EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Raketomet RM-70 Vampire: moderní a prověřený systém palebné podpory

 07. 09. 2017      kategorie: Vojenská technika      0 bez komentáře

Páteří pozemních raketových jednotek československé i české armády a mnoha dalších byl po dlouhá léta osvědčený raketomet RM-70. Nárokům moderního bojiště už dnes nemůže vyhovět, ale stále nabízí potenciál účinného dělostřeleckého systému.

RM-70 Vampire. (2)
Foto: RM-70 Vampire

Není tedy divu, že firma EXCALIBUR ARMY v březnu minulého roku představila jeho pokračovatele pojmenovaného RM-70 Vampire. EXCALIBUR ARMY se jako součást holdingu CZECHOSLOVAK GROUP (CSG) už mnoho let specializuje mimo jiné i na modernizace prověřených bojových systémů. Mnohé armády v předchozích letech vyřadily staré raketové nosiče, ovšem konflikty z poslední doby ukazují, že jde stále o účinné prostředky palebné podpory. EXCALIBUR ARMY proto raketometem RM-70 Vampire nabízí potenciálním zájemcům moderní systém s vysokým bojovým výkonem za velmi příznivou cenu, který je navíc prověřen reálným bojovým nasazením.

Psali jsme: Ruský obrněný transportér Kurganěc-25

RM-70 Vampire. (1)
Foto: RM-70 Vampire

Nový podvozek i elektronické systémy

Původní raketomet RM-70 byl instalován na podvozku Tatra T 813, RM-70 Vampire využívá zcela novou platformu Tatra Force (dříve známou jako T 815-7). Ta je vybavena čtyřmístnou kabinou, jež zajišťuje i ochranu proti biologickým a chemickým zbraním a umožňuje též instalaci přídavné balistické ochrany. K pohonu slouží osmiválec Tatra T3C o výkonu 270 kW, jeho sílu na kola přenáší tatrovácká převodovka typu 10TS 210N se systémem poloautomatického řazení Tatra Norgren a přídavnou převodovkou Tatra 2.30TRS. Dojezd RM-70 Vampire činí kolem jednoho tisíce kilometrů, přičemž na silnici vyvine rychlost až 90 km/h.

Raketomet RM-70 Vampire dokáže vést soustředěné palby na větší prostory obsazené protivníkem a ničit živou sílu i bojovou techniku. Umožňuje střelbu jednotlivými ranami nebo salvou, odpalování raket provádí obsluha z kabiny vozidla nebo z chráněného okopu v jeho blízkosti pomocí dálkového ovládání. Vampire disponuje svazkem 40 raketnic ráže 122 mm, které jsou nabity už v pochodové konfiguraci raketometu. Dalších 40 raket je umístěno v nabíjecím mechanismu přímo na raketometu, celkový palebný průměr tedy činí 80 raket.

Psali jsme: Budoucnost vozidel pro speciální a výsadkové jednotky Armády České republiky

Raketové náboje jsou tříštivotrhavé, rotační se sklopnými stabilizačními plochami. Jejich maximální dostřel činí 20 381 m, plošný účinný dosah při střelbě salvou dosahuje až 3 ha. Hmotnost podvozku s prázdným raketometem činí 18 080 kg, s celým palebným průměrem (80 raket) pak 24 140 kg. Základní konfigurace vlastního raketometu na podvozku vozidla odpovídá původnímu RM-70 Grad, většina elektronické instalace však byla zcela překonstruována a modernizována. Nová je navíc i veškerá kabeláž. Vozidla baterie, včetně velitelských, jsou také nově vzájemně propojena moderním systémem řízení palby a součástí vybavení každé baterie je též set předsunutého dělostřeleckého pozorovatele FO (Forward Observer).

Export a další verze raketometu

EXCALIBUR ARMY několik měsíců po oficiálním představení nového RM-70 Vampire získala zakázku na dodávky těchto zbraňových kompletů do Indonésie. Po dlouhé době tak došlo k exportu v Česku vyvinutého a vyrobeného moderního dělostřeleckého systému schopného fungovat a komunikovat na současném digitálním bojišti. Indonéská námořní pěchota získala dvě baterie raketometů RM-70 Vampire, velitelská, muniční, cisternová a vyprošťovací vozidla i obrněná vozidla TATRAPAN se systémem řízení palby, všechny na podvozcích Tatra. Navíc byla dodána i lehká pancéřovaná vozidla Aligator II. Společnost EXCALIBUR ARMY také zajistila zaškolení a výcvik obsluh. Není bez zajímavosti, že indonéská námořní pěchota už několik let využívá i logistická vozidla Tatra Force.

V únoru tohoto roku pak EXCALIBUR ARMY představil na veletrhu obranných technologií a techniky IDEX 2017 novou verzi raketometu s označením RM-70 Vampire 4D.

RM-70 Vampire 4D (1)
Foto: RM-70 Vampire 4D

Nová verze využívá opět čtyřnápravového podvozku Tatra Force, ovšem od základního provedení se liší především novou čtyřdveřovou pětimístnou kabinou.

RM-70 Vampire 4D
Foto: RM-70 Vampire 4D

Vampire 4D byl k vidění i na letošním brněnském veletrhu IDET 2017 a to ve společnosti další novinky od EXCALIBUR ARMY. Tou je raketomet BM-21 MT 4x4, který měl na IDETu premiéru a také tam získal ocenění Zlatý IDET.

BM-21 MT 4x4 (3)
Foto: BM-21 MT 4x4

Raketomet BM-21 MT 4x4 je postaven na dvounápravovém podvozku Tatra Force a je vybaven zcela novým systémem řízení palby, který v kombinaci s ověřeným odpalovacím systémem RM-70 tvoří velmi efektivní a spolehlivý bojový komplet.

BM-21 MT 4x4 (2)
Foto: BM-21 MT 4x4

BM-21 MT 4x4 (7)
Foto: BM-21 MT 4x4

Vývoj raketometu RM-70 Vampire a jeho verzí ukazuje, že v Česku jsou po čtvrtstoletí opět výrobní i technologické kapacity schopné konstruovat, vyrábět i prodávat vyspělé bojové systémy. RM-70 Vampire je také ukázkou spolupráce podniků patřících do holdingu CSG a automobilky TATRA TRUCKS.

 Autor: Redakce

CENOVÉ BOMBY (1312)

Komentáře

Článek nemá žádný komentář. Buďte první!

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací