EXCALIBUR
CZUB - 4M
CZUB - KONFIG
CZUB - ESHOP

Ruské dalekonosné střely Ch-32 používané proti pozemním cílům

 17. 11. 2022      kategorie: Události      36 komentářů
Přidat na Seznam.cz

Ruské vzdušné síly v poslední době opakovaně zaútočily na vojenské cíle na Ukrajině pomocí nových řízených střel Ch-32. Tato nová střela je určena pro modernizované bombardéry dlouhého doletu Tupolev Tu-22M3M, nicméně pro její použití byl přestavěn i určitý počet bojových letounů předchozí modifikace Tu-22M3, protože Tu-22M3M je oficiálně stále ve fázi zkoušek.

Letouny Tu-22M3 provedly sérii odpalů nových nadzvukových protilodních řízených střel Ch-32 na pozemní zařízení vojenské infrastruktury ukrajinské strany. V bojových podmínkách se tak plně potvrdila schopnost střel účinně a přesně zasáhnout pozemní cíle. Ukrajinské systémy protivzdušné obrany údajně nezachytily ani jednu z těchto střel.

ch32Foto: Střely Ch-32 na letounu Tu-22M3 | Ministerstvo obrany RF 

Ch-32 je teoreticky určena k ničení hladinových plavidel. Proti předchozí verzi Ch-22 má výrazně vylepšené vlastnosti pro prolomení systému protivzdušné obrany skupin letadlových lodí. Z výše uvedeného je však zřejmé, tak dnes Ch-32 již v podstatě není specializovanou protilodní střelou, ale univerzálním systémem, který je schopen zasáhnout jak námořní, tak i malé pozemní cíle.

Střela Ch-32 byla zařazena do služby v roce 2016. Jak již bylo naznačeno, jde o náhradu za Ch-22, po které zdědila mírně upravený drak. Střela má modernizovaný motor se zvýšeným tahem, nové digitální elektronické vybavení včetně počítačového komplexu, aktivně-pasivní radarovou stanici chráněnou před rušením a elektronické protiopatření. Maximální rychlost střely se blíží hypersonické, je asi 5M, dosah střely je pak 1000 km.

Navzdory údajnému ruskému úspěšnému nasazení střel Ch-32 je však celkový stav ruské armády velmi špatný, což potvrzuje např. americký Institut pro studium války (ISW), který dlouhodobě usuzuje, že ruská armáda je na Ukrajině značně oslabená a od letošního léta ve velké míře přišla o schopnost ofenzivy. Na nízké úrovni je také morálka ruských vojáků.

Foto: eurasiantimes.com, bbc.com

Komentáře

Martin23

19. 11. 2022, 09:47

Bavit se o těchto střelách je zbytečné. Ty střely existují, evidentně létají a je to fofr.
Také je zjevné, že Rusové mají chytrých raket dost.


Zaujal mne ROBO s tím kulichem.
Docela mne překvapilo, na jaké dno se dostali novináři a politici, kteří toto berou za téma.
Svazáci mají pocit, že budou určovat, co lidé musí nosit a co výrobci musí vyrábět. Tihle šílenci jsou všehoschopní.
Nejenže tato čepice byla prodávána jako čepice v národních barvách ČR, ale dnes již víme, že i například paní Pekarová v úplně stejně poskládaných barvách na cyklistickém trikotu je k nalezení na internetu. Také je prorusský šváb?
https://twitter.com/TomanekJan/status/1593582060756557824
https://twitter.com/KlicMira/status/1593478403835023365/photo/1

Paní by měla žalovat Seznam a všechny veřejně činné osoby. Mimochodem autorkou článku na Seznamu, který se tomu věnoval, byla studentka žurnalistiky. Zřejmě její kariéra byla obětována, aniž by si to holčina uvědomila.

Bombero

19. 11. 2022, 10:05

N23- opět jste ukázal, jak umíte perfektně lhát. Ale pročpak vám u pekarové vypadly 3 jiné barvy a jednu jste si přidal?
A jen si podejte ruku s pivem, také neznáte české symboly, keré jednoznašně určuje zákon. Ale budete se mnou souhlasit, že i toto je česká čepice
https://www.swimaholic.cz/plavecka-cepice-mad-wave-usa-swim-cap/?variant=25726&utm_source=sklik&utm_medium=cpc&utm_campaign=Zbozi.cz:+Swimaholic.cz&utm_content=Vsechny+produkty&utm_term=cepice+usa

Veritas vincit

19. 11. 2022, 13:22

Rusomil23
"Docela mne překvapilo, na jaké dno se dostali novináři a politici, kteří toto berou za téma."
*
Jediné dno je slovanský dement na demonstraci, který si nasadí kulicha v ruských barvách a hraje si s ním na "českého vlastence". Hlouběji už slovanští dementi z tvého stáda opravdu spadnout nemohou.:laughing:

Veritas vincit

19. 11. 2022, 13:24

Rusomil23
"Bavit se o těchto střelách je zbytečné. Ty střely existují, evidentně létají a je to fofr.Také je zjevné, že Rusové mají chytrých raket dost."
*
Slovanské bla, bla, bla, bla,... bez jediného technického argumentu.:smile:
"a je to fofr" - kolik západoněmeckých soudruhů se vejde ...:laughing:

Dr. Beir

19. 11. 2022, 14:30

Nikdo mi nebude diktovat jakou barvu ma mit ma čepice. Stejně tak jakym autem mam jezdit. Pokud to nekterym z vas prijde normální, tak vyhulte celou dementní vládu i pekari.

Bombero

19. 11. 2022, 14:42

bír- opět máte nějakou paralelní diskuzi, co ostatní nevidí?Vám tady někdo diktuje, co si máte oblíct?Jediné, co zde proběhlo, že na prorusské demonstraci mělo pár lidí oblečení v barvách russka. Nic víc, nic mín. Jen pár prorusských kolaborantů se to snaží vydávat za český barvy a okecávat to. Klidně si chodte nahý, nebo zabalený do russký vlajky, když se vám to líbí

Veritas vincit

19. 11. 2022, 17:24

Dr. Beir
"Nikdo mi nebude diktovat jakou barvu ma mit ma čepice. "
*
Můžeš doložit důkaz, že někdo někomu diktoval, jakou barvu má mít jeho čepice?
Pouze slovanský dement nasadí čepici v ruských barvách a vydává ji za šeskou trikolóru.
Inu, vy Slované jste inteligence moc nepobrali. :slight_smile:

"Pokud to nekterym z vas prijde normální, tak vyhulte celou dementní vládu i pekari."
*
My nejsme jako ty, neděláme to co vy s Rusákama Slovane. Nejdříve získej většinu, vyhraj volby a potom tady můžeš provozovat ten svůj slovanský hlupákov. Do té doby jsi jenom slovanská minorita v ČR. :slight_smile:

Dr. Beir

19. 11. 2022, 18:41

Souhlas, jsi Slovanska majorita, která slinta u monitoru a hraje si na germana nebo kelta. Hrát si můžeš, ale stale jsi ten zbabelec co kolaboruje. Nejdriv s komoušema, s okupantama VS a teď s Bruselem.
Ty hrdino, proc ses nesebral a nesel budovat demokracii do USA nebo Švýcarska. Na to jsi neměl koule a nemáš je ani ted ve stáří. Prostě jdi přizdisráč.

Veritas vincit

20. 11. 2022, 12:26

Dr. Beir
S USA i Švýcarskem jsem v obchodním styku.
Nemám potřebu poslouchat slovanského věrozvěsta tvého "rozhledu" a jet budovat demokracii, kde funguje několik set let. :slight_smile:
V ČR je potřeba tahat nechytré Slovánky za ucho, aby nám tady ta demokracie a svoboda vydržela a nevrátil se opět primitivní slovanský mor, jako v letech 1945-1989. Až bude mít vaše stádo volební většinu, tak se odstěhuji, ale zatím máte stále jenom 10% slovanská minorito.:slight_smile:

Veritas vincit

18. 11. 2022, 12:45

Ch-32 zatím zasáhly statické cíle na Ukrajině. Otázkou je, jak úspěšné by asi byly proti plujícím lodím na moři. Dalším otazníkem je pozemní účinnost. Udělat díru do nemovitosti Ch-32 jistě dokáží, otázkou je co s jednou dírou, když se barák nikdy nepotopí...:slight_smile:

Dr. Beir

18. 11. 2022, 13:46

Taky si občas položím otazku, co s tou dírou? A diky Orbanovi jedna dira nevznikla. Madarsko zablokovalo pujcku 18 miliard Euro pro Ukrainu. Tleskam ve stoje. Kazdy obcan Unie by daroval 850 Kc plus uroky na dobu 35 let. Samozrejme i ti, kteří se právě narodili.
Teď ještě konečně přestat dodavat zbraně a nahnat všechny co se podili na vraždění k jednacimu stolu. Odsoudit válečné zločince včetně Zelenskyho a Putina.

Veritas vincit

18. 11. 2022, 14:43

Jako první jsi opustil téma Ch-32.

" A diky Orbanovi jedna dira nevznikla. Madarsko zablokovalo pujcku 18 miliard Euro pro Ukrainu. Tleskam ve stoje. Kazdy obcan Unie by daroval 850 Kc plus uroky na dobu 35 let."
*
Ono se to právo veta už brzy změní, aby 5% lůza nemohla hatit rozhodnutí většiny. Nakonec, vždy můžeš svobodně přestat parazitovat na vymoženostech EU a uchýlit se do nějaké totality, nebo dokonce ke svým nacistickým soukmenovcům do Ruska.:slight_smile:
Ona už EU najde nějakou tu cestu, aby se na Ukrajinu ty peníze dostaly. Co uděláš na protest, demontrativně se odstěhuješ z blahobytu do chudobince, Slovane??:laughing:

JohnBattler

18. 11. 2022, 15:15

Maďaři jsou trojský kůň EU a blokují co se dá. Myslí si, že budou ostatní státy EU vydírat, aby dostali dotace, které si Orbán a jeho lidé rozkradou.. Myslím, že se ale přepočítali a nakonec EU najde možnost jak je obejít. Vůbec bych se s Maďarskem nemazal a prostě buď chtějí být v EU a nebo se kamarádit s Ruskem. Obojí nelze, tedy dle mého názoru. Já bych je s radostí z EU a NATO vyrazil.

Jinak 850 Kč na občana co to je? To je naprosté nic. Já jsem zatím na Ukrajinu přispěl vyššími desítkami tisíc a jsem pyšný, že pomáhám Davidovi porazit Goliáše.

Dr. Beir

18. 11. 2022, 15:54

Slovani jako ty s nastavenou dlani a ohnutym hřbetem šlapou jak za Hitlera.
Odhaduji, že ty máš naprosto přesné informace o možnostech Ruský techniky. Ch 32 neni Ch 22 a F 22 neni F 4.
Tak to je jestli neco podobnejo ns letadlovky má Čína? Asi ano. Usaci provokuji dost a dost.
Chapu, že mnoho lidi ma potrebu žít v totalitě a poslouchat různé direktivy. Tak, jako parlament, senát i vláda jsou zaměstnanci občanů jednoho statu, tak to samé plati pro Brusel. Jenže ta síla nekoho ovladat i s nim manipulovat je opojitelna.
Karel Kryl. Demokracie
Zaujímáme postoje místo abychom stáli
Dali nám nové postroje a ač nás chomout pálí
Zaujímáme postoje místo abychom stáli
Demokracie dozrává do žaludečních vředů
Bez poctivosti bez práva a hlavně bez ohledů
A je to mýlka soukromá snad optického klamu
Že místo srdce břicho má
A místo duše tlamu

Veritas vincit

18. 11. 2022, 20:07

Dr. Beir
"Odhaduji, že ty máš naprosto přesné informace o možnostech Ruský techniky. Ch 32 neni Ch 22 a F 22 neni F 4."
*
Nemohu za to, že tvoji sokmenovci v Rusku, většinou všechny parametry své techniky tají, nebo o nich lžou, Slovane.:slight_smile:

"Chapu, že mnoho lidi ma potrebu žít v totalitě a poslouchat různé direktivy. Tak, jako parlament, senát i vláda jsou zaměstnanci občanů jednoho statu, tak to samé plati pro Brusel. Jenže ta síla nekoho ovladat i s nim manipulovat je opojitelna. "
*
"Poroučí ten kdo platí."
Síla je v přerozdělování peněz.
Až lidé přestanou škemrat dotace a dávky, tak klesne moc aparátu a lidé získají více svobody. Zatím to ovšem nevypadá...:slight_smile:
Proč tady žiješ dobrovolně s námi v EU a posloucháš direktivy, ufňukaný Slovane?:laughing: Pokud vím, tak lidé jako ty, získali ve volbách asi 10% (SPD). Představuješ si snad demokracii tak, že 90% bude poslouchat 10% šašků na dávkách a v exekucích ??:laughing:
Kanimůra s SPD mi ovšem nenabízejí žádnou svobodu, ale ekonomický úpadek a kanimůru jako vrchnost. :face_vomiting:Nic víc.

Karel Kryl hodně zatrpknul neunesl rychlý tep doby a konec slávy. Zažil jsem ho na jedné akci, kde vystupoval. Po vystoupení se vožral a obtěžoval mladý holky v domnění, že je popová hvězda. Nakonec ho museli osamoceného v koutě dopravit na pokoj, aby nepůsobyl trapně a někdo jej při tom nevyfotil.

Dr. Beir

18. 11. 2022, 22:08

Ty, starý wohnout Vv jinak než v totalitě žít neumíš. Nikdy jsi nepřekročí svuj stin podřízenosti zbabělosti.
Naštěstí jsou občané, kteří maji ve svem zajmu žít zivot ve své zemi bez cenzury a stat je pro ně zakladem společnosti. Lidé jako ja vyznávají svobodu a demokracii
Tomu se se říká patriotismus.

Roman

19. 11. 2022, 04:32

Opravdu vůbec nechápu , “lidi” jako ty , co tady neustále adorujou pro sadistický totalitně - fašistický ruSSko , máte plný huby demokracie a patriotismu a přitom na palicích máte ty vaše fašistický kulichy vyvedený v ruSSkejch diktaturskejch vlajkách . Fakt nechápu . Morální vlastizrádný bahno co svobodu , demokracii ale hlavně pravdu bytostně nenávidíte .
Proč neodtáhnete fakt do toho vašeho adorovanyho fašistánu .
Kdybyste se zase nedej bože dostali k moci , tak já tu nezůstanu ani minutu , abych tady jako ty chrlil vlastizrádně prokremelský fašistický lži plnej žlučovitý nenávisti ke všemu Českýmu .

Dr. Beir

19. 11. 2022, 07:34

Roman
Aha, tak podle barvy čepice urcis jaky názory ma jeji nositel. Ja nosim hnědou cepici a nejsem nacista. Volodymyr z Ukrainy nosi vse hnedy a nemyslim si nic o nem pekneho, ale s oblecenim co nosí to nesouvisí.
Nacisté ruznymi zpusoby nutili obyvatelstvo k migraci. Kdo to nestihl, tak špatně skoncil. Tve vyjadřováci nazory "tahněte" z Ceska, demokracie a pravda, která vzdy byla se vam cenzoři spolecnosti nehodi, přesně naplnuji nacistickou ideu. Nazyvate obcany s vlastnim nazorem urážlivé, chcete je asimilovat a pritom si neuvedomujete vlastni hloupost nezákonné jednání.
Tak přesně fungoval nacismus a komunismus. Tve nazory me děsí.

O pravdě se nehlasuje a nerozhoduje o ni většina. Pravdu ma i jedinec.
Masaryk pravil, demokracii mame a ted potrebujeme demokraty.

A tu cepici s trikolorou si kup na e-shop Fler za 350 Kč, jmenuje se Češi do toho.

https://images.app.goo.gl/iyQrVvckbmf8JX1E6

Bombero

19. 11. 2022, 08:55

Bír. tak ted jste to rozsekl. Parlamentmí listy napíšou, že to jsou české barvy, tak to MUSÍ být české barvy.
On ten zákon č. 3/1993 Sb. je hloupý a nic neví,hlavně § 3
"Státní barvy jsou bílá, červená, modrá v uvedeném pořadí."


Takže si pište co chcete, ale čepice na obrázku jesně není česká a když se jedná o prorusskou demonstraci, tak nebude ani slovenská..


Ale to už jste tady ukázal jednou, že neznáte základní symboly Českého státu

Dr. Beir

19. 11. 2022, 09:23

Pořadí barev neznam a celkem s tim ziji spokojeně dlouho. Ovsem soudit podle barev ci oblečení je těžká deviace. Jako barvu mas v oblibe? Na kazdou barvu lze neco dosadit. Černá? Jsi fašista! Červená? Jsi komunista! Hnědá? Jsi nacista! Ještě horší jsou různé kombinace např duhové a jiné. Nemá snad cenu pokracovat.
Jestli byla demonstrace proruska ci ne mi v podstatě je fuck. Nazory novinářů a pětidemolice nelze brat vážně.
Mam pocit, že je zadelano v Česku na hnědou barvu, když jsem cetl nazor Romana.

Veritas vincit

19. 11. 2022, 09:30

Dr. Beir
"Naštěstí jsou občané, kteří maji ve svem zajmu žít zivot ve své zemi bez cenzury a stat je pro ně zakladem společnosti."
*
Máš na mysli těch 10% SPD a spol., žijících na sociálních dávkách a v exekucích, co nikdy mentálně nepochopí, že lež není názor? To by mělo být to "zdravé jádro" společnosti? To si dost fandíte, Slovani. :laughing:
No jestli jsou všichni jako ty, mají strojárnu a přitom nevědí co je Bessemerův konvertor, tak portěš Pánbůh. Ještě, že vás je jenom 10%. :laughing:

Bombero

19. 11. 2022, 10:07

Bír- znát národní symboly je dle vás deviace. děkuji. stačí

Dr. Beir

19. 11. 2022, 10:16

Vv
Co furt sem dáváš nějaký SPD. Socany nemam v oblibě. Dávno tomu co jsem pracoval Bremach. Prachy dobrý i práce, ale 600 km od domova je raketa. Vis co je Venturiho trubice a její využití? Tak tím to oborem se zabyvam dnes.
Souhlasím, všem na soc dávkách, kteří se do jednoho roku se nenechali zaměstnat bych odebral davky a podporu na bydlení . Samozřejmě jsou zde určité vyjimky jako svobodne matky a otcové, kteří na své deti nedostávají alimenty.
Vic co mi řekl profedor? Co jste se naučili ve škole zapomeňte, život vás naučí. Moudrý člověk.

V hebrejštině se pro pravdu používá výraz אמת (emet), který vychází ze slova אמן (aman), což znamená spolehlivost, pravdivost, osvědčenost. A skutečně spolu pravda a spolehlivost velice úzce souvisí. Každý jistě chápe, že na lháře se není možné spoléhat.

To by mělo být napsáno nad vchodem do parlamentu a senatu.

Dr. Beir

19. 11. 2022, 10:28

Napsal jsem soudit podle barev oblečení je deviace.
Vidis jak dokážeš snadno překroutit myšlenku, názor i psaný text behem nekolila minut. Tim vznikají dezinformace a konspirace. Manipulovat s nazory by ti asi slo bombero, ale zkousej to na nekoho jinyho.

Apropos, kolik procent obcanu v Cesku zná správné slozeni trikolory jak ji mit na klopě, zavěšení vlajky svislé, vodorovné a jak ji nosit?
Mnoho lidi to nezná a nezajímá, staci barvy a tak to mam i já.

Bombero

19. 11. 2022, 10:39

bíér- tak podle barev je i toto česká čepice.Zajisté s tím budete souhlasit

https://www.swimaholic.cz/plavecka-cepice-mad-wave-usa-swim-cap/?variant=25726&utm_source=sklik&utm_medium=cpc&utm_campaign=Zbozi.cz:+Swimaholic.cz&utm_content=Vsechny+produkty&utm_term=cepice+usa

Jinak jsem čech a tak samozřejmě znám i věci okolo toho

Bombero

19. 11. 2022, 10:40

Bír- a pořadí barev na trikoloře je to samé, jako kdyby jste dal modrou nahoru, červený klín a bílou dolů. Barvy přeci souhlasí,ne?

Dr. Beir

19. 11. 2022, 11:24

Jak jsem napsal, cervena, modrá a bílá. Vlajku poznam a jestli visí tak ci onak neřeším. Poznam maly a velky státní znak i standartu prezidenta.
Udelej si cas a zavitej do škol, mezi lid a vyzkoušej si je. Budeš zklamán, ale tak to je.

Bodlak

19. 11. 2022, 15:33

zapírat, zapírat. ... Ja nic neudělal. To ostatní, oni nás nemají rádi. Tak to máte v genech. Jste komedianti komediantů.

p.s. neznalost neomlouvá

Bodlak

17. 11. 2022, 20:32

Ježíš Kristus to jsou Potěmkinova raketky. Ještě že si ho odvezli i s tou rakví. kterou rusáci sami sobě vyloupili...

Zdeněk

17. 11. 2022, 20:33

Což o to. Raketky jsou to dobré, všechny čtyři ...

Bodlak

17. 11. 2022, 20:44

Pane Zdeňku. VY jste ale optimista...

Zdeněk

17. 11. 2022, 21:19

Upřímně řečeno, myslím si, že pokud skutečně tyhle střely použili proti pozemním cílům na Ukrajině, tak jsou ještě zoufalejší než se zdá ... protože tohle jsou typické "stříbrné kulky", jsou mimořádně drahé, mají jich jen velmi omezený počet a jsou speciálně určené na likvidaci extrémně cenných cílů (operační skupina letadlové lodi). Při takovém útoku předpokládají masivní nasazení (pro Ch-22 je to minimálně 8 střel na jednu letadlovou loď při použití jaderných hlavic).

Dr. Beir

17. 11. 2022, 15:21

Nechci posuzovat stav Ruský armády ale raketu.
Co jsem si dohledal, tak je to pěkný darek pro nepřítele. Jeden Tu 22 M3 nese tři rakety Ch 32. Když to vezmu kupeckymi pocty, tak znici tři letadlové lodě. Samozřejmě pri optimální situaci.
Raketa Ch 32 ma rychlost cca 5 400km/h, dosah až 1 000 km a pozor letí ve výšce 40 000 m, což ji činní nesestrelitelnou.
Délka je 11,7 m, průměr 3 m a startovací hmotnost 5 800 kg.

Veritas vincit

18. 11. 2022, 12:28

Dr. Beir
"Raketa Ch 32 ma rychlost cca 5 400km/h, dosah až 1 000 km a pozor letí ve výšce 40 000 m, což ji činní nesestrelitelnou. "
*
Co jsi míval z Fyziky na základce?
Říká ti něco pojem hraniční, maximální parametry?
Už jsi někdy v životě zažil, že by Rusák nelhal?
Raketa Ch-32 nemá rychlost 5.400 km/h. Odhaduje se ... Mach 3.5 – Mach 4.6 (4,290–5,640 km/h). Odhad dosahu je 600 - 1000 km. Stejně tak neletí ve výšce 40.000 m. 40 km je odhadovaný maximální strop...
"což ji činní nesestrelitelnou." - Ruské bla, bla, bla, bla,...:slight_smile:

Kdyby byli ti primitivní Slované takoví zázraci, jak ve všech svých ruských báchorkách uvádějí, tak by bylo Rusko nejvyspělejším státem na světě s nejvyšší žívotní úrovní. Což evidentně nejsou a nebudou ani náznakem. :slight_smile:

Opravdu si myslíš, že by potopením několika letadlových lodí dokázali slovanští vohnouti porazit USA, když s nimi nedokážete držet ekonomický krok ani ze 30% ? :laughing:

Dr. Beir

18. 11. 2022, 13:22

Vzpomen si na vítězství barbaru a Varonovu porážku v Teutoburském lese.
Ale k věci. Vykony Ch 32 jsem zaokrouhlil a pokud se ti zda 40 km hodně, tak nejlepší antiraketa ma dosah 33 km a to si nejsem jist.
V podstatě nejde o porazku, ale o zničení let. lodě.
Rusko určitě nepoužilo Ch 32 na pozemní cile a jak píše Zdenek, bylo by naprosté plýtvání stribrnych kulek. Pokud pouzili Ch 23, tak ok, je o strarej kram.
Stále mi přijde, že se dela ucet bez číšníka. Akce ještě pokračuje a vitez ma urcovat výši reparaci. Divim se, že to Afghánistán ještě neudělal.

Veritas vincit

18. 11. 2022, 14:48

Dr. Beir
"Ale k věci. Vykony Ch 32 jsem zaokrouhlil a pokud se ti zda 40 km hodně, tak nejlepší antiraketa ma dosah 33 km a to si nejsem jist. "
*
Všiml sis, že parametry Ch-32 jsou všechno odhady? Víš co slovo "odhad" znamená? :slight_smile: