EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Ruský strategický bombardér Tu-160M uskutečnil první let s novými motory

 11. 11. 2020      kategorie: Vojenská technika      29 komentářů

Modernizovaný ruský bombardér Tu-160M ​​uskutečnil svůj první let s novými motory, oznámila nedávno Sjednocená letecká korporace (SLK). "První let Tu-160M ​​s novými sériovými motory NK-32-02 se uskutečnil na letišti KAZ SP Gorbunova. Letadlo pilotovala posádka pod vedením Anri Naskiďanceho. Let se uskutečnil ve výšce šest tisíc metrů a trval dvě hodiny a 20 minut,"uvedla výše zmíněná korporace.

tupolev_TITFoto: Modernizovaný ruský bombardér Tu-160M ​​uskutečnil svůj první let s novými motory, oznámila nedávno Sjednocená letecká korporace (SLK). | Dmitry Terekhov se souhlasem autora / CC BY NC-ND

Letadlo je vybaveno novým letovým a navigačním zařízením, palubním komunikačním komplexem, má modernizovaný řídící systém, radarovou stanici a systém elektronických protiopatření. Motory NK-32 série 2 byly vyrobeny na objednávku ruského ministerstva obrany. SLK vyrobily nové motory poprvé za posledních 25 let. Nyní je prvních 25 motorů odeslaných do kazaňského leteckého závodu na instalaci na první modernizované strategické bombardéry. Tam se také mimochodem po 10leté přestávce obnovuje výroba strategických bombardérů nesoucích rakety. Vylepšená verze Tu-160M se nebude od hlavního modelu navenek příliš lišit. Jeho bojové schopnosti se však exponenciálně zvýší. A to tak zbraňovou výbavou, tak výkonem motorů.

Psali jsme: Vesmírné technologie v armádních službách

Tupolev Tu-160 (v kódu NATO „Blackjack“) je nadzvukový těžký strategický bombardér s měnitelnou geometrií křídel dlouhého doletu navržený konstrukční kanceláří Tupolev v SSSR. Jedná se o nejtěžší a největší bombardovací letoun s rychlostí nad 2 Machy na světě[1] a dle celkové délky druhý za typem XB-70 Valkyrie. Piloti říkají Tu-160 „bílá labuť” – kvůli bílému povrchovému nátěru. Jde o největší a nejtěžší bojový letoun a nejrychlejší bombardér, který je nyní ve službě. Dále o největší a nejtěžší letadlo s měnitelnou geometrií křídel, jaké kdy létalo.

Do služby vstoupil v roce 1987 a byl posledním sovětským strategickým bombardérem. V roce 2016 mělo dálkové letectvo, odnož ruského letectva, ve službě nejméně 16 letadel. Aktivní flotila letounů Tu-160 prochází od počátku 21. století modernizací elektronických systémů. Modernizační program Tu-160M začal s prvním vylepšeným letadlem dodaným v prosinci 2014.

Od svého zařazení do sovětského letectva až do roku 1991 prováděly tato letadla pravidelné strategické dálkové lety. Lety bombardérů Tu-160 však z důvodu změny geopolické situace a z finančních důvodů byly následujících 16 let omezeny na minimum a konaly se spíše ve formě menších vojenských cvičení. Dne 17. srpna 2007 oznámil prezident Vladimir Putin obnovení strategických letů Tu-160. Necelý měsíc po tomto sdělení bylo na jednom ze strojů Tu-160 otestováno shození dosud největší termobarické (vakuové) pumy, přezdívané "Otec všech bomb".

Psali jsme: Nové samohybné minomety pro švýcarskou armádu

17. listopadu 2015 prodělaly bombardéry Tu-160 svůj bojový debut. Poté, co se potvrdila podezření, že za pádem ruského civilního letadla s 224 cestujícícmi na palubě stojí islámský stát a po žádosti o vojenskou pomoc ze strany prezidenta Sýrie Bašára al-Assada, začalo Rusko s masivním bombardovaním strategickými bombardéry. Pět letadel Tu-160, čtrnáct strojů Tu-22M a šest Tu-95 provedlo nálety na pozice teroristické skupiny Isil. Bombardéry Tu-160 a Tu-95 zasáhly velitelské základny v Idlíbu a Aleppu. Letadla Tu-160 použila rakety Ch-101, což je stealth varianta střely s plochou dráhou letu Ch-55SM. Šlo o historicky první bojové nasazení této střely vzduch-země. Celkem bombardéry Tu-160 a Tu-95 vypálily 34 raket a zasáhly 14 cílů.

 Autor: Petr Svoboda

CENOVÉ BOMBY (328)

Komentáře

karel3

13. 11. 2020

astor
gramofonová deska... :grinning:
--------------------------------------
https://www.youtube.com/watch?v=dL3wJqBNE5Y
:laughing:

astor

13. 11. 2020

karel3
gramofonová deska... :grinning:

karel3

13. 11. 2020

astor
"Přestańme si namlouvat, že dějiny jsou něčím povátným, k čemu se dnes a denně vztahujeme. Nejsou a nikdy nebyly. Většinové společnosti je historie dobrá leda jako kolbiště, na kterém "Češi nemocní dějinami" svádějí své dnešní bitvy."
Doc. Koldinská, rozhovor o důsledcích Bílé hory pro českou společnost, INFO.CZ
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Znalost historie je dobrá pro chytré lidi, aby neopakovali chyby svých předků.
Mladí by měli vědět, kdo udělal z 6. nejvyspělejší země v Evropě a 11. na světě (1935), proruský chudobinec, zchudlou socialistickou kolonii na 48. místě ve světě (1989).
Kdo znehodnotil českou korunu, která byla do roku 1953 2,5x silnější než rakouský šilink,..apod.
Jak vidno na ex-KSČ premiérovi, ex-KSČ prezidentovi a všech ex-KSČ ve volených funkcích v ČR, zdejší staroba rozumu nepobrala ani za mák. V Německu po válce proběhla za pomoci USA alespoň nějaká denacifikace, tady debolševizace žádná....A důsledky. ČR nikdy nedožene ani Rakousko, právní nihilismus, kde i "prezident" pohrdá zákony ČR a stále pokračující beztrestné rozkrádání. Čím dále na Východ, tím větší chlév. Nejen bolševik zanech "kvalitní" materiál. :smile:

"Jan Urban: Vznik Československé republiky byl velmocenským omylem. Ze lží se stala legenda."
https://hlidacipes.org/jan-urban-vznik-ceskoslovenske-republiky-byl-velmocenskym-omylem-ze-lzi-se-stala-legenda/

astor

13. 11. 2020

karel3
"Přestańme si namlouvat, že dějiny jsou něčím povátným, k čemu se dnes a denně vztahujeme. Nejsou a nikdy nebyly. Většinové společnosti je historie dobrá leda jako kolbiště, na kterém "Češi nemocní dějinami" svádějí své dnešní bitvy."
Doc. Koldinská, rozhovor o důsledcích Bílé hory pro českou společnost, INFO.CZ

karel3

13. 11. 2020

Omny
"LL je pro US akorát dobrý pro buzeraci slabších států, což se ukázalo v posledních 25 letech."
"To že chtějí rusové mít 1-2 nic na tom nemění - mají své zájmy ve středozemním a černém moři či bárentsovém."
---------------------
Takže to shrneme. USA se svými letadlovými loděmi buzerují slabší státy, zatímco Rusáci mají své "své zájmy" ve středozemním moři, ...
Já ti napíšu holou pravdu. Kdyby Rusáci uměli stavět letadlové lodě, tak budou mít ambice vyrovnat se USA, podobně jako ve všem ostatním (bez úspěchu). Protože se ovšem Rusko stále více přibližuje ke kategorii rozvojová země, jezdí dál s parníkem Admirál Kuzněcov a hlásá, že letadlové lodě jsou k ničemu. Já bych naopak řekl, že Rusové a spol. jsou k ničemu. :slight_smile:

karel3

13. 11. 2020

astor
"Současné konflikty jsou většinou asymetrické, to třeba jeden vojenský pakt se vrhne na zemi, která je kulturně a technicky zaostalá,pakt má letectvo, drony , rakety, skvělé zásobování vším možným a zdálo by se, že má vítězsttví v kapse, když stojí proti několika otrhancům s kalachem... A ejhle, nakonec útočník stojí a vítězství se nekoná, ztratilo se jako písek mezi prsty."
----------------------------------------------------------------------------------------------------------
Nejenom ty současné.
Třeba taková Varšavská smlouva? Vtrhne na svého nejmenšího člena Československo. Šokuje bezbranné obyvatelstvo "přátelskou, tankovou i leteckou invazí. Dokonce sovětští okupanté nechají v cizí "přátelské" zemi svoji stotisícovou armádu přes 20 let.
A ejhle, podřizli si vlastní větev socialismu, navždy zničili pro normální lidi socialistické i komunistické ideály, slovanskou vzájemnost, ještě zplodili průběžně 2 mil. domorodých kolaborantů s okupanty, členy Komunistické strany Československa a navždy se zapsali do učebnic historie jako bezohlední agresoři a parazité, kteří dodnes považují vpád 500 000 vojáků s tanky do cizí země za přátelskou výpomoc a očekávají vděčnost na věčné časy a nikdy jinak.
A najednou tu stojí i s kolaboranty jako kůl v plotě ...:smile:

Omny

13. 11. 2020

drony mají nějakou důležitost pouze v lokálnější konfliktu, kde nefunguje letectvo a teda je možné dron nasadit.
LL je pro US akorát dobrý pro buzeraci slabších států, což se ukázalo v posledních 25 letech. V moderním konfliktu, zvláště proti rusku, by LL měly velmi krárkou životnost. Rusové mají x možností jak je zlikvidovat, doba že na ně utočili jenom stíhačky je už dávno pryč. To že chtějí rusové mít 1-2 nic na tom nemění - mají své zájmy ve středozemním a černém moři či bárentsovém.

astor

12. 11. 2020

Mě se líbí, že čím větší mudrc, tím hlasitější používá expresiva. Snad chce toho druhého přeřvat... Bavit se dnes o takové či makové zbrani a šmahem ji vynášet nebo odsuzovat pokládám za předčasné. Současné konflikty jsou většinou asymetrické, to třeba jeden vojenský pakt se vrhne na zemi, která je kulturně a technicky zaostalá,pakt má letectvo, drony , rakety, skvělé zásobování vším možným a zdálo by se, že má vítězsttví v kapse, když stojí proti několika otrhancům s kalachem... A ejhle, nakonec útočník stojí a vítězství se nekoná, ztratilo se jako písek mezi prsty. Není v našich možnostech predikovat co bude, a tak si počkáme, až na to dojde. To chce klid...:smiley:

karel3

12. 11. 2020

Martin23
"O letadlových lodích se vůbec nebavím. To jsou v podstatě již jen plovoucí základny. Bojová hodnota v konfliktu s rovnocenným protivníkem je mnohonásobně menší než před ještě 20 lety."
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
To je až neuvěřitelné, jak ti Slované vědí vše nejlépe a každému dokáží poradit.
Škoda, že země, kde mají většinu na to vůbec nevypadají. :smile:

Letadlová loď byla vždy "jenom" základnou a plovoucím letištěm. Do bitvy i do míru, jako demonstrace síly. Letadlové lodě USA, jsou také výsostným územím USA. Když je darebák napadne, rovná se to vyhlášení války USA. Proto je i malí kulatí trpaslící z Ruska objíždějí obloukem. :slight_smile:

Proč asi Rusáci vytáhli své páchnoucí necky na výlet v roce 2017?
"Ruský letadlový křižník Admirál Kuzněcov se po čtyřech měsících vrátil domů. Angažmá v Sýrii stálo až 10 miliard rublů, dýmající plavidlo vzbuzovalo během plavby spíš úsměšky. Pro Rusy však plavba splnila svůj cíl: svoji jedinou letadlovou loď po letech poprvé otestovali v bojové misi." :laughing: Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/admiral-kuznecov-naklady.A170208_164648_zahranicni_aha
Prý se ten největší ruský dok pro Admirála Kuzněcova potopil proto, že nějaký Slovan ukradl a prodal naftu pro čerpadla. :laughing:

(Martin23) "Proto jsem tady velmi často v opozici."
--------------------------------------------------------
Ty tady nejsi v opozici, ale pro obveselení. Ty jsi živoucí připomínka z dob soicialismu, bolševický skanzen, kdy vše ruské bylo nejlepší a Rusáci byli nejchytřejší. Divné je, že ty "inteligentní pracanty" ten kapitalismus porazil KO.
Dokud používáš k veřejné prezentaci svých proruských zvráceností patenty a vynálezy z USA, tak je tvé konání velmi úsměvné. :laughing:

ROBO

12. 11. 2020

Martin23
Opět děkujeme za nepřebernou dávku prokremelskejch lží a žvástů a totálních nesmyslů .
Jednoduše shrnuto : Tragicky zaostalé a primitivní Russko neumí vyrobit moderní Stealth letoun a letadlovou loď a tak je to podle ruskejch trolů k ničemu . Celej zbytek civilizovanýho světa de podle tebe špatnou cestou .
Mnohem lepší je přece Russká voj.technika postavená na platformách ze 70až80 let minulého století .

Kdo si myslíš že ty tvoje výzvratky bere vážně ? Tomu se musí tlemit i u vás v Kremlu .

Jinak pro tvou informaci , ty tvoje vyvyšovaný rakety a PVO v moderních konfliktech nehrajou takovou roli jak se snažíš lžíce podsouvat . Mnohem větší roli hrají například drony . Ale i vtomto ohledu postsocialistické Russko zaspalo a je někde v pravěku.

Martin23

12. 11. 2020

Diskuze zase zábavná.


Jedna skupina zde vysvětluje, co to je balistický a mezikontinentální. To pak vyvolává absurdní přestavy, pokud tady diskutují lidé, kteří to potřebují.

Další skupina se zde snaží budit dojem, že uvedené strategické bombardéry jsou přežitek. Přitom články o nich vysvětlují, že je to přesně naopak, kdy se s nimi ale nepočítá ve smyslu bombardování nad nepřátelským územím, ale jako další platformy k odpalování raket dlouhého doletu (balistických či s plochou dráhou letu). Taková letadla operující tísíce kilometrů od území nepřítele jsou další variantou pozemní odpalištím a ponorkám. Jejich výhodou je velká rychlost a prakticky nezničitelnost.

Někdo si opět hodí slinku na RF nebo Slovany.

Přitom pointu článku jsem již napsal a jen ji zopakuji. Současný vývoj jde tím směrem, že USA plánují B 52 modernizovat a neviditelné B 2 budou nejdříve vyřazovat. jedním z důvodů je, že se pracuje na B 21, ale dalším důvodem je to, že strategie nepozorovaně se dostat nad cíl a udeřit je strategie zastaralá. Dnes se preferuje strategie udeřit s bezpečné vzdálenosti mimo dosah PVO a k tomu naprosto pohodlně dostačují starší i podzvukové bombardéry s obrovským doletem a nákladem, z jejich palub se budou bezpečně odpalovat střely, které na tisíce kilometrů budou zasahovat cíle.

O letadlových lodích se vůbec nebavím. To jsou v podstatě již jen plovoucí základny. Bojová hodnota v konfliktu s rovnocenným protivníkem je mnohonásobně menší než před ještě 20 lety. Důvodem je zase jen to, že díky vyvíjejícím se raketám jsou tyhle velké cíle lehce zasažitelné na stovky kilometrů.

Proto jsem tady velmi často v opozici. Mnoho lidí nechápe, že dominantní zbraní na bojišti 21. století budou rakety a lodě, letadla budou jen pouhým odpalištěm.

Frantisek

12. 11. 2020

Pane Comorous, nevím, proč se hanlivě vyjadřujete o Rusech? Na ty přehlídky se těší a rádi se na tak krásné letadlo podívají. Navíc to letadlo umé létat jak ve velké vášce, tak i kopírovat terén, stejně jako americká B1. Na radaru ho objevíte, až se zvedne do výšky k odpálení střel s plochou dráhou letu a to už je docela pozdě.

369

12. 11. 2020

Balistické strely pálila aj Kaťuša. Sú to tie, ktoré letia po balistickej krivke bez ohľadu na dolet

Marek

12. 11. 2020

Astor
Ch-101 je střela s plochou dráhou letu. Má sice velký dosah jako balistická střela, je u ve verzi s nukleární hlavicí (Ch-102) jako balistická střela, ale neletí tak rychle a tak vysoko a vlastně i tak daleko jako balistická střela.

MXM

11. 11. 2020

nedivím se že se snažili ty stroje udržet, vždyť to byla v době konce Svazu horká technologická novinka. A dnes ta konstrukce dobře poslouží, ostatně americké bombardéry jsou ještě starší a také mají po upgradu motorů a elektroniky sloužit další desítky let.
Je fascinující jak za Studené války šel vývoj hlavně zpočátku rychle kupředu a závodilo se i civilních strojích jako Concord vs Tupolev. Nyní obě strany jen vylepšují letité konstrukce. Na jednu stranu je určitě dobře že ta fáze kdy se zbrojilo o stošest je pryč, ale zase konflikt či soupeření je největším motorem inovace.

karel3

11. 11. 2020

Jan Leš
"Co tady melete Amíckej Lockheed F-117 Nighthawk je útočný neviditelný rádoby stealth rosvítili je ČeskéTamary jen se oběvili na obloze ostuda a potupa a ihned radary zarazili prodávat do zahraničí a bez náhrady český stát přišel o miliardy tak že když není rusák ale je amík a toje něco jiného že.Takže zase lezeme někomu do prdele za miliardy."
--------------------------------------------------------------------------
Jak může pasivní lokátor rozsvítit nějaké letadlo ?
Teslu Pardubice si zdejší Slovani rozkradli sami, ostatně jako většinu firem, kde se v privatizaci "realizovali" bývalí soudruzi ředitelé, soudruzi náměstci a soudruzi z PZO. Z Tesly vznikly 3 soukromé firmy. Pasivní lokátory se samozřejmě vyrábějí v Pardubicích dál. Prodávají se v NATO a spřáteleným zemím. V Rusku jich určitě hromada zrezivěla bez užitku, když si je naporoučeli za hubičku. Bůh ví, jestli za ně někdy Rusáci vůbec zaplatili a neposlali za ně vagony z hlínou, kterou deklarovali jako železnou rudu. Ve Vítkovicích by mohli o kvalitě ruských rud vyprávět. Salomon Rothschild postavil vysoké pece v Ostravě pro švédskou rudu a ne ruské bláto .... :slight_smile:

Martin23

11. 11. 2020

grvn


ALBM neboli Air-Launched Ballistic Missile je dnes již jednou z druhů balistických raket.
Jestli takovou raketu ponese nějaké ruské letadlo, tak to bude především TU 160M.

A tvé závěry potvrzují samotné USA, které chtějí modernizovat své strategické B 52, aby mohly sloužit ještě dalších 20 let. Ty právě díky své nosnosti jsou využitelné jako letící platforma pro odpalování raket dlouhého doletu.

https://www.youtube.com/watch?v=EnLnfasfUXU

https://www.youtube.com/watch?v=CS_zuoY9IpM

grvn

11. 11. 2020

Nechci brát místním soudruhům jejich vzrušující iluze o tom jak evropská nebo americká města hoří v jaderném pekle, ale tento bombardér nenese žádné mezikontinentální střely (balistické už vůbec ne). Max střely středního nebo krátkého dosahu. Bombardéry obecně jsou jako zbraň pro použití v konfliktu velkého rozsahu přežitek. Vyspělý soupeř si většinou s bombardéry poradí dřív než se dokáže přiblížit na nebezpečnou vzdálenost. Zvláště pak tyto, jejichž radarový odraz je vidět přes pětinu zeměkoule. Tohle je spíše určeno pro země v okolí, typu Sýrie, Irán, zlobící postsovětští pohrobci jako Azerb., Gruzie, Ukraina atd... a možná, ale jen možná dělání ramen na turky.

karel3

11. 11. 2020

Martin23
"V druhém případě jde o popírání možnosti vyvinout ALBM."
------------------------------------------------------------------------------------
Jednou budou mít Rusáci vše nejlepší a nejdokonalejší. Jednou... :laughing:

karel3

11. 11. 2020

sdfas
Google - Intercontinental Ballistic Missile
Google - mezikontinentalni balistická střela
Bůh ví co si myslí "astor", že nese Tu-160 uvnitř, 12x něco mezikontinentalniho balistického. :slight_smile:

astor - hotentot

11. 11. 2020

sdfas
prosím pěkně, jak by se tedy formálně správně měla nazývat ta zbraň na palubě? Rád se poučím, bez ironie. Odborníkem se necítím, zbraně pro mě nejdou hřídele a ozubená kolečka, pro mě mají zbraně - řekněme - význam esoterický, pro jejich společenský význam, tak na odbornou terminologii - a obzvláště tomto specifickém oboru zabíjení - příliš nehledím.

Martin23

11. 11. 2020

sdfas
Kadlika bych neřešil.
Těžko říct, jestli má v tomto případě problém řekněme sociální interakce, kdy špatně pochopil psaný text, nebo jestli má problém odborný.

V prvním případě by nesprávně pochopit, že astor nemluvil o tom, že by někdo byl na palubě mezikontinentální balistické rakety, ale že by měl na palubě letadla tyto rakety.

V druhém případě jde o popírání možnosti vyvinout ALBM.

bugr

11. 11. 2020

us-provokace řídí us-čučkaři v zájmu míru na celém světě. to ještě nikdo nepochopil?

Martin23

11. 11. 2020

Drahoš Dušek
Základny USA v blízkosti hranic RF mají čistě útočný potenciál. Asi nejlepš článek na toto téma zde:

https://www.obranaastrategie.cz/en/current-issue-1-2008/articles/the-russian-strategic-forces-and-the-american-nuclear-primacy.html

The Russian strategic forces and the American nuclear primacy


Jinak řečeno nemám pocit, že by USA zakládaly svou doktrínu vůči RF na protiraketové obraně. Jejich doktrína je založena na preventivním úderu a na agresi z co možná nejmenší vzdálenosti a s co možná nejvíce prostředky - raketové základny, letecvo, lodě, ponorky.

Američané totiž nemají nic, čím by moderní ruské mezikontinentální rakety zastavili. Ale mohou RF překvapit a poškodit ji tak, že nebude mít sílu odpovědět.

Svět dnes nejvíce ohrožuje pocit US elit, že mohou RF zničit, aniž by byli sami zničeni.

sdfas

11. 11. 2020

To Karel:

Já našel třeba toto: Balistická raketa je raketa schopná dopravit s vysokou přesností na různou vzdálenost bojovou hlavici, vybavenou konvenční výbušninou nebo jadernou nebo termonukleární náloží.


I když to napsal, jako hotentot, v čem v poentě nemá pravdu? To, že se chlubil Putin, že mají rakety co jsou tdo těch letadel a mají dosah na jiné kontinenty, taky splňuje tu základní poentu. Nebo tím, že to napsal neodborník, tak nemá pravdu v tom základu, protože použil odborná slova nezvykle, pro odborníka :D No to snad ne? Tak ho oprav, jak to měl napsat správně, ale nepiě to tak, že chceš navodit pocit, že nemá pravdu v tom základním sdělení, nechovej se jako demagog ;)

Mentalista

11. 11. 2020

:loop:
:dart:
:movie_camera:

karel3

11. 11. 2020

astor
"Líbí se mi strategie použití. Poletuje si kdesi nad ruským územím, na palubě mezikontinentální jaderné balistické střely"
----------------------------------
Ty jsi také "mezikontinentální jaderná balistická střela".
Možná by neškodilo, kdybys chvíli hledal význam slov jako mezikontinentální a balistická, než sem něco podobného napíšes. Ty budeš asi lumen. :slight_smile:

astor

11. 11. 2020

Krásné letadlo. Líbí se mi strategie použití. Poletuje si kdesi nad ruským územím, na palubě mezikontinentální jaderné balistické střely. Náhle je vypustí - a najednou nějaké město někde na Visle a nebo v Nebrasce přestane existovat. Nádherná technologie... Nelze nebýt okouzlen a nenazvat Bílou labuť hlídacím psem na ruském dvorku. Každý přišedší zloděj bude mluvit o štěstí, když nájezd přežije. Na to hlídání chalupy jich těch třicet kusů stačí, na rozdíl od jiných států se nechystají nikoho humanitárně bombardovat nebo vydírat sankcemi nebo organizováním převratů, o přímých okupacích a agresích nemluvě.

karel3

11. 11. 2020

Díky za pěkný článek o modernizaci Tu-160M.
Škoda, že jich bolševici nepostavili 100 kusů, jak plánovali. Největší letadla, největší starosti. :slight_smile:
Postavili jich 36, 9 testovacích a 27 sériových.
Ukrajina jich zdědila 19 po Sovětském svazu. 8 strojů předala Rusku za snížení dluhu za plyn (1999). 1 kus je v Poltavském muzeu. Zbytek byl sešrotován.
Rusko v roce 2008 údajně plánovalo každý jeden až dva roky postavit jeden modernizovaný Tu-160, aby doplnilo do roku 2030 početní stav ze 16 na 30 strojů. Jsou evidentně ve skluzu.

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací