EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Politici, nenuťte naše vojáky, aby se cítili jako zbabělci a srabi

 27. 10. 2018      kategorie: Události      8 komentářů
Přidat na Seznam.cz

Pro vojáka není větší potupy, než když jej někdo nazve zbabělcem. Dobře vím o čem mluvím. Sám jsem to zažil v roce 2009. I když své jméno dokážete očistit, již nikdy se nezbavíte hořkosti v ústech a tu špínu ze sebe nedokážete úplně smýt. A přesně do této pozice tlačí naše vojáky prohlášení politiků, které učinili v průběhu posledních několika měsíců, když požadují jednostranné stažení našich kluků z Afghánistánu. 

1-kontingent
Foto: Příslušníci naší bývalé elitní jednotky SOG v Afghánistánu. Členem této jednotky byl i autor tohoto článku

Důvodů, proč je nutná naše účast na zahraničních misích, bylo popsáno v posledních dnech mnoho, ale dovolil bych si ještě jeden přihodit. Voják je cvičen a připravován k boji. Boj je jeho prací a jeho posláním. Účast vojáka v zahraniční misi je něco jako maturita. Můžete být cvičen sebelépe, ale dokud se nezúčastníte bojové operace, tak si nikdy neověříte, co ve vás je a jestli na to po psychické stránce máte. Bojovému umění se nelze naučit pouze z knížek nebo na cvičáku. Plavat se také můžete naučit z knížky, ale pokud poprvé nevlezete do bazénu, tak nikdy nebudete vědět, jestli umíte plavat nebo ne. Takže i toto je jeden z důvodů, proč je naše účast na zahraničních bojových misích důležitá. Pokud nechceme mít pouze armádu teoretiků, ale chceme mít vojáky se zkušenostmi, tak se bojových operací musíme účastnit i s tím rizikem, že budeme mít ztráty. 

Vojáci samozřejmě znají rizika a s tímto vědomím do toho jdou. Kdyby tam to riziko nebylo, tak si můžeme koupit „airsoftky“ a hrát na louce za barákem. S tímto vědomím i přijímají ztráty svých kamarádů. Vypijí skleničku na jejich památku a jdou dál. Takto to vojáci řeší už po staletí. Osobně jsem byl svědkem úmrtí ať už spojeneckých nebo našich vojáků a nikdy jsem se nesetkal s tím, že by někdo za mnou nebo jiným velitelem přišel a řekl „máme ztráty, musíme to zabalit“. Naopak každá takováto událost vojáky ještě více stmelí a posílí je v jejich odhodlání jít dál a ukázat nepříteli „MY TO NEVZDÁME“.

czech
Foto: Český voják v Afghánistánu (ilustrační foto) | zdroj: army.cz

O to hůře na jejich psychiku působí prohlášení politiků o tom, že jejich boj je zbytečný, že jsou okupanti, že tam neměli nikdy chodit a požadují jejich jednostranné stažení. Živě si dovedu představit, jak by se vojáci cítili, kdybychom skutečně rozhodli o jejich stažení. Na základně, kde trávili čas se svými spojeneckými kamarády, by balili materiál a připravovali by se k odchodu. Jejich kamarádi by odjížděli do akce a nechápali by, proč odjíždějí. Na otázku proč odjíždějí, by se jim snažili vysvětlit, že oni to nechtějí, že je to politické rozhodnutí z Prahy. V očích spojenců by ale jasně viděli despekt, s jakým na ně hledí a cítili by hořká slova „ZBABĚLCI, utíkají z boje a nás tady nechají.” 

Po staletí byli Češi vyhledávanými vojáky pro jejich odvahu, bojovnost a pověst chrabrých a statečných bojovníků, kteří neutíkají z boje. Pokud s nějakým vojákem zavedete debatu na českou historii, tak nejčastěji uslyšíte o událostech v letech 1938 a 1968 a hned se vás zeptají, proč jsme se tenkrát nebránili. Můžete sice argumentovat českými parašutisty, letci a tisíci dalšími vojáky, kteří po boku spojenců hrdinně bojovali za naši vlast, ale události roků 1938 a 1968 v jejich myslích prostě nepřebijete. 

acr_vojak_porazen
Foto: Nenuťme naše vojáky, aby se cítili jako zbabělci a srabi

Nedovolme, aby se po roce 1938 a 1968 stal rok 2019 dalším rokem, který bude v historii vnímán jako rok, kdy Češi odešli bez boje. Nedovolme populistickým politikům, kterým rozhodně nejde o život našich kluků, ale pouze o sběr politických preferencí, aby pošpinili dobré jméno naší armády a naplivali do tváří všem těm, kteří obětovali své zdraví a životy v boji proti terorismu. Pokud odejít z Afghánistánu, tak pouze tehdy jestliže se budou stahovat i naši koaliční spojenci a ne pouze jako jednostranný krok České armády.  

 Autor: Lumír Němec

Komentáře

carlos

28. 10. 2018

Takhle, já si myslím, že naši kluci nejsou o nic méně odvážní než jiní kluci v zeleném.
Problém je asi jinde...


https://eurozpravy.cz/zahranicni/amerika/212775-kolik-stoji-usa-valka-s-terorem-ohromujici-cislo-neni-vubec-konecne/

Jen USA stál Afganistán do této chvíle 900 mld. USD., tj. vojenský rozpočet ČR pro příštích 450 let (do roku 2468).
Afganistán by jen z toho zdroje mohl žít příštích 45 let (do roku 2063), aniž by jediný Afgánec musel pohnout prstem.

Kuchyňský bundle: lednice + mikrovlnka + sporák = 15.000, resp. 10.000, cca 450 USD (nákup ve velkém)
900.000.000.000 : 450 = 2.000.000.000 (2 mld. kuchyňských setů)
Jeden tank Abrams dokáže vystřelit jednou ranou zároveň: 20 ks lednic + 20 ks mikrovlnek + 20 ks sporáků. (Je to skvělý tank s neobyčejnou schopností.)


2.000.000.000 : 6.000.000 = 333.333333333 (tedy každá afgánská rodina by mohla doma mít cca 300 kuchyňských setů)

Výrobci bílé techniky v Americe mají megazisky. Afgánci jsou pod hromadami kuchyňského zařízení, které mohou do konce života v poklidu odvážet do kovošrotu, což vyvolá nebývalý nárůst v oblasti afgánského metalurgického průmyslu a s ním kooperujících průmyslových odvětví a služeb.

Ani jeden mrtvý Američan! (i Čech)
Všichni spokojení.

Nešlo to takto Ameriko?!
Všechno je to jenom proto, že si jeden makak chtěl hrát na kovboje.

Jirka

28. 10. 2018

Koukám že už mi tu zmizel druhý koment na tomhle webu, na nezavřené stránce v mobilu ještě je, no jo každému se moje názory nehodí, bohužel vám tím mazáním pak nesedí počty komentů v náhledech tak to zlepšete a až si někdo z vás udělá jiný web na podobné téma kde nebude mazat ozvěte se emajl máte.

Pierre

28. 10. 2018

Voják je voják a boj a příprava na boj je jeho prací - s tím musím souhlasit, nicméně autor by si měl uvědomit, že o tom kde, kdy a za jakých podmínek bude voják bojkovat nerozhoduje on ale politici, to je zase práce politiků a voják by jim do toho neměl kecat- to mu nepřísluší, maximálně jako občam smí volit jiné politiky

Refael

27. 10. 2018

Emanuel,
Nechápu, jak můžete nazývat české vojáky "žoldáky", když je tam poslala vlastní vláda?

Přidat komentář