EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Americká armáda dostane zbraně střílející náboje zcela nové generace

 09. 09. 2019      kategorie: Události      9 komentářů

Velení amerických ozbrojených sil v minulých dnech uzavřelo závazné smlouvy se třemi firmami na dodávku nových kulometů a pušek využívajících nábojů zcela nové generace. 

Nové ruční střelné zbraně budou vytvořeny společnostmi General Dynamics-OTS, AAI Corporation Textron Systems a Sig Sauer. Na základě uzavřených smluv  převede každá z uvedených společností na ozbrojené síly celkem 43 kulometů, 53 pušek a 845 tisíc nábojů pro testování. Doba trvání smlouvy je 27 měsíců.

sig_01
Foto: Nový kulomet a puška programu NGSW od společnosti Sig Sauer | SIG SAUER, sigsauer.com

Psali jsme: Fort Fest CZ 2016 Králíky

Velení amerických ozbrojených sil plánuje vyhlásit vítěze výběrového řízení na začátku roku 2022. S vítězem bude podepsána smlouva na výrobu asi 250 tisíc ručních palných zbraní a 150 milionů nábojů kalibru 6,8 mm. Počátek dodávek nových kulometů a pušek k jednotkám je naplánován na rok 2023.

carbine
Foto: Prototyp karabiny na teleskopickou munici ráže 6,5 mm od Textron Systems. Karabinu lze snadno upravit pro ráži 6,8 mm | Nicholas Drummond

Jako součást programu NGSW (Next Generation Squard Weapon) by měla perspektivní puška NGSW-R nahradit skupinu útočných pušek řady M4, a spolu s ní přijatý kulomet NGSW-AR pak zbraně řady M249. Nová puška i kulomet budou používat novou munici XM1186 kalibru 6,8 mm s větším průnikem na větší vzdálenost a menší hmotností.

Psali jsme: Milý Regi, byl jsi (a jsi) můj velký hrdina...

6.8_SPC_+_223
Foto: Náboj 6.8 mm SPC (vlevo) v porovnání s nábojem 5.56×45mm NATO (vpravo) | Wikimedia Common

Americké ministerstvo obrany ve svých materiálech uvádí, že nové ruční palné zbraně a nové náboje poskytnou americkým vojákům důležitou výhodu na bojišti, protože zajistí průstřel veškerých v současné době běžně používaných neprůstřelných vest, i vest, které mají být zaváděny v příštích pětadvaceti letech.

CENOVÉ BOMBY (926)

Komentáře

BPN

14. 09. 2019

...no a tady s tím novým nábojem to chvilku ještě potrvá a nakonec z něj bude to, čím nabíjeli naši dědci samonabíjecí pušku vz. 52 hned po jejím narození počátkem 50. let- náboj 7,62x45, jehož předchůce již rozpracovali v Brněnské zbrojovce někdy za Protektorátu...Koukám ze západu přichází jen samé vskutku převratné věci, jen se 70-ti letým zpožděním...holt přesně v koloniích "takhle se objevuje Amerika..."

BPN

10. 09. 2019

Tvrzení, že AK je okopírovaný StG je hodno negramotného opičáka...Konstruování zbraní bylo vždy kombinování již známých principů a to platí téměř o všech zbraních, žádná není naprostý a nepakovatelný originál ve svých všech jednotlivých částech, ale vždy kompilát známých a osvědčených provedení...
Jinak zřejmě první, kdo použil rotační závorník kombinovaný s odběrem plynů z hlavně byl už v r. 1908 nějaký Mondragon v Mexiku...

Monarchista

09. 09. 2019

Je to ve spojitosti s carem Mikulášem II. a konferenci v Hagu 1907 jak uvádí kolega " DELTA" vkládám odkaz. Pokud je to špatně, prosím odstranit. Děkuji.

http://forum.sfs.sk/viewtopic.php?f=472&t=3777

Oleg

09. 09. 2019

Proč Američané většinu válek prohráli? Některá ani vyhrát nechtěli

Dost zajímavý názor z bodů v tomto článku, to by hned tak běžného vojáky nenapadlo .

Díky

geronimo

09. 09. 2019

Mojmír udatný se strátou paměti.Rusové Afghanistán čistili 10let.

Rus

09. 09. 2019

Mosin byl Rus. K Mosinově jednoranné pušce se potom připojila schránka na pět nábojů bratří Émila a Léona Nagantových.

sniper

09. 09. 2019

Jinak na Mosin-Nagant pracovali Belgičané protože Rusové tehdy neuměli podobnou zbraň vyrobit

vankr

09. 09. 2019

Poněkud neobratný titulek. Jinak opět nesmyslné výdaje.

Delta

09. 09. 2019

Americké střelivo mi vadí, pro zbytečně moc zraněných a zmrzačených.
Dne 28. června 1898 byla v Timesech zveřejněna zpráva, že pro připravované polní tažení do Súdánu byl vyroben nový typ střely. Tvořil ji niklový plášť a olověné jádro. V hrotě měla malý otvor o průměru 2 mm a dutinu stejného průměru, která sahala do hloubky 9 mm.
Z důvodů do dnešního dne neznámých rozeslal ruský car Mikuláš II. Dne 24. srpna 1898 hlavám evropských a dalších významných států světa diplomatickou nótu, kterou je svolává - přeloženo do dnešní terminologie - na konferenci o odzbrojení proběhlo od 18. května do 29. června 1899 v Haagu. Carova nóta udivila celý svět, ale nikdo účast výslovně neodmítl. Válečné právo tento druh střel zakazuje použít ve válce, ale boj proti zločinu není válka, navíc vysvětlení policie je dostatečné – neodráží se, neohrožuje třetí osoby a při pronásledování motorového vozidla má vyšší účinnost při zásahu pneumatik. Velká Británie a USA smlouvu nepodepsaly. Během 2.světové války nebyly vznesena, pokud je známo, jediná stížnost na používání střel s tříštivě-trhavým účinkem.

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací