EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Ruská armáda dostala 26 tanků T-90M

 21. 08. 2021      kategorie: Vojenská technika      25 komentářů
Přidat na Seznam.cz

Společnost Uralvagonzavod nedávno oznámila, že splnila své smluvní závazky vůči Ministerstvu obrany Ruské federace v dodávkách tanků T-90M. Jedná se jak o zcela nové stroje, tak o tanky T-90A, upgradované na úroveň T-90M.

T-90M.2.V.Kuzmin.CC BY-NC-ND
Foto: Ruský tank T-90M | V. Kuzmin / CC BY-NC-ND

V rámci procesu náhrady komponentů z dovozu byly do tanků již instalovány termální zobrazovací systémy získané na domácím trhu. Ty jsou podle různých vyjádření dnes již mnohem lepší než dovážené protějšky. Tanky jsou poháněny vznětovými motory Uraltrak o výkonu 843 kW (1130 koní). 

Hlavním rozdílem mezi typem T-90M a staršími verzemi T-90 je zvýšená ochrana. Té bylo dosaženo změnou složení pancířů, použitím nové několikanásobně účinnější dynamické ochrany Relikt, přemístěním munice, instalací představných mřížových ochran a nového elektromagnetického tralu.

Nová „kůže“ tanku T-90M by měla na nejvíce exponovaných místech odolávat přímým zásahům nejmodernější kumulativní munice používané cizími armádami. V souvislosti s T-90M je často zmiňována i instalace nového aktivního ochranného systému Arena-M, ale v praxi tento systém stále není k dispozici a bude pravděpodobně doplněn na tanky až později. 

t90M_02
Foto: Foto: Ruský tank T-90M | V. Kuzmin / CC BY-NC-ND

Konstruktéři Uralvagonzavodu zapracovali i na zvýšení palebné síly nové verze „devadesátky“. Jejich přáním bylo vybavit tank novým 125mm kanónem 2A82-M1 z tanku T-14 Armata. Tento kanón by měl být výrazně výkonnější i než ten nejlepší „západní“ 120mm kanón Rh120. Měl by být schopen střílet novou tankovou podkaliberní municí i novými protitankovými řízenými střelami. Problémem však je, že kanón není z nějakého důvodu připraven, a v reálu ho nahrazuje nejnovější verze starého známého 2A46.    

Co se opravdu na T-90M podařilo realizovat, je vybavit ho novou verzí elektronického systému řízení palby s automatickým sledováním cíle. Tank má moderní pozorovací a zaměřovací přístroje s termovizními kanály i moderní digitální komunikační systémy, kterému mu umožňují začlenit se do komplexu taktického řízení a získávat informace o situaci na bojišti.

Zdroj: Ministerstvo obrany Ruské federace

CENOVÉ BOMBY 600)

Komentáře

Jumbo

26. 08. 2021

Ta roura pro horní kulomet strašně kazí dojen z tanku. Snaha o nízký profil, je tímto dosti narušena.

Czert

26. 08. 2021

Khan
Kdyz sou tanky pase proc teda zapad planuje nove tanky?

karel3

26. 08. 2021

Kahn
Děsíš tady ruské milce.
Rusko je ve vývoji dronů na úplném začátku. :slight_smile:

Kahn

25. 08. 2021

Tanky jsou pasé - jejich vybavení cca 64 velkých ráží je na pikaču.Pak jsou na suchu žerou víc než traktor co orá pole.Navíc strašně dlouhá doba přezbrojení a drahý je to jako prase.
Naopak dron unese sice jen třeba 5 střel ale je asi tak 10x rychlejší a je těžké ho sestřelit.
Jeho cena je tak 100x nižší a obsluha vždy skončí na živu.

karel3

24. 08. 2021

Jiří Vlach
Můj názor amatéra.
Asi mají konstruktéři tanků všechny ty úhly dopadu a odrazu projektilu optimalizované na nějakou svoji statistiku.
Ta mezera mezi podvozkem a věží tanku by zajímala i mě, ale chtěl bych technické vysvětlení slyšet od konstruktéra, což se mi asi nepodaří. :slight_smile:
Slabší místo to bude určitě. Jenom je důležité, kolik střel se tam statisticky trefí. Samozřejmě náhoda je blbec.
Viděl jsem obrázky několika zničených Abramsů, ale ještě jsem neviděl, že by se celá věž válela vedle něho na zemi. Netvrdím, že to není možné, technicky určitě ano.

Tvar věže jako čočky zřejmě opustili konstruktéři ve chvíli, kdy zvětšili bezpečnost posádky, umístěním munice do odděleného prostoru mimo prostor posádky dozadu. Jedině Rusové s T-72 a všechny její klony mají "kolotoč" s municí pod posádkou, takže při zásahu munice, zaručeně a dokonale zlikviduje kompletně celou posádku včetně tanku. Bůh ví jaká je balistická odolnost "čočky" a dnešních tvarů věží. Na "čočku" by se též hůře montovaly prvky aktivní ochrany...

Czert

24. 08. 2021

Vlach
Opovidatna vse by bylo na dlouho, tak ve zkratce, neninahoda ze staty co maji nejvice mrtvych na ccp virus sou ty samo co maji ci meli nejprisnejsi lockdowny.

A zadna klimaticka katastrofa nehrozi, jak clovek ukoncil posledni dobu ledovou?

Likvidace zemedelske vyroby v cr byl a je plan eu, aby sem vyvazela svoje exporty.

Jiří Vlach

24. 08. 2021

Vážení, vysvětlí mi někdo ze znalců konečně takovou maličkost?
Moderní tanky mají dávno věže už nikoli ve tvaru čočky, který chránil točnu věže.
Nyní je mezi podvozkem a věží zúžení. Rozšiřuje se to trychtýřovitě, jako lapák na střely, co sklouznou do té mezery. Co se stane, když se střela zaklíní do oné mezery? Pokud neurve věž, tak může zamezit otáčení věže? Viděl jsem záběr z Iráku - Abrams s urvanou a shozenou věží vedle na zemi. Musí být nějaký důvod této konstrukce. Už se mi dostalo "vysvětlení" od autora článků, že prostě každá konstrukce má slabé místo, to prý je nutné riziko.
Mně to riziko nutné nepřipadá, byl by to krok zpět.
Díky za vysvětlení, jsem laik, i když jsem byl před padesáti léty na vojně, kterou jsem vůbec nežral, boj mně nezajímal, jen jsem se uměl nějakou záhadou dobře trefit z ručních zbraní. Tehdy ty tanky neměly tu škvíru. Píše se stále o tom, jaký pancíř krásně odolává, stačí však rána do pásu, to nikdo nevylepší. Když se netočí věž, tak je to podobné. Jak to asi funguje, když se smetou ty vystrčené přístroje?
Debaty zde o vývoji v ČR jsou v něčem výstižné, i když si v něčem odporují. Svou vlast nikdo nemá rád tak moc, aby do černé zlodějské díry s ochotou házel daně. Nějak se zhroutilo to, co lidi spojovalo, když v euforii v osmašedesátém dávali hojně na zlatý poklad republiky rodinné šperky. Dnes každý každého chce odrat, až na výjimky. Zdravotnictví není takové, jak se oslavuje. Jsme čtvrtí nejhorší na světě v počtu obětí viru na sto tisíc obyvatel. Indie je na tom osmkrát lépe. Úmrtnost hospitalizovaných je tu též otřesná. Vlády ignorovaly, že bude nedostatek personálu, slouží přestárlí, kvůli věku museli být posudkáři zbaveni statutu státních úředníků - zbytečný tyátr, když před tím museli skládat nesmyslné zkoušky. Takhle se to zhroutí později, za další vlády. Je tu množství dacanů, kteří si leští gatě na tom, co pro svoji existenci vymýšlejí, aparát je zčásti zlovolný. Školství? Desítky let debat o maturitách. Důchody? Desítky let strašení a marných debat. Jaká je zde pracovní doba? Podrobně tu nelze vše popsat. Píše tu někdo o zlatě, jež je fuč. Tošovský, co při drzém předjíždění naboural své Ferrari v USA, nikdy neprozrazoval novinářům co dělá, jak výhodně rozprodává. Byl to Klausův dosazený kůň do úřednické vlády. Kam zmizela kdysi moderní početná česká flotila? Kam zmizela ukradená platba za poslední loď postavenou v Koreji? Jak ostudně vypadá česká část přístavu v Hamburku? Jak se hospodaří se strategickými rezervami? Kdo jmenoval hlavní hygieničku, jež dvakrát osudově lhala?
Říkalo se, že předválečná ČR byla Amerikou Evropy. Úplná pravda to nebude, např. ty dvouplošníky byly obrazem zastaralosti. Krizová ghetta s jednou slepicí na oprýskaném hliněném dvorku též. Vzduch je naše moře, říkával TGM. Tvrdík a další lidi v ČSA i jinde, to je obraz! To je to moře - nějak špinavé. Drzost při nedodržování opatření u VIP, beztrestnost. Každý týden nějaká kauza končí pro nedostek důkazů ... neprokázaný úmysl atd. NKÚ stále dokola nachází chyby v neprospěch státu. Nikdy naopak. Jde jen o zaběhaný kolotoč peněz, jež se dělí.
Klimatolog a epidemiolog Klaus se asi dožije katastrofy, kterou popíral. Vědci posunuli ručičku osudu lidstva na půl minuty z pěti. Tanky budou málo platné. Soběstačnost ČR v potravinách zmizela během pár let, každý den mizí skoro deset ha polí. Dochází ve světě fosfáty, bez nichž bude hlad. Až nám už nikdo nic nedodá, z hladu vezmou lidi útokem pole a též ty slabší. Zatím platí Carpe diem - nároky, létat, plýtvat, vozit zahazovací šmejdy přes půlku světa. Vlády cpou - dotují cestovní ruch a zároveň škrtí mikrogramy u aut. Kdo neuhájí tenčící se suroviny, prohraje předem. Západní armády bez čínských vzácných prvků se už neobejdou. Ani energetika ne. O palivech z Ruska nemluvě. Čeští chytráci jsou právě generálové po bitvě a odsuzují najednou USA. Nebýt jich, Korea by byla celá Kimova, Saddám by expandoval. Írán by kontroloval dopravu ropy. Desítky let byl svět trochu bezpečnější, jak to bude dál, to vědí ti čeští chytráci, které voli ti méně úspěšní pivní rozumbradové. Třetina lidí ve mně vyvolává obavy z jejich volebního práva. Manipulace je výnosný kšeft. Kdo si nenahrabe a nezajistí se, přežije kratší dobu, až bude zle.
Možná všichni prohlásí, že všemu rozumím, jak těm tankům.
J. Vlach

Czert

23. 08. 2021

Karlik
Ano, csr bylo do 1938 pojem, pak ho nemci trvale znicili, napred nemeckou pak komunisitickou totalitou.

Neveris?
Kde ze to vladli komu isti pred 1939 nez nemci zacaly tu svou valku za nemeckou nadrazenist?

karel3

23. 08. 2021

Omny
"zároven s T-90 M byly dodány Armaty...."
--------------------------------------------------------------------
Máš na mysli ty "Armaty" o kterých ruská společnost Uralvagonzavod (UVZ- Rostec) prohlásila, že jejich vývoj bude dokončen v roce 2022 ?
Díval ses do kalendáře ?
Klidně můžeš přidat i "Císařovy nové šaty" od Hanse Christiana Andersena. :laughing:

Omny

23. 08. 2021

zároven s T-90 M byly dodány Armaty....

karel3

23. 08. 2021

MXM
"Českoslovenko bylo pojem, tvořili se komplexní funkční systémy, dnes bída a vše pod kontrolou ciziny, zlato žádné, pokladnice prázdná, úvěry od žida, zařazení do rovojových zemí. Toje slavný kapitalismus pod taktovkou bývalých prognostiků!"
-----------------------------------------------------------------------------------
Československo bylo "pojem" do roku 1938.
Československo byla od roku 1945 jenom bída.
Státní bankrot už v roce 1953.
Zboží do roku 1989 konkurovalo pouze nízkou cenou, včetně těch tvých "celků".
Raději "nech na hlavě". Privatizace proběhla pouze do rukou občanů Československa s platným občanským průkazem. Pokud získaný majetek rovnou nerozkradli a nevybydleli, tak jej v lepším případě prodali zahraničním firmám, díky kterým hodně firem přežilo.
"Svět" se prostě vrátil k normálu. Když navštívíš muzea ve městech, kde býval nějaký průmysl, tak hravě zjistíš, že většinu firem do roku 1938 vlastnili v Československu Židé a Němci. Dokonce stačí nahlédnout do dobových telefonních seznamů.
V roce 1945 to vzal do ruky "slovanský živel" a skončil v roce 1989 na 48. místě na světovém ekonomickém žebříčku.
Dnes se například v HDP na 1 obyvatele pohybuje ČR někde kolem 35. místa.
Svět prostě nečeká na nikoho, ani na líné a nevzdělané Slovany, kteří si dodnes o sobě myslí kdovíco nejsou. Prostě podprůměr. :slight_smile:

karel3

23. 08. 2021

MXM
" Poslední významná hodnota odplouvá s likvidací firmy Avast, poté to může pražská burza zabalit."
-------------------
O jaké likvidaci Avastu to tady mluvíš?
Majitel Avastu prodal svoji firmu.
Co ti je do toho, jak úspěšný podnikatel naloží se svoji firmou?
Proč si nevybuduješ svoji úspěšnou firmu, abys měl o čem pohádkařit?
Pražská burza je pouze obraz nemocné ČR, která byla založena špatně, jako ostudná socialistická pijavice, která na to doplatí. :slight_smile:

MXM

23. 08. 2021

Karel3: jaká přidaná hodnota? Poslední významná hodnota odplouvá s likvidací firmy Avast, poté to může pražská burza zabalit. Tady se už přidaná hodnota v množství větším než malém netvoří. Českoslovenko bylo pojem, tvořili se komplexní funkční systémy, dnes bída a vše pod kontrolou ciziny, zlato žádné, pokladnice prázdná, úvěry od žida, zařazení do rovojových zemí. Toje slavný kapitalismus pod taktovkou bývalých prognostiků!
Rusko si zachovalo svoje, proto ta trpká nenávist lidí jako jsi ty, zaprodancům ciziny kterým už nic jak závist a nenávist nezůstalo.

Czert

22. 08. 2021

Mxm
Kdyz ten rusky vojensky prumysl tvori uspory, proc celkove rusky vojensky prumysl dluzi jednotky, ci desitky bilionu rublu?

karel3

22. 08. 2021

MXM
"Zrovna my v ČR bysme vůči nim měli být hodně zticha, zvlášť po rozdělení státu konkurenceschopnost na mizivé úrovni."
--------------------------------------------------------------
Zrovna tací jako ty by měli asi tu klapačku držet. :slight_smile:
Evidentně jsi kontaktem s tvorbou přidané hodnoty nepolíbený a uniklo ti, že po roce 1989 nebyl několik let HDP "Československa" vyšší, než 50% Itálie, kam Československo za socialismu kleslo.

"A na světovou velmoc (RF) jsou na tom velmi dobře."
-------------------------------------------------------------------------
Velmi dobře? :laughing:
Ty si opravdu myslíš, že země, která donekonečna klonuje přes 40 let staré vzory, jako T-72 a Su-27 si zaslouží nazývat světovou velmocí ? :laughing:
Světovou velmocí jsou pouze a jenom v jaderném arzenálu a schopností napadnout a ožebračit souseda na svoji ekonomickou úroveň. V ničem jiném. :slight_smile:

MXM

22. 08. 2021

Karel3:
fakta jsou že jsou sice relativně chudí proti standartu EU, ale jedou si za svoje, obnovili státní zlatý poklad a hospodářství je víceméně národní.
Čím se mohou pochlubit státy od Tallinu po Podgoricu a od Kyjeva po Prahu - vybrakovaným hospodářstvím, virtuální ekonomikou. Všichni začali spoléhat na výrobu v cizině a jen kompletují produkty třeba pro Německo, Nizozemí, Japonsko, Koreu. Trochu vyčnívá Polsko, ale to je po těch mega zakázkách pro armádu na dobré cestě se uzbrojit. Zrovna my v ČR bysme vůči nim měli být hodně zticha, zvlášť po rozdělení státu konkurenceschopnost na mizivé úrovni.
To trochu okolo, tvrdá fakta jsou zlato v trezoru národní banky a zadluženost. A na světovou velmoc jsou na tom velmi dobře.

karel3

22. 08. 2021

MXM
"... potom co se bylo samostatné Rusko odříznuto od spousty průmyslu ..."
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Potom co přišlo o své "socialistické" kolonie a otroky..., následoval státní bankrot 1998...
Nejlepší odpovědí na tvé ruské pohádky pro hlupáky jsou reálná čísla. :slight_smile:
HDP na 1 obyvatele (2020) :
5. US, 63 416,- USD
38. ČR, 22 579,- USD
63. Malajsie
64. Rusko, 10 037,- USD
65. Maledivy
66. Bulharsko
https://knoema.com/atlas/ranks/GDP-per-capita

MXM

22. 08. 2021

Karel3: slabota americký trolle :)
potom co se bylo samostatné Rusko odříznuto od spousty průmyslu je to obdivuhodné povstání z popela a vůči tehdejšímu Svazu je to mnohem efektivnější systém který dokonce vytváří úspory - fakticky prvně od doby Stalina kdy se jenom bralo.
To množství tanků nepotřebují ač někteří generálové ve vzpomínce na sovětské doby by si je jistě přáli, ale naštěstí v Moskvě vládnou chytřejší.
Je to tak 10 let co ještě euroamerická generalita snila o parcelaci Ruska na protektoráty a americký ministr se stýkal provokativně s představiteli Tatarstánu. A jaký je výsledek, urovnání sporů s islámem, vytvoření funkční euroasijské unie, záchrana Sýrie před totální likvidací radikály a nyní je na stole vstup do ruské OSKB, první stát mimo zónu bývalých sovětských republik.
To pro vás zalezlé hluboko v americkém pozadí musí být příliš flustrující .-)

karel3

21. 08. 2021

T-90, původní označení T-72BU ...
Omylem zasažený T-90 na ruském cvičení 15.září 2020 v Astrachaňské oblasti..
https://www.defenseworld.net/news/27868/T_90_Tank_Accidentally_Hit_by_Missile_During_Russian_Exercise#.YSEfLLgnP2Y

Uralvagonzavod a ruské "počty". :slight_smile:
1.března 2020 dostala údajně RA prvních 10 - 15 modernizovaných T-90M „Poryv-3“.
Teď jich dostala RA údajně 26 .... Uralvagonzavod se v roce 2020 kasal, že dodá RA do roku 2027 400 modernizovaných, nebo nových T-90M „Poryv-3“ a 500 Armat T-14.
To bude mít jeden ruský rok asi přes 3 650 dnů. :laughing:

Zhruba od svých 17 let přeju při vzpomínce na okupaci Československa každého 21.srpna ruským okupantům a celé jejich zemi to nejhorší. A světe div se, jdou pomalu, ale zcela jistě do kopru a to je pro mne skvělá zpráva. :thumbsdown::clap::laughing:

mc.cvok

21. 08. 2021

No, hlavně,že ty naše T72M1 na ty ruský stačí,hned se mi bude líp usínat.

Czert

21. 08. 2021

Problem je v tom ze i namaxovany t72b3+ z 2020 nestaci na m1a2 z 1995.

MXM

21. 08. 2021

vypadá to na experimentální sérii, nikam se neženou když na předpokládané konflikty v ruském pohraničí stačí i namaxované T-72B3+. Evidentní je důraz na defenzivní schopnosti této série a předpokládá se že by se tyto stroje správně hned staly cílem protitankových týmů pěchoty, ať už pravidelné nebo nějakých vzbouřenců. Proto není takový důraz na rychlou integraci nového kanónu - na své úkoly nyní není tolik potřeba.

ROBO

21. 08. 2021

To by mě zajímalo jestli by tyhle “moderní” tanky už konečně byli schopné z pozice stojícího střelce zasáhnout statický cíl ¿

https://www.securitymagazin.cz/defence/video-ruske-modernizovane-tanky-t80bvm-nebyly-schopne-na-strelnici-trefit-svuj-cil-1404065688.html

Czert

21. 08. 2021

Jen jedna otazka, kdyz ty domaci komponenty sou kvalitnejsi nez ty dovazene, tak proc se ty cizi driv dovazely?

Czert

21. 08. 2021

Celych 26?
Jen aby to nebylo po rusku - 52 pulek.

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací