EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Rakousko kupuje vrtulníky Leonardo AW169M

 26. 09. 2020      kategorie: Vojenská technika      14 komentářů

Rakousko se rozhodlo k nákupu osmnácti víceúčelových vrtulníků AW169M od italské společnosti Leonardo. Svůj nákup spojí s italskou objednávkou za účelem dosažení lepší ceny a získání následných výhod. Rakouské náklady v tomto společném programu dosáhnou přibližně částky 300 milionů EUR. 

Nové italské víceúčelové vrtulníky mají v Rakousku nahradit lehké dopravní vrtulníky Alouette III, které jsou v provozu od roku 1967 a měly by být podle plánu vyřazeny nejpozději na konci roku 2023.

AW169M.Leonardo
Foto: Rakousko se rozhodlo k nákupu osmnácti víceúčelových vrtulníků AW169M (na snímku) od italské společnosti Leonardo. | Leonardo Company

Psali jsme: Kiowa dostala nabroušené drápy

Předpokládá se, že výroba vrtulníků pro Rakousko začne šest měsíců po dokončení smluvních jednání a první stroj bude zákazníkovi předán v polovině roku 2022. Asi dvě třetiny nákladů půjdou na úhradu samotných vrtulníků a zbývající finanční prostředky připadnou na školení, logistiku, náhradní díly a vytvoření nové infrastruktury. Dvanáct vrtulníků bude použito pro pátrací a záchranné mise a šest pro výcvikové a sekundární mise.

Použití šesti vrtulníků jako cvičných strojů umožní efektivnější výcvik posádek a osvobodí bojové jednotky od výcvikových úkolů. V případě potřeby lze cvičné vrtulníky použít i pro jiné úkoly.

Ve výběrovém řízení vrtulníky firmy Leonardo soutěžily s nabídkami od společnosti Airbus a a společnosti Bell. Vzhledem k situaci kolem rakouské akvizice stíhaček Typhoon byla volba některého z návrhů společnosti Airbus dost nepravděpodobná. Dodávka modelu H-145M by byla navíc možná až v roce 2025. Nabízený americký typ Bell 429 zase není provozován americkými ozbrojenými silami, takže je vyloučena možnost spolupráce. Podle rakouských vyjádření je vrtulník AW169M nejdražší z nabízených strojů, ale při srovnání byly zohledněny jeho vlastnosti jako rychlost, vhodnost pro vysokohorský terén, užitečné zatížení, avionika atd.

Psali jsme: Legenda z nebes - Supermarine Spitfire

AW169M má vysoký motorový výkon a je vhodný pro použití v horách. Jeho sada avioniky umožňuje provádět úkoly v noci a za špatných povětrnostních podmínek. Součástí dodávky bude vybavení, které umožní použití vrtulníku pro různé úkoly: přepravu osob a nákladu, hašení lesních požárů, provádění průzkumných operací atd. Zbraňový systém bude zahrnovat kulomety kalibru 12,7 mm, rychlopalné kanóny kalibru 20 mm, neřízené rakety a laserem naváděné řízené střely. K dispozici bude pozorovací a zaměřovací systém FLIR. Zbraně budou moci být nainstalována nebo odstraněny z vrtulníků během několika hodin.

Rakouská vláda učinila zásadní rozhodnutí o získání nových vrtulníků v srpnu 2018. V lednu 2019 pak oznámila přidělení 300 milionů EUR. Nákup by měl umožnit modernizaci flotily vrtulníků rakouských ozbrojených sil a poskytnout jim v případě potřeby příležitost k účinné podpoře záchranných složek s využitím toho nejlepšího vybavení.

Rakousko v současné době provozuje ještě také deset lehkých vrtulníků OH-58. Jejich životnost vyprší kolem roku 2030 a bude je nutné také vyměnit. Kromě toho rakouské ozbrojené síly kupují tři nové větší americké vrtulníky Black Hawk. Podle smlouvy bude první stroj dodán na podzim roku 2021, další dva stroje pak v roce 2022.

CENOVÉ BOMBY (551)

Komentáře

karel3

30. 09. 2020

Omny
"hlavně neluv o ekonomii, pac by se ukázalo že jsi nejenom mamlas ale i dement. Kurs já daný tím, že naše centrální Anka ho svymi intervence i udržuje v nás neprospěch. Pred10 roky byl 1 USD 15kc...us ekonomika je v hajzlu, současný kurs rozhodně není výsledkem ekonomickeho vývoje"
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Intervence České národní banky v ČR byly zahájeny v listopadu roku 2013 a skončily v dubnu roku 2017.
(https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/cnb-intervence-konec-kurz-euro-koruna.A170406_123343_ekonomika_rts)
15,- Kč za USD bylo v září 2008 když vypukla v USA finanční krize a spadla hodně hluboko hodnota akcií. Ekonomika USA je trnem v oku všech rudozelených mozečků od nepaměti. Vždy o ni mluví ve zlém a sami od nepaměti dřou bídu s nouzí, podle svých schopností a po zásluze. Ale těch keců okolo neschopnosti mejí bezpočet. :laughing:
Takže dnešní ranní kurz České spořitelny pro občana 1 USD / 23.97 CZ je správný, reálný, odpovídající a bez intervencí. Koruna po konci intervencí (2017) podle zbožného očekávání neposílila do oblak, jak si zdejší prosťáčci vysnili. On se prostě projevil výkon ekonomiky a Babišovo rozhazování peněz lenochům a hlupákům za nic. Na konci roku to završí 4% inflace a opět znehodnotí korunu a kupní sílu obyvatelstva.
Čím víc Babiš líným a hloupým bezpracně rozdá, tím větší bude znehodnocení koruny a tedy i vyšší inflace.
Slované jako ty to samozřejmě netuší, ale my Češi, Moravané a Slezané víme, že:
Inflace = přebytek peněz na trhu. :laughing:

bombero

30. 09. 2020

Omny- to je ale to jediné, na co se vzmůžete. na osobní napadání. Ale protiargumenty na ty odkazy nemáte. A ani nemůžete mít, protože taková je realita. A na rozdíl od vašeho ruského vidění světa mi jsou státy u zádele. Ale bohužel neudělám nic s tím, že jsou nejvýkonější ekonomika světa, mají nejvíc vynálezů pro normílní život. Jen dle vlhkých snů rusofilů jsou už 100 let těsně před krachem
PS- vy nevíte nic. Ale vůbec nic....

Omny

30. 09. 2020

Bombero
Já na tvé bláboly reagovat nebudu, nejsi nic jiného než rusofobni USfilnimagor.... Coz ale vím už od zacatku
Karel3
hlavně neluv o ekonomii, pac by se ukázalo že jsi nejenom mamlas ale i dement. Kurs já daný tím, že naše centrální Anka ho svymi intervence i udržuje v nás neprospěch. Pred10 roky byl 1 USD 15kc...us ekonomika je v hajzlu, současný kurs rozhodně není výsledkem ekonomickeho vývoje

bombero

30. 09. 2020

Omny- už jsem se bál, že na "zmlácený černochy" nedojde
Můžete mi vysvětlit, jakou souvislost má komunistický virus s vrtulníkem?(jinak v oblasti zdravotnictví- amík se dožívá v průměru o 8 let déle, než rus)
A než něco plácnete, tak by jste si to měl nejdřív ověřit, at nejste za ještě většího joudu-v té agresivní ozbrojené emerice, kde dle vás každý střílí na každého, tak proč je tam necelá polovina vražd, než v tom vašem sluníčkovém rusku, kde získat zbran je skoro nemožné?Kdy i když získáte povolení na pistoli, tak střílí jen gumové projektily?A stejně tak i v anglii, mexiku, hondurasu atd, kde je legální vlastnictví zbraně vyloučeno?
A i v těch státech mají nejmenší kriminalitu tam, kde zbraně nejsou vůbec omezeny a nejvíc se střílí v no-gun zonách.A to se nebudu zminovat o to, že cca 70% vražd mají na svědomí gangy mezi sebou. At černošské, nebo hispánské.
Možná mají největší dluh,ale také nejvýkonější ekonomiku. Mám se snad hůř když mám sekeru u bank skoro 3mio(hypotéka), než někdo, kdo z kolbenky nosí 20t, bydlí v nájmu a má sekeru u bank 50 000 na dovolenou a televizi?
Jinak to prvenství AZ zachránilo cca 1 000 000 životů....
https://www.forum24.cz/osn-v-rusku-je-skoro-dvakrat-vice-vrazd-nez-ve-spojenych-statech/
https://zbrojnice.com/2018/12/18/usa-statistiky-civilniho-drzeni-zbrani-a-vrazednosti/
https://translate.google.cz/translate?sl=en&tl=cs&js=y&prev=_t&hl=cs&ie=UTF-8&u=http%3A%2F%2Famericangunfacts.com%2F&edit-text=&act=url

karel3

30. 09. 2020

Omny
"... divejme se co kupují ... Rakušané ..."
Proč už se nedržíš linie, které tak skvěle rozumíš a nepropaguješ dál jako vzor helikoptérového letectva Rakousko ? 41 helikoptér Made in USA ve výzbroji rakouského letectva je přece úžasné číslo. ČR má co dohánět. :thumbsup:
Co se týká tvého obdivu k USA je opravdu na místě. Za kolik si dnes můžeš koupit USD třeba v České spořitelně? Kurz hovoří jasnou řečí 1 USD / 23.97 CZK.
Až bude kurz 1:1 a v HDP na 1 obyvatele budeme na 8. místě ve světě jako USA a ne na 41. místě (World bank, 2019), tak se můžeš začít posmívat. :slight_smile:
Smutný pohled na dědictví ČR po takových chytrolínech jako jsi ty a tvoje genetická parta z "Východu".

Omny

30. 09. 2020

Mamlas
přebírám tvou štafetu v US prvenstvi
Covid- 7,2 mil nakažených, 210 tis mrtvych
Dluh-23 bilionu celkem, přičemž v letošním roce historický 1 bilion USD...
Prvenství v použití AZ na civilní obyvatelstvo
Největší počet dementu v populaci, což má mj. za následek, že se to chorobne šíří i po jet, čehož ty jsi jasným dukazem
Nejvyšší počet případů držení střelných zbraní což má za následek neustále střílení často i na nevinně obyvatelstvo všude mozne

karel3

28. 09. 2020

Sam
"U mě je USA a celá amerika hnůj a smrdí jako..."
----------------------------------------------------------------------
No, hlavně že víš kdo přijal 18.října 1918 Washingtonskou deklaraci TGM a umožnil vznik Československa.
Když ti USA nevoní, proč používáš technologické patenty a vynálezy USA?
PC - IBM, USA
Internet - US Army
Windows - Microsoft, USA
Unix -AT&T, USA
Google - Google, USA
mobilní telefon - Motorola, USA
GPS - USSF, USA
platební karta - Air Travel Card, USA
Nylon (polyamidu 6.6) - DuPont, USA
... :laughing:

karel3

28. 09. 2020

Omny - ruský lhář
"... divejme se co kupují ... Rakušané ..."
"US vrtulníky nás stojí jako Mig35 ..."
------------------------------------------------
Rakousko: 2004-2008, 12 strojů F-5ETiger II., Made in USA
Rakousko - letectvo aktuální stav mimo jiné
Eurofighter Typhoon, 15 strojů
Helikoptéry:
Bell 212, 23 strojů, Made in USA
Bell OH-58B, 10 strojů, Made in USA
Sikorsky S-70A, 8 strojů, Made in USA

Žádné Migy-35 se nevyrábí a už vůbec nepodávají.
Úpadek Československa skončil s koncem "nerozborného přátelství" zdejších Slovanů s ruským chudobincem a hlupákovem. Od roku 1989 jsme ekonomicky postoupili ze 48. na 30. místo ve světě. ČR si dnes může koupit místo ruského slibo-šrotu i zbraně USA a nemusí při tom riskovat příchod ruských okupantů ani "poradců"- špionů na území ČR.
No není ten normální svět bez nádherný. :slight_smile:

Sam

28. 09. 2020

Michal Čižmár to je tak když naši politici tam nahoře lezou do řitě americe.Jo si myslí , že tím vše vyžehlí ale jak je patrno tak se stejně USA sere do evropských záležitostí s těžbou ropy či plynu.
To že jsme od nich koupily šroty za nekřesťanský peníze bylo jakoby uhlazení špatných stavů.
No ale amerika ta rychle zapomíná a vymyslí si ten buřt Trump jinou hovadinu a že nedodržuje klimatickou dohodu to celému světu nevadí.To že mi nedodržíme 2% HDP na zbrojení to se USA může posrat.To že to nedodrželo nmecko tak se USA posrala a odešla s vojáky z jejich země.
U mě je USA a celá amerika hnůj a smrdí jako zkažená píča a měla by zůstat za mořem a nesrat tady ty svoje sračky připosraně zteplalý a vůbec držet hubu a krok a pěkně čistit nohy negrům a kouřit jim péra.

O.mny

28. 09. 2020

dokud je čas R, chle zrušíme vyberko na ty US vykopávky a divejme se co kupují Maďaři a Rakušané.... US vrtulníky nás stojí jako Mig35 například, naše armáda nakupuje US vrtulníky za cenu stíhaček...

Cicero

27. 09. 2020

Green Leader. Autor rozhodně nečerpal z žádných "archiválií", a ve svém článku neříká nic o již provozovaných UH-60, ale to, že 3 stroje jsou nakupovány. Celkový počet UH-60 se nákupem zvýší na 12.

Green Leader

26. 09. 2020

K závěru článku: Black hawky už v Rakousku dávno lítají, z jak starých podkladů autor čerpal?

Green Leader

26. 09. 2020

Hmm, to budou mít technici na Linz-Hörsching radost. Když běželo výběrko na vrtulníky pro AČR, tak mi říkali, ať určitě nekupujeme nic od Leonarda. Jejich zkušenost s generálkami AB-212 v Italii prý byla dost otřesná- co kus, to originál.

karel3

26. 09. 2020

Pěkné a zajímavé počtení. Díky.
Jenom malinko:
AgustaWestland - dříve britsko-italský výrobce civilních i bojových vrtulníků. Do roku 2016 vyráběl vrtulníky i ve své pobočce Filadelfii v USA. V Británii se získávají peníze a v Itálii se vyrábí. Některé komponenty se vyrábějí přímo v Británii, listy rotoru, převodovky a pod.
Od roku 2016 patří pod Leonardo S.p.A., italskou nadnárodní společnost se zaměřením na letectví. Mimo jiné též vlastní 21% společnosti Eurofighter Fighter aircraft GmbH...

AW169 - Mnoho civilních uživatelů po celém světě. V armádě pouze 2 země, Itálie a teď i Rakousko.
AW 169M - označení "M" znamená víceuživatelská. Verze objednaná pro Guardia di Finanza (finanční policii a četnictvo).
AW 169MA - verze pro italskou armádu s úpravami pro transport vojsk, technickou podporu, námořní hlídkování, ozbrojený průzkum a operace přímé letecké podpory.

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací