EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Ruská armáda začala přijímat tanky T-90M

 10. 10. 2019      kategorie: Zahraniční armády v akci      10 komentářů

Ruská armáda začala oficiálně přijímat tanky typu T-90M. Smlouva na jejich dodávky v počtu několika set kusů byla podepsána v létě letošního roku. Jde o tanky zatím vznikající modernizací starších T-90 / T-90A.

Společnost Uralvagonzavod zahájila práce na modernizované verzi tanku T-90 v roce 2004 z vlastní iniciativy. Ruská armáda v dané době neměla zájem o tanky, takže vylepšený model  byl nabídnut zahraničním zákazníkům. V roce 2011 na výstavě v Nižním Tagilu byla poprvé předvedena zjednodušená exportní verze s označením T-90MS.

Hlavním rozdílem mezi typem T-90M a staršími verzemi T-90 je zvýšená ochrana. Té bylo dosaženo změnou složení pancířů, použitím nové několikanásobně účinnější dynamické ochrany Relikt, přemístěním munice, instalací představných mřížových ochran a nového elektromagnetického tralu.

Psali jsme: Velmi ostré záběry amerických mariňáků proti Talibánu

T-90M.2.V.Kuzmin.CC BY-NC-ND
Foto: T-90M | V. Kuzmin / CC BY-NC-ND

Nová „kůže“ tanku T-90M by měla na nejvíce exponovaných místech odolávat přímým zásahům nejmodernější kumulativní munice používané cizími armádami. V souvislosti s T-90M je často zmiňována i instalace nového aktivního ochranného systému Arena-M, ale v praxi tento systém stále není k dispozici a bude pravděpodobně doplněn na tanky až později. 

Konstruktéři Uralvagonzavodu zapracovali i na zvýšení palebné síly nové verze „devadesátky“. Jejich přáním bylo vybavit tank novým 125mm kanónem 2A82-M1 z připravovaného tanku T-14 Armata. Tento kanón by měl být výrazně výkonnější i než ten nejlepší „západní“ 120mm kanón Rh120. Měl by být schopen střílet novou tankovou podkaliberní municí i novými protitankovými řízenými střelami. Problémem však je, že kanón není z nějakého důvodu připraven, a v reálu ho nahrazuje nejnovější verze starého známého 2A46.    

Psali jsme: Francouzké bojové stíhačky Mirage 2000 - legenda na nebesích

Co se opravdu na T-90M podařilo realizovat, je vybavit ho novou verzí elektronického systému řízení palby s automatickým sledováním cíle. Tank má moderní pozorovací a zaměřovací přístroje s termovizními kanály i moderní digitální komunikační systémy, kterému mu umožňují začlenit se do komplexu taktického řízení a získávat informace o situaci na bojišti.

t90M_02
Foto: Foto: T-90M | V. Kuzmin / CC BY-NC-ND

Vývojáři nezapomněli ani na pohodlí osádky tanku a vybavili ho již v základu klimatizací. Dříve se klimatizace montovaly pouze do exportních strojů. Připomeňme si, že ruská armáda má k dispozici asi čtyři sta tanků T-90 různých modifikací. Ty by měly být všechny modernizovány do podoby T-90M. 

Hlavním tažným koněm ruských tankových vojsk však i tak dále zůstává tank T-72. Tento typ je v současnosti modernizován na verzi s označením T-72B3.

armataZkousky_01
Foto: T-14 Armata | Wikimedia Commons, Vitaly V. Kuzmin

Kolem revolučních tanků T-14 Armata je zatím stále mnoho nejasného. Existují problémy s náběhem sériové výroby, s tlaky na úpravu pohonného systému a řada dalších. Omílá se stále také problematika bezosádkové věže a padají k tomu návrhy a učinění kroku zpět a přemístění stanoviště velitele a střelce do věže, nebo dokonce úplného „převěžování“ na typ použitý na tanku T-90M. Z druhé strany však existují také neurčité zprávy o vývoji záložních elektrooptických systémů pro současnou bezosádkovou věž a přeměně její doplňkové kulometné výzbroje.

CENOVÉ BOMBY (328)

Komentáře

kalfa

16. 01. 2020

pro Občan : Putin je tlačen do války? A čím asi tak, svým hypertrofovaným, napoleonským egem? Nějak se mu to samoděržaví rozpadá, národ dědičně chlastá o závod, inteligence prchá kudy to jde, rubl jde do kopru (pokolikáte už?), dokonce i trolly musí platit v dolarech. Ovšem jaderné zbraně má nejlepší na světě. To je jistě pravda, nikomu se zatím nezdařilo odpravit vlastní vědecký tým, asi odborníci jak v Černobylu.

Občan

11. 10. 2019

Je to asi trochu jinak. Rusko je obklopeno zbraněmi NATO, Poláci haraší zbraněmi. Střední Asie, Čína, Japonsko. Ono to více vypadá tak, že Putin JE tlačen do války. Mimoichodem, Vy se mylně domníváte, že nás se válka netýká? Je to právě naopak. Jsme válkou přímo ohrožení a jen proto, že si generalita NATO a USA myslí, že mají větší péra.

Mlhoš

11. 10. 2019

Vite čím se to zakonči. Buť Putin vyvolá další valku . Nebo spíš dojde na ekonomický krach ruského hospodářství. Jen si vzpomenout na dobu tovarišča Bucha Brežněva. Jidlo ani toaleťák k nedostani. Jen si myslim že ač je nabudil k vlastenectvi tak už nebudou chtít mít hlad a svrab. Státní teror není nekonečný.

Omny

11. 10. 2019


jo aha o)) ty jsi také ekšpert

11. 10. 2019

Omny
je to jednoduché, přinesla to protě zkušenost, nové technologie a potřeba. Váš projev českého jazyka je poněkud svérázny, ale takových jako Vy naštěstí moc není. Nepíši hlupců to ne, ale takových tankových odborníků. jste opravdu hlava, ale ne skopová, prostě jste jaký jste:ox:

Omny

11. 10. 2019

Cyklista, Monarchista
můžete mi vy matláci vysvětlit, jak nový kanon souvisí s nasazením tanků v Čečensku? zase jste ukazali že problematice prd rozumíte, jste jenom trolové, aby za každou cenu něco nesmyslného napsali.

Monarchista

10. 10. 2019

Cyklisto máte pravdu, to co jste napsal píše i ruský vojenský tisk. Vývoj šel rychleji a oni jej nezachytili. ALE válka v Čečni paradoxně tanku tohoto typu prospěla a nasazení v Syrii tu cestu vývoje potvrdilo. Prostě je to tak jak píšete, Snad jen s pancéřováním to je trochu složitější.

cyklista

10. 10. 2019

Milý omni, příteli ruské propagandy, ono je to opět trochu jinak. Aby T90 dostala tento kanón (2A 82 - 125 mm), navrhovala Uralská konstrukční kancelář dopravního strojírenství už v roce 1995, po nakládačce v Čečensku. Že ho dostává až teď, je výsledkem hlavně problémů ve vývoji vlivem nedostatku peněz. Armata měla mít stejně řešený kanón 150 mm, který je ovšem někde ve hvězdách, takže nakonec dostala už existující 2A82-1M. Takže když to shrnu, T90 má konečně po 25 letech kanón, jaký měl mít. Armata do výzbroje pořád ještě nejde, protože má jen provizorní kanón, Izrael přestal dodávat vrstvené pancéřování, rusáci je sami vyrobit neumí, takže už 5 let se nedaří armatu protáhnout vševojskovými zkouškami a navíc je strašně drahá.

Omny

10. 10. 2019

https://www.defenseworld.net/news/25586/First_of_Modernized_T_90M_Tanks_Delivered_to_Russian_Army#.XZ7EtWAzaJA
tady je to i ve zdroji uvedeno, konkrétně" The key difference between the new tank and previous models is the newly-designed turret module, which features multi-layer armour, and with the 125A 2A82-1M cannon, which is also used by the Armata tank."

Omny

10. 10. 2019

ruské zdroje uvádějí, že T-90M dostává při této modernizaci kanon z Armaty

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací