EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Proč Stalin souhlasil s americkou základnou na půdě SSSR?

 19. 03. 2019      kategorie: Vojenská historie      17 komentářů

Z depeše, která přišla do Berlína 2. června 1944 ve 4:05 hodin, byl Hitlerův štáb v šoku. Pokud zpráva nelže, znamenalo by to, že se Američanům povedlo přimět Stalina k něčemu neuvěřitelnému. „Maďarský Debrecín zničil americký bombový útok!“ hlásala depeše...

Situace na evropských bojištích v květnu 1944 nevypadala pro Spojence vůbec zle. Z východu se jako jeden velký tank valila Rudá armáda. Itálii od jihu osvobozovaly americké, britské, kanadské, polské, indické, i francouzské jednotky a nad kanálem La Manche bylo ve vzduchu cítit napětí. Otevření západní fronty bylo na spadnutí. Ani náramně příznivá situace však Spojencům nedovolovala, aby usínali na vavřínech. Z toho důvodu se zrodila jedna z nejúžasnějších akcí 2. světové války. V íránském Teheránu ji nevyzpytatelnému Stalinovi již na konci roku 1943 předložil americký prezident Franklin Delano Roosevelt. „Můj následující návrh přinese zisk oběma stranám,“ začal zeširoka Roosevelt. Dobře věděl, že cestou ke svému sovětskému protějšku musí našlapovat jako lehkonohá baletka. Již za pět minut bylo Stalinovi jasné, proč všechny ty tanečky. Američané totiž navrhovali, aby jim Rudá armáda na svém vlastním území poskytla šest vojenských letišť. Důvod? K tomu se Stalin dovedl propracovat sám. Myšlenka se mu však upřímně líbila. Znamená to přece, že za drobnou cenu, vpuštění pár stovek Američanů na své území, mu americké bombardéry pročistí pozice pro budoucí vpád na Balkán a do střední Evropy.

image001
Foto: Sovětští vojáci pozorují přistání amerického letounu B – 17 na ukrajinském letišti

Psali jsme: Pražské povstání - město barikád a bitva o Český rozhlas

„Nu dobrá! Podrobnosti doladí naše generální štáby“ dodal rozhodnutý Stalin. Zatímco se zvedal z křesla, nad pruhem území, který se táhne od Slezska přes Maďarsko a Rumunsko až k Černému moři, byl vyřčen nesmlouvavý ortel. Dosud totiž platilo, že byla tato odlehlá oblast mimo akční rádius jak Sovětů, tak i Američanů. Jejich domovem bylo dobře vybavené letiště v jihoitalském městě Foggia. Právě Foggia od takového Debrecínu, který se proslavil jako premiérová oběť připravované operace Frantic (Zběsilý), dělilo 900 kilometrů. Dvojnásobnou vzdálenost v té době zvládly jen americké bombardéry B – 24 Liberator. Tito "vzdušní mamuti" ovšem nemohly jít do akce sami. Letouny byly příliš neohrabané, pomalé a tudíž zranitelné. Společnost jim dělaly další bombardéry B – 17, k tomu je nutné ještě přičíst stíhací letouny P – 38. Vtip operace Frantic tak měl spočívat v tom, že si svazy bombardérů dovolí překročit právě tuto hranici pro bezpečný návrat a toto bylo možné jen díky letištím, která se začala připravovat na západě SSSR.

1280px-thumbnail
Foto: Američtí a sovětští vojáci píší vzkazy na letecké pumy

Roosevelt původně požádal o šest základen. Jenže se sklonkem května 1944, zrovna když finišovaly přípravy na operaci Frantic, začínali Sověti dělat obstrukce. Tři letiště musela Američanům stačit. Dále najednou nesmělo do Sovětského svazu odcestovat původně dohodnutých 1200, ale jen 450 mužů. Načež se tito, na sovětskou půdu vpuštění letci a letečtí technici, brzy nestačili divit. V místě jejich působení, které mělo rozměry tří velice primitivních letišť u ukrajinské Poltavy, je čekalo permanentní špiclování ze strany NKVD. Navíc měli zakázáno opustit území základny.

Psali jsme: 28. říjen 1918 - den kdy vzniklo Československo

Na Američany tak čekala ubíjející izolace ve válkou vyrabované Ukrajině. Poltavskou nejistotu, depresi a napětí mohlo odehnat jedině vlastní započetí operace Frantic. K tomu konečně došlo těsně po půlnoci 2. června 1944. S Foggiou se tehdy rozloučilo 170 bombardérů B – 17 dále 12 letounů B – 24, 110 doprovodných stíhacích letounů P – 38 a ještě 70 stíhaček P – 51. Obří svaz za ohlušujícího burácení přelétl Jadran, prokličkoval Balkán, který byl stále obsazený Němci, aby konečně dospěl ke svému cíli.

image002
Foto: Sovětské stíhací letouny spolu s americkými bombardéry na polním letišti poblíž ukrajinské Poltavy

Stačilo pár minut a stovky tun bomb učinily z krásného historického Debrecínu, vzdáleného 220 kilometrů na východ od Budapešti, doutnající ruinu. Času ovšem nebylo nazbyt. Sotva Hitlerův maďarský spojenec dostal tento neuvěřitelný úder, odlehčené bombardéry okažitě směřovaly dál na Poltavu. Jejich velitel generál Curtis Le – May mohl už v 8:25 osobně potěšit prezidenta Roosevelta, že bylo zničeno 90 % rafinerie ve městě a ztracen byl pouze jeden bombardovací letoun B – 17.

Pro velký úspěch se operace Frantic opakovala již 6. června 1944 a to náletem na Hitlerem ovládané rafinérie v rumunském Galati. O pět dnů později, po třetím neméně úspěšném bombardování rafinérií ve Focsani, se ovšem objevila závažná komplikace. Stalin se dozvěděl, že Američané nedodržují rozkaz nepohybovat se mimo území základny. O tom, že šlo o letce, kteří si pouze "vyhodili z kopýtka" se ale už NKVD Stalinovi nezmínilo. Stačilo to ale jako pozdější odůvodnění, proč se sotva přizvaných Američanů zbavit. Nic neznamenaly úspěchy, kterých napříč Balkánem dosahovaly posádky bombardérů v následujících třech měsících.

95.BG_-_Fortepan_15948
Foto: Posádka bombardéru B – 17 (Polární hvězda) pózuje před svým strojem na území Sovětského svazu

Dne 19. září 1944, po náletu na letiště v Szolnoku ve středním Maďarsku, byl americký letecký personál v Poltavě obstoupen příslušníky NKVD. Sovětští agenti dohlédli na to, aby Američané spolu s veškerým svým materiálem zmizeli tak rychle, jak přišli. Tedy buď letecky, nebo železnicí do Archangelsku a pak lodí dále do Velké Británie. Jak překotně operace Frantic začala, tak chvatně skončila. Stalin, který v září 1944 stál na dohled Slovenského štátu a výpomoc USA už sotva mohl využít, se zmohl jen na chabou a pokryteckou zprávu: „Drahý příteli Frankline, pevně věřím, že podobně úspěšnou spolupráci v budoucnu zopakujeme.“ Neuplynuly však ani dva roky a sféry vlivu Američanů a SSSR rozdělila železná opona.

CENOVÉ BOMBY (1794)

Komentáře

Delta

27. 03. 2019

Piš víc příspěvků i za mne satestsat121Mohli jsme mír americký radar v Brdech
Pojď sem můj americkej panici Že úředníkům v Praze v hlavě ádrm,
se mezi lidma všeobecně ví
jednou k nám přišla z Prahy zpráva tvrdá,
že prej nám v Brdech radar postaví.
Jsem obyčejná fešná ku.va z Brd
o radarech vám řeknu velký prd
ale jednu věc já dozajista vím,
že frndou svou i radar vodstavím.
Pojd' se mnou můj americkej panici
já ukážu ti radarovou stanici
http://www.youtube.com/watch?v=rZK9DuQwlSc

satestsat121

27. 03. 2019

Není bez zajímavosti, že mnohé příspěvky jsou delší než článek samotný. Je pravda, že každý má právo vyslovit svů názor i když po tom vyslovení je za blba. Je to jeho volba. Přesto si však myslím, že redakce by měla být aktivní, nečekat, že diskuzi zadeltuje či zahrabují dva lidé a ostatním se ani nechce reagovat.

Delta

21. 03. 2019

tajná nacistická základna na antarktidě
Nacistická základna Antarktidě
Na Antarktidě se údajně měla nacházet nacistická vědecko-vojenská základna. Je to možné? Ano, ale důkazy neexistují. Díky technické vyspělosti nacistů, se jim mohlo podařit vybudovat základu nad masou ledu (nebo v mase ledu). Je také možné, že této základny po druhé světové válce zmocnila Amerika (včetně nacistických vědců), která dneska hlídá celou oblast Antarktidy (ledové stěny). Dneska už není žádným tajemstvím, že po skončení druhé světové války byli nacističtí vědci pro Ameriku i Sovětský svaz velmi žádané zboží. Nejznámější nacistický vědec Wernher von Braun vyvíjel pro Ameriku rakety, které měly vynést „kosmické lodě“ na Měsíc
Bylo přistání na Měsíci podvod?

http://informace.top/bylo-pristani-na-mesici-podvod/
Von Braun získal v roce 1955 americké občanství.

Vědci našli v Arktidě tajnou nacistickou základnu
Ruští vědci v Arktidě objevili tajnou nacistickou vojenskou základnu z roku 1942. Po Němcích nalezli v ruinách bunkrů dobře zachovalé předměty. Informoval o tom server deníku The Daily Mail. Němci ji postavili v roce 1942, rok po Operaci Barbarossa, tedy nacistické invaze do Sovětského svazu.Kódové označení pro základnu bylo „Schatzgräber“, tedy Lovec pokladů nebo Zlatokop, a využívala se primárně jako taktická meteorologická stanice. Díky jménu někteří odborníci věří, že základna měla ještě další, tajný účel - pomoc při hledání starodávných artefaktů, kterému nacisté věnovali spoustu času i úsilí. Otrávili se medvědím masem, někteří dostali kurděje.Samotný ostrov hrál během 2.sv.války důležitou roli, meteorologické zprávy byly nezbytné pro plánování přesunu vojáků, ponorek i lodí.Vědci základnu opustili v roce 1944, když se otrávili syrovým masem ledního medvěda a musela je zachránit jedna z německých válečných ponorek U-Boot.
Měli je zachránit američtí a sovětští návštěvníci, zřejmě si Stalin družbu představoval jinak ?

Delta

20. 03. 2019

Pohled v Sovětském svazu různýma očima
PENTAGON
je sídlo Ministerstva obrany Spojených států amerických nacházející se v okrese Arlington ve státě Virginie. Jako symbol americké armády je termín Pentagon metonymicky vztahován k Ministerstvu obrany Spojených států spíše než k samotné budově. Budova navržena architektem Georgem Bergstromem a dozorován generálem Lesliem Grovesem. Stavba byla zahájena 11. září 1941 a dokončena 15. ledna 1943.
Pentagon je velká kancelářská budova s rozlohou 600 000 m², z nichž je 240 000 využíváno jako kanceláře. V budově pracuje na 28 000 vojenských a civilních zaměstnanců a nejméně 3000 lidí, kteří nejsou zaměstnanci ministerstva obrany. Budova má 2 podzemní a 5 nadzemních podlaží a pět prstencových koridorů v každém patře, s celkovou délkou 28 km. Komplex Pentagonu zahrnuje také centrální náměstí neoficiálně nazývané „Ground zero“. Tato přezdívka vznikla během Studené války a vychází z přesvědčení, že v případě nukleární války by Sovětský svaz na toto místo zaměřil přinejmenším jednu jadernou hlavici.
Solženicyn byl velmistrem legendy, falše i klamu či jak se říká „pěkná podšívka“. Pravdu se ani nesnažil předstírat, odkazuje k právu na svou „uměleckou licenci“.Román Souostroví GULAG z pera sedmilháře a obdivovatele španělského fašismu Alexandra Solženicyna

http://severoceskapravda.cz/index.php/historie/1833-stalin-a-v%C3%ADtr-d%C4%9Bjin

Slované mají jiný pohled na život

• Z filmu : Život a neobyčejná dobrodružství vojáka Ivana Čonkina
https://www.youtube.com/watch?v=Oc3TRZ-3Brg
• Čonkin – táto revoluční teorie mi změnila můj pohled na svět
https://www.youtube.com/watch?v=dAn4M0Qk7iQ
• Zdeněk Izer - Žid
https://www.youtube.com/watch?v=FFqdRSczv8c

radhob

19. 03. 2019

Nemůžu souhlasit s tvrzerním Fero Richarda.... s tím, že spojenecké bombardéty čisili Rudé armádě cestu. Rusové si jí čistili vlastním dělostřelectvem a bitevními letouny. Amíci bobardovali poue fabtiky, RAF zase v noci města v Německu a na západě. Nad východní Evropou se obevili pouze sporadicky při nevýznamých náletech.

Delta

19. 03. 2019

Tajemství dolarové bankovky (CZ45:17)
Zajímavé pro Ty, které to zajímá
https://www.youtube.com/watch?v=S8Vg4C_3uq8


Uljanovová chtěla po Stalinovi, aby zveřejnil židovský původ Lenina, který se stal vyzdvihovaným symbolem režimu, v naději, že se tím zamezí opět se rozmáhajícímu antisemitismu v zemi.
Stalin jí ale podle kurátorky moskevské výstavy Taťány Koloskovové výslovně přikázal držet jazyk za zuby.

"Vladimír Iljič měl vždy o Židech vysoké mínění“

satestsat121

19. 03. 2019

Je opravdu až fascinující, jak lze i tuto spolupráci SSSR-USA zhodnotit politicky, mnohdy to je jedno co se zde v komentářích dočtu, ale i když je zde hodně pravdy, mnozí z Vás přátelé to dokážete pošpinit. Já bych se právě na tuto problematiku díval z pohleduz právě těch těžkých let války. Je to škoda neb jsou zde rozumní lidé s rozumnými názory.

cyklista

19. 03. 2019

Jasně, a ty miliony mrtvých při všech těch hladomorech a v kncentrácích už pak bolševici zvládli sami.

Delta

19. 03. 2019

Zajímavý názor na Stalina
Andrej Fursov(1951):
Stalin kdysi řekl, že po jeho smrti budou na jeho hrob nakydána kvanta hnoje, avšak vítr dějin je nemilosrdně rozmetá.
Vše se událo přesně tak, jak vůdce předvídal. Neuplynulo mnoho vody od doby, kdy jeden z hlavních „stachanovců teroru“ let třicátých N. S. Chruščov vyžadoval navýšit kvóty zastřelených. Stalin ho tehdy okřikl: „Ztichni, hlupáku“. Jistě nejen z tohoto důvodu neváhal Chruščov na J. V. Stalina po vůdcově zavraždění, zejména pak během tajného zasedání při XX. sjezdu KSSS lít kýble žumpy zbabělých lží. Chruščov nebyl v tomto ohledu prvním: Systematicky počal znevažovat Stalina již L. D. Trockij

Mnohé to odkrývá

„Rudý teror za americké peníze? Bez dolaru by komunistická revoluce v carském Rusku neuspěla“

Rudou armádu založil r. 1918 Lev Davidovič Trockij za velké finanční podpory amerických bankéřů. Prvních 300 tisíc Rudoarmějců najal v cizině, hlavně v Číně, v Maďarsku, Lotyšsku, Německu, Chorvatsku, Rakousku a v Turecku. Trockij si cenil, že zacházeli s ruským civilním obyvatelstvem jako s nepřáteli a brutálně je vraždil, bez ohledu na věk, pohlaví či společenské postavení.

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací