EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Nové ruské pohonné jednotky nejen pro největší vznášedlo na světě

 19. 09. 2019      kategorie: Vojenská technika      5 komentářů

Ruská společnost ODK Saturn oznámila vytvoření ucelené řady pohonných jednotek pro ruské námořní lodě. Dříve byly obdobné pohonné jednotky do Ruska dodávány známým ukrajinským podnikem Zorja-Mašprojekt. Tomu teď v souvislosti s ruským vývojem začíná "těžký život" a nikdo přesně neví, co s ním v budoucnosti bude. Bude tento podnik schopen najít nové kupce pro svoji produkci, nebo případně obnovit  obchodní vztahy s Ruskem? To jsou klíčové otázky, které si na Ukrajině musí položit.

grigorovic
Foto: Kvůli přerušení vojenské a technické spolupráce s Ukrajinou čelila Ruská federace velkému problému s dodávkami pohonných jednotek. Výstavba druhé trojice fregat Projekt 11356 (třída Admirál Grigorovič) pro černomořskou flotilu musela být dokonce pozastavena.  Na snímku Fregata Admirál Grigorovič | Mil.ru / CC BY 4.0

Podle názoru řady odborníků bude Ukrajina muset hledat nové trhy, a s tím budou velmi velké problémy. Ukrajina vyráběné pohonné jednotky pro svoje vlastní ozbrojené síly ve větší míře nepotřebuje, a je málo pravděpodobné, že se jí podaří rychle najít kupce v zahraničí pro motory, které byly přizpůsobeny pro lodě konkrétních ruských projektů. 

Psali jsme: Další modernizace nejmodernějších protiponorkových letounů Il-38 - Rusku velmi chybí vhodné nové nosiče

Ruské ministerstvo obrany uvádí, že může v určitém časovém horizontu obecně obnovit nákupy od ukrajinského podniku, ale požaduje záruky dodržování smluv. Podnik Zorja-Mašprojekt by současně musel nabídnout vyspělejší a levnější techniku než ruské firmy.

essen
Foto: Fregata Admiral Essen | Wikimedia Commons

V současné době však neexistují předpoklady pro rychlé obnovení vztahů mezi Kyjevem a Moskvou. I kdyby tyto předpoklady existovaly, obnova spolupráce by zabrala minimálně tři až pět let. 

Psali jsme: Rusko urychlí dodávky systémů S-400 do Indie

Po přerušení vojenské a technické spolupráce s Ukrajinou čelila Ruská federace velkému problému s dodávkami pohonných jednotek. Výstavba druhé trojice fregat Projekt 11356 (třída Admirál Grigorovič) pro černomořskou flotilu musela být dokonce pozastavena. Nyní se však situace začíná měnit. Ruské vedení po průzkumu možností rozhodlo zvládnout situace vlastními silami a zahájit výrobu domácích pohonných jednotek s plynovou turbínou v Rybinsku v podniku ODK Saturn. 

Admiral_Gorshkov_frigate_03
Foto: Projekt 22350 (třída Admirál Gorškov) | Wikimedia Commons

Je známo, že nové ruské pohonné jednotky zatím obdrží fregaty Projekt 22350 (třída Admirál Gorškov), a také vznášedla Zubr a Murena.

Projekt 22350 je třída víceúčelových fregat ruského námořnictva. Hlavním posláním těchto fregat je ničení ponorek a obrana flotily či konvojů. Jsou to první nové velké hladinové lodě, které ruské námořnictvo staví od konce studené války. Dle vyjádření ruského ministra obrany Šojgu má být šestice fregat této třídy dodána do roku 2025. Stavební program však provázejí výrazná zdržení.

zubr
Foto: Vznášedlo třídy Zubr | Wikimedia Commons

Projekt 1232.2 „Zubr“ (v kódu NATO třída Pomornik) je třída výsadkových vznášedel sovětského námořnictva z doby studené války. Po rozpadu SSSR část z nich převzalo Ruské námořnictvo a část Ukrajinské námořnictvo. Stavbu provádí loděnice obou zemí. Zahraničními uživateli vznášedel jsou Řecké námořnictvo a Námořnictvo Čínské lidové republiky. Jsou to největší vznášedla na světě.

CENOVÉ BOMBY (1406)

Komentáře

Nemesis

26. 09. 2019

Tolik ubohych proruskych devek, to neni mozne, doufam ze uz na vas klepe zubata, svine zasrane.

satestsat12111

26. 09. 2019

Být aktivně protiruským- Vy snad za to jste placeni! Až nás zde přeorají obranné země NATO bude pozdě, již budete mrtví se válet v rozbitém domě a bude Vám jedno, zda to byla střela Ruská či Nato, oboje je možné. Proberte se

Omny

20. 09. 2019

Bodlák - rusofob
měl by jsi přestat brát to svinstvo pak by jsi tu nepsal kokotiny o tom jak rusové přestali brát ukrajinské podvozky protože se připravovali na válku s Ukrajinou o))
jinak předcházel tomu puč zorganizovaný od US a za druhé kdyby Rusko opravdu napadlo UKrajinu, tak by Ukrajinak vypadala dnes trochu jinak

Bodlak

20. 09. 2019

Je tomu tak 10let, co rusáci přestali brát podvozky mega těžké náklaďáky. Už v té době věděli co chtějí podniknout. Omny pro tebe ruský trolle.. takže rusáci napadli Ukrajinu, ty jim přestali dodávat motory a jiné výrobky..
to je hrůza jak se chová ten dobytek ruskej. Už dávno to neni SSSR, ale svobodné země. Teda jak kde...

Omny

20. 09. 2019

Ukrajina bude ještě litovat....pochybuji, že západ bude od Ukajiny tyhle motory kupovat

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací