EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Projekt Eurotank: Velká Británie požádala o status pozorovatele

 19. 01. 2021      kategorie: Vojenská technika      7 komentářů

Projekt vývoje nového evropského hlavního bojového tanku může získat ještě dalšího účastníka. Podle magazínu Popular Mechanics Velká Británie nedávno požádala o status pozorovatele programu Main Ground Combat System (MGCS).

European_main_battle_tank_embt
Foto:  European Main Battle Tank (EMBT) resp. Main Ground Combat System (MGCS) na výstavě Eurosatory 2018 | Wikimedia Commons

Program MGCS se neoficiálně označuje jako Eurotank. Jeho zakladateli jsou Francie a Německo a hledání nových přínosných členů pokračuje. Pro Velkou Británii se status pozorovatele může stát fází před plnou účastí v programu.  

Psali jsme: Vylepšený ruský Jak-130 jako lehký víceúčelový bojový letoun

Průmyslová skupina zahrnující společnosti Krauss-Maffei Wegmann, Nexter a Rheinmetall je v raných fázích koncepčního návrhu projektu tanku, který kolem roku 2035 nahradí německý Leopard 2 a francouzský Leclerc. Britové nemají program na vývoj perspektivního tanku, který by nahradil jejich Challenger 2, a proto se podrobně zabývají o projekty spojenců. Existuje také možnost společného vývoje nového tanku s Itálií a některými dalšími členy NATO, ale ta dosud nedostala jasnější obrysy.

Smlouva o vývoji nového hlavního bojového tanku MGCS byla podepsána francouzským a německým ministerstvem obrany již v roce 2012, avšak informace o této události se do médií dostaly až v květnu 2016. Od té doby se o výše uvedený program informativně zajímají i některé další země, jako např. Polsko, ale hlavní účastníci tento zájem zatím přehlížejí.

První funkční demonstrátor eurotanku byl představen v roce 2018. Firma KNDS (joint venture německé KMW a francouzské Nexter) tehdy představila na výstavě Eurosatory v Paříži projekt nového evropského hlavního bojového tanku EMBT (Euro Main Battle Tank), který kombinuje podvozek německého tanku Leopard 2A7 s věží z francouzského tanku Leclerc.

Psali jsme: Ministerstvo zahraničí USA dalo zelenou prodeji vrtulníků Apache do Kuvajtu

Koncept EMBT má potvrdit a otestovat možnost spolupráce německých a francouzských firem při vývoji a výrobě společných hlavních bojových tanků. V budoucnu KNDS vyvine zcela nový německo-francouzský tank MGCS (Main Ground Combat System). V tomto projektu, stejně jako v případě EMBT, Francie vyvine a vyrobí věž a Německo podvozek. Tank MGCS by měl být zařazen do výzbroje mezi roky 2030 - 2035.

CENOVÉ BOMBY (600)

Komentáře

Omny

22. 01. 2021

Mamlas I
já jsem tu nepsal o všech vyrobených ruských stíhaček, tak co sem taháš F-16??, kterých mj. mají nyní cca 1000 z toho 200 se dá mluvit, že jsou moderní. Rusové vyrobili 1600 Mig 29 v roce 2017 jich měli 250, dnes to bude méně, páč ty staré vyřadily. zatímco US provozují i staré vykopávky, které jsou dnes dobré max na leteckou přehlídku nebo jako cvičné terče
F-22 - 187 aktivních
F-35? dyt je to zmetek, který US vyrábí, ale stále není dokončen a nemůže jíto do bojové akce....protože kdyby do té bojové akce šel tak :
a) byl by okamžitě sestřelen
b) pilot by umřel (udusil by se apod.)
c) letadlo by se zřítilo vlivem technické závady....
kdybys psal o F-15, to by byla jiná, ovšem problém F-15 je, že se jich pár rozlomilo ve vzduchu.....

karel3

22. 01. 2021

Omny
"Mamlasi
třeba je to proto, že na plné obrátky jede linka SU-35S/30SM/30M2/34,..."
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Jsi k smíchu. Koho tohle může udivit. Z pohledu strojaře jsou to stále jenom klony Su-27. :smile:
Žádné převratné nápady ani technologie. Samozřejmě, nové motory, radary, zbraně, atd. to ovšem během 30 let dokáží všichni. Jasně, Rusko může ještě desítky let žít z podstaty, ale budoucnost to není. Oni si budoucnost už dost rozkradli. Armata a Su-57 budou pěkný náhrobek. :slight_smile:

bombero

22. 01. 2021

supermamlas omny- opět dokazujete, že ten titul vám patří právem
vojenské vynálezy
kompas
konzerva
rozpustná káva
krevní banka
radar
lepící páska
mikrovlnka
internet
počítač
proudové letadlo
a tak by se dalo pokračovat mnohem dál
A ty vaše vlhké sny o modelářské výrobě-jak jinak to okecat, než že tak, že to přece nepotřebují....dost ohraná písnička
PS -F35 500Ks
F22 200Ks
F16 4500Ks..........
A že jsou před státy v dalším tvrdí jen putin, nikdo to ještě nedokázal. že to tak je
PPS- a nevíte, co vlastně dělá vojenský X37, kdy bezpilotní lety trvají pomalu 2,5n roku?

Omny

22. 01. 2021

Mamlasi
třeba je to proto, že na plné obrátky jede linka SU-35S/30SM/30M2/34, kterých už mají přes 400...a to jsou letadla, která vyrobili za posledních cca 10 let, anebo že mají T-90M Proryv-3. Vše je otázka peněz, kdyby se rusové zadlužili jak US, tak by těch SU-57 měli 2x více než co dnes mají US F-35 a F-22 dohromady. Ale proč nepotřebují to.
a jak může být válka tahounem pokroku, když dochází k likvidaci továren, infrastruktury apod.?
Léta lhaní, přešlapování, neschopnost - nic z toho nepozoruji. V posledních 20 letech Rusko zabralo a v některých oblastech jakou jsou hypersonické střely, protilodní střely, PVO jsou před US. Tak tu neblábol pořád ty kidy.

karel3

20. 01. 2021

Martin23
Zbrojení a války jsou největším tahounem pokroku a život přeje připraveným.
Bůh ví, zda by bez nich lidé dodnes nesbírali co jim vyroste za chatrčí. O nějakém internetu snad nemá cenu ani mluvit. Skvělé je, že odnože zbrojní výroby ve vyspělém světě zlepšují technologicky i běžný, civilní život.


"Pouze to vysvětluje fakt, proč armáda RF v této chvíli Armatu nepotřebuje pořizovat."
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Jediné co RF uměla dobře, léta žvanit v superlativech o Armatě a Su-57.
Předvádět Armaty na slavnostních vojenských přehlídkách a pod.
Neschopnost je vyrábět nakonec vidí celý svět a snad i samotní Rusové. Tedy, alespoň ti inteligentní. Po letech rokrádání, lhaní a přešlapování na místě nastupují řečičky, že je RF vlastně momentálně nepotřebuje. Řečičky, které nemohou zakrýt ruskou giganeschopnost.
Rusové a jejich hlásné trouby by se měli léta řídit starým pravidlem: "Mluviti stříbro, mlčeti zlato." Já to říkám normálně. Když to neumím vyrobit, tak držím hubu, abych nebyl za blbce.
Už se těším, až bude v RF odhalen kultík osobnosti V.V.Putina a jeho přátel. :smile:
Až si Rusové spočítají, kolik mohli mít třeba Su-57, Armat, léků pro nemocné, ... jenom za jednu Putinovu daču (35 000 000 000,- RUB), tak se jim snad jednou v historii možná, dá li Bůh,... rozbřeskne. :smile:
Já si dokonce myslím, že oni to i vědí, ale vrozená oslí poslušnost jim nedovoluje vystoupt proti vrchnosti a vrozená zbabělost jim nedovoluje riskovat a vzít život do vlastní odpovědnosti. Je přece tak snadné, zavřít oči a přijímat almužnu. :smile:

bombero

20. 01. 2021

Martin23- no je pravda, že s tím zdokonalováním u těch pár kousků se mioc nepředřou a mohli by to zvládnout

Martin23

20. 01. 2021

A o tom to je.
Rusové již mají Armatu, kterou teď mohou 15 let zdokonalovat a postupně zavádět.
Evropa teprve takový tank maluje.

Tím nechci Evropu shazovat, protože tyhle závody ve zbrojení absolutně neuznávám.
Pouze to vysvětluje fakt, proč armáda RF v této chvíli Armatu nepotřebuje pořizovat.

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací