EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Poslední sbohem italské ponorce Scirè

 04. 08. 2021      kategorie: Události      2 komentáře
Přidat na Seznam.cz

Na začátku osmdesátých let minulého století se v italském tisku objevila zpráva, že příslušníci izraelských speciální oddílů použili k výcviku vrak ponorky Scirè, která byla za 2. světové války potopena nedaleko přístavu Haifa britským námořnictvem. Tato informace vyvolala u italské veřejnosti a zejména u italského námořnictva velké emoce, protože ponorka Scirè byla ikonou italských námořníků a cvičení izraelských námořníků u trosek ponorky bylo považováno za velkou neúctu k mrtvým hrdinům. Zde je třeba uvést, že ponorka Scirè se za 2. světové války účastnila jedné velmi úspěšné mise italského námořnictva, a protože takových úspěšných misí už Italové moc neměli, stala se Scirè skutečným kultem italských námořníků.

19. prosince 1941 pronikla ponorka Scirè k britské námořní základně v Alexandrii, kde vysadila čtyři vepříky, což byly řiditelná torpéda. Italským námořníkům se na vepřících podařilo dostat do přístavu a tam za pomocí náloží těžce poškodit dvě nepřátelské bitevní lodě a dva torpédoborce. Poškození britských válečných lodí bylo opravdu velké a lodě před potopením zachránila jen skutečnost, že v přístavu bylo mělké dno. Ponorce Scirè se stal osudný den 10. srpen 1942, když byla nedaleko Haify odhalena britskými letadly a poškozena hlubinnými bombami. Protože hrozilo, že se ponorka potopí, nařídil její velitel, ať se loď vynoří a posádka se vzdá. Britové patrně úmysly Italů nepochopili a po vyplavání Scirè na hladinu po ní začali střílet z pobřežních děl. Hořící ponorka se po několika zásazích potopila a vzala s sebou do hlubin i celou posádku.

35c0kmw_-_scireFoto: Italská ponorka Scirè byla ponorka třídy Adua, postavená ve 30. letech 20. století, která sloužila během 2. světové války v Regia Marina. Byla pojmenována po severní oblasti Etiopie, která byla v té době součástí italské východní Afriky | Neznámý autor / Wikimedia Commons / Public domain

Vrak ponorky byl dlouhou dobu zapomenut, dokud ho v roce 1982 neobjevil izraelský podvodní archeolog Ehud Galili. Ten o vraku informoval úřady a Izraelci, kteří si nebyli patrně vědomi hodnoty, kterou pro Italy tato ponorka měla, začali u vraku ponorky cvičit svá elitní komanda. Italská vláda poté požádala Izraelce, aby povolili italskému námořnictvu z vraku exhumovat těla mrtvých námořníků, aby je mohli konečně řádně pohřbít. Nejednalo se tak o samozřejmou věc, jak se může zdát, protože Itálie byla za války součástí OSY, byla spojenec Německa a v Izraeli byli Italové mnohými považováni za spoluúčastníky holokaustu. Na mrtvé italské námořníky ve vraku ponorky se nahlíželo podobně. Naštěstí od 2. světové války uběhlo dost času a Izrael měl v té době již s Itálií dobré vztahy Izraelci nakonec Italům exhumaci námořníků dovolili. V roce 1984 se italským potápěčům podařilo všechny ostatky z vraku vytáhnout, aby je pak za vojenských poct v Itálii konečně pohřbili. Vrak ponorky se stal symbolem dobrých vztahů Itálie a Izraele a také se u něj v roce 2015 uskutečnilo společné námořní cvičení Vycházející hvězda, kterého se zúčastnilo italské a izraelské námořnictvo.

Zdroj: research-repository, Wikipedia

CENOVÉ BOMBY 600)

Komentáře

Radek

06. 08. 2021

Sciré hlavně vypouštělo Maiale proti Gibraltaru, po dvou neúspěšných výpravách uspěla v září 1941 a potápěči s Maiale potopili/těžce poškodili 3 britské tankery.

karel3

04. 08. 2021

Docela dojemný příběh.
Malinko zvláštní je, když byla ponorka Scirè pro Italy takovou ikonou, že po ni nezačali pátrat sami hned po válce.

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací