EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Rusko modernizuje alžírské Su-24

 24. 02. 2020      kategorie: Vojenská technika      1 komentář
Přidat na Seznam.cz

V Rusku byla zahájena modernizace letounů Suchoj Su-24M/MK alžírského vojenského letectva, a to na verzi Su-24M2. Modernizace na verzi M2 u strojů Su-24M/MK zahrnuje především instalaci leteckého zaměřovacího a navigačního komplexu Gefest SVP-24, který podle ruské prezentace zvyšuje bojové schopnosti letounu více než třikrát. Komplex SVP-24 jednak zvyšuje rozsah detekce cílů a zlepšuje jejich rozpoznávání, ale především výrazně zvyšuje přesnost svrhované neřízené výzbroje.  

Su-24.Alžírsko.Geronimo.ForcesDz.FU
Foto: Su-24(MK2) alžírského letectva | ForcesDz

Verze M2 populárního stíhacího bombardéru Su-24M z dílny konstrukční kanceláře Suchoj vznikla na základě požadavků ruských leteckých sil. Umožnila prodloužit život tohoto zajímavého, a v době vzniku opravdu špičkového bojového letounu o řadu let a přiblížila jeho schopnosti současným požadavkům.

Podle některých zdrojů dodalo Rusko deset letounů Su-24M2 z vlastních řad vojenskému letectvu Sýrie, ale jako první stroje zahraničního provozovatele se začínají na verzi M2 modernizovat stroje alžírské. 
Alžírské vojenské letectvo si všimlo velmi dobrých bojových výsledků ruských Su-24M2 v operacích v Sýrii a rozhodlo se modernizovat svá letadla.

Su-24M2.MO.RF.I.Korotčenko.FU
Foto: Su-24M2 ruského letectva v Sýrii | MO RF 

Alžírské vojenské letectvo má v současnosti asi 33 letadel Su-24M/MK. Během svého provozu v Alžírsku byla tato letadla již dvakrát modernizována a nyní se dočkala další, již třetí modernizace. Současná modernizace na verzi M2 by měla umožnit letadlům používat klasické neřízené bomby s přesností srovnatelnou s moderní řízenou municí, jejíž cena je padesátkrát až stokrát vyšší.

Su-24M2.wiki.Alex.Beltyukov.CC BY-SA
Foto: Su-24M2 | Alex Beltyukov / CC BY-SA

Systém SVP-24 lze efektivně využívat i ve výškách nad 5000 m, což značně zvyšuje bezpečnost posádek díky skutečnosti, že letadla létají mimo dosah většiny typů protiletadlových raketových systémů kategorie MANPADS (Man-portable air-defense systems) a protiletadlového dělostřelectva.

Video:  Letoun Su-24 v akci / YouTube

Jak již bylo naznačeno, letouny Su-24M2 vybavené komplexem SVP-24 umí velmi přesně bombardovat prostřednictvím starých klasických neřízených pum v kalibrech do 500 kg. Tento systém umí teoreticky zajistit svržení pumy kalibru 250 kg (např. OFAB-250-270) na bodový cíl z výšky 6000 m s přesností na 4 až 7 metrů, což v praxi, při započítání různých chyb v určení polohy letounu a polohy cíle, vlivů manévrování letounu a meteorologických vlivů znamená bombardování s maximální odchylkou 20 až 25 m. V Sýrii kde se letounům Su-24M2 dostalo největšího praktického nasazení s bombardováním za využití systému SVP-24 z výšek kolem 5000 m, bylo podle informací ruského letectva dosahováno odchylek maximálně 10 m.

Komentáře

Phoenix8

24. 02. 2020

Tak těch 10m nebude asi standard ale spíš nejlepší možnej výkon.

Přidat komentář