EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Pozůstatky německé druhoválečné divize SS-Nord

 12. 11. 2015      kategorie: Vojenská historie      0 bez komentáře

Tato 6. horská divize SS bojovala na východní frontě nepřetržitě celých 1214 dní od července 1941 do roku 1944. Vojáci v této divizi byli hlavně norští, švédští a dánští dobrovolníci s vynikajícími lyžařskými schopnostmi, kteří bojovali převážně v nehostinných oblastech východní fronty.

nord_02
Foto: Osobní prsten jednoho z příslušníků divize NORD

Partička nadšenců se vydala po stopách této divize a v místech původních bojových pozic nalezla spoustu zajímavých relikvií jako jsou helmy, zbraně, osobní předměty apod.

Psali jsme: Fotografie japonského pilota kamikaze, která se stala jedním ze symbolů války v Tichomoří, má nové vysvětlení

nord_03
Foto: Německá pistole Parabellum Luger P.08

Divize Nord se pak v roce 1944 účastnila Laponské války proti Finsku. Po stažení byla převelena do Dánska a později do Německa, kde se účastnila Operace Nordwind. Poté se divize stáhla přes Rýn dál hlouběji do Německa.

nord_04
Foto: Zbytky protipěchotní obrany

Psali jsme: Osvobození koncentračního tábora v Osvětimi ...

Zbytky divize se vzdaly v květnu roku 1945 americkým vojskům v Bavorsku. Podobné skupiny i jednotlivci hledačů-nadšenců, kteří hledají (nejen) válečné artefakty, jsou i u nás v ČR a často i oni nalézají opravdu moc pěkné kousky.

nord_07
Foto: Německá helma s patrnými insigniemi SS

nord_08
Foto: Originální rytba příslušníka 6. divize SS NORD

nord_11
Foto: Osobní známka vojáka (tzv ID známka) a skleněný kalamář

nord_14
Foto: Motocyklové poznávací značky divize Nord

nord_16
Foto: Důstojnická přezka jednotek SS

 Autor: Michal Pivoňka

CENOVÉ BOMBY (328)

Komentáře

Článek nemá žádný komentář. Buďte první!

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací