se na jeho území nacházelo asi 70 % veškerého průmyslu Rakouska-Uherska, což po rozpadu této říše vládám značně zjednodušilo situaci. Období 20. let s výjimkou jeho počátku bylo hospodářsky velmi úspěšné – hospodářství se stabilizovalo. Druhá polovina 30. let pak znamenala vyrovnávání se s krizí a naše ekonomika se zařadila mezi 10 nejlepších ekonomik ve světě. V roce 1933 musel stát uživit na milion nezaměstnaných! Když tento oříšek rozlouskl a znovu se stabilizoval, přišel další úder. Hitlerovým zabráním Sudet oficiálně končí období 1.republiky.

Karel Vancura

04. 09. 2018

Kazda valka je kruta a obycejni vojaci a obyvatelstvo na obou stranach byvaji porazeni, aspon v dany okamzik to tak vypada.

kryz politici nemaji rozum, prerusta krize ve válku. na druhou stranu, kazdy mame svá práva, bez ohledu na to, zda je mir valka ci neco mezi. a sva prava mame pouze tak dalece, jak si je dokszeme hajit. prava a pravidla zrovna tak. kdyz to prezenu, pokud spolecnost za vrazdu da trest 15 minut v koute, tak jaksi bude pro smich. ( extremni oriklad).

idealy je potreba branit. idealy ktere se nebrani, se stavaji historii, pak legendami a pohadkami. az si na ne uz nikdo nevzpomene.

kdyz slu bojovat za svou cest, za svou viru a presvedceni, tak to byli hrdinove. at je ta ci ona historie lici jak zrovna chce.

pamatuji si, prelom roku 89 a 90, pred revoluci byl Janek Zisku v dejepisu prezentovan jako narodni hrdina a v prosinci ci lednu jako loupezivy rytir, lapka a buric. ta skoro 600 let stara historie se pres noc nezmenila. Vszne ne.

co si ze svych naroku nedokazu ubranit, to mit nebudu. a idealy taky ne. zrovna tak viru. je to jiste kontroverzní téma, ale cest jejich pamatce.

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací