EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Příslušník amerického letectva dostane Medaili cti za to, co se dělo v posledních dvou hodinách jeho života

 14. 08. 2018      kategorie: Události      0 bez komentáře

Na jaře roku 2002, tedy necelý rok po zahájení operačního působení amerických jednotek v Afghánistánu, se odehrála jedna z do té doby nejkrvavějších operací tohoto konfliktu. Jmenovala se Operace Anakonda a americké ozbrojené složky zde během osmnácti dnů ztratili osm vojáků, z toho sedm v rámci jedné události/bitvy. Ta se jmenovala Battle of Takur Ghar. Američané zde během několika hodin přišli o sedm elitních vojáků, ztratili dva vrtulníky Chinook a došlo k dalším zhruba 12 zraněním. 


obrazek_01
Foto: John A. Chapman

Právě z této bitvy pochází příběh o seržantovi Chapmanovi, který na vrcholku hory Thakur Ghar přišel o život. Cílem amerických jednotek bylo vystrnadit povstalecké skupinky Al-Kajdy, které v této oblasti operovali. Na místo měly být vysazeny dva týmy příslušníků SEAL Team Six, díky neblahým okolnostem se však k cíli dostal jen jeden vrtulník, který byl navíc uvítán silnou nepřátelskou palbou.

Psali jsme: Odhalena první pamětní deska příslušnici WAAF, Joy Kadečkové, rozené Turner, ovdovělé Mžourkové

obrazek_00
Foto: John A. Chapman v Afghánistánu

Po mnoha zásazích z ručních zbraní a RPG provedl pilot úhybný manévr, během kterého vypadl jeden z příslušníků SEAL (Neil Roberts) z paluby vrtulníku. Vrtulník následně musel s těžkým poškozením odletět pryč z AO. Druhý z vrtulníků se na místo určení nakonec dostal a výsadek si kladl za cíl zachránit vypadlého vojáka. To se však nakonec ukázalo jako téměř nereálný úkol kvůli intenzitě nepřátelské palby.


obrazek_02
Foto: Tvrdé boje probíhaly v drsné Afghánské krajině

Psali jsme: Atentát v Istanbulu - nejkrvavější útok na letiště. No, vypadá to, že válka už zase klepe na dveře. Už potřetí.....

Právě tyto momenty (od druhého výsadku) popisuje video, které bylo před pár dny na internetu zveřejněno. Jedná se o záznam, který byl pořízen bezpilotním letounem Predator, které americké ozbrojené síly používají pro potřeby průzkumu a pořizování obrazového materiálu z boje. Na videu je vidět, jak je výsadek rozprášen a jak si seržant John A. Chapman počínal.

Za povšimnutí stojí více než hodinové prodlevy uprostřed záznamu, z čehož je patrné, že i přes vážná zranění dál plnil svůj úkol až do posledního okamžiku. Video bylo zveřejněno, když vyšlo najevo, že bude seržant Chapman posmrtně odměněn Medailí cti.


obrazek_03
Foto: Vrtulník Chinook v Afghánistánu

 Autor: Dominik Z.

CENOVÉ BOMBY (1794)

Komentáře

Článek nemá žádný komentář. Buďte první!

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací