EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Ruský lehký tank Sprut-SDM1 se zúčastní indického výběrového řízení

 08. 12. 2021      kategorie: Události      4 komentáře
Přidat na Seznam.cz

Ruská společnost Rosoboronexport je připravena převést výrobní technologie lehkého obojživelného tanku Sprut-SDM1 do Indie. Tato zpráva byla potvrzena v minulých dnech při příležitosti uzavření nové dlouhodobé dohody o vojensko-technické spolupráci mezi Ruskem a Indií. 

Společnost Rosoboronexport se podle vyjádření jejich zástupců hodlá s lehkým obojživelným tankem Sprut-SDM1 zapojit do indického tendru na dodávku lehkých tanků a nabídne i přesun technologie, a dost možná i plnou lokalizaci výroby v Indii. 

2S25M.Sprut-SDM1.V.Kuzmin.CC BY-NC-NDFoto: Sprut-SDM1 | V. Kuzmin / CC BY-NC-ND

Sprut-SDM1 je jediné lehké obojživelné bojové vozidlo ve své třídě, které disponuje palebnou silou hlavního bojového tanku. Je totiž vyzbrojené 125mm kanónem s hladkým vývrtem hlavně. Pro Indii je rozhodně dost podstatné, že veškerá munice vyrobená v Indii pro použití hlavními bojovými tanky T-72M1 a T-90S může být použita i lehkým tank Sprut-SDM1. Sprut-SDM1 dokáže bez problémů překonávat vodní překážky plaváním a současně při tom střílet z kanónu, je schopen vysazování z lodí na pobřeží i vysazování na padácích z transportních letadel, zvládá činnost ve vysokohorském prostředí s řídkým vzduchem i překonávání těžkého kamenitého terénu, nezastaví ho nízké ani vysoké teploty. Sprut-SDM1 je rozhodně zajímavý pro země s obtížnými geografickými podmínkami, kde jsou vodní překážky, bažiny i hory.

Sprut-SDM1 vychází ze staršího vozidla – samohybného výsadkového protitankového kanónu Sprut-SD. Patří k nové generaci ruských výsadkových vozidel, které přebírají některé prvky od bojových vozidel BMP-3 i tanků T-90MS. Sprud-SDM1 byl poprvé veřejně představen v roce 2016. Jeho zkoušky byly po určitém váhání zahájeny v roce 2020 a jejich dokončení je naplánováno na příští rok.

Sprut-SDM1 disponuje bojovou hmotností kolem 18 t. Jeho čelní partie odolávají průbojným projektilům ráže 12,7 mm, boční a zadní partie průbojným projektilům ráže 7,62 mm. Silné pancéřování rozhodně není prvek na který by toto vozidlo vsázelo, ale v případě potřeby může být vybaveno sadami přídavného pancéřování, které zvýší jeho bojovou hmotnost až o polovinu.

Jak již bylo uvedeno, Sprut-SDM1 disponuje palebnou silou hlavního bojového tanku. Je vyzbrojen plně stabilizovaným tankovým kanónem 2A75M, který je lehčím příbuzným kanónů rodiny 2A46. Tento kanón je vybaven automatickým nabíjením a kromě klasické munice může používat i laserem naváděné protitankové řízené střely. Palebný průměr je tvořen 40 kusy munice. S kanónem je spřažen tankový kulomet PKTM ráže 7,62 mm. Stejný kulomet je umístěn také ve velitelské dálkově ovládané zbraňové stanici. Sprut-SDM1 je vybaven upraveným systémem řízení palby z tanku T-90MS.

Sprut-SDM1 je zatím poháněn vícepalivovým vznětovým motorem UTD-29 o výkonu 373 kW. Jeho podvozek má hydropneumatické odpružení s možností změny světlé výšky.

Indické ozbrojené síly mají na nový lehký tank specifické požadavky a Rusové budou muset Sprut-SDM1 ještě patřičně upravit. Jejich šance, že v indickém tendru uspějí je však poměrně velká.

Zdroj: defenseworld.net, pravda.ru

CENOVÉ BOMBY (558)

Komentáře

Czert

13. 12. 2021

Alexa
Na himalajich sice nebude prekonavat vodni toky (v tech korytech by uvizlo vsechno), tady jde o to, ze je lehky a muze splhat az na everest.

Cinske lehke tanky.... Videl si jejich vyzbroj a pancerovani?
Ano indove by teoreticky mohli zmensit razi, ale kdo novou zbran vyvine a zaplati?

Rudý vítr

08. 12. 2021

No v čerti ale je to charosaja mašina.Rusko mělo vždy perfektní a dokonalou vojenskou techniku.Tecka.

liberal shark

08. 12. 2021

Nazývat tento lehký výsadkový samohybný protitankový kanon lehkým tankem je ideově pochybené.

alexa123

08. 12. 2021

Ak chcú Indovia používať Sprut primárne vo vysokohorskom prostredí Himalají, tak je to absolútny nezmysel.

1/ Indovia v Himalach nepotrebujú tzv. ľahký tank, ktorý vie plavať. Kde bude vo výške cca 2000-4000 využitá jeho plavbyschopnosť? Na Evereste?
2/ Keďže tento tzv. ľahký tank je pravdepodobne určený proti činským tzv. ľahkým tankom, kanón 125mm je zbytočný t.j. absolútne predimenzovaný - na bojové vozdlo s hnotnosťou cca 18 tón v pohode stačí rychlopalný kanón 56-76mm. s kvalitnou municiou.
3/ Takže radšej by som mal cca 35-40 tonový "ľahký vysokohorský tank" s kanónom 75-90mm, ako ľahký tank s "mega kanónom 125mm" ale s "polystyrenovým" pancierovaním proti "Indickým vzduchovkám typu Slávia"

Přidat komentář