EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Ruská fregata Maršál Šapošnikov při střeleckých testech málem zasáhla sama sebe

 11. 05. 2021      kategorie: Vojenská technika      42 komentářů
Přidat na Seznam.cz

Internetem se začalo virálně šířit video o zpackaném vypuštění rakety 3K14 Kalibr- NK z fregaty Maršál Šapošnikov. Na videu lze vidět, že zkušební odpal rakety se nepovedl již od samého začátku, kdy ihned po vypuštění raketa začne nekontrolovaně rotovat a po pár vteřinách dopadne pouhých pár desítek metrů od mateřské lodi.

Video: Ruská fregata Maršál Šapošnikov při střeleckých testech málem zasáhla sama sebe / YouTube

Přesné datum incidentu není známo a oficiální místa Ruské federace se k incidentu dosud nevyjádřily. Video však pochází s největší pravděpodobností z ruské sociální sítě Telegram, kam ho pravděpodobně nahrál uživatel bez vědomí úřadů a odtud se video začalo virálně šířit napříč celým internetem. Video muselo vzniknout před pár dny, modernizovaný Maršal Šapošnikov totiž vstoupil do služby před nedávnem a na oficiálním webu ruského ministerstva obrany lze vidět propagační video lodě teprve od 27. dubna.  

Fregata prošla v posledních letech rozsáhlou modernizací v dílnách společnosti Dalzavod ve Vladivostoku na ruském Dálném východě. Během modernizace bylo změněno operační určení, kdy z původně protiponorkové lodě byla přeměněna na víceúčelovou fregatu schopnou bojovat s pozemními, námořními i podvodními cíli.

RFNMarshalShaposhnikovFoto: Ruská fregata Maršál Šapošnikov | Ministerstvo obrany Ruské federace

Fregata obdržela silnou výzbroj, z původní výzbroje, kterou tvořily dva 100mm kanóny AK-100 a dva odpalovače čtyř raket URK-5 Rastrub nezůstalo vůbec nic. Jedna věž s kanónem AK-100 byla nahrazena novou věží s vylepšeným 100 mm kanónem A-190-01, druhá věž byla nahrazena odpalovacím systémem pro 16 raket Kalibr, a odpalovač raket Rastrub byl nahrazen odpalovačem raket 3M24 Uran.

Loď také obdržela nové radary a systémy pro kooperaci s leteckými raketami Kh-47M2 Kinžál. Díky komplexu Kalibr získal Maršál Šapošnikov schopnost provádět naváděné, dálkové údery na pozemní i námořní cíle, včetně ponorek. Systém Uran zase propůjčuje schopnost vést boj proti námořním cílům. Objevují se však kritici, kteří hodnotí míru modernizace za nedostatečnou, vzhledem k investovanému objemu peněz, kritici hlavně poukazují na malé množství vezených raket Kalibr, kterých by loď mohla nést mnohem více.

 Autor: Tomáš Svoboda

Komentáře

Martin23

15. 05. 2021

czert


NEPOTŘEBUJI CHVÁLIT ZA NĚCO, CO NEDĚLÁM!!!!!
A pokud to takto někdo činí, není to pochvala.

Omny

14. 05. 2021

Novota
nerozámí tomu co jsi napsal, jestli pokus o vtip tak ubohej a nebo nevíš o čem píšeš. Jednak Kalibr NK není žádná raketa ale univerzální systém, které může odpolavat různé tyby raket a to protilodní anebo protizemní a žádná z nich nemá dolet 1000km.

Samozřejmě kvalita článku je na prd, autor lodím evidentně moc nerozumí a to už nemluvím o tom, že tomu nerozumí ani většina pisatelů tady. Autorměl hlavně začít tím, že M. Šapošnikov byla dříve třída Udaloy za učelem protiponorkového boje a doplNovala třídu Sovremmenyj. Rusové se rozhodly Udaloe přestavět na univerzální fregaty.
Kalibr teda není žádná raketa ale systém, který umožnuje odpalovat protilodní rakety 3M54 z udávaným max. dosahem 660 km. Pak 3M14 což je protizemní verze s dosahem 2500km...teda něco jako Tomahawk, ale umí více.
Dále že by loď měla spolupracovat s Kinžhalem slyší poprvé a ani nevím jak by to mělo probíhat jestliže raketa je vypalována z Migu 31 z velké výšky, tak jak by tomu lod měla pomoci?
Spíše měl autor zmínit, že do Šapošnikova se má do budoucna dát i rakety Tsirkon.
Vzhledém k tomu, že systém Kalibr už je léta ověřený a používají ho i další lodě, ponorky tak tu musela být nějaká hrubka co se nepovedla

czert

14. 05. 2021

Martin
Lol, prave ze za to, ze na nikoho neutocis sem te pochvalil.

Martin23

14. 05. 2021

​czert
Bych se docela ohradil v tom smyslu, že já tady na někoho útočím.

czert

14. 05. 2021

Martin
V zivote sem to necekal, ale musim te pochvalit.
A to za to ze si napsal neco jineho, mimo osobni utoky.
A co se tyka usa, tak je popularni sticker - to neni mije chyby, ja volil trumpa.

Martin23

14. 05. 2021

Už zase vidím ten mimořádný briefing - Fiala - Pekarová - Bartošek - Langšádlová - Jurečka a spol jak stojí za těmi mikrofony a blábolí totální nesmysly.
Jinde zase Němcová - Kolář - Pavel - Fischer.
Novotný bude jezdit po Praze v multikáře a ČT studio zahalené v černém by mělo smutek a do kamer by řečnili vybraní správně uvědomělí odborníci.

Martin23

14. 05. 2021

No a já mám na věc úplně stejný názor jako oni.
Západu se snaží zmocnic levičácká pakáž ekoteroristů a pravdoláskařů. Jenže ti jsou jen nástrojem globálních elit, které chtějí získat moc nad světem na úkor státní moci.
Západní demokracie je fatálně ohrožena.

A mně třeba zůstává rozum stát, co v této zemi máme za politiky.
Tak zatímco svět se v polovině dubna dohodl s Ruskem a došlo ke stažení Rusů ze západní hranice a USA opustily Ukrajinu a stahují se z Afganistánu, tak naše pražská kafárna začala s Ruskem válku. Nikdo v Evropě se k nám nepřidal vyjma stejně tupých Slováků. Jako naprosto nikdo. Vrbětice totiž byla zpravodajská hra namířená západními tajnými službami na Rusko, ale dřív než byla spuštěna, tak se západní mocnosti s Ruskem dohodly.
Jen pitomcům v Praze to nikdo neřekl a ti to spustili. Ekonomické škody budou obrovské.

A to je ještě ve hře varianta, že se Biden s Putinem setkají v Praze. Co by politici z Demobloku, kteří ještě před pár dny vyhlašovali Rusku válku asi tak dělali?
No vyhrabaní až na morek.

hb

14. 05. 2021

pro p. Míra. Ještě jsem nikdy neviděl takhle přesnou definici komunisty. Nazvat ho sociopatem a názorným příkladem to potvrdit. Za mě - palec nahoru. hb

Martin23

14. 05. 2021

Když už to tady lítá mimo téma, tak pro určité jedince, kteří mají problém s tím jak vnímám současný západní svět a proč jsem k němu podle nim přehnaně kritický, tak jeden příklad:


​Více než 120 vysloužilých amerických generálů a admirálů podepsalo otevřený dopis označující administrativu prezidenta Joe Bidena za největší ohrožení svobody a demokracie od deklarace nezávislosti. Skrze Bidena se prý navzdory vůli občanů derou k moci marxističtí totalitáři. A prezident navíc kvůli stáří není duševně ani fyzicky schopen funkci zastávat.
​https://www.novinky.cz/zahranicni/amerika/clanek/usa-celi-nejvetsi-hrozbe-v-dejinach-marxisticke-totalite-varuje-120-generalu-40360147​První otevřený dopis dvou desítek generálů ve výslužbě a desítek dalších důstojníků adresovaný prezidentovi a vládě týdeník Valeurs Actuelles zveřejnil ve středu 21. dubna. Vojáci v něm vyzývali k obraně hodnot civilizace a varovali před islamismem, rozpadem Francie a občanskou válkou.

​V neděli veče ser objevil druhý otevřený dopis příslušníků francouzských ozbrojených sil. Podle autorů dopisu vláda příliš ustupuje islamismu a nemá dostatek respektu k veteránům. Vyzývají ji k akci, současná Francie totiž podle nich spěje ke „zhroucení“ a je „předzvěstí chaosu a násilí“. Na rozdíl od prvního dopisu tento sepsali vojáci v aktivní službě a nejsou pod ním podepsáni.
​https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/francie-islamismus-armada-vojaci-dopis_2105111016_pj

karel3

13. 05. 2021

Pepa
"Naštěstí jsme nejlepším národem ve vesmíru, všemu rozumíme a nikomu nelezeme do zadečku."
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
S národama a se zadečkama jsi tady v té debatě začal ty, tak opravdu nevím, proč zrovna ty si hraješ na morálku, chytrolíne. :slight_smile: Zajímavé je, že normálním lidem tykání nevadí, jakmile se ale objeví na scéně starobní bolševik, který celý život soudruhoval, tloukl hlavu o rudou, pěticípou hvězdu a modlil se k ruskému chudobinci, tak po všech ostatních od roku 1989 tvrdě požaduje vykání. Je to takové jejich Kainovo poznávací znamení.
Tak za který "nejlepší národ ve vesmíru" jsi to sem vlastně napsal? Za ten tvůj ruský, nebo nedej bože komunistický ? :smile:

Pepa

13. 05. 2021

bombero
Gratuluji Vám.

bombero

13. 05. 2021

pepa
moc děkuji za váš názor na čechy
..když tě nazvu hrdým českým troubou ............. Lez si do zadku komu chceš. Čecha v sobě opravdu nezapřeš.
Na rozíl od vás, i já se cítím být hlavně čech a jsem na to i hrdý

Pepa

13. 05. 2021

karel3 Když už si tykáme, jistě ti nebude vadit když tě nazvu hrdým českým troubou a především internetovým trolem, hrdinou za klávesnicí. Lez si do zadku komu chceš. Čecha v sobě opravdu nezapřeš. :thumbsup:

Cateye

13. 05. 2021

Karle jste si jistý, že se zrovna vám podařilo z onoho ruského zadku vylézt, když vám v obsedantních myšlenkách na Rusko vězí celá hlava? Možná byste měl Putinovi, KSČM a Miloši Zemanovi poslat alespoň bonboniéru, protože si představte jak by byl život bez vašeho vnitřního nepřítele, od kterého jste se nedokázal ani za třicet let odtrhnout, zoufale nudný...

Pepa

13. 05. 2021

Karel3 Oprava, troubové. A já slovan nejsu, ale ani na ně neplivu. Nejspíš máte nějaký problém, doporučuji navštívit psychologa.

Pepa

12. 05. 2021

Naštěstí jsme nejlepším národem ve vesmíru, všemu rozumíme a nikomu nelezeme do zadečku.

czert

12. 05. 2021

Pemi
Nerozumis, stat se to zapadakum, tak se jim chechtame stejne.
Problem je ze kremrole si vymysleji proc se to stalo, misto aby jednoduse rekly, no nepovedlo se, smejem se a jdeme dal.
Ne oni zacinaji basnit o tom jak na zaoade se to stava daleko casteji jen to dokabeji tutlaji.

PeMi

12. 05. 2021

Že by taky "vývoj - test"?! A tohle není "ruská" technika....od lodě po tu raketu.....nehody se prostě stávají (YouTube - German Navy Frigate SACHSEN SM2 Missile Accident).
https://youtu.be/ydsm1uzkNu4

Cateye

12. 05. 2021

ArmyBlesk.cz

czer

12. 05. 2021

Hb
Jiste ze pri testovani se nemuze otestovat vsechno a jen orovoz ukaze co vsechno je mozne a vhodne.
Viz treba ixprey, klopeni celych motoru na papire byl skvely napad, lepsi nez komplikovane klopit jen vrtule, realita vsaj ukazala ze se musi klopit vrtule.
Jenze u toho videa to spis ukazuje na selhani rakety nez neodladeny vyvoj. Skutecne si nedokazi predstavit bug ktery by primel dobrou raketu delat rkoveto psi kusy, byt je to teorehicky mozne.

czert

12. 05. 2021

Martin
Proc je to spatny primer ? Rozeber to.
Tim, ze ukazuji, ze nemaji co zkyvat ukazuji i to, ze kdyz jim neco selze, tak maji jistou duveru ze zverejnuji vsechny selhani.
Btw kdy se dozvime proc spadl rusum su57_ nebo to ti neschopove stale vysetruji ?

hb

12. 05. 2021

jak to vlastně probíhá u vývoje takovéto lodi? loď je jenom jedna a je to unikátní oprava pro tuto loď. přece opravář = vývojář nemůže odladit vše jako celek? a vojsko si to samo neodladí. nebo jo? HB

Matrin23

12. 05. 2021

​rrt
To také není úplně vhodný příměr, ale i tak nemám dojem, že tyhle informace vedou ke zvyšování bezpečnosti, když ukazuju ostatním, co nefunguje.

Badysak

12. 05. 2021

Dave
Jenomže na lodi se má testovat funkčnost odpalovacího zařízení né kvalita výroby raket.

Dave

11. 05. 2021

Nic proti, ale od toho ty testy prave jsou, podobne veci se dejou v kazde armade a je jedno jestli je ruska, americka nebo chinska, proto se tomu rika testovani, chytraci xD

czert

11. 05. 2021

Mira
A vis o tom, ze jak padaly amikum humery z nebe, tak za to byly tresty ?
Chlaprk co narizl popruhy dostal nekolik let natvrdo za umysnou skodu.
A ten co se chechtal taky dostal trest, byt jen financni a ustni, ze se chechtat nemel.

rrt

11. 05. 2021

Martin
Prave ze zapad nema problem sama na sebe praskout problemy.
Jen se podivej na kazdorocni list problemu f35, a jak se zmensuje.
Kdy uvidime podobny lust u su57?

czet

11. 05. 2021

Skoda ze se do sebe netrefily. Meli by prvenstvi.
Uz sme tu meli ponorku co potopila sama sebe torpedem, letadlo co sestrelilo samo sebe kulometem, ale lod co same sebe raketou jeste ne.

Martin23

11. 05. 2021

Glock


Nevím, co vás vede k takto urážlivému chování, ale jen tím dáváte najevo svoji omezenost.

Což se pak odráží i v tom, že jste vůbec nepochopil pointu toho, co zde citujete ze Švejka.
On je totiž vtip v tom, že ten Švějk vámi citované říká O SOBĚ SAMA.
On tím neuráží jiné lidi. Vy jste to celé otočil ad absurdum.

Kdyby totiž Švejk místo toho švejkování na potkání každého urážel, nebyl by to Švejk, ale Glock, kterých je všude až moc.

Martin23

11. 05. 2021

bombero


1. Předně je mi celkem jedno, co vy v tom vidíte. Jasně jsem řekl, že západ TENTO druh nehod tutlá mnohem efektivněji, a že na to lze pohlížet jak z pozitivního tak negativního hlediska.

2.Mírou a vámi uvedené "nehody" byly natočeny médii či soukromými pozorovateli. Těžko lze předpokládat, že se někdo z US armády radoval, jak se jim neotevřel padák.

3. Video, které přináší tento článek je zásadně odlišné v tom, že ho musela natočit sama ruská armáda a ruské armádě muselo uniknout.

Takže abych to uzavřel a vy to konečně pochopil.
Považuji za chybu, když se něco takového v armádě děje a to i přes to, že na druhou stranu je zde pozitivní faktor určitého veřejného dohledu.

V každém případě zopakuji, že jde o bulvár, protože to se stává všem, co něco dělají.
Absolutně jsem neřekl půl křivého slova k Západu.

kerim

11. 05. 2021

...tuto zprávu zveřejňují všechna media napříč ČR

Glock

11. 05. 2021

Přidávám se k Bomberovi. Kroťte se a chovejte se k Martinovi23 slušně nebo odejde. V každé pořádné diskusi musí být minimálně jeden Pepek Vyskoč, protože jak už říkal Josef Švejk:

"Každej nemůže bejt chytrej. Ty hloupí musej dělat výjimku, protože kdyby byl každej chytrej, tak by bylo na světě tolik rozumu, že by z toho byl každej druhej člověk úplně blbej."

bombero

11. 05. 2021

Míra- neměl by jste házet martinovi23 klacky pod nohy a shazovat ho, když tady tvrdí, že na rozdíl od ruska západ všechno tutlá, jak napsal
ale když už chcete okopávat kotníky, tak rusům nedokáže armata přejet ani kilometr. Zajimalo by mě, co by dělala v boji...
https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/tank-armata-se-porouchal-na-generalce-na-prehlidku-v-moskve.A150507_123821_zahranicni_vez
a u nej letadla skoro 20% ztráty...

ROBO

11. 05. 2021

Martin23
Západ tento druh nehod tutlá mnohem efektivněji.
---------------------------------------------------------------------------------------
Jak můžeš zase takhle otevřeně lhát . Sám se tady neustále paseš na tom jak USA veřejně a zcela transparentně prezentuje každej zalomenej šroubek na F-35 . Narozdíl od Ruska kde se dozvíš až když jim např. SU-57 spadne na kebule a už se to nedá tutlat . Přitom každej ví že už to je pouze důsledek nekonečný řady průšvihů , který se vařejnost nemá šanci dozvědět . Což je tedy na jednu stranu štěstí , protože bejt to naopak , ta voj. servery nebudou psát o ničem jiným . I když nedávný Archangelský prů....ser by mě zajímal blíže . Pro tvou infomovanost narozdíl od prolhanýho Ruska by v tomto případě na západě už dávno fungovalo několik vyšetřovacích komisí , které by musely zveřejňovat průběh a závěry .
Vždyť , aby se tutlal a pokrytecky zakrýval triskní stav Ruské armády už Putler vojákům zakázal dokonce i jakýkoliv telefon s foťákem , protože to čím je zahlcenej youtube jenom ukazuje jaká to je tragédie .
Takže nesrovnávej pokrytecky nesrovnatelné .

bombero

11. 05. 2021

M23
článek o ruském neúspěchu- koment- je to bulvár
další věta
Západ tento druh nehod tutlá mnohem efektivněji.
jestli vy v tom vidíte pochvalu západu, tak já v tom vidím kopnutí a odvedení pozornosti od původního problému...

Martin23

11. 05. 2021

​bombero
1. Tohle pro mne není téma - ani na východě, ani na západě.
2. Uvedl jsem, že na to lze nahlížet v pozitivním i negativním smyslu.
3. Do nikoho jsem nekopal.

hb

11. 05. 2021

u Černobylu to byla taky jenom zkouška

Mark

11. 05. 2021

Bombero :thumbsup:

Martin23
Máš pravdu s tím uveřejněním tohoto videa. Že si to Rusové nepohlídali , protože u nich je naprosto normální tutlat, lhát ,mlžit a vše svádět na jiné.
Jestli zapracovala GRU , tak uveřejnitel videa má velké problémy.

novota

11. 05. 2021

To byla jenom zkouška- podle informaci operátor nastavil delší dolet a čekali co se bude dít. Kaliber má dolet 1000 km a údajně nastavili 2x tolik a tohle má být výsledek testu- samodestrukce.

bombero

11. 05. 2021

Vysvětlení je úplně jednoduché.Kapitán slavil narozeniny a posádka nechala na břehu ohnostroj.

bombero

11. 05. 2021

M23
Západ tento druh nehod tutlá mnohem efektivněji.
Tak to jste při ránu parádně pobavil. Není horší národ, který by na sebe prásknul tolik, co američan,potažmo západ. Zato rusáka, když chytíte s rukou ve své kapsa, tak vám bude tvrdit, že vám ji chtěl jen ohřát.
Ale vaše klasika- proč si za každou cenu kopnout do západu,že?

Martin23

11. 05. 2021

Vada rakety a bulvár.
Mne zaujalo spíše to, že se uvedené video dostalo na veřejnost.
Západ tento druh nehod tutlá mnohem efektivněji.

A na to lze pohlížet v pozitivním i negativním smyslu.

Přidat komentář