EXCALIBUR
CZUB - KONFIG
CZUB - ESHOP

Ranger Lead The Way

 29. 12. 2014      kategorie: Airsoftové týmy      0 bez komentáře
Přidat na Seznam.cz

Jsme military reenactingová jednotka z Jihočeského kraje zabývající se činností podle US Army Rangers v období do roku 2010 (více o jednotce se dočtete v časopise AIRSOFT MAGAZÍN). Snažíme se každým možným krokem přiblížit k našemu skutečnému vzoru. S tím souvisí naprosté dodržování armádní morálky našich členů a řízením se podle Ranger Creed. Pro mnoho členů se působení u tohoto týmu stalo životním stylem.

rangers_00
Foto: Navazujeme na B/2/75th Ranger Regiment

Svou činností navazujeme na B/2/75th Ranger Regiment založenou roku 2002, která si vysloužila na české scéně velmi dobré jméno a stála za vznikem tehdejší Ranger aliance. Do dnešní podoby se jednotka zformovala 22.5.2011 a čestně navazuje na předešlou historii v moderní podobě. Zaměřujeme se na působení 75th Ranger Regimentu na území Iráku a Afghánistánu do roku 2010.

Od 1.1.2012 byl jednotce udělen status Combat Ready (secvičena, připravena k nasazení). V součastné době má jednotka 12 stálých příslušníků a 3 zájemce o vstup. Každý zájemce o vstup musí projít tříměsíčním základním kurzem, během kterého absolvuje několik víkendových tréninků a naučí se základy. Po přijetí k jednotce příslušník absolvuje doplňující výcvik a následně musí absolvovat přezkoušení na status Combat Ready – do té doby nejsou jedincům zpřístupněné některé bojové operace.

rangers_01
Foto: Od 1.1.2012 byl jednotce udělen status Combat Ready

Po stránce organizační struktury, je naše jednotka totožná s reálnou předlohou do úrovně družstvo. A to jak výstrojí, výzbrojí ale i hodnostmi a specializacemi jednotlivých členů. Své znalosti a dovednosti prohlubujeme absolvováním různých kurzů (komerčních i jiných). Taktika je daná oficiálním Ranger Handbookem, avšak i ta se neustále vyvíjí a zdokonaluje. Proto jsou na členy kladeny vysoké nároky.

Velící prvek jednotky zajišťuje chod a přípravu cvičení a bojových operací, je také nezbytnou součástí pro komunikaci mezi ostatními jednotkami. Dále se jednotka neobejde bez logistické podpory – starost o objednávání potřebné výstroje pro celou jednotku, vedení pokladny atd...). Jednotka má nemálo interních směrnic, které zajišťují vnitřní řád – Výstrojový a výzbrojový předpis; Směrnice na udělování kvalifikačních a dovednostech označení; Směrnice na upravenost a ustrojenost a mnoho dalších.

Všichni naší příslušníci, jakožto i každý Ranger se řídí Ranger Creed (přeložen z Aj.)

Rangerem jsem se stal dobrovolně, plně si uvědomuji riziko mé vybrané profese. Budu se vždy snažit udržovat prestiž, cest a vysoký cit pro morálku Rangerů.

A oceňuji fakt, že Ranger je elitní voják vstupující do boje jako řezající ostří na zemi, moři či ve vzduchu. Když jsem Ranger, tak vím, že moje země ode mne očekává, že se budu pohybovat rychleji, dojdu dál a budu bojovat tvrději, než jakýkoli jiný voják.

Nikdy nezklamu svého velitele. Vždy budu ostražitý, fyzicky tvrdý a morálně pevný a budu iniciativněji plnit svůj úkol, ač je jakýkoli, stoprocentněji než ostatní.

Galantně a s pýchou budu světu ukazovat, že jsem speciálně vybraný a perfektně vycvičený voják. Moje úcta k nadřízeným důstojníkům, upravenost a péče o výstroj budou toho příkladem.

Energicky se budu střetávat s nepřáteli mé země. Budu je porážet na bitevním poli pro svoji lepší vycvičenost a budu bojovat ze všech sil. Kapitulace není slovo Rangera.

Rychle a pohotově budu předvádět vnitrní sílu chtít bojovat jako Ranger za cíl a splnění mise, ačkoli jsem jediný přeživší. Rangers jdou vpřed!

Symbolika Rangers

Motto: „Ranger Lead The Way"! Toto motto vzniklo 6. června 1944 při bezvýchodné situaci u vylodění na pláži Omaha při invazi spojeneckých vojsk do Normandie. Generál Norman Cota (asistent velitele 29. pěší divize) pod těžkou kulometnou palbou přišel k majorovi Maxu Schneiderovi, veliteli 5. Ranger Battalionu a zvolal Rangers lead the way!" Tehdy se zrodilo Ranger motto (Rangers jdou vpřed!"). Dále máme motto samotného 75th Ranger Regimentu, které je latinsky „Sua Sponte" (Vlastní pílí). Všichni členové 75th Ranger Regimentu jsou dobrovolníci.

rangers_02
Foto: Motto Rangers: „Ranger Lead The Way"!

Baret: Počátky nošení baretu u Rangers sahají do roku 1951, ale tehdy nebyl oficiálně přijat a tak jeho konečné oficiální zrození u 75th Ranger Regimentu přišlo v roce 1975. Baret byl černé barvy jako symbol převážně nočních operací. V roce 2001 byl černý baret přidělen všem příslušníkům U.S. Army, a tak 75th Ranger Regiment změnili barvu svých baretů na pískovou – jako symbol pláží, na kterých se během své historie Rangers vylodili.

Struktura 75th Ranger Regimentu:

- 75th Ranger Regiment, velitelství - Fort Benning, Georgia

1st Ranger Battalion - Hunter Army Airfield, Georgia

- 2nd Ranger Battalion - Fort Lewis, Washington

- 3rd Ranger Battalion - Fort Benning, Georgia

- Ranger Special Troops Battalion - Fort Benning, Georgia

Každý prapor má čtyři střelecké roty, četu minometů v rámci velitelské roty a podpůrnou rotu.

Rychlý přehled historie Rangers

Historie jednotek Rangers je neskutečně zajímavá a plná neuvěřitelného hrdinství a odvahy. Je však tak obsáhlá, že Vám ve zmínce připomenu jen ty nejdůležitější informace. První jednotku Rangers zformoval major Robert Rogers z New Hampshire během britsko-francouzských válek. O následný rozvoj se postaral Daniel Morgan, který zorganizoval jednotku elitních „Morganových střelců". Další úsek dějin patřil Francisi Marionovi a jeho několika stovkám mužů bojujících na straně Washingtonovy armády. Během mexicko-americké války zformoval generál Zachery Taylor několik kompanií lehkých jezdců známých jako „Texaští Rangers".

Během 2. Světové války byly jednotky Rangers opět potřeba. To si jako první uvědomil major William O. Darby, který tyto jednotky v roce 1942 znovu obnovil. První, třetí a čtvrtý prapor se zúčastnil s úspěchem severoafrické, sicilské a italské kampaně. Druhý a pátý prapor se zúčastnil operace Overlord a vylodil se na pláži Omaha a dobyl i strategický útes Pointe du Hoc. Na pacifickém bojišti byl 26. září 1944 vytvořen 6. prapor Rangers, který se zúčastnil vylodění na Filipíny a úspěšného přepadu zajateckého tábora Cabanatuan (film 6. Batalion) Po té byly jednotky rozpuštěny.

Dále jsou jednotky Rangers nasazeni v Korejské válce a následně byly opět rozpuštěny. Opětovná potřeba speciálních jednotek tohoto typu se projevila během války ve Vietnamu. Kde vzniklo několik rot. První stálý prapor byl zřízen v roce 1974 ve Fort Benning a druhý ve Fort Lewis ve státě Washington. Poprvé byly tyto prapory bojově nasazeny na Grenadě v roce 1983 operace Urgent Fury. V roce 1984 byl zřízen další prapor ve Fort Bening. V roce 1987 vznikl z těchto tří praporů samostatný 75th Ranger Regiment.

Dále se účastnili operací Just Cause 1989, Desert Storm 1991.

Mezi nejznámější nasazení Rangers v současné době patří operace v Somálsku 1993, průběh operace zachycuje kniha Black Hawk Down: A Story of Modern War (Mark Bowden), na základě této knihy, natočil režisér Ridley Scott v roce 2001 stejnojmenný film Black Hawk Down. Poté byly jednotky Rangers nasazeny do operace Trvalá Svoboda v Afghánistánu 2001, kde operují dodnes. V roce 2003 byly postupně nasazeny všechny prapory do bojových operací v Iráku.

Pocta

Dne 6. 6. 2014 proběhlo 70. výročí vylodění v Normandii. Už je to 70 let co se 5. a 2. prapor Rangers vylodil na pláži Omaha. Bez jakýchkoliv úvah, jsme se rozhodli, že se zúčastníme vzdání pocty těmto i jiným jednotkám a pojedeme do Francie na toto velkolepé výročí. Na výročí, kde už možná naposledy můžeme vidět veterány, kteří prošli přes břehy Normandie, a na úkor staří, se této vzpomínkové akce aktivně účastní. Podívat se na pláž Omaha, sáhnout na písek, projít po pláži, kde před 70 lety umírali mladí američtí, britští, kanadští i jiní vojáci, kteří se zasadili i o naší dnešní svobodu.

rangers_03
Foto: Památník Rangers na vrcholu útesu Pointe du Hoc., kousek od pláže Omaha. Úkolem Rangerů, bylo zdolat 30m vysoký útes a na vrcholu zničit německé dělostřelecké baterie.

 

rangers_04
Foto: Jeden z dalších památníků Rangers. Kousek od tohoto památníků se nachází vojenské museum, které je přímo zaměřeno jen na památku Rangerů, které se vylodili 6.6.1944.

rangers_05
Foto: Americký hřbitov v Normandii pro padlé vojáky. Francie věnovala celé území hřbitova USA, jako poděkování a za úctu pro padlé vojáky, kteří obětovali svůj život za osvobození Francie během 2. Světové války.

Naše bojová činnost je zaměřena na tři typy boje:

1) Boj v otevřeném prostředí. Což v našich podmínkách je nejčastěji les. Pro tento typ prostředí nosíme, tak jako naše skutečná předloha, uniformu v maskovacím vzoru Multicam (MC). Relativně dobře maskují i v naší zeleni. Spolu s MC nosíme i MC potah na helmu, který domaskujeme maskovací síťovinou a pruhy látky pro roztříštění siluety hlavy. Viz obr.

2) Boj v uzavřeném prostředí, neboli CQB (Close Quarters Battle). Asi naše nejoblíbenější činnost, kde využíváme naši agresivitu spolu s pyrotechnikou a dalším dostupným vybavením, kterým naše jednotka disponuje (beranidlo, přenosný žebřík, štípací kleště aj.). Pro CQB boj nosíme, tak jako naše reálná předloha, uniformu UCP ve střihu ACU.

3) Boj v zastavěné oblasti, neboli MOUT (Military Operations on Urban Terrain). Jednoduše, je to problematika dvou předchozích bojů dohromady. Typ maskovací uniformy a vybavení volíme podle situace, kde budeme operovat nejdéle (budova, les). Vše, závisí na plánování před danou operací či cvičením.

rangers_06
Foto: MOUT taktika, přesun k budově

Pro všechny tyto jednotlivé boje máme jinou taktiku. Pro velitele je důležité správně využit specializace každého příslušníka v jednotce. Jak využít AR (střelec z lehkého kulometu), sharpshooter (ostrostřelec), medic (zdravotník), RTO (radista), Sapper (ženista) aj.

U každé problematiky boje procvičujeme i zdravotnickou část, neboli ošetření v bojových podmínkách, tzv. TCCC (Tactical Combat Casualty Care). Pro takovouto činnost, stejně jako u naší reálné předlohy, se i u nás nachází funkce medic/CLS (Combat Life Saver). Zdravotnické problematice se věnujeme intenzivně. Dokonce i tak moc, že jsme se již po druhé zúčastnili zdravotnické soutěže MedCup (viz 1. díl časopisu Airsoft). Naše jednotka disponuje rozsáhlým vybavením, které je určené pro ošetření a transport zraněného vojáka v poli. Každý příslušník u nás, musí umět základy poskytnutí první pomoci v bojových podmínkách.

Více o této jednotce (kromě dalších airsoftových článků, recenzí a rozhovorů) se dočtete v časopise AIRSOFT MAGAZÍN.

Komentáře