EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Ruské rakety Kinžal a Zirkon přinutí americké námořnictvo upravit plány

 16. 03. 2020      kategorie: Vojenská technika      12 komentářů
Přidat na Seznam.cz

Americké vojenské námořnictvo (U.S. Navy) začíná revidovat své plány investic do stavby dalších letadlových lodí, přičemž zohledňuje nové hrozby a své finanční možnosti. Američtí admirálové chtěli původně jednoduše nahradit deset letadlových lodí třídy Nimitz deseti novými letadlovými loděmi třídy Gerald Ford, ale současná doba si žádá tento proces upravit.

Gerald.R.Ford.(CVN-78).wi.USN.PD
Foto: Letadlová loď USS Gerald R. Ford | USN

Nové letadlové lodě jsou schopny vyrobit až o 25 % více elektrické energie, jsou vybaveny novými výkonnějšími reaktory a používají elektromagnetické katapulty místo parních. Úroveň automatizace se na nich výrazně zvýšila a počet členů posádky se snížil. Nové letadlové lodě však stojí zhruba 15 miliard dolarů, což je téměř třikrát tolik co letadlové lodě předchozí generace, které mají prakticky stejný výkon a plní stejné úkoly.

V červenci 2017 americké vojenské námořnictvo přijalo víceúčelový jaderný letadlový nosič USS Gerald R. Ford (CVN-78), který byl stavěn od roku 2009. V létě 2015 byla zahájena stavba letadlové lodi USS John F. Kennedy (CVN-79) a na jaře roku 2018 pak stavba letadlové lodi USS Enterprise (CVN-80). Předpokládá se, že za tato tři plavidla bude utraceno celkem 42 miliard dolarů.

Kinžal.MiG-31.Kremlin.ru.CC BY
Foto: Raketa Kinžal na letounu MiG-31 | kremlin.ru / CC BY 4.0

Podle Military Watch americké vojenské námořnictvo plánuje zahájit studii budoucích  letadlových lodí, které by se měly objevit po roce 2030, s cílem posoudit jejich schopnost přežít s ohledem na vznikající hrozby. Jednou z možných variant je ukončení programu výstavby velkých letadlových lodí třídy Gerald Ford, kterých bylo plánováno postavit 10 jednotek. Publikace  naznačuje, že americké vojenské námořnictvo již nebude další takové letadlové lodě objednávat.

Pokud jde o schopnost přežití letadlových lodí, publikace uvádí, že ta byla v posledních letech zpochybněna vzhledem k existujícím čínským raketám DF-21D a DF-26 a především ruským Kinžal a Zirkon, které jsou schopné zasáhnout letadlové lodě na velké vzdálenosti a ve vysoké letové rychlosti. Spojené státy navíc dnes nemají žádnou ochranu před těmito raketami.

testy
Foto: Testování protilodní hypersonické střely 3M22 Zirkon | printscreen z YouTube

Výhody střely Zirkon oproti jiným protilodním střelám jsou zřejmé. Pouhý zásah lodi střelou i bez aktivní bojové hlavice letící několikanásobnou rychlostí zvuku dostačuje k její deaktivaci. Přitom zachycení tak rychle letící střely, která navíc manévruje, je současnými systémy protivzdušné obrany prakticky nemožný.

Kromě toho v prosinci 2019 vývoj podobných zbraní zahájila i KLDR. Vývoj amerického vojenského námořnictva se bude muset změnit. Kolik a jakých bude letadlových lodí?

CENOVÉ BOMBY 600)

Komentáře

olda

20. 03. 2020

Meli Meliorannis. Tak to jste na moc velikém omylu. Proč? Protože i kdyby byly tyto rakety zničeny, jak uvádíte, např laserem, který to dokáže pouze na malou, omezenou vzdálenost, tak tyto kocábky budou zničeny troskami těcho raket a to pouze kinetickou energií! Pokuste se to nějak rozumně vyvrátit a bez urážek.

Omny

17. 03. 2020

Petrd
protože tvůj selský rozum je na velmi chabé urovni, problematice evidentně nerozumíš tak bys radši měl mlčet.

Petrd

17. 03. 2020

Nejsem odborník, dle mého selského rozumu mi stačí pohled na Ruský automobilový průmysl, jak vyvíjí elektroniku a je mi jasné že nemůžou vyrobit nic lepšího než je Volha, Lada nebo Rubin........ Vše 40 let zastaralé, nespolehlivé atd...... Armáda se jen chvástá s garáží plnou zgarbů....

miki55

16. 03. 2020

Ta raketa na fotce, není Cirkon, ale jeden starší ruský typ pobřežní obrany někdy ze 70 let. Přesné označení si nepamatuju, ale celý systém je popsán podrobně v ATM. Oficiální fotky Cirkonu jsou zatím tajné

Rasputin 153

16. 03. 2020

Pan Kovář je nejenom opravdový expert na na ruské nadzvukové rakety Kinžal a Zirkon, ale je také velice dobře informovaný ! Své služby by měl nbídnout USA a NATO určitě mu budou vděčni !

občan

16. 03. 2020

Odborníky je propočítáno, že letadlovou loď dokáže zničit nejméně 6 raket tohoto typu. Já tomu docela věřím. Věří tomu i admiralita USA. Tak o co Vám jde?

cyklista

16. 03. 2020

Tak s tim zirkonem zatim trefili pri zkouskach pohori Ural, jsem zvedavy, jestli na ne nejaka americka letadlova lod pocka, az ji budou chtit trefit.

1

16. 03. 2020

Michal Český
Vy jste tam byl?Nebo to máte z novin? Trochu plácáte.

gecinko

16. 03. 2020

Ano a oni nechají ty rakety přiletět a poškodit jen tak jejich lodě? nebo se budou bránit?
je pěkné že při testech jejich rakety trefí cíl s velkou průrazností, ale také musí sehnat spojenecke antiraketové systémi a zkusit na cíle pálit když je budou střežit. Rusko nebude s USA válčit co by z toho měli tady jde jen o to ukázat že si na ně nemohou jen tak vyskakovat

Patriot

16. 03. 2020

"USA si myslí" možná by echo mohl alespoň malinko taky.

Cateye

16. 03. 2020

Tak, teď už jen zbývá počkat, jaký nesmysl k tomu zase napíše Hejna :D

echo

16. 03. 2020

USA si myslí, že jsou neporazitelní. Kromě vítězství ve válce v Pacifiku proti Japonsku toho moc nedokázali. Z Vietnamu utíkali jako spráskaní psi, v Afgánu po 18 letech raději s teroristickým Talibanem podepisují mírovou smlouvu, ze Sýrie je vypráskal papá Putin. Ať zbrojí dál, šmoulové.

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací