EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Štábní praporčík Tomáš Procházka bude posmrtně vyznamenán Bronzovou hvězdou

 29. 11. 2019      kategorie: Události      1 komentář
Přidat na Seznam.cz

Psovod Tomáš Procházka, který zahynul 22. 10. 2018, dostane od Spojených států jedno z nejvyšších vyznamenání – Bronzovou hvězdu.

obr_01
Foto: Štábní praporčík Tomáš Procházka

Slavnostní ceremoniál, na kterém bude Bronzová hvězda udělena, je naplánovaný na pátek 29.11.2019. Vyznamenání udělí zástupce velvyslanectví USA v Centru vojenské kynologie v Chotyni na Liberecku. Zde totiž Tomáš Procházka sloužil. Slavnostního nástupu se zúčastní i náčelník generálního štábu Aleš Opata.
Tomáš Procházka vstoupil do armády v roce 2002, kde pracoval jako řidič. O rok později se zúčastnil svého prvního nasazení na zahraniční misi. Během své bohaté armádní kariéry pracoval dlouhou dobu na Veterinární základně Ředitelství logistické a zdravotnické podpory Velitelství sil podpory a výcviku. Díky těmto zkušenostem se stal psovodem a následně starším psovodem.  Od roku 2013 sloužil v Chotyni v centru vojenské kynologie, kde se věnoval výcviku psů. 

tp_02
Foto: Tomáš Procházka byl zkušený psovod | YouTube

Na svou poslední misi odjel v srpnu 2018. Z bojové mise se ovšem již nikdy nevrátil. Byl služebně zařazen jako starší psovod skupiny specialistů odřadu mentorů Shindad 1. jednotky podpory a vlivu Úkolového uskupení AČR Resolute Suport, sloužící na základně Shindad v provincii Hervát. V říjnu 2018 se udál incident, který Tomáše stál život. Voják v afghánské uniformě zahájil střelbu, při které byl zraněn on a ještě několik dalších vojáků. Tomáš svým zraněním podlehl. Jeho psi Doky a Bred odcestovali společně s jeho ostatky zpět do vlasti, kde se obou psů ujali jiní psovodi.
Tomáš Procházka byl posmrtně povýšen z rotného na hodnost štábního praporčíka. Byl pohřben se všemi vojenskými poctami 7. listopadu 2018 na hřbitově sv. Petra a Pavla v Prachaticích. In memoriam byl také vyznamenán Křížem obrany a medailí Za Hrdinství. Nyní k vyznamenáním přibude ještě Bronzová hvězda, jedno z nejvyšších vyznamenání USA.

tp_03
Foto: Bronzová hvězda je jedno z nejvyšších vyznamenání USA | U.S. Air Force graphic/Corey Parrish

Bronzová hvězda patří mezi deset nejvyšších vyznamenání Spojených států. Toto vyznamenání je uděleno příslušníkům ozbrojených sil, kteří vykonali statečný čin v boji proti nepříteli, případně za vynikající službu prokázanou v boji s nepřítelem.

_dsc8432
Foto: Posledni rozloučení s Tomášem Procházkou | army.cz

CENOVÉ BOMBY (267)

Komentáře

Altmann

29. 11. 2019

Bronzová hvězda není jedním z nejvyšších vyznamenání, je to takové základní vyznamenání za odvahu a zásluhy ( vyšší je např. Stříbrná hvězda), ale pravda je, že to je vyznamenání jako např. SSSR Medaile Za odvahu,Francouzský válečný kříž 1945, ČS. medaile Za chrabrost 1939 atd. Je to dobře, že hvězda byla i po smrti udělena statečnému chlapovi.

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací