EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Sestřel pilota Scotta Speichera během operace Pouštní bouře

 08. 03. 2021      kategorie: Vojenská historie      86 komentářů
Přidat na Seznam.cz

V noci 17. ledna 1991 ve tři hodiny ráno se započala operace Pouštní bouře. Prvotního úderu se účastnily tři útočné formace letounů US Navy. Dvě formace měly za úkol potlačit iráckou protivzdušnou obranu (PVO), třetí formace pak měla za úkol zneutralizovat vojenské letiště Tammuz. Formaci, která měla za úkol útok na letiště vedlo deset víceúčelových stíhacích letounů F/A-18C Hornet z VFA-81 a VFA-83 letících z USS Saratoga, které letěly s rozestupy cca 8 km a výškovým rozdílem okolo 300 metrů mezi každým Hornetem. F/A-18 měly za úkol neutralizovat Irácké PVO na letišti Tammuz pro následný volný průlet úderné skupiny.

oil-wells-aircraft-fire-soldiers-Kuwaiti-Iraqi-1991Foto: V noci 17. ledna 1991 ve tři hodiny ráno se započala operace Pouštní bouře. Prvotního úderu se účastnily tři útočné formace letounů US Navy. (ilustrační foto) | Letectvo Spojených států amerických (United States Air Force) / Public Domain

Údernou skupinu tvořilo osm námořních útočných letounů Grumman A-6 Intruder – čtyři z VA-35 startující z USS Saratoga a čtyři z CV-67 z USS John F Kennedy. Dané letouny doprovázely tři letouny Northrop Grumman EA-6B Prowler určené k elektronickému boji a čtyři letouny F-14A, startující z USS John F Kennedy. F-14A neměly EID (měly jen IFF nikoliv NCTR) a proto nemohly letět před údernou skupinou, aby náhodou nesestřelily některou z F-15 letectva USA, které se nacházely nad oblastí.

Irácká PVO zaregistrovala nepřátelské letouny ještě před tím, než přeletěly hranici a protože jediné irácké letouny, které byly ve vzduchu (MiG-29) se snažily napadnout B-52 útočící na Talhu, byl vydán rozkaz vyslat proti nepříteli letoun MiG-25PD (Foxbat) z No.96 Sqn. Poručík Zuhair Dawoud byl jedním ze čtyř pilotů Foxbatů, který měl tu noc pohotovost.

„Zazvonil telefon a z něj se ozvalo „MiG-25 okamžitě ke startu. Přiběhl jsem k letadlu, které měli technici připravené a ve vzduchu jsem byl během tří minut. Ihned po startu jsem přepnul rádio na bezpečnou frekvenci a spojil jsem se s pozemními návodčími, kteří mě naváděli proti nepřátelské formaci, která překročila hranice. Obloha byla bez mraku a byla dobrá viditelnost.“ Ihned po startu Dawoud zamířil na jih a začal stoupat. Ve výšce 8000 metrů měl jeho MiG-25 rychlost 1,4 Machu a řítil se se zapnutým přídavným spalováním směrem k nepříteli. Radar Smerch-A2 se stále ještě zahříval a byl ve „standby“ módu namířený téměř přesně na vedoucího Horneta pilotovaného Cdr Michaelem T. “Spock” Andersonem.

Na druhé straně Andersonův radar zaregistroval ve výšce těsně pod 8000 letoun startující z letiště. „Ihned jsem díky EID věděl, že jde o nepřítele a viděl jsem za ním dlouhý žlutý ocas přídavného spalování, což bylo typické pro stroje MiG-25. Ihned, jak jsem ho zamkl radarem, nepřátelský letoun uhnul doprava a začal okolo mě kroužit proti směru hodinových ručiček a já začal kroužit spolu s ním.“ Dawoud později potvrdil, že po startu dostal varování, že je zaměřen radarem a proto provedl výše popsaný manévr, který ho měl ze zorného pole nepřátelského radaru dostat.

I přes potvrzení EID a vizuální identifikaci, Anderson čekal na finální potvrzení AWACSu (Airborne Warning and Control System). Jelikož však Dawoudův radar ještě nevysílal, nemohl AWACS potvrdit, že se opravdu jedná o nepřátelský stroj,  a tak oba stroje (MiG-25 i F/A-18) dokončily kruhový manévr a Anderson pak ztratil MiG z dohledu. Dawoud se výše uvedeným manévrem však dostal přímo před jiný letoun F/A-18.

Na konci formace F/A-18 tehdy letěl Lt Cdr Scott “Spike” Speicher na “AA403” (BuNo 163484). Ke svému cíli se přibližoval rychlostí 364 uzlů (cca 700 km/h) a zrovna se chystal k odpalu protiradarové rakety HARM. Speicher spustil přídavné spalování (tzv. forsáž), aby raketě dodal ještě více energie a za 17 sekund tak letěl rychlostí 540 uzlů (cca 1000 km/h).

Poté, co Dawoud setřásl Andersona, dostal od pozemních návodčích pokyn pokračovat rovně, kde se nacházel další cíl. „Můj radar se mezi tím zahřál a ukázal cíl 38 km přede mnou. Na vzdálenost 29 km jsem pak odpálil raketu R-40RD. Radar jsem nechal zaměřený na cíli, dokud jsem neviděl velkou explozi a pak hořící letoun padající ve vývrtce“.

Raketa R-40RD explodovala na levé straně Hornetu pod kokpitem. Exploze 70 kg těžké hlavice odhodila letoun 50-60° doprava. Tento pohyb způsobil přetížení 6G, které utrhlo přídavné nádrže včetně jedné rakety HARM. Speicher se stihl katapultovat, avšak zemřel na následky zranění. F/A-18 “AA403” (BuNo 163484) pak dopadl 77 km jižně od Qadessiy. I přes tento incident úderná skupina USN dokončila svůj úkol, když A-6E ze Sarratogy shodily čtyři bomby Mk 84 na dva velké hangáry a poté Intrudery z USS John F Kennedy zasáhly dva hangáry pro MiG-29 bombami GBU-10.

Díky výše popsanému sestřelu je stíhací verze letounu MiG-25 (Mig-25PD) jediným letounem vyráběným v SSSR, který za svou kariéru nenasbíral negativní skóre ve vzdušných bojích. Druhým kandidátem na antinegativní skóre ze vzdušných bojů (u kterého se to však velice špatně prokazuje) jsou stíhací verze letounu MiG-23.

 Autor: VKZB

CENOVÉ BOMBY (310)

Komentáře

Omny

15. 03. 2021

Béďa
přestan už blábolit, nejdříve napíšeš, že Irák použival starou techniku nesrovnatelnou s NATO, abys pak v posledním příspěvku napsal, že ve zkutečnosti tak velký rozdíl nebyl...

Mark
reagoval jsem na tvůj blábol, že Patriot vyřešil problémy se Scudy, nevyřešil, nejlépe to ví Izraelci, kteří samy řekli, že ve zkutečnosti neměl učinnost ani 10%. Není důvod si studovat jak funguje Scud a Pac, tím určitě neodvedeš pozornost od tvého nesmyslu...

karel3

13. 03. 2021

petr
"Kájo věř že nemám potřebu doučovat ovce jako si ty. Opět ti jen doporučím studuj, čti, vyhledej si dokumenty v tv na ono temá ať se něco dozvíš, protože evidentně žiješ v bublině nesmyslů. :)"
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
A takhle končí všechny debaty se slovanskými chytrolíny... "najdi si to sám".
Já mám hledat důkaz k tvých tvrzení ? Ty už jsi jako zdejší Míra. Ještě chybí to známé: "Dokaž mi, že lžu." :laughing:
Bože, ty to tam nahoře vidíš, tohleto má v ČR volební právo!
A to by chtěli dohnat Rakousko a mít německý platy a důchody. :joy::joy::joy:

petr

13. 03. 2021

babysak pro soudruha každá sudruch, cáupu, ale na vaše schůze nechodím... dobrá češitin, rozumím dneska docela foukalo :))

petr

13. 03. 2021

Mark nemám co dodat naprostý souhlas :)

petr

13. 03. 2021

Kájo věř že nemám potřebu doučovat ovce jako si ty. Opět ti jen doporučím studuj, čti, vyhledej si dokumenty v tv na ono temá ať se něco dozvíš, protože evidentně žiješ v bublině nesmyslů. :)

czerik

13. 03. 2021

kaja
OSN neni sama schopna nic prosadit.S Iránem si poradí Izrael a USA.EU je bezzubé zvíře plné socialistické staroby, stejně ČR. (EU je ovšem luxus v životní úrovni).Nevím, co Rusáci odvezli, ale v zemi toho po nich zůstalo hodně. Munice, skládky, toxický a chemický odpad, ropné látky.

kdyz eu neni schopna nic prosadit, tak proc dle tebe zalezi na tom co prijala (ci ne) ohledne iraku ? (a ja tam ten iran cpu umyslne, kvuli porovnani).
a co kdyz si s iranem usa neporadi ? zvlast kdyz biden chce zrusit sanke vuci iranu.
co si pocne israel samotny ?
a kdyz je eu usplne stejny socansky bordel jako cesko, proc nadava jenom cechum kvuli sociialismu a nikdy ne eu ?
a odpovez me . ma se dle tebe zautocil na iran ? ano/ne.

karel3

13. 03. 2021

petr
"Varlíku3 když už zminuješ tu us iránskou výzbroj tak i Iran američani podporovali dodávkami náhradních dílů pro onu us výzbroj a to z toho důvodu, že Iránci měli rukojmí z jejich ambasady....ale to jen tak pro vyplnění tvých mezer ve vzdělání.. :)"
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Jistě nějaký příklad dodávek USA Íránu po roce 1980 hravě vysypeš z rukávu Slovane. :slight_smile:

USA přerušily diplomatické styky s Íránem po islámské revoluci v roce 1979. Vyhlásily proti nim sankce, ke kterým se přidaly další západní země,...
https://americkykongres.cz/wp-content/uploads/VZK-Vztahy-s-%C3%8Dr%C3%A1nem.pdf
https://plus.rozhlas.cz/bretislav-turecek-mezi-iranem-a-spojenymi-staty-je-stale-patova-situace-chleba-8429780

Badysak

13. 03. 2021

Soudruh petr z Petrohradu

Kvičí o fašistech jako každá soudruh, kterému šáhnou na jejich pokrokový zkrachovalý režim.

Mark

13. 03. 2021

petr

Nedělám si iluze o USA a jejích účastí na vyzbrojování Iráku, ale v této diskusi mi připadá ,že to byli snad jen USA kdo vyzbrojil Irák.
Nezapomněl jsem na USA firmy ,které se toho účastnili. Napsat tu každého je na diplomovou práci a nudit tu nekonečným psaním ,to fakt nechci. Z psychologického hlediska lidem se moc nechce číst dlouhé články,komentáře atd. Lépe zaujmou kratší ,jasné a můžou to být klidně pravdy, tak i nepravdy.
Napíšu výčet aspoň zhruba podílu státu,firem.

V letech 1985-88 kdy byl Irák pod tlakem Iránu socialistické státy dodaly 70% všech zbraní , západoevropské státy v čele s Francií se 14%.
Mezi lety 1973÷90 měli podíl USA na vyzbrojování Iráku konvenčními zbraněmi 0,5 % tj. 10÷11 místo. Na 1. místě byl SSSR s 57.3% , ČSSR bylo na 4.místě s 6.6%.
Kapacity na výrobu chem. zbraní dodaly převážně firmy ze SRN , tj. SRN 52,6%, Francie 21,6% , Rakousko 16%. Z firem to byly hlavně Karl Kolb (SRN), Protec (Francie).
Kdo dodal nosiče zbraní hromadného ničení?
SSSR tj. 819 raket typu SCUD. Ale samozřejmě firmy ze SRN jako Thyssen,BP,Carl Zeiss,Degusta,Tesa,Siemens mají zase důležitý podíl na jejích zdokonalení. Účastnili se i KLDR,Francie,Brazilie,UK,USA.
Jedná věc je mít chemické,biologické,jaderné zbraně a druhá věc je ,je tam nějak dopravit,tj. na cíl. USA rozhodně se účastnili na vyzbrojování Iráku ,ale ve srovnání se SSSR, Francií ,SRN a jinými to bylo ani ne jedno procento.

petr

13. 03. 2021

Babysak až bude článek o svržení nebo zvolení Aliendoho v Chille tak se ozvi, můžem si popovídat a rozebrat ono téma, zatím to vypadá, že průvám máš tam kde by jsi měl mít minimálně nervovonou uzlinku, když už ti chybý mozek, který by pomohl tvým argumentačním schopnostem :)

Badysak

13. 03. 2021

Další soudruh petr z Petrohradu

Pinochetovi zastánci vyzdvihují jeho zásluhy za odvrácení hrozby vlády komunistů

Aha odtud vítr fouká.

petr

12. 03. 2021

Varlíku3 když už zminuješ tu us iránskou výzbroj tak i Iran američani podporovali dodávkami náhradních dílů pro onu us výzbroj a to z toho důvodu, že Iránci měli rukojmí z jejich ambasady....ale to jen tak pro vyplnění tvých mezer ve vzdělání.. :)

petr

12. 03. 2021

Varle3 na tvých komentech je krásně vidět jak vůbec netušíš o čem je řeč
¨
Mark : ještě si zapoměl dodat, že technologi na zpracování tich chemek dodalo Německo.
Pak jsi zapoměl na firmy jako Honeywell a další US firmy které dodávali přes spřátelený fašistcký režím v Chille .... ale to už je pro ovce jako ja Varle 3 trochu moc složité

karel3

12. 03. 2021

Míra
"Nasazení chemických zbraní v první válce v Perském zálivu stál životy desítek tisíc lidí, obvykle se udává počet kolem 50 tisíc,..."
----------------------------------------------------
Ruský věrozvěste, musíš se pevně držet těch chemických zbraní, protože jakmile uděláš krok stranou, tak narazíš na ruský železo. Rusáci se móóc hněvali na ajatoláha, že jim v Iránu zrušil komunistickou stranu Tudeh a cpali to do Iráku horem dolem.:laughing:
Iránci bojovali s americkou výzbrojí co jim zůstala po Šáhovi, který spolupracoval s USA a Izraelem, takže kvalita. :slight_smile:

Míra

12. 03. 2021

Nasazení chemických zbraní v první válce v Perském zálivu stál životy desítek tisíc lidí, obvykle se udává počet kolem 50 tisíc, a další blíže neurčený počet vojáků a civilistů byl nadosmrti zmrzačen. O těchto zvěrstvech byli Američané od samého počátku detailně informováni.

Tehdejší prezident Ronald Reagan o tom ale mlčel. Bagdád byl v té době nejdůležitějším arabským spojencem a dodavatelem ropy Západu. "Vítězství Íránu je nepřijatelné," napsal šéf Bílého domu na jednu tajnou zprávu CIA z irácko-íránského bojiště.

V roce 1988 dodal Washington režimu Saddáma Husajna dokonce špionážní informace a cílová data ke čtyřem chemickým útokům na irácké jednotky, které byly tehdy na poloostrově Faó v přesile. Tyto informace byly rozhodující pro vedení války.

Tato fakta jsou v zásadě už dlouho známa, ale Foreign Policy Magazin je doplnil o nové údaje z dosud nezveřejněných vládních a špionážních dokumentů včetně výpovědi Ricka Franconeho, který působil v dané době jako americký vojenský atašé v Bagdádu.

Yperit? Je to jen jiný způsob zabíjení lidí

Listu New York Times jeden důstojník špionážní služby DIA (Defence Intelligence Agency) sdělil, že Pentagon nasazení chemických zbraní Saddámem nijak zvlášť nezneklidňuje. Je to podle něj jen "jiný způsob zabíjení lidí". V tom, jestli je sprovodí ze světa kulka, nebo fosgen, není žádný rozdíl.

karel3

12. 03. 2021

Mark
Dobrá práce. :thumbsup:
Zkazil jsi mu den. Bude muset hledat nějakou další polopravdu, nebo lež, aby si mohl plivnout na USA. Jak se mu nezadaří alespoň 2x denně, tak určitě vztekle kope do nočníčku. :smile:

karel3

12. 03. 2021

czert
Promiň, není tolik času.
OSN neni sama schopna nic prosadit.
S Iránem si poradí Izrael a USA.
EU je bezzubé zvíře plné socialistické staroby, stejně ČR. (EU je ovšem luxus v životní úrovni).
Nevím, co Rusáci odvezli, ale v zemi toho po nich zůstalo hodně. Munice, skládky, toxický a chemický odpad, ropné látky.
Pro zajímavost. Zajeď si někdy na prohlídku podzemní továrny Rabštejn-Janská. V novodobé části prohllídky ukazují podzemní zásobníky pro sovětskou armádu, které samozřejmě domorodí Slované vydrancovali kvůli železu .....i v okolí Milovic určitě ještě objevíš nějaké zbytky po okupantech....a to bylo keců, že tam zdejší kecálkové postaví největší cargo letiště... :slight_smile:

czert

12. 03. 2021

kaja
proc si nereagoval na muj text ? skutecne by me zajimal tvuj nazor na soucasny iran v souvislosti se sadamovym irakem.

Mark

12. 03. 2021

Martin23

Největší dodavatelé chemikálií:
Singapur 4515 tun
Nizozemsko 4261 tun
Egypt 2400 tun
Indie 2343 tun
Německo 1027 tun
Lucembursko 650 tun
Brazílie 100 tun
Irák celkem vyprodukoval 500÷600 tun zpuchyřujícího plynu , 100-150 tun sarinu a tabunu,50÷100 tun látky VX.
Do roku 1990 Irák vyprodukoval 8400 litrů antraxu a jiné látky.
Největšími dodavateli konvenčních zbraní do Iráku za Husajnovi vlády byli:
SSSR 57%
Francie 13%
Čína 12%
ČSSR7%
Polsko 4%

USA tu moc nefiguruje. Největšími dodavateli voj. materiálu byli SSSR , SRN, Francie a jiní.

OBOR

12. 03. 2021

jediný kdo evidentně nechápe seš tu ty Kadlíku ..... kadlíku bojuj za lež ke které se už aktéři dávno přiznali :))

karel3

12. 03. 2021

Martin23
"Co to je zase za hovadiny. Žádná rezoluce OSN nemluvila o tom, že v Iráku nejsou chemické zbraně."
--------------------------------------
Inu Slované a jejich mentální schopnost chápat psaný text. :slight_smile:

Rezoluce Rady bezpečnosti č. 687 z 3. dubna 1991 vyzvala Irák k bezpodmínečnému zničení, odstranění či zneškodnění všech chemických a biologických zbraní i částí a zařízení potřebných ke konstrukci balistických raket s doletem delším než 150 kilometrů....

"Dále je nutné si uvědomit, co to je chemická zbraň, protože i z hnojiva se dá taková zbraň udělat."
---------------------------
Opět máš den trapných výmluv, viď Slovane.
"Ve dvou podzemních bunkrech v poušti asi 80 kilometrů severozápadně od Bagdádu leží v bývalé hlavní továrně na chemické zbraně zásoby bojových látek VX, Sarin nebo Tabun...." https://www.idnes.cz/zpravy/nato/chemicke-zbrane-v-iraku.A120830_141919_zpr_nato_inc"

To bude v ČR nádherně a Švýcarsko se nám přestane vzdalovat, až zdejší Slované přestanou lhát, krást a podvádět. :slight_smile:

OBOR

12. 03. 2021

kadlíku tady se můžeš trochu dovzdělat : https://is.muni.cz/th/uehb1/bakalarka_-_final_final_verze.pdf

petr

12. 03. 2021

Kájá komu trochu motzek slouží tak ví že byl dělán nátlak na onu komisi ze strany USA, že při případném útoku, který proběhne nehledě na vysledek inspkce, neručí za její bezpečnost. Inspekce neměla ani čas je zkontrolovat, protože ještě před ukončením byl zahajen útok na Irák.

Martin23

12. 03. 2021

​kaja
"ZHN se v Iráku po invazi v březnu 2003 našly i když tam podle rezoluce OSN neměly po roce 1991 žádné být. Chemické zbraně se nikam nevypařily ani se nezměnily v neškodnou vodu."
+++++++++++++++

Co to je zase za hovadiny. Žádná rezoluce OSN nemluvila o tom, že v Iráku nejsou chemické zbraně.


Dále je nutné si uvědomit, co to je chemická zbraň, protože i z hnojiva se dá taková zbraň udělat. Když vezmu trochu jiný příklad, tak když máte kanystr s benzínem, je to kanystr s pohonnou látkou. Když přelejete benzín do lahve, a k té pořídíte knot na zapálení, je to zápalná zbraň.

USA a další západní země Irák chemickými látkami zásobovaly, a proto byly přesvědčené, že je najdou. Jenže v roce 2003 již Saddám 12 let věděl, že ho USA podrazily, tak tyhle chemické látky, ze kterých se dají uklohnit chemické zbraně buď zničil nebo je nechal být či je znehodnotil čas.
nakonec to ještě před zahájením války všichni aktéři věděli, ale válka se již nedala zastavit. Inspektoři OSN jasně deklarovali, že Irák plní požadavky vyplývající z resozulce OSN, ale bylo jim řečeno, že veřejné mínění je již pro válku.
A v Iráku se samozřejmě žádné CHEMICKÉ ZBRANĚ, ani RAKETY porušující embargo NENAŠLY.


​Britská vláda dostala těsně před invazí v roce 2003 zprávy, že Irák zničil své zbraně hromadného ničení. Komisi, která v Londýně vyšetřuje britský podíl na irácké válce, to řekl bývalý vysoce postavený úředník tamního ministerstva zahraničí.

Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/britove-vedeli-ze-v-iraku-nejsou-zbrane-hromadneho-niceni-rekl-diplomat.A091126_070113_zahranicni_btw


Naopak to byly USA, které ve válce používaly ochuzený uran, bílý fosfor a další lahůdky.
Lze dohledat, že ve Fallúdži je víc radioaktivity než bylo v Hirošimě.

​Britský The Independent například už v roce 2010 konstatoval, že „Toxický odkaz amerického útoku na Fallúdžu je horší než Hirošima“. Vycházel přitom ze studie britského experta Chrise Busbyho a jeho iráckých kolegyň Malak Hamdánové a Entisár Arjábíové o zvýšeném výskytu rakoviny, vrozených defektů a jiných forem utrpení v irácké Fallúdži, která se stala terčem obzvlášť těžkých amerických náletů.

czert

11. 03. 2021

kaja
"ZHN se v Iráku po invazi v březnu 2003 našly i když tam podle rezoluce OSN neměly po roce 1991 žádné být. Chemické zbraně se nikam nevypařily ani se nezměnily v neškodnou vodu."

ano, v iraku nemely byt zadne chemicke zbrane. a byly, sice nefuknci, nepouzitelne,ale byly. a ne skutecne se nevyparily, ale k to vode meli blizko. protoze skutecne, kdyz plyn co te ma dle vyroby zabit behemnekolika desitek sekund, nejpozdeji minut a jedine co z toho mas sou bolesti hlavy a problemy s dychanim ktere behem par dni v nemocnici vykuryrujes, ja skutecne za ekeftivni chemicke zbrane nemuzu povazovat.
takze ten udany duvod, zvlast kdyz amici strasili ze je sdam muze odpalit na ameriku (jakym nosicem?), me skutecne prijde nedostatecny.

a pokud si chces hrat na moralistu, ze rezoluce osn se maji dodrzovt, jinnak invaze/bombardovani....
hmm, tak ja se ptam, proc nevlaas ted po bombardovani iranu za obohocovani uranu ? vysoce nad to co mu dovoluje osn ?
a nedstis hnev a siru na eu, ktera vici iranu nejen ze postupuje velmi vstricne, ale dokonce mu dovolila aby si mohl nakoupit moderni zbrane.
a skutecne, tech blaznu co ted vladnou iranu se bojim daleko vic, nezz kdy sadama.

a ohledne toho, co tu zustalo po rusech, jde i o to, co nezustalo. ti odnesli vsechno co slo, umyvadla, zachody, kliky...kdyby mohli i tu strechu by rozebraly.

karel3

11. 03. 2021

petr
czert : on Kája ani netuší že v roce 2002 byla v Iráku mezinárodní komise hladající právě ty zbraně....
----------------------------
Komu trochu slouží mozek tak si pamatuje, že inspektoři nebyli puštěni všude a z asi 700 vytipovaných objektů měli možnost zkontrolovat kolem 400 ...
Kdyby tam žádné nebyly, jak ukládala Iráku po roce 1991 rezoluce OSN, tak by tam dodnes nikdo nic nenašel a je celkem jedno, kdy byly vyrobeny. Bordel, nebo neuposlechnutí OSN?
2004 - https://plus.rozhlas.cz/polsti-vojaci-nalezli-v-iraku-chemicke-zbrane-7829221
2012 - https://www.idnes.cz/zpravy/nato/chemicke-zbrane-v-iraku.A120830_141919_zpr_nato_inc
Nepředpokládám, že by převažující nositelé slovanských genů někdy pochopili souvislosti. :slight_smile:

karel3

11. 03. 2021

czert
ZHN se v Iráku po invazi v březnu 2003 našly i když tam podle rezoluce OSN neměly po roce 1991 žádné být. Chemické zbraně se nikam nevypařily ani se nezměnily v neškodnou vodu.
Ani já bych neriskoval, že se po 11.září dostanou do rukou Al-Káidy.
Že zdejší Slované obhajují nepořádek a nedodržování rezoluce OSN mě nepřekvapuje, jsou to v postatě takoví Iráčané z Východní Evropy. Stačí si vzpomenout co všechno zůstalo na území Československa po odchodu sovětské okupační armády (po Slovanech). :slight_smile:

petr

11. 03. 2021

czert : on Kája ani netuší že v roce 2002 byla v Iráku mezinárodní komise hladající právě ty zbraně.....a světe div se nic nenašla, krom oněch nepoužitelných starých zásob, které jen tak mimochodem byly uložené v zaplombovaných bunkrech v 98. po jejich poslední návštěvě, než je Sadám vyhnal...on Kája je taková dutá trubka

Kájo speciálně pro tebe: https://www.idnes.cz/zpravy/archiv/inspektori-zbrane-v-iraku-nenasli.A030605_201535_zpravy_irak_jpl
https://www.idnes.cz/zpravy/archiv/blix-pripustil-ze-irak-o-zbranich-nelhal.A030909_083400_zahranicni_jan
https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/inspektori-osn-proveruji-iracke-palace.A021129_115843_zahranicni_jan

Béďa

11. 03. 2021

Irák podle všeho velkosériovou výrobu T-72 nerozběhl. pokud ano budu rád za zdroj...

Ohledně 70let jsem to asi nevysvětlil dostatečně. Nešlo o to že původ jednotlivých modelů zbraníá byl v 70 letech, ale o to, že Aliance použila poslední modely (viz Abramsy a jejich munice), stíhací letouny posledních verzí atd. Zatímco Irák měl techniku, třebas vyrobenou později, která se nelišila od verzí produkovaných v 70 letech (samozřejmě až na výjimky), viz munice pro T-72 (ze sovětské armády už vyřazená z první linie). U PVO neměli nic co šlo srovnat s S-300 co měla ČSLA atd.
Např. ten Mig-25 už byl v sovětské armádě vyřazen a nahrazen Mig-31...opravdu to nebyl rovnocený soupeř pro Alianci.
Mám dojem, že dnes je tendence zveličovat úspěchy irácké armády, stejně jako po první válce v zálivu se u nás jednohlasně psalo jak bylo NATO technologicky výrazně napřed (což také nebyla pravda).

czert

11. 03. 2021

pro K3
"30. srpna 2012, Pouštní bunkry ukrývají Saddámovy chemické zbraně, Irák je nechá zlikvidovat.https://www.idnes.cz/zpravy/nato/chemicke-zbrane-v-iraku.A120830_141919_zpr_nato_inc"

jenze vis v cem je probem ? ze ona zprava potvzuje to, co odpurci tvrdi, byt penekud jinak. protoze onen clanek potvruze ze sadam nemel FUNKCNI chemicke zbrane, cili amicka invaze 2003 nema zadne opodstatneni.
to je jako by si provedl nalet na tankove muzeum, jen proto, ze tam maji tanky..co na tom, ze maji vic nez 50+ let a zadny neni bojeschopny.

czerik

11. 03. 2021

pro omny
" We have no opinion on your Arab – Arab conflicts, such as your dispute with Kuwait. Secretary (of State James) Baker has directed me to emphasize the instruction, first given to Iraq in the 1960’s, that the Kuwait issue is not associated with America. (Saddam smiles)"

krasne si to napsal, a vis proc ho amici potom vyrubaly ? protoze sadam, po tom co obsadil kuvajt rekl - svete polib mi ****, ted ovladam 40%? celosvetve tezby ropy, takze nebudu platit dluhy za zbrane z iracko-iranske valky, protozee jak zapad rekl - bojoval sem proti vetsimu zlu. a pokud me nastvete, tak pouziji ropu jako zbran. tj - zavru kohoutky.
a protoze asi amici dobre pamatovaly nasledky ropne krize, tak rekly takhle ne soudruhu.

jo, kdybby sadam rekl, jo, jo, nebojte cena ropy buse solidni, luhy casem splatim, tak by si ten kuvajt i mohl ponechat.

a jak si krans epoznamenal u toho pripadu s inkubatory, amicka verejnost nemela duvod jit do valky, tak se musela presvedcit. a vysvetovat jim, ze se se musi jit do valky, aby byla cena ropy normalni, by nemelo smysl.

je to uplne to same jako dneska, kdy na netu mas vidde jejich jedinym ucelem je hrat na city. at uz jde o zakrok policie ci cehokoliv jineho. proste, video kter ukazuje agresivni policci sou vitana, lidi potrebuji videt jak je policie spatna at maji na co nadavat. nejlepsi je davat cca 30s video agresivni policie a napsat text osuzujici policii a mas upech a popularitu zarucenou.
co na tom ze kdyby se ukazalo cele 3 min video, tak by se ukazalo ze policie jednala spravne ? o to neni zajem.
to same s rasismem, v americe ja takova masivni optavka po rasismu, ze cca 95% veskerych pripadu rasisimu napsanych v meddich je lziva, kdy obet - bez vyjimky cernoch - si celou zlezitost bud nalezite pribarvil, nebo primo vymyslel.
a pripady kdy cernoch spacha rasisticky utok, tak to nikoho nezajima.

czert

11. 03. 2021

pro mxm
"K neuvěření, co tam jeden byť kvalitní stroj mohl dokázat. Pokud by letectvo bylo mobilizováno tak se válka mohla odvíjet úplně jinak protože velké ztráty na letadlech by donutili Pentagon k přehodnocení a získali pro Saddáma čas. Ta sovětská technika nebyla podřadná, ale velení nestálo za nic."

ano, ta sovetska technika byla tak naprosto dokonala, ze.....spousta irackych pilotu se svoji rusko technikou prelitla do iranu, aby je amici neznicili ve vzduchu nebo na zemi :star_struck:

Mark

11. 03. 2021

Omny

Nejprve si zjistí jak pracuje Patriot a jak Scud blabole. A samozřejmě na ničení Scudu a jejích odpalovacích systémů se účastnili i jiné vojenské složky třeba velice úspěšní byli britské SAS ,ale já jsem to psal Béďovi jako takovou vsuvku,nechtělo se mi to mu rozepisovat,protože o této technice ví sám určitě dost,ale ty evidentně moc ne . Patriot nebyl stoprocentní, ale úspěšný ano na to ,na co byl původně určený.

https://www.valka.cz/clanek_10371.html?utm_source=valka_cz&utm_medium=article&utm_campaign=linkthru

Omny

11. 03. 2021

Mark
neblábol.... Patrioty nevyřešily nic, právě že to byla blamáž patriotů, uspěšnost měly max 10%. V té době prostě nedokázaly Scudy sestřelovat efektivně.

Omny

11. 03. 2021

Béda
ty jsi psal, že Irák měl techniku původem ze 70. let. Ty F-16/15 to jsou také letadla původem ze 70 let včetně Abramse. Na urovni byl také Mig-23 ML a hlěvně Mig-25 a což prokázal několikrát v vzdušných soubojích. Ale jak říkám, hlavní důvod byla přesila, proti Iráku stálo celé NATO, prohrál by tak jako tak, jenom se můžeme bavit o tom, že ještě s lepší technikou/výzbrojí by způsobil více ztrát. Irák R-73 zřejmě neměl páč sestřel Tornáda byl proveden skrz R-60.

OBOR

11. 03. 2021

Béďa: k tim iráckým T72 - tam nešlo ani tak o exportní verze jako o licenční iráckou výrobu, která byla ošmelaná snad na každém šroubku a hlavně na pancíři, někde jsem i četl, že měli pouze manuálně otočné věže

Mark

11. 03. 2021

Béďa
Ano velkou roli ve vítězství v operací pouštní bouře hrála i modernější technika použitá v bojí, ale ty Scudy v té době ani USA nepodceňovali, hlavně ve verzi Al- hussein a Al-abbas. Hlavně jaká bude reakce Izraele ,když si nechal na své území jimi bušit. Kdyby Izrael odpověděl, kdoví jak by celá operace skončila. Naštěstí pro spojence to vyřešili Patrioty. Jen při sovětské invazi do Afghánistánu byli použito kolem 2000 Scudu.

Béďa

10. 03. 2021

Do politických debat zabředávat nebudu, ale role velvislance USA je docela známá, ale z níže uvedené debaty to pomalu vypadá, že USA řídily Sadáma, to snad ne... Mimochodem, díky ještě existenci SSSR se USA ujistily, že SSSR nebude mít nic proti.

to Omni: Právě že to myslým doslova. V hhlavních druzích vojsk tankové, letectvo, PVO měl Irák až na výjimky technologii vysloveně ze 70let... USA naopak operativně nasadily nejmodernějšíá verze zbraní.
Tanky: exportní verze T-72 se nelyšila (až na čínskou obdobu Štory) od T-72 zaváděných v SSSR v 70 tých letech. Modernější verze B na export vůbec nešly. Navíc hodně zaostával střelecký systém (SŘO u Abramsu mohl konkurovat jedině T-80. A jen několik velitelských T-80U mělo i termokameru). Munice pro T-72 co měl Irák k dispozici byla z poloviny 70let (modernější SSSR svým satelitům nedodal, ač v té době měl už 2 typy uranové munice a několik dalších modelů pokročilejší konstrukce z wolframu).
Alince z obav z pancíře T-72 (věže byly podle mě ještě většinou starší verze z homogenní oceli) naopak použili pro Abramse nejmodernější M829A1, dodané až v průběhu konfliktu!
Navíc použité MA1A1 byly nejmodernější verze HA (heavy armor) se zdokonaleným pancéřováním do kterého byly doplněn ochuzený uran.

Letectvo: jediný irácký letoun srovnatelných parametrů byl Mig-29. Ale v mase iráckých letounů to byly jeho počty hodně omezené. Navíc si nejsem jistý, zda byly dodány nejmodernější rakery R-73 (ve své době špičkové) ale spíše měl verze R-60. Rovněž piloti neměli přilbové zaměřovače.
Ostatní letouny nepatřily k posledním výkřikům technologie.
Aliance nasadila většinou moderní typy na úrovni Mig-29 (F-16) nebo SU-27 (F-15).
a hlavně pokročilý systém velení díky AWACS...

PVO: Nejsem si jistý zda měl Irák alespoň S-200, v té době měla již ČSLA S-300 tzn. obdoba Patriotů...Neměl srovnatelnou technologii s naší Tamarou která by s S-300 dala šanci proti F-117 (možná). Právě F-117 měly zásadní roly v prolomení Irácké PVO.

Rakety: Scudy, v rámc Varšavské smlouvy nahrazené systémem OKA( pro Patriot více než rovnocený soupeř, hlavice měla používat jednoduchou Stealh technologii) byly dávno za zenitem.

Jedná se výběr systému co mě napadl, není vyčerpávající, ale alespoň ukazuje že technologie u hlavních druhů vojsk u Aliance nebyla rozhodně ze 70let ale byly použity poslední verze již zavedených modelů z konce 80let (samozřejmě ne absoliutně).

Velkou roli samozřejmě hrála pouhá náhoda. Při největší tankové bitvě kdy se do boje zapojila elitní irácká divize Tawakalna bylo pro Alianci štěstí že se boj odehrál za písečné bouře kdy iráčtí střelci prakticky neviděli utočící Abramsy, ty se naopak mohly spolehnout na termovizi. pokud by k boji došlo za normálního počasí, byly by ztráty aliančních sil přeci jen podstatně vyšší než jeden zničeny Bradly (pokud si dobře pamatuji).

Míra

10. 03. 2021

Smát se tomu může leda prosťáček.

Vybírám z článku:
Fred Bridgland (4) o svých zkušenostech válečného reportéra v Angole říká: „ Naše zprávy byly založeny na oficiálních sděleních. Teprve po letech jsem se dozvěděl, že je skládal člověk ze CIA, který seděl na velvyslanectví, a že neměly nic společného s pravdou. Abych to řekl natvrdo, v agentuře můžeš uveřejnit jakoukoli sračku a dostane se do novin.“

Přesto někteří přední žurnalisté stále věří, že jim nikdo nenařizuje, jak psát. Jak lze vysvětlit tento zřejmý rozpor?

„Jde o to, že by nebyli tam, kde jsou, kdyby předtím nedokázali, že jim nikdo nemusí předříkávat, co mají psát, protože sami dobře vědí, co můžou a co ne,“ vysvětluje známý americký jazykovědec a politolog Noam Chomsky (6). „Jestliže začnou od piky, jako třeba v policejní rubrice, a pak by během své kariéry psali neortodoxní články, nikdy by se nedostali do křesla, kde dnes sedí. Prošli úspěšně prověřovacím sítem a vysloužili si důvěru.“

karel3

10. 03. 2021

Míra
"Kdyby si chtěl někdo počíst jak funguje "nezávislé" "objektivní" zpravodajství: "
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Se zájmem si ten článek o vlivu médií na lidskou mysl přečetl a opravdu hodně jsem se nasmál.
Přesně vysvětluje, jak stádo zdejších slovanských prosťáčků zvolilo podle 20 let staré fotky svého prezidenta, který ve skutečnosti v době druhé volby vypadal jako sušená švestka s výrazem právě probuzeného vyděšeného alkoholika. :laughing:
To napadání agentur AP, AFP a Reuters od bolševiků sedí jako zadnice na hrnci. Těžko se jim mohou zamlouvat šiřitelé informací.

Autor baví:
Závist ? Nikdo mu opřece nebrání být miliardářem. - "V Americe vlastní téměř všechen tisk, televizi a rozhlas patnáct miliardářů."
Proč ještě nežil v Rusku? - "Když jsem žil ve Spojených státech oťukával jsem nové známé otázkou: Co myslíte, zastřelil Oswald Kennedyho?"
Asi se v USA nechytil, tak pomlouvá. :laughing: - "Rekapitulujme: Náš světonázor formují tři hlavní zdroje- Washington, Pentagon a Langley- a tři sestry –AP,AFP a Thompson Reuters."

Člověka napadne otázka. Proč se lidé jako ty a autor toho článku, neodstřihnete od pro vás prolhaného a nepřátelského světa ?
Já myslím, že znám i odpověď. Na vytvoření vlastního světa nejste dost inteligentní a pracovití, tak jenom prudíte. Pomlouváte Ameriku díky americkým patentům a vynálezům, které dala k užívání celého světa. Vozit se v sousedově autě a ještě ho pomlouvat to umí jenom Slované jako ty a tobě podobní.
Stejně jako slovanská řepa MZ, která si nechá píchnout americkou vakcínu od firmy Pfizer a pro své ovčany lobuje za Sputnik V.:laughing:

Míra

10. 03. 2021

Já vím co by se k tomu ještě dalo dodat. USA přiznaly, že se chemické zbraně, které měly být hrozbou světovému míru, v Iráku nenašly, našly se jen vyřazené nepoužitelné.
Ale karel3 ví nejlépe jak to bylo.
Podstata je totiž v tom, že Irák prý nedodržel dohodu o likvidaci a zákazu výroby chemických zbraní. A když tam usáci vlítli, tak zjistili, že to dokázat nemůžou.
Myslí si někdo, že je správné jen na základě podezření někoho zmasakrovat??

Kdyby si chtěl někdo počíst jak funguje "nezávislé" "objektivní" zpravodajství: http://vasevec.parlamentnilisty.cz/blogy/kdo-ovlada-tisk-televizi-ovlada-lidskou-mysl

Martin23

10. 03. 2021

Mark

Podle mne byl rok 1991 podobný jako rok 2003, kdy USA hledaly v Iráku chemické látky, které jim samy dodávaly a Irák je s tíchým souhlasem USA používal.

To, že Saddám považoval Kuvajt za provincii Iráku nevylučuje to, jak se k tomu postavily podle mne USA.

Mark

10. 03. 2021

Míra
Doplním Karla3
https://www.armyweb.cz/clanek/facka-konspiracnim-teoretikum-chemicke-zbrane-v-iraku-opravdu-byly

Martin23
USA žádný Irák do okupace Kuvajtu nevmanevrovali. Hussajn sám tvrdil,že Kuvajt je jen další provincie Iráku,dlužil kde se jen dalo a tak se rozhodl Kuvajt napadnout a okupovat a vynulovat část dluhů. USA nedali žádnou zelenou Iráku, o Irák se nijak nezajímali.Jejích pozornost po dlouhé léta byla obrácena k Iránu,který otevřeně vedl agresivní politiku k USA.

karel3

10. 03. 2021

Martin23
"Já si dovolím tvrdit, že USA Irák do invaze doslova vmanipulovaly a že následně Saddáma utěšovaly, že akce bude jen symbolická.
Proto Irák vlastně nereagoval na rezoluci OSN a proto se prakticky při zahájení útoků nebránil."
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Další bolševický blábol, nebo máš snad tentokrát nějaký skutečný důkaz ? :slight_smile:

karel3

10. 03. 2021

Míra
"Omny máš pravdu s tím lhaním Američanů. Proč by nelhali, když jim to projde a nic jim nehrozí. Jako když se provalilo, že lhali o ZHN což bylo záminkou k napadení Iráku a ticho po pěšině."
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Ticho po pěšině" mají pouze duté hlavy rudého zabarvení se slovansko-ruským genetickým fondem. :slight_smile:
ZHN se v Iráku po invazi v březnu 2003 našly i když tam podle rezoluce OSN neměly po roce 1991 žádné být. Irák by nikdo nenapadnul, kdyby neměli neustálé problémy s kontrolou plnění rezoluce OSN...
Nevím, co by se k tomu ještě dalo dodat.
V USA po 11.září 2001 prostě neponechali nic náhodě a zlikvidovali největší zdroje nebezpečí od agresivních utěrek. Že se to nelíbí zdejším srábkům, kteří si nechali nakopat do zadnic v letech 1938, 1939 a 1968-1989, kdy dokonce se sovětskými okupanty oficiálně kolaborovalo průběžně 2 mil. členů KSČ tedy 20% dospělé populace Československa je pochopitelné. :slight_smile:

Rezoluce Rady bezpečnosti č. 687 z 3. dubna 1991 vyzvala Irák k bezpodmínečnému zničení, odstranění či zneškodnění všech chemických a biologických zbraní i částí a zařízení potřebných ke konstrukci balistických raket s doletem delším než 150 kilometrů....

https://www.valka.cz/14377-Analyza-pricin-vstupu-americkeho-vojska-do-Iraku-2003
https://plus.rozhlas.cz/polsti-vojaci-nalezli-v-iraku-chemicke-zbrane-7829221
https://www.novinky.cz/zahranicni/blizky-a-stredni-vychod/clanek/chemicke-zbrane-v-iraku-americti-vojaci-je-nasli-ale-museli-mlcet-245831
https://en.wikipedia.org/wiki/Iraq_War

Martin23

10. 03. 2021

​Omny
Já si dovolím tvrdit, že USA Irák do invaze doslova vmanipulovaly a že následně Saddáma utěšovaly, že akce bude jen symbolická.
Proto Irák vlastně nereagoval na rezoluci OSN a proto se prakticky při zahájení útoků nebránil.

Saddámovi by muselo být jinak jasné, že když proti němu stojí koalice 28 států, a tak je zbytečné proti ní jít. Nebyl blázen. Jeho jednání musí mít nějaký logický důvod.
Jiný důvod než oklamání ze strany USA jako bývalého spojence neznám.

Omny

10. 03. 2021

Béďa
vše co používaly US v té době také pocházelo technologicky ze 70. let. Ty jsi spíše chtěl říci, že Irák neměl šanci dlouho vzdorovat kvůli velké přesile..

Míra

10. 03. 2021

Co je podstané v článku na který odkazuje karel3:

Britské ministerstvo obrany upozornilo, že jde o staré zásoby, vyrobené zřejmě ještě před první válkou v Perském zálivu v roce 1991 i americkou invazí do Iráku v roce 2003

A co v článku chybí:

Za irácko-íránské války, Spojené státy a další země dokonce pomáhaly Saddámu Husajnovi s nasazováním chemických zbraní proti Peršanům.

K prvnímu "porušení tabu" došlo už v 80. letech minulého století - ve značné míře se na něm podílely USA, Spolková republika, Francie, Británie a Sovětský svaz. Ve svém novém čísle to připomíná Foreign Policy Magazin, který vychází ve Washingtonu, s odvoláním na dokumenty CIA a výpovědi svědků.

Bulvární titulek má navozovat u momentálně zaostalých jedinců dojem, že Irák existenci těchto starých zásob chemických zbraní tajil.

Pro "uvědomělé" komunistobijce a rusofoby je bolševikem každý, kdo slepě nebaští lži a propagandu šířenou korporátními médii.

karel3

09. 03. 2021

Míra
"Omny máš pravdu s tím lhaním Američanů. Proč by nelhali, když jim to projde a nic jim nehrozí. Jako když se provalilo, že lhali o ZHN což bylo záminkou k napadení Iráku a ticho po pěšině."
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pro bolševické neználky třeba:
30. srpna 2012, Pouštní bunkry ukrývají Saddámovy chemické zbraně, Irák je nechá zlikvidovat.
https://www.idnes.cz/zpravy/nato/chemicke-zbrane-v-iraku.A120830_141919_zpr_nato_inc

Béďa

09. 03. 2021

Irák rozhodně neměl na to technologicky vzdorovat aliančním silám. Většina jeho vybavení, až na výjimky spadala technologicky do 70let...

OBOR

09. 03. 2021

Kadlíku ty toho netušíš mnohem víc než tušíš. Opět ti jen doporučím více čti Kadlíku :)

Míra

09. 03. 2021

Omny máš pravdu s tím lhaním Američanů. Proč by nelhali, když jim to projde a nic jim nehrozí. Jako když se provalilo, že lhali o ZHN což bylo záminkou k napadení Iráku a ticho po pěšině.

Tady se píše jak USA používají média k šíření lží a propagandy aby přesvědčili lidi o "správnosti" svého počínání a legitimizovali tak svoje zločiny: http://www.informationclearinghouse.info/article44496.htm
překlad zde: http://www.zvedavec.org/komentare/2016/04/6862-svetova-valka-zacala.htm

VKZB

09. 03. 2021

Omny: s tim "dukazem" sestrlu F-15 je problem, ze ti beduíni ve skutecnosti zadnou F-15 nenasli...

karel3

09. 03. 2021

Omny
"a protože US často lže a pomáhási různými výmysly, zde například:
Prezident USA si pomohl kupříkladu svědectvím kuvajtské dívky Nayirah al-Ṣabaḥ,..."

"nebudu se přít s tím sestřelem, každopádně Irák ho považuje za potvrzený, protože se našly trosky, v SA, ..."
---------------------------------------------
Nález trosek oznámil neznámý beduín-pašerák z pouště. Jistě znalec v oboru identifikace trosek. Velmi důvěryhodné svědectví. :slight_smile:
https://en.wikipedia.org/wiki/Samurra_Air_Battl

karel3

09. 03. 2021

VKZB
"Karel3: USA dodalo Iráku lehke vrtulníky..."
-------------------------------------------------------------------
Vůbec netuším které.
Ve výzbroji třeba proti Iránu měli Mi-8, Mi-24,fr. Gazelle, Super Frelon, možná i Bo-105.
Po druhé válce v zálivu tam mají asi nějaké Bell.

Omny

09. 03. 2021

zničení motoru...

Omny

09. 03. 2021

VKZB
nebudu se přít s tím sestřelem, každopádně Irák ho považuje za potvrzený, protože se našly trosky, v SA, výbuch střely měl způsobit zničení války


Jinak Martin 23 má pravdu, US Sadámovi válku minimálně částečn ě posvětily, vysvětlím:
V létě 1990 nebyly irácko-kuvajtské vztahy pro USA v centru zájmu, americký velvyslanec Husajnovi doslova řekl, že spor s Kuvajtem je vnitřní arabská záležitost, která se Spojených států nijak netýká. Po jasném vyjádření velvyslance USA, že v případě vojenského zákroku nebude reagovat, se Saddám Husajn odhodlal k vojenské akci. Zde přepis rozhovoru, kde defaktu US velvyslanec říká, že je jim to jedno..
Saddam Hussein – If we could keep the whole of the Shatt al Arab – our strategic goal in our war with Iran – we will make concessions (to the Kuwaitis). But, if we are forced to choose between keeping half of the Shatt and the whole of Iraq (i.e., in Saddam s view, including Kuwait ) then we will give up all of the Shatt to defend our claims on Kuwait to keep the whole of Iraq in the shape we wish it to be. (pause) What is the United States’ opinion on this?

U.S. Ambassador Glaspie – We have no opinion on your Arab – Arab conflicts, such as your dispute with Kuwait. Secretary (of State James) Baker has directed me to emphasize the instruction, first given to Iraq in the 1960’s, that the Kuwait issue is not associated with America. (Saddam smiles)

a protože US často lže a pomáhási různými výmysly, zde například:
Prezident USA si pomohl kupříkladu svědectvím kuvajtské dívky Nayirah al-Ṣabaḥ, která před členy výboru pro lidská práva z amerického kongresu vypovídala o údajných zvěrstvech páchaných iráckou armádou (vyndavání dětí z inkubátorů a jejich ponechání na chladné podlaze, kde měly zemřít). To, že jde o dceru kuvajtského velvyslance v USA, odhalil až po válce novinář John MacArthur. Z vyšetřování Human Rights Watch a z výpovědí doktorů zmíněné nemocnice, kde mělo k incidentu dojít a kde Nayirah pracovala, vyplývá, že šlo o výmysl.Tento výmysl byl ale během předválečné kampaně velmi rozšířen a pomohl ovlivnit názory na rozpoutání války

VKZB

09. 03. 2021

Karel3: USA dodalo Iráku lehke vrtulníky...

karel3

09. 03. 2021

OBOR
"Kadlíku ...... opět si dokázal jak si hloupý a jak malé znalosti máš, gratuluji"
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Jasně Slovane, díky za odborný názor.
Pro začátek můžeš začít s rozcvičkou: "Učíme se chápat psaný text."
Pokračovat můžeš na odbornější stránky: "S jakými zbraněmi Irák bojoval a kde je nakupoval za dolary ze své ropy." Hop na hrazdu! :slight_smile:

karel3

09. 03. 2021

Martin23
"Kadliku, i když se ti to zdá nepochopitelné, tak tomu tak bylo...."
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Klasické slovanské lhaní.
V těch odkazech se nikde nepíše o dodávkách zbraní, jak jsi tady trousil svá "moudra".
USA vycpaly Sadáma kde čím včetně informací, ale žádné zbraně. Jak jsi psal níže.
Ty mu dodával Sovětský svaz. A zase to tady můžeš naředit nějakými slovanskými výpotky. :slight_smile:

bombero

09. 03. 2021

M23- omlouvám se, odkaz se mi už rozeběhl....

bombero

09. 03. 2021

M23- dík za nefungující odkaz. Jinak já jsem někde psal, že USA v minulosti nepodporovaly husajna?Když tedy pro mě platí to co píšete K3
Jen jsem chtěl doložit vaše tvrzení- dle mě lež, že státy předem schválily útok na kuvajt jak jste napsal
"Saddám sedl na lep USA, které mu minimálně útok na Kuvajt schválily."
Což v těch odkazech pro K3 o tom nic není

Mark

09. 03. 2021

https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://mv.iir.cz/article/view/226/228&ved=2ahUKEwjAj_nw-6LvAhWMl4sKHRXUDlsQFjALegQIBBAC&usg=AOvVaw1otAx_Q-ySkEck2idlyfYw

VKZB

09. 03. 2021

Martin23:

primo: USA Saddamovi invazi do Kuwajtu neschválili (Ano Kuwajt porušoval pravidla, ale USA Iráku nic neschvalovaly), to je prostě jen fantasie a výmysl propagandy.

secundo: USA Irák finančně podporovaly ve válce s Iránem, stejně, jako podporovaly ve stejné válce Írán (Iran contra) a to samé dělal i Sovětský svaz, který pomáhal jak Iráku, tak Íránu. Jen od roku 1979 do roku 1983 nainvestoval Sovětský svaz do Íránu skoro 1 miliardu dolarů a Irák podporoval vojensky (dodávky tanků, letounů, REB prostředků). Sovětský svaz byl největším dodavatelem zbraní Iráku během té války a bez jejich dodávek by Irák nebyl schopen dál bojovat.

tercio: Chemické látky na výrobu plynových zbraní vzal Irák například z NDR, některé elektronické komponenty pro výrobu od USA, něco získal od SSSR. Plynové útoky odignorovali jak Sověti, tak Amíci, tak vlastně celé světové společenství. Takže Irák sehnal komponenty jak ze západu, tak z východu a to, že to měl od Amíků je další lež.

quatro: Ne Irák nekupoval za americké peníze Sovětskou techniku, naprostou většinu techniky ať už od Sovětů, nebo od Francouzů Irák kupoval na dluh a když ho nebyl schopen splácet, Sovětský svaz prostě přestal dodávat. Mezi roky 1980-82 Sověti oficiálně Iráku nepomáhali, neoficiálně ano (země Varšavské smlouvy do Iráku zbraně dodávali celou dobu s povolením SSSR). Jinak byl Sovětský svaz největším dodavatelem zbraní Iráku během té války, žádná jiná strana se počty dodané techniky Sovětům ani nepřiblížila.

OBOR

09. 03. 2021

Kadlíku ...... opět si dokázal jak si hloupý a jak malé znalosti máš, gratuluji

Martin23

09. 03. 2021

​bombero
Platí, co jsem již napsal u Kadlika.
Je to vyšší dívčí pochopit, když někdo podporuje střídavě jednu a druhou stranu podle vývoje a podle svých zájmů tak, aby se oba vyčerpali, že pak vše nastrojí tak, aby získal zámiku fyzicky danou oblast obsadit.

​https://www.youtube.com/watch?v=LXrnprlMyB8
O tohle bylo usilováno.

USA totiž potřebovaly Saddáma naprosto zdecimovat. Nejdříve tedy válka s Iránem, pak jej za Kuvajt napadly samy a pak deset let sankcí, než se odvážily k samotné okupaci.

Ale celé se to trochu pokakalo. Pakistán se obrátil na Čínu, Irán k Rusku, Turecko odrazilo pokus o puč, Egypt překonal také arabské jaro, Rusi hodili vidle do Sýrie, problémy jsou i v Libyi.

Martin23

09. 03. 2021

​Kadliku, i když se ti to zdá nepochopitelné, tak tomu tak bylo.
Západ některé druhy zbraní Iráku dodával nebo mu poskytl finance, aby mohl nakupovat sovětské zbraně.
Ono je totiž v nastalé válce přezbrojovat, podle toho, jak se USA měnily priority s kým zrovna budou spojenci, by asi nebylo úplně rozumné. Bylo by to zhola nemožné.
Tohle je totiž ukázkový příklad toho, kde končí limity vás lepičů chápat určité věci v souvislostech.


https://legacy.blisty.cz/art/12358.html
​https://www.washingtonpost.com/archive/politics/2002/12/30/us-had-key-role-in-iraq-buildup/133cec74-3816-4652-9bd8-7d118699d6f8/

Ale šlo jen o to si uvědomit, jak tam USA tahají za nitky prakticky od poloviny minulého století.

VKZB

09. 03. 2021

Kassir: radary smerč dokázaly odpalovat R-40RD od verze A2 (720M). Iráčané rakety R-40RD požívali už za Irácko-Íránské války. Kromě váhy hlavice nic jinýho nemáš? Nebo fakt porebuješ obrázky jako v tom ohníčku?

karel3

09. 03. 2021

Martin23
"...Předně je nutné si uvědomit, že USA a západ obecně podporovaly v předchozí dekádě Irák jak zbraněmi, tak finančně a zpravodajsky...."
------------------------------------------------------------------------
Válka Iránu s Irákem 22. září 1980 - 20. srpna 1988.
Ve výzbroji Iráku - AK-47, T-55, T62 a T-72, MiG-21, MiG-23, SU-20/22, Mi-24 a Mirage F-1.
Na straně Iránu například F-4 Phantom II a F-14 Tomcat, M60A1, ukořistěné T-55 a T-72

Tak kterou celou dekádu podporovaly USA a "Západ" ty tvoje Iráčany slovanský chytrolíne ? :slight_smile:

karel3

09. 03. 2021

Martin23
"...Předně je nutné si uvědomit, že USA a západ obecně podporovaly v předchozí dekádě Irák jak zbraněmi, tak finančně a zpravodajsky...."
-------------------------------------------------------------------
Jasně, USA a "Západ" celou dekádu podporovaly Irák zbraněmi a kupovaly jim MiGy-25 a T-72,.... :joy:

bombero

09. 03. 2021

M23- byl by nějaký odkaz dokazující schválení napadení kuvajtu usa, nebo je to jen další z mnoha vašich lží
A sadám to nečekal,i když to odsoudilo osn včetně amíků......
https://www.irozhlas.cz/veda-technologie_historie/pred-23-lety-napadl-irak-kuvajt-do-osvobozeni-se-zapojilo-i-tehdejsi-ceskoslovensko-_201308020136_kpracharova

Martin23

09. 03. 2021

​MXM
To není tak jednoduché.
Předně je nutné si uvědomit, že USA a západ obecně podporovaly v předchozí dekádě Irák jak zbraněmi, tak finančně a zpravodajsky. I ty chemické bojové látky měl Irák ze západu, protože bojoval proti Iránu, který se po revoluci vymkl z kontroly.
No a počátkem 90. let prostě Saddám sedl na lep USA, které mu minimálně útok na Kuvajt schválily. Kuvajt totiž před útokem Iránu porušil limity OPEC na produkci ropy a tím zapříčinil pokles její ceny na světových trzích. Navíc měl Kuvajt tuto ropu těžit pomocí šikmých vrtů z nalezišť na společné hranici.
Proto si myslím, že Saddám v roce 1991 vůbec nečekal, co se pak odehrálo.
Jedno je ale jisté - všechno, co se v dané oblasti stalo za posledních 50 let režirovaly USA pro vlastní zájmy, kdy se v jednotlivých dekádách z protivníka stal spojenec, pak zase protivník a pak zase spojenec.

MXM

09. 03. 2021

tuhle arabskou mentalitu evropan nepochopí. Bylo jasné že bude v řádu hodin agrese a startuje jediný pilot?? Jako ostatní chrápali? K neuvěření, co tam jeden byť kvalitní stroj mohl dokázat. Pokud by letectvo bylo mobilizováno tak se válka mohla odvíjet úplně jinak protože velké ztráty na letadlech by donutili Pentagon k přehodnocení a získali pro Saddáma čas. Ta sovětská technika nebyla podřadná, ale velení nestálo za nic. Návodčí evidentně dělali svoji práci, ale důstojníci a generálové asi vyspávali...

VKZB

08. 03. 2021

Kassir: Smerč A-2 ktarym byly vývozní PD vybaveny R-40RD uměl...

VKZB

08. 03. 2021

Cateye: Hele tam šlo o RoE, oni museli mít potvrzené, že jde o nepřítele ze dvou nezávislých zdrojů, F-18 měla jak EID tak IFF, ale tady čekal ještě na AWCS...

VKZB

08. 03. 2021

Omny: Při operaci Sumara o které jsem tu psal MiG-25 F-15 nezasáhl...

Cateye

08. 03. 2021

Moc nerozumím větě, že AWACS nemohl MiG-25 identifikovat jako "friend or foe" protože ten neměl zapnutý radiolokátor? Jasně, operátor mohl brát v potaz že se jedná o vlastní letoun který z nějakého důvodu nevysílá signál IFF, ale pokud by se AWACS pohyboval mimo výseč vyzařování radaru MiG-25 stejně by to nezjistil.
Jo a pozor na transkripci - Smerč :wink:

Omny

08. 03. 2021

Kassir mluvil o AIM 7, popletl to
The Foxbat’s R-40 missile was also a lot more dangerous and difficult to evade due to its extremely large 100kg warhead - with the AIM-7 deployed by the F-15 having a warhead of under 40kg....

k tomu sestřelu:
On January 30th, however, a MiG-25 hit an F-15 using an R-40 missile - with the Iraqi Air Force claiming the jet was shot down citing evidence of a wreckage in Saudi Arabia.

Omny

08. 03. 2021

Kassir
to že rusové zavedli modernizovanější radar a R-40 nevylučuje, že střela nemohla být, třeba později, compatibilní s Smerch
VZKB
jsem se překlepl, Mig-25 měl sestřelit izraelský F-15 a US F-15c v Iráku v tkzv. Samurra let. bitvě

Kassir

08. 03. 2021

VKZB: Já vím, ale ty by jsi měl asi své psaní "navektorovat" někam do Ohníčku, tam by to pasovalo.

Kassir

08. 03. 2021

Omny .. Nedej na své dojmy, protože jsou v tomto případě úplně mimo, a neosočuj nikoho z blábolení, když na to nemáš, i když to osočování již jaksi patří ke koloritu zdejších diskusí. Radar Smerch a raketa R-40RD jsou nekompatibilní. Když Bělenko zběhl s MiG-25P a raketami R-40 do Japonska, musel se systém překopat. Vznikl tak letoun MiG-25PD/PDS s radarem Safir-25 odvozeným z radaru pro MiG-23M a příslušně upravené rakety R-40RD. Exportní MiG-25PD vyvezené do Iráku však měly některé systémy ze starších MiG-25P, včetně radaru Smerch, takže nemohly používat nové rakety modifikace R-40RD, ale pouze rakety starší modifikace.
Petr S. .. Dávám vám úplně za pravdu v tom, že kdo chce psa bíti, ten si vždy hůl najde. Autor si to zaslouží. Jo, a hmotnost bojové hlavice raket řady R-40 byla 38 nebo 55 kg, takže asi tak. Pokud máte nějaký zdroj, v kterém je uvedeno, že hlavice rakety R-40 měla 100 kg, tak mi ho prosím napište.

VKZB

08. 03. 2021

Kassir: Když nevíš, raději nepiš. Dawoudův MiG-25 byl na tu F-18 vektorovaný pomocí pozemních radarů, proto byl "namířen" na F-18. Irák samozdřejmě rakety R-40RD měl a používal.

Omny: Stíhací verze MiG-25 sestřelily tuším 8 nepřátelských letounů a bylo jich ztraceno také 8. Nejde jen o skóre při pouštní bouři, ale celkově. F-15, ani F-16 ale MiG-25 nesestřelil žádnou...

Omny

08. 03. 2021

Kassir
jenom blábolíš, střela RD 40 spolupracuje jak s Smerch tak Safir. dělá to na mne dojem, že brečíš protože byla sestřelená US stíhačka. Safír je lepší v tom, že umožňuje pálit na nízko letící cíle
VKZB
ten závěr článku je nepřesný, protože v 91 byl Mig-25 sestřelen v blízkém manévrovém boji od F-15 a zároven později F-16 měla sestřelit skrz AMRAAM Mig-25. Samozřejmě je otázka jestli je to pravda. Samozřejmě pokud MIg-25 sestřelil ještě jiná letadla (například syrský F-15) tak tu bilanci může mít positivní, ale určitě né kvůli jednoho sestřelu F-18

Petr S.

08. 03. 2021

Hmotnost hlavice raket R-40 se pohybovala od 38 kg do 100 kg, takže asi tak. Kdo chce však psa bíti, ten si vždy hůl najde, že, pane "Kassir"?

Kassir

08. 03. 2021

Krásný článeček z knížky "Pohádky ovčí babičky". Ne, že by tam bylo všechno špatně, to ne, dají se tam najít i uvěřitelné úryvky jakého si příběhu zpracovaného pro čtivé vydání, ale celkově to je dětinské a svým stylem určené pro třináctileté dobrodruhy a fightery sedící v noci za kniplem své stíhačky typu "monitor Acer" a nahánějící světové zloduchy. Štěky jako, že radar Smerch-A2 se ještě zahříval a byl v "standby" módu zamířen téměř přesně na jedno konkrétní letadlo a podobné, vyvolávají pocity, že by si měl člověk vlézt hrůzou pod stůl. A raketa R-40RD co má 70 kg hlavici??? No .... to je úplně holý nesmysl. Ostatně, je otázkou, zda Irák vůbec rakety R-40RD měl a používal, protože ty primárně spolupracují s radarem RP-25M Safir-25.

Glock

08. 03. 2021

Co je to "antinegativní skóre"??? Navrhuji změnit na "pozitivní skóre".

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací