EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Strategický bombardér B-1 pomohl ukončit studenou válku. Sověti na něj jen těžko hledali odpověď

 08. 01. 2022      kategorie: Vojenská technika      87 komentářů
Přidat na Seznam.cz

Konec druhé světové války měl přinést světu mír, konec napětí a hrozeb, avšak již zanedlouho po ukončení nejhroznějšího konfliktu v dějinách lidstva se začalo stupňovat politické a vojenské napětí mezi Sovětským svazem a Spojenými státy americkými, což dnes známe pod pojmem studená válka. Tyto dvě velmoci se ocitly v dlouhodobém sporu, který trval od roku 1945 až do roku 1991 a přivedl svět na pokraj jaderné katastrofy. Toto hrozba pak skončila vlivem kapitalismu, a také nástupem nadzvukového bombardéru B-1.

V 60. letech 20. století panovala mezi americkou vojenskou elitou všeobecná obava, že by USA ztratily vzdušnou převahu ve prospěch Sovětů, kteří mohli proti Spojeným státům podniknout první úder a zničit jejich bombardéry B-52 Stratofortress ještě na zemi. To přimělo prezidenta Nixona k zahájení programu výroby bombardéru B-1, který by byl v té době špičkovým typem letounu po všech stránkách.

b-1Foto: Americký nadzvukový těžký bombardér B-1B při shozu pum CBU | USAF / Wikimedia Commons / Public domain

Jeho schopnosti lze bez nadsázky označit za úžasné. Letoun má relativně velmi malou radarovou stopu, dosahuje maximální rychlosti 1 448 kilometrů za hodinu, nese 22 řízených střel, za méně než dvě minuty vystoupá do výšky 3 000 metrů a je schopný provádět až jedenáctihodinové lety. Ve své době by tento letoun Spojeným státům vrátil jejich vzdušnou převahu, kdyby v roce 1977 prezident Carter program nepozastavil. Jeho nástupce Reagan však význam stroje pochopil a v roce 1981 program obnovil. Viděl v něm jeden z užitečných prvků své strategie „uzbrojení“  SSSR.

Mužem, který za programem v Rockwellu stál, byl Sam Iacobellis, viceprezident a místopředseda představenstva společnosti. Iacobellis pak dodal první letoun Strategickému leteckému velitelství za tři a půl roku, s náklady nižšími, než předpokládal rozpočet (za 220 milionů dolarů), a před termínem.  Již toto lze dnes označit za zázrak. Byla ovšem jiná doba - studená válka. Zbraně musely být plně funkční, dostupné, spolehlivé, muselo jich být hodně, a málokdo smysl budování efektivních ozbrojených sil tehdy zpochybňoval. Hrozba byla čitelná.

Sam Iacobellis se narodil 17. srpna 1929 ve Fresnu v Kalifornii. Jeho otec byl první generací italských přistěhovalců a farmářem, zatímco jeho matka byla druhou generací italských přistěhovalců narozených v New Yorku. Sam vyrůstal ve Fresnu a vystudoval Kalifornskou státní univerzitu, kde získal magisterský titul v oboru inženýrství.

Inspirací pro letectví mu byl bratranec, který za druhé světové války létal na letounu P-51 Mustang. Když jej pak během studií oslovila společnost North American (kterou později odkoupila firma Rockwell), odpověděl bez váhání kladně. Po ukončení studia se přestěhoval do Los Angeles a byl zaměstnán jako kreslič s platem 1,62 dolaru na hodinu.

Iacobellis později řekl, že to nedělal kvůli penězům. Dokonce tvrdil, že když práci přijímal, nevěděl, kolik mu budou platit, chtěl tam prostě jen pracovat. „Byla to jedna z nejpřínosnějších zkušeností, jakou člověk může mít, protože jsem zúročoval práci všech předchozích inženýrů. Učili mě, abych nikdy nešel zkratkou, protože život pilota, astronauta nebo člena posádky je v našich rukou,“ řekl Iacobellis.

Do důchodu odešel po 43 letech věrné služby jako jeden ze tří lidí zodpovědných za raketové motory, kosmické lodě a provoz letadel. Zemřel v San Luis Obispo v Kalifornii ve věku 87 let na komplikace vzniklé v důsledku mozkové mrtvice 10. září 2016. 

Dodávky letounů B-1B začaly v roce 1986 a formálně vstoupil do služby u Strategic Air Command (SAC) jako jaderný bombardér ve stejném roce. V roce 1988 bylo dodáno všech 100 letadel. Během pozdějšího rozhovoru pro LA Times uvedl bývalý hlavní inženýr společnosti Rockwell, Robert Cattoi, že v druhé polovině 80. let vedl rozhovor s vojákem ruské armády, který prohlásil, že Rusové nemají prostředky potřebné k tomu, aby se s letounem B-1B efektivně popasovali, a že tato skutečnost mohla být jednou z hlavních příčin konce studené války.

Poté, co studená válka skončila, si generál Pjotr Stepanovič Děnikin, bývalý velitel sovětského letectva v letech 1991 a 1992, vyměnil s Iacobellisem modely B-1B a jeho sovětského ekvivalentu. Součástí daru měl být údajně i vzkaz, že by oba měli být rádi, že se jejich letouny nikdy nemusely setkat v boji. Děnikin zemřel necelý rok po Iacobellisovi, v srpnu 2017.

Na začátku devadesátých lech po válce v Zálivu a souběžně s reorganizací SAC na nově vytvořené Air Combat Command byla úloha B-1B změněna na konvenční bombardování. Bojově byl poprvé nasazen během operace Desert Fox v roce 1998 a poté během operací NATO v Kosovu následujícího roku. Dále B-1B podporoval vojenské síly USA a NATO v Afghánistánu a Iráku. Letectvo mělo od září 2012 v provozu 66 strojů B-1B. Americké letectvo se strategickými bombardéry B-1B počítá až do roku 2036. Jejich náhradou se postupně stanou futuristicky vyhlížející stroje Northrop Grumman B-21 Raider.

Zdroj: warhistoryonline

 Autor: Petr Žák

CENOVÉ BOMBY (558)

Komentáře

Veritas vincit

20. 01. 2022

Míra
Se svým viděním světa a svými "znalostmi" jsi jenom pro smích.
Tohle se litovat nedá. :-)

Míra

19. 01. 2022

Veritas vincit

Akorát taková "maličkost", že ti Poláci nebyli povražděni ale popraveni za svoje zvěrstva.

Veritas vincit

18. 01. 2022

Míra
Poláci to mají napsané správně.
Těch 6 295 polských policistů, zavraždila sovětská NKVD na rozkaz ÚV komoušů Sovětského svazu, jenom ty neumíš polsky a neznáš historii své mateřské komunistické strany. :-)))

Takhle to vypadá, když se tupě spoléháš na překladač, nepřemýšlíš nad tím a neověřuješ si informaci, což je u bolševika bez rozhledu a bez inteligence normální. :-)
Takhle totiž Polácí například píší:
Sovětský svaz- Związek Radziecki
Komunistická strana Sovětského svazu - Komunistyczna Partia Związku Radzieckiego
V letech 1925–1952 si sovětští komouši říkali Wszechzwiązkowa Komunistyczna Partia (bolszewików) - WKP(b)
Ústřední výbor - Komitet Centralny - KC
KC-WKP(b) = Ústřední výbor Všesvazové komunistické strany (bolševiků)
KC-WKP(b) = Google
https://pl.wikipedia.org/wiki/Komunistyczna_Partia_Zwi%C4%85zku_Radzieckiego

Míra

18. 01. 2022

Veritas vincit
dej si to přeložit do češtiny
https://www.federacja-katyn.org.pl/polskie-cmentarze-wojenne/miednoje/

Ale nakonec souhlasím s tebou, že i v tomto případě lžou stejně jako o Katyňském masakru.

Veritas vincit

17. 01. 2022

Míra
"... z rozhodnutí r. politbyro Ústředního výboru Komunistické strany Polska (b) 5. března 1940."
*
I na Rusáky hodně slabá lež. :-))) Na mozek a logiku se ani neptám. :-)))
Stále tě baví to lhaní a ruské opičky ?
V Polsku nikdy žádná Komunistická strana Polska neexistovala, takže ani nemohla nic takového rozhodnout.
Polští komunisté se jmenovali:
Polská sjednocená dělnická strana (PSDS), polsky Polska Zjednoczona Partia Robotnicza. :-)

Míra

17. 01. 2022

Veritas vincit

"Polský válečný hřbitov v Miednoje se nachází asi 30 km od Tveru, poblíž silnice do Petrohradu, v místě, kde byly v roce 1991 nalezeny hromadné hroby Poláků zavražděných na jaře 1940 v Kalininu (Tver) z rozhodnutí r. politbyro Ústředního výboru Komunistické strany Polska (b) 5. března 1940."

No to jsou věci!
Kde to tvrdí ruská propaganda?

Veritas vincit

16. 01. 2022

Míra
... Do městečka Medného u Tveru (Miednoje), kde bylo objeveno 6 295 těl popravených polských policistů, nikdy německá armáda nedorazila, tudíž je nemohla ani popravit, jak tvrdí ruská propaganda...

Míra

16. 01. 2022

Veritas vincit

A toho vyšetřování se zúčastnil (proti své vůli) dr. František Hájek, profesor patologie.
Po porážce nacisů o tom vyšetřování napsal knihu "Důkazy Katynské".

"Na otázku proč jsem podepsal katynský protokol, jsem odpověděl: „Každému z nás bylo jasno, kdybychom protokol, který vypracovali prof. Buhtz z Vratislavi a prof. Orsós z Budapešti, nepodepsali, že by se letadlo s námi určitě nebylo vrátilo. Proto také nikdo o věci nedebatoval ani veřejně ani soukromně, nikdo nepronesl žádnou námitku nebo úchylný názor a já jsem také z tohoto mlčení měl dojem, že každý zná pravý stav věci."

Zde si ji můžeš přečíst: http://pospolne.cz/article/default/35

Nikdo netvrdí, že sověti nepopravili žádné polské vojáky.

Jak se Polsko vůbec ocitlo na území západního Běloruska a západní Ukrajiny, které ovládalo od roku 1920 do roku 1939?

Prostě zaútočilo v roce 1920 na sovětské Rusko, anektovalo tyto země a ignorovalo všechny návrhy západních velmocí a nótu britského ministra zahraničních věcí lorda George Curzona z 11. července 1920, podle níž měla polsko-sovětská hranice procházet přes Grodno, Jalovku, Nemirov, Brest-Litevsk, Dorohusk, Ustilug, východně od Grubešova, přes Krylov a dále západně od Ravy- Ruské a východně od Přemyšle po Karpaty.

Na těchto územích se 19 let prováděla politika bezohledné polonizace, která ve skutečnosti vyústila do politiky absolutně zvířeckého státního teroru ze strany polských úřadů a kolonistů ve vztahu k Bělorusům, Židům, Ukrajincům, Rusům a lidí dalších národností.

O tom, že je to tvrzení, v podstatě, dokonce příliš měkké, svědčí četné požadavky jménem Běloruské rolnicko-dělnické hromady, které přicházely na jméno ministra obrany a jiných vyšších úředních osob Polska málem každý den.

Mimochodem, právě kvůli tomu v noci byly na 15. ledna 1927 mezi členy Hromady provedeny hromadné prohlídky a zatýkání. A tehdejšími polskými „demokraty“ bez jakéhokoliv souhlasu Sejmu bylo zatčeno vedení Hromady – poslanci Bronislav Taraškevič, Simon Rak-Michajlovský, Pavel Vološin i další. A 21. března byla Hromada zakázána …

O tom hovoří i dokumenty, jež jsou k článku přiloženy (pozn. překl.)

Samozřejmě že takové postupy Varšavy vůči „místnímu“ obyvatelstvu západního Běloruska nemohlo u něj nevyvolat hromadné protesty. Historici napočítali několik stovek velkých a drobných povstání Bělorusů za téměř dvacetileté polské meziválečné období. Na tyto masové protesty Varšava reagovala trestními expedicemi, vojenskými a polními soudy a koncentračními tábory, z nichž nejznámějším byl tábor v Bereze Kartuské.

Ale nyní v Minsku, s jeho aktivním směřováním „do Evropy“, vůbec nechtějí na ta zvěrstva vzpomínat a zrazují tak památku na své předky, kteří šli na smrt kvůli osvobození se od polských zvěrstev.

Zvláště aktivně Bělorusové povstali při přiblížení se Rudé armády v září roku 1939. V běloruském městečku Skidzel místní obyvatelstvo povstalo proti polské administrativě, když se doslechlo o přiblížení jednotek RKKA. Mnozí obyvatelé za to zaplatili svými životy. Povstání bylo potlačeno polskými hulány, četníky a členy polských nacionalistických stran, kteří vystoupili jako dobrovolní poradci armády a četnictva. Připomenu, že to všechno se stalo, když už byl Wehrmacht nedaleko od Varšavy. Ale „chrabří“ polští vojáci dali před střetem s agresorem přednost „hrdinskému“ masakrování žen, dětí a starců…

Historik N. Mališevský:

„V malém městečku se rozpoutal velký masakr. 30 lidí karatelé ihned zastřelili. Stříleli i ty, kteří se prostě nachomýtli. Před zastřelením je týrali: jedněm vypichovali oči, jiným řezali jazyky, třetím lámali pažbami prsty na rukou … Nerozlišovali muže i ženy. Všechny nahnali do pravoslavného chrámu, přinutili je si lehnout tváří dolů, bili je pažbami po hlavách, nutili líbat půdu a přitom křičeli: „Je to naše země, polská, vy na ní žít nesmíte!“. Zatím co jedni karatelé trápili Bělorusy u pravoslavného chrámu, jiní šli po městě.

Tím tragedie malého městečka neskončila. K večeru z těch dvou set osob, které proležely celý den u pravoslavného chrámu, vybrali 70 „nejaktivnějších povstalců“ a hnali je na popravu … Když první pětici zmučených lidí vyhnali z davu odsouzených a postavili je na popravu, za lesíkem se ukázal tančík s rudou hvězdou na bočnici. To na pomoc povstalcům v Skidzeli pospíchal rychlý oddíl RKKA v čele s kapitánem Čerňavským – dva obrněné vozy a dva tanky. Byly naplněny zbraněmi. Kapitán Čerňavský vyzbrojil těmito zbraněmi zemědělce z okolních vesnic. S jejich pomocí byl Skidzel úplně očištěn od polských karatelů 20. září 1939″.

Veritas vincit

16. 01. 2022

Míra
Vše je otázka znalostí.
Za Němců (1943), byla pozvána k prozkoumání masových hrobů u Katyně mezinárodní komise lékařů z různých zemí a spolupracoval Červený kříž.
Na sovětském "odhalení" pracovali pouze Sověti bez zahraniční účasti.
Například do městečka Medného u Tveru (Miednoje), kde bylo objeveno 6 295 těl popravených polských policistů, nikdy německá armáda nedorazila, tudíž je nemohla ani popravit, jak tvrdí ruská propaganda...

Slavoslav

16. 01. 2022

@Mira: ze ty veris aj "spravodlivym" sudom so Slanskym, letcami z Anglicka a podobne? zlate 50 te

Míra

15. 01. 2022

Veritas vincit

A pročpak potom věříš ty a ostatní Goebelsovi a Rusům, a ne výsledkům řádného vyšetřování, jestliže to není otázka víry?

Jinak tá tvá přezdívka "pravda vítězí" se jako ironie fakt povedla.

Slavoslav

15. 01. 2022

@Mira: nepochybne. Klamar a popierac pravdy ku klamarovi a popieracovi pravdy. Preto si sadas k predstavitelom Ruska ktory neklamu len ked sa pomylia. Ako Katyn, ako s odstupom roka meniaci sa technicky zaznam letu MH17 kde uz ide priamo o flasovanie dokazov a podobne srandy.

Veritas vincit

15. 01. 2022

Míra
"Jak už jsem napsal, ty si věř Geobelsovi a já dám na výsledky vyšetřování z r. 1944."
*
Důkazy o vraždění polských vojáků v Katyni, Kalininu a Charkově nejsou otázkou víry, ale znalostí.
Už brzy příjde doba bez Putina, opět se otevřou archivy, opět se na netu objeví dnes smazané, ale dříve dostupné dokumenty a potvrdí tvé postavení nechytrého lháře. :-)

Míra

15. 01. 2022

Slavoslav

Tak jo, uznávám, že to Putin opravdu řekl.
Ale to nic nemění na tom, že přiznání Ruska za masakr je jen politické rozhodnutí páté kolony na základě zfalšovaných dokumentů.
Jak už jsem napsal, ty si věř Geobelsovi a já dám na výsledky vyšetřování z r. 1944.
Jak se říká - svůj k svému.

Slavoslav

15. 01. 2022

@Mira: s googlom stale nie si kamarat ty moj rudy bolsevik?
""It is my personal opinion that Stalin felt personally responsible for this tragedy, and carried out the executions (of Poles in 1940) out of a sense of revenge," Putin said, the RIA Novosti news agency reported."

https://www.cleveland.com/world/2010/04/katyn_massacre_gesture_to_pola.html

a prilozil k tomu za stoh dokumentov, vtedy cerstvo odtajnenych z Ruskych archivov. Takze to mame Putinove slova ktore potvrdzuju, ze oni vyvrazdili dostojnikov a on osobne si mysli, ze to ide vsetko na triko Stalinovi

Míra

14. 01. 2022

Slavoslav

Já bych raději přímo Putinova slova jak to řekl. Pisálci totiž rádi překrucují slova k obrazu svému.

Míra

14. 01. 2022

Chápu, že potomci nacistů a sympatizanti věří svému Goebelsovi jeho lež o Katyňském masakru a odpůrci nacistů dají na výsledky vyšetřování uskutečněného záhy po tom, co se to stalo.

Odkaz kde si můžete stáhnout knihu od profesora MUDr Františka Hájka o vyšetřování onoho zločinu: http://pospolne.cz/article/default/35

slavoslav

14. 01. 2022

@Parlamenti: vlastne si z toho isteho cesta. Tu farebnu kolaz sem daval aj Mira :)

ale tak "experti" vasho formatu tu radsej budu z Rusov robit blbcov co falsuju deisatky rokov dokazy proti sebe napriec politickymi garniturami

Slavoslav

14. 01. 2022

@Parlamenti: linky su v anglictine, k ich obsahu a "zradcovi" Vovkovi nemas nic?
Mimochodom, Mira samozrejme s vyhladavacom robit vie. Len jemu ako naschval ukazuje len zdroje pochybnej kvality a potom sem dava vsetkymi farbami hrajuci blog ci media kde uverejnia kazdu blbost aj od vymysleneho autora ktory si z nich prdel robi

@Mira: este ma zaujal ten tvoj argument so ZSSR vs Rusko. Plati to aj pre uspechy? Ako napriklad Gagarin? Alebo je aj tu Rusko len x-ty nezaujimavy stat ktory vlastnymi silami nedokazal ani dostat cloveka do vesmiru a musi to robit na technike ktoru ma od ZSSR ked to tak oddelujes?

Parlamentní

14. 01. 2022

Slavoslav. Priznam se, ze slovensky rozumim velmi dobre a nemam problem cist knihy ve slovenstine, ale tvuj styl psani me uvadi do rozpaku. Je naozaj problem psat srozumitelne? Dnes v case internetu neznam nikoho kdo by nepouzival vyhledavace a jedno jestli jahoo ci google. Mam mnoho knih, ktere jsou zamerene na valecnou literaturu faktu, ale ne tolik, abych mel vsechny. Proto jako kazdy i Mira vyuziva vyhledavace na zjisteni pravdy nebo lzi. Bohuzel ty zasadni postupne mizi a nahrazuji je ruzne plagiaty a lzi. To se tyka i o Katyni.

Parlamentní

14. 01. 2022

https://lukassluka.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=522189 Velice zajimave cteni nejen o Katyni

Slavoslav

14. 01. 2022

@Mira: co by som pre teba, politruka s googlom narabat neschopneho nespravil :)
Tu mas z roku 2010 ked tomu parlamentu Vovko premieroval priznanie
https://www.theguardian.com/world/2010/nov/26/russian-parliament-guilt-katyn-massacre
A tu ako im v tom istom roku do Polska poslali par bedniciek cerstvo odtajnenych dokumentov
https://www.rferl.org/a/2238454.html

mimochodom, vies, ze nastupnickym statom po ZSSR je Rusko ktore prevzalo jeho zavazky?

Parlamentní

14. 01. 2022

Mira. Skvele. V podstate je jedno, ktere kulky ukoncily zivoty polskych dustojniku a vojaku. Jednalo se o vojaky, kteri pachali zlo a smrt kolem sebe. Bojovali na Ukraine i Belorusku a podileli se i na okupaci Ceskosloveska 1938-9. Fasisticky rezim v Polsku zastoupeny Pilsuckim, Beckem i Sikorskim byl problem pro staty v Evrope. Nemecky vojak vykonal rozsudek. Polsky vojaky dohnala je jejich minulost. Proc se odkryly hroby az v roce 43 je jasne, Nemecko dostavalo narezano jak na mori tak na pevnine a potrebovalo spojence proti Sov. svazu. Nemecka propaganda chtela postvat Anglii a Usa proti Sov. svazu.

Míra

13. 01. 2022

Goebbels nechal sestavit počátkem roku 1943 mezinárodní komisi patologů, kteří pocházeli z 12 států, německých satelitů. Jediným neutrálním byl dr. Naville ze Ženevy. Předsedou byl už uvedený Němec dr. Buhtz. Protektorát Čechy a Morava představoval patolog prof. MUDr. František Hájek. Není třeba pochybovat, že se účasti v komisi nemohl vyhnout, jinak mu hrozil trest smrti. Zkoumání mrtvol probíhalo 29. - 30. dubna 1943. Závěrečný protokol, ve kterém se uvádí, že osoby byly povražděny na jaře 1940, byl zpracován dr. Buhtzem a všichni patologové byli nuceni potvrdit ho svým podpisem. Hned po osvobození v roce 1945 napsal prof. Hájek knihu Důkazy katyňské , v níž vysvětlil, jak byl se svými kolegy donucen k podpisu protokolu na neznámém vojenském letišti a co by hrozilo, pokud by odmítl podepsat. Zdůraznil, že mrtvoly ležely v zemi nejdéle rok a půl. Přestože šlo o velmi vlhký terén, uniformy, boty, noviny i tabák, který měly mrtvoly u sebe, byly v dobrém stavu. V žádném případě nemohly být pod zemí tři roky, jak uváděli Němci.

Ani Hlavní vojenská prokuratura Ruské armády nemohla a nepokoušela se vyvrátit fakta, že Poláci byli postříleni ranami do týla z německých pistolí, německými náboji. Účast příslušníků NKVD na vraždě vyvrací i místo, na kterém byly hroby nalezeny. Ruce mnoha obětí byly svázány za zády papírovým motouzem, tehdy neznámým v SSSR. V hromadných hrobech byli i Rusové. Hlavní vojenská prokuratura se ale pokusila tvrdit, že vraždy Poláků z německých zbraní, německým střelivem, jen potvrzují mazanost orgánů NKVD, které již předem předpokládaly, že z vražd obviní německé okupanty. Aby se to potvrdilo, bylo by třeba dokázat, že Stalin ještě v době platnosti paktu Molotov - Ribbentrop předpokládal, že v případě narušení paktu vydá Hitlerovi celé Bělorusko a Smolenskou oblast, porazí ho pod Moskvou a Stalingradem, a pak ukáže celému světu, jak Němci vraždili Poláky u Smolenska.

Vyvraždění polských důstojníků v Katyni věnoval Goebbels nesmírnou pozornost. Žurnalistům v okupovaných zemích vydal 40 stránek pokynů. Pouze jednou připomíná Stalina. Většinou se snažil přenést odpovědnost na sovětské důstojníky a politické pracovníky židovského původu, kteří se měli přímo podílet na vyvražďování Poláků. V pokynech tisku neopomněl zdůraznit, jaký význam věnoval Hitler skutečnosti, aby konečné řešení židovské otázky vyvolalo v mysli všech občanů Říše asociaci s katyňským případem. Důvod byl jediný. Hitler připravoval na rok 1943 vyvraždění tří milionů polských Židů a za horšící se vojenskopolitické situace nepotřeboval v Polsku odpor proti svému postupu. Oprávněnost jeho postupu se potvrdila. Když vypuklo 19. dubna 1943 povstání Židů ve Waršavském ghettu, nepohnula polská Armija Krajowa ani prstem ve prospěch svých spoluobčanů, natolik byla zpracována německou propagandou.

Se zvyšujícím se časovým odstupem od popsaných událostí, a zejména od zrady Gorbačova a jeho následovníků, přibývá pokusů o diskreditaci období socialismu. Není to složité. Svědkové jsou mrtví, archivy ve vlastnictví Američanů a Němců nepřístupné. Masmédia vlastní nadnárodní monopoly. Rozvrátit tak mocný stát, jakým byl SSSR, bylo možné jen vnitřní zradou. Proto je třeba připomenout si slova Goebbelse, že učiní z Katyně kolosální skandál, který bude po desetiletí vytvářet Sovětům mnoho nepříjemností. A to tehdy nemohl počítat s tím, že se na jeho stranu postaví zrádci ruského lidu.

Míra

13. 01. 2022

Hlavními dokumenty, o něž se rozsudek opírá, jsou dva zfalšované dokumenty s poznámkami L. Beriji na usnesení ÚV VKS(b) z 5. března 1940 o likvidaci polských důstojníků, četníků, policistů, rozvědčíků a bachařů, zadržovaných v sovětských táborech a vězeních, které se zčistajasna objevily v dokumentech ÚV KSSS až v době vlády Gorbačova. Pokud by byly tyto dokumenty hodnověrné, byly by určitě využity Chruščovem v jeho tažení proti Stalinovu kultu osobnosti. O autentičnosti dokumentů byly od počátku vyslovovány pochybnosti, které potvrdili i vyšetřovatelé vojenské prokuratury. Ve vedení dokumentů, které musely procházet přes Hlavní administrativní oddělení ÚV, byla zjištěna celá řada formálních chyb a dodatečných úprav, což bylo tehdy nepřípustné. Spisovatel Vladimir Žuchraj, doktor historických věd, k tomu uvedl, že zpracováváním takových podvrhů a jejich zařazováním do originálních spisů se zabývá hlavně anglická rozvědka. Podvrhy byly podle jeho názoru zařazeny do stranických dokumentů západními tajnými službami v období po smrti Stalina.

To potvrzuje i jeden velmi významný detail. Do Stalinovy smrti byly všechny dokumenty týkající se Katyně uloženy ve speciálním sektoru Všeobecného oddělení v zapečetěné schránce. Po jeho smrti se počet otevření schránky nedá zjistit, podle oficiálních záznamů byla rozpečetěna pouze dvakrát: Jurijem Andropovem a Gorbačovem. Ke konci vlády Gorbačova se ale u V. Boldina, tehdy vedoucího Všeobecného oddělení ÚV KSSS, objevil korespondent deníku Washington Post a předložil mu k posouzení kopie týchž dokumentů. Od koho je mohl získat? Pouze od jejich výrobců. Pochybnosti takového druhu může potvrdit či odmítnout jen seriózní expertiza. Bohužel, ruské oficiální orgány dosud neučinily nic pro to, aby odmítly obvinění polské strany.

K tomu by bylo potřeba provést prověrku autentičnosti všech dokumentů uložených v Ruském státním archivu sociálně-politických dějin, a vůbec všech dokumentů týkajících se katyňského masakru. V dopise řediteli archivu K. Andersonovi ze 14. února 2005 píše skupina zaměstnanců archivu ke Katyni následující údaje: ... v archivu chybí k bodu 215 Otázky NKVD všechny protokoly Politbyra od 22. 7. do 24. 8. 1940. V dopise se také uvádí, že v archivním exempláři výpisu z protokolu Politbyra z 5. 3. 1940, který se týká osudů polských důstojníků, zaslaném expředsedovi KGB A. Šeljepinovi, zpracovaném 27. 2. 1959, se nachází mnoho hrubých úprav původního textu a dopisování na psacím stroji s jiným typem písma. Podobných úprav je v dokumentech mnohem víc, některé dopisy z roku 1940 byly napsány na blanketech z roku 1930, což bylo absolutně nemožné v komunistickém byrokratickém systému, některé dopisy Beriji Stalinovi na obyčejném dopisním papíře. Falzifikátoři dokonce nazývali ÚV VKS(b) v roce 1940 jako ÚV KSSS (ke změně názvu došlo až v roce 1952). Ve zfalšovaných dopisech Beriji Stalinovi nesouhlasí počty vězňů, a to ve větách následujících těsně po sobě atd. Hlavní vojenská prokuratura jim nevěnovala pozornost. Přitom měla klást na prozkoumání pravosti dokumentů mimořádný důraz, protože se na jejich úpravě podílel nenávistný antisovětčík a bývalý člen Politbyra ÚV KSSS Jakovlev. Pracovníci Hlavní prokuratury však byli po odvedení svého díla povýšeni na generály.

Míra

13. 01. 2022

Slavoslav
Určitě budeš umět doložit své tvrzení, že Putin taky přiznal vinu SSSR (určitě ne Ruska, že?) na Katyňském masakru?

Veritas vincit

13. 01. 2022

Parlamentní
"Karel byl Bavorak, to je to same jako, ze Karel IV byl Bavorsky cisar a to byl."
*
Jasně slovanský věrozvěste. Je to samozřejmě to samé - hloupost.
Otec Karla Velikého, Pipin III. Krátký se podle všeho narodil v Lutychu (Belgie).
Jak jsi přišel na to, že Karel Veliký byl Bavorák. Zbožné přání, nebo vlhčený sen ? :-)

Žádné bavorské císařství nikdy neexistovalo. Karel IV byl císař Svaté říše římské.
Bavorsko bylo možná maximálně vévodství, pokud se zadařilo. :-)

Parlamentní

13. 01. 2022

Karel byl Bavorak, to je to same jako, ze Karel IV byl Bavorsky cisar a to byl.

Veritas vincit

13. 01. 2022

Parlamentní
Vidíš, nakonec jak dojemně postupně doplňuješ germánské kmeny.
Stále jsi ovšem nedokázal své původní tvrzení, že Karel Veliký nebyl Germán. I Bavoři jsou Germáni.
I kdyby tvrdili, že mají geny z pivních kvasinek, tak by jim stejně genetik přisoudil geny Germánů.
Na tom jsme přece začali. :-)

Parlamentní

13. 01. 2022

Veritasko naposled. Made in Germany znamena vyrobeno v Nemecku. Bavorak se nikdy nepoklada z jejich pohledu za Nemce. Protoze to tak v makovicich maji, jsou to hrdi Bavoraci. On je celkem problem definovat kdo je German. Germani jsou i Anglicani ci Litevci. Pokud tomu nerozumis, tak mas smulu.

Veritas vincit

13. 01. 2022

Parlamentní
I Katyň má své muzeum a dokumenty:
http://www.muzeumkatynskie.pl/pl/58802/1189/aktualnosci.html

Veritas vincit

13. 01. 2022

Parlamentní
Posmívat se wikipédii umíš, ale možná by ses měl vrátit do školy doplnit vzdělání.
A teď k tvému směšnému okecávání a přeskakování z Germánů na Němce. :-)
Zatím jsi nepředložil jediný důkaz, že Karel Veliký nebyl Germán.
Mimochodem, Germáni nejsou jenom Němci, ale třeba Dánové, Nizozemci, nebo Norové.
Opravdu rád bych viděl, jak v nějaké mnichovské pivnici stojíš na stole a vykládáš jim, že nejsou Germáni. Nikde jsem totiž nepsal slovo "Němci". Tvoje údajná zkušenost je k ničemu, když chybí vzdělání a znalosti. :-)
*
Že nějaký ruský soud rozhodl dnes v Putinově samoděržaví, že Sovětský svaz nemá podíl na zavraždění polských vojáků v Katyni,Kalininu a Charkovu má mezinárodně asi stejnou vypovídací hodnotu o kvalitě tamní společnosti, jako nacisty slavnostně vyhlášené Norimberské zákony z 15.září 1935. :-)

Slavoslav

13. 01. 2022

nj, urcite ten scan original dokumentu so Stalinovym podpisom niekto sfalsoval na wiki ...
A ktory sud? Bolo by to tomu zradcovi Putinovi povedat ked do Posla viezol v 2010 tom bedne dalsich dokumentov dokazujucich Sovietsku realizaciu Katynskeho masakra za ktory sa ospravedlnoval

Parlamentní

13. 01. 2022

Tak to jste me rozesmali. Brat wiki jako zdroj informaci muze jen hlupak, protoze kazdy muze editovat clanek na wiki, coz jsem jiz nekolikrat udelal. Nu nic mlaceni prazne slamy efekt neprinasi. Vim sve a nehodlam menit sve nazory na zaklade informaci, ktere se meni jako pocasi. Ovsem si neodpustim, ze soud zamitl vinu Sov. armady na masakru v Katyni.

Parlamentní

13. 01. 2022

Veritasko, zklamu te. Bydlim a pracuji v Nemecku. Bavorak o sobe vzdy rekne, ze je Bavorak a ne Nemec. Za svuj zivot jsem dost Nemecko procestoval a ne jako turista, nejlepsi jsou tzv. Plat Deutsch, coz jsou Bremaci. Muzes hledat ve wiki, ale zivotni zkusenost tam nenajdes. A ver, te na pivo jsem s nimi chodil. Dnes to je bida.

Veritas vincit

12. 01. 2022

Parlamentní
Abys neumřel jako nevzdělaný Rus. :-)
Wikipédie:
Bavoři, či Bavorové, někdy též Bajuvarové (německy Bajuwaren nebo či Baiuwaren, latinsky Baiuvarii) byli germánský kmen...
Bavoři se tradičně dělí na 4 „kmeny“:
„vlastní“ Bavoři (Altbayern)
Frankové
Švábové (Schwaben)
Sudetští Němci (po roce 1945; víc než 2 miliony uprchlíků, vysídlených především ze Sudet)

Veritas vincit

12. 01. 2022

Parlamentní
Jak jsi přišel na to, že Karel Veliký, sjednotitel Evropy nebyl Germán a že Bavoráci nejsou Germáni ?
Ve škole nás učili, že Karel Veliký byl Germán a na wikipedii píší, že to byl Frank, tedy romanizovaný Germán.
Ve všech učebnicích dějepisu je napsáno, že Bavoři jsou germánský kmen.
Odkud čerpáš své informace ?
Už jsi někdy zkusil vykřikovat v bavorské hospodě, že Bavoráci nejsou Germáni ?
Rád bych byl u toho, až to rozbalíš v nějaké mnichovské pivnici Slovane. :-)))

Slavoslav

12. 01. 2022

@Mira: komsomolec a nezabudni na toho zradca Ruska Putina ktory tiez priznal, ze Rusko stoji za Katynskym masakrom.
Inak, dnes valas. Minule si ako zdroje dal media ktore uverejnia kazdu hlupost bez overenia, dnes graficky otrasne spracovany sukromny blog. Nabuduce bude co? :D

PS: ziadne dokumenty sa nestratili a postupne uvolnovali dalsie a dalsie originalne dokumenty.

Bono

12. 01. 2022

:joy::joy::joy:...už se tu množí...
Můžem očekávat, že sem brzy začnou psát jejich potomci, Parlamentní Míra a Míra Parlamentní, to bude teprve ejakulace moudrosti...
Těšíte se taky? Jednobuněčný organismy se množí rychle....:man_shrugging:

Míra

12. 01. 2022

Gorbačov byl naivní hlupák, který se chtěl zalíbit Američanům a naivně si myslel, že budou s Ruskem jednat jako rovný s rovným.
To přiznání bylo pouhé politické rozhodnutí, nevzešlo na základě nějakého nového vyšetřování.
Ty "klíčové dokumenty" byly podvrhy, které se nakonec ztratily. Jak překvapující, že? Když každý soudní znalec by to hned odhalil.

Je k smíchu jak si ty zločiny SSSR či Ruska musíte vymýšlet pro šíření nenávisti.
https://lukassluka.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=522189

Slavoslav

12. 01. 2022

@Parlamentni: staci dokument podpisany Stalinom?
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/c/c1/Katyn_-_decision_of_massacre_p1.jpg/800px-Katyn_-_decision_of_massacre_p1.jpg

PS: nuz ako si sa popisal nie je moj problem ty krpaty zloprcek :)
PPS: mozno ti krivdim a troll nie si. V tom pripade prepac, si proste len hlupak ktory si nedokaze dohladat dobre dostupne verejne informacie

Parlamentní

12. 01. 2022

Karel nebyl German, ale Bavorak a jak vime co zijeme v Nemecku, tak Bavorak neni Nemec a ani German. Me znalosti jsou solidni a nejsem poskokem Bruselu, Usa a ani Ruska. Takove vlezdoprdele jako ty opravdu miluju.

Veritas vincit

12. 01. 2022

Parlamentní
Máš obrovské mezery ve vzdělání a hledání informací také není evidentně tvojí silnou stránkou.
Raději spoléháš na papouškování komunistických nesmyslů. :-)
Karel Veliký byl Germán. Kdybys četl, tak bys to věděl. :-)
V ruských nesmyslech kdo vraždil v Katyni a jinde si můžeš podat ruku s Mírou. To je také hladká kůra mozková. :-) Dokumenty jsou už opět nepřístupné, stejně, jako ruské "soudy" zakázaly ruské hnutí Memoriál, které se zabývalo historií.
Bytosti, které nadávají na EU, NATO, mají rádi Rusko a přitom užívaji svobod EU pod ochranou NATO považuji za exoty. V podstatě jsou to úkazy přetvářky a pokřiveného charakteru. :-)
Dříve lidé riskovali životy, aby uprchli z komunistického koncentráku za svobodným, lepším životem. Nikdy ovšem žádný nadšenec a obdivovatel Ruska neemigroval do Ruska. Kovanými bolševiky počínaje a nevzdělanými hlupáky s komunistickou průkazkou konče. To hovoří za vše a není potřeba nic dodávat. USA, EU a NATO je elita i pro bolševiky. Nikdo z nich je za život v Rusku nevymění. :-)))

Parlamentní

12. 01. 2022

A kde je dokument, kterym Rusko priznalo Katyn. Jo troll, to je takovy zloprcek-trpaslik jako jsi ty. Sranda je s kazdym, kdo ma rozumny informace a nazory. Pro me Rusko predstavuje velkou rovnovahu v Evrope a doufam, ze tomu tak zustane. Naopak, zlocinecka organizace Nato pro me predstavuje velke nebezpeci. Proc, protoze bez vahami napadne suvereni stat a do celeho konfliktu zatahne vsechny cleny. Ano i z Cskych vojaku se stavaji okupanti. To se mi ooravdu nelibi.

Slavoslav

12. 01. 2022

@Mira: smolik sudruhu. Ku Katyni sa Rusi priznali, ukazali aj prislusne dokumenty s prikazmi na vykonanie celej akcie z archivov. Mimochodom, vies, ze aj splynovanie bola ich invencia? Dodavky chleba v Moskve boli velmi zaujimavymi autami realizovane

@Parlamenti: k tebe len ze bud si velmi nepodareny troll co ani trollit nevie, alebo hlupak. S Mira je aspon sranda ked sa svojimi ubohymi vedomostami snazi argumentovat

Parlamentní

12. 01. 2022

On Karel byl german... To je mi novinka Katyn a jeji masakr spachalo gestapo a Nemecka armada. To, ze to byli udajne Rusove, tomu veri jen Polaci.

Veritas vincit

12. 01. 2022

Míra
Povraždění polských vojáků v Katyni, Kalininu a Charkovu, jako zločini Sovětského svazu za vlády Stalina potvrdil M.Gorbačov v roce 1990. Sovětský svaz potom zveřejnil klíčové dokumenty a označil další ještě neobjevené hroby. Zbytek dokumentů nechal zveřejnit prezident Ruska Medveděv v roce 2010.
https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/rusko-zverejnilo-utajovane-dokumenty-o-katyni-rozhodl-medvedev.A100428_101955_zahranicni_stf
Ruská duma (parlament) poté odhlasoval rezoluci, která označuje za původce masakru Stalina a tehdejší funkcionáře SSSR.
https://www.bbc.co.uk/news/world-europe-11845315

Čemu věříš ty, nevzdělaný bolševický fanatik a ruský slouha není důležité. :-)

Veritas vincit

12. 01. 2022

Parlamentní
Mimo jiné, Karel Veliký, který skončil jako první římský císař válčil s kde kým.
Proti Arabům, Sasům, Avarům i Slovanům,...
Slovany nechtěl vyhladit, ale ovládnout. Nakonec se mu podařila dohoda a stačilo mu, když mu platili poplatky za mír. :-)
Jeho říše byla opravdu velká. Úspěšný germánský panovník.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Karel_Velik%C3%BD#/media/Soubor:Frankish_Empire_481_to_814-en.svg

Míra

12. 01. 2022

Slavoslav

Nikdo po mně nemůže chtít abych věřil lži Goebelse, že Katyň má na svědomí SSSR.
Je spousta důkazů a hlavně výsledky vyšetřování v r. 1944. Ještě než Západ rozběhl protisovětskou kampaň.

Veritas vincit

12. 01. 2022

Parlamentní
Československo vzniklo v roce 1918 jako demokracie západního typu.
Až českoslovenští komouši s ruskýma troubelínama napranýma vodkou a zelím z toho udělali po roce 1945 totalitní chudobinec ty "Západe". :-)
Když už čteš, tak bys mohl alespoň vnímat psaný text.
Píšu:"Pokud jsi kulatý, plešatý trpaslík (jako Putin)..."
Vidíš tam to slovíčko Pokud ? Víš co znamená ?
Na to jak jsi údajně vysoký, což nemusí být pravda, bys mohl mít špetku rozumu. Rozumný člověk se nikdy nelísá k ruskému hnoji a dobře ví proč. Taky neznám nikoho, kdo by utekl do Ruska za lepším. :-)))

Parlamentní

12. 01. 2022

Veritas, asi malo mas informaci, ale to neprekvapuje. Zapad vzdy chtel zlikvudovat Slovany a vubec ho nezajimalo kolik maji germanskych genu. Tuhle cistku zahajil Karel zvany Veliky. V cem byl pro pro nas veliky nevim. Jo jsem presne jak pises maly 185cm, tlusty 89kg a plesaty. Jak rika jedno prislovy: chytra hlava nesnese vlasy.

Veritas vincit

12. 01. 2022

Parlamentní
*Kazdeho dožene jeho minulost a tak to bylo i s kolaboranty ze Sssr na uzemi Ceskoslovenska.
Stalin ochranil Slovany pred genocidou a zarucil jim budocnost pri jednani s Churchilem a Roseweltem*

Tvá prolhaná minulost dohnala i tebe. :-)
Pokud mě paměť neklame tak americký prezident W.Wilson dal požehnání TGM a jeho Washingtonské deklaraci, tedy vzniku Československa pro národ "Čechoslováků".
O žádných Slovanech v Československu nebyla řeč.
Vzhledem k tomu, že genetikové potvrdili 30% slovanských genů v populaci ČR, můžeme klidně mluvit a psát o keltsko-germánské populaci. :-)
Pokud jsi kulatý, plešatý trpaslík (jako Putin) a tvé srdéčko hoří pro ruskou matičku všech Slovanů, jak se již po staletí snaží Rusáci nabulíkovat ostatním, je to čistě tvůj slovanský problém mimo většinovou populaci ČR. :-)

Slavoslav

12. 01. 2022

hej, "kolaborovali" s Ruskou vladou proti ozbrojenemu prevratu Bolsevikov. Pripadne to boli taky "kolaboranti" ako nasi piloti v Anglicku ked sa vratili domov

Parlamentní

11. 01. 2022

Prvni, kdo pouzil termin zelezna opona byl masovy vrah Indu, milovnik bojovych plynu v Afghanu W. Churchil. Je zajimave, ze stale plati cast Mnichovske dohody, kterou podepsala Anglie a nezrusila ji. O Anglii si nedelam iluze, obetuji narody pro svuj prospech. Otazka zni: kolik Indickych vojaku polozilo zivot ve 2.valce za Anglii? Odpoved: jeden milion.

Parlamentní

11. 01. 2022

Kazdeho dožene jeho minulost a tak to bylo i s kolaboranty ze Sssr na uzemi Ceskoslovenska. Stalin ochranil Slovany pred genocidou a zarucil jim budocnost pri jednani s Churchilem a Roseweltem

Slavoslav

11. 01. 2022

@Mira: no minimalne Katyn, vycinanie sovietov v Pobalti (nie je nahoda, ze tak vitali nackov), prepadnutie Finska kde radsej viac ako 90% obyvatelov Karelie opustilo svje domovy ako si uzivat Sovietsku vladu. Oni toho Sovieti zo ZSSR napachali do spustenia zeleznej opony na okupovanych uzemiach dost. Len z CSR kolko jej obcanov odvliekli len preto, ze si svojho casu dovolili utiect z Ruska zmietaneho obcianskou vojnou

mas velmi, ako by som to slusne povedal ... Selektivne znalosti z historie sudruhu

Míra

11. 01. 2022

Czert
nerozumím řeči tvého kmene.
Máš nějaké důkazy na podporu svých tvrzení?
Neřekl bych že zrovna Churchill by měl někoho označovat zločinným režimem vzhledem k tomu, kolik zločinů napáchala Velká Británie, respektive kapitalismus a jeho předchůdce feudalismus.

Bono

10. 01. 2022

Míra
"Já opravdu nejsem hloupý. Bavím se hloupými komentáři omezenců a jejich vztekáním, když jim tu jejich omezenost a lhaní dokážu."

...pobavilo...:thumbsup::wink:

Možná nejsi hloupý, možná se jen bavíš psaním hloupých komentářů jako omezenec....:man_shrugging:
Moc se tu asi nebavíš, coo...? Jediný cos dokázal za dobu co tady čtu tvoje komentáře, je tvoje vlastní hloupost, omezenost a v podstatě lhaní. Pokud tomu nechceš řikat ignorování a převracení historie.


Ale jako zpestření dobrý....:thumbsup:

Czert

10. 01. 2022

Jake ze to zlociny opravnili churchila prohlasit sssr zlocinym rezimem?
Hmm, co treba nasilna instalace komunistu v polsku a zabraneni demokracii?
Kradez karoarske ukrajiny csr?
Finabcovani obcanske valky v recku aby vyhrali komari?
Blokada berlina?

A desitky podobnych srandicek.

Czert

10. 01. 2022

Mira
Ze ostnate draty byly proti zkemu zapadu?
Jeho chovani?

Tak me rekni, kolik ze to nepratelskych agentu, spionu atd ony draty zastavily.

A pak napis kolik zastavili lidi co prchali z komunistickeho pekla, pardon raje.

Pak muzem dal hovorit.

Czert

10. 01. 2022

Grugh
Ty ses nejajes expert.
Kdyz dle tebe je stoupavost 28!m/s u b1 mala, jak velkou ma tu160?

Z ceho vychazis ze a bylo nezivitaschopne?
A ze melo ztraty, to tak byva.

Podivej se kolik rusove uz ztratilysu 57 a kolik jich maji ve sluzbe.

Míra

10. 01. 2022

ROBO

Je vidět že ti to občas i myslí. Západu stačilo vyvolat nenávist a různými způsoby škodit.
Svět se mohl vyvíjet úplně jiným směrem, nemusely být stovky povražděných lidí.
A jen co jedna studená válka skončila a chvíli byl klid, tak Západ opět začal nasazovat proti Rusku a vyvolal další studenou válku a dokonce žene svět do horké války. A občas si to zpestří nějakou menší válkou nebo pučem.

Já opravdu nejsem hloupý. Bavím se hloupými komentáři omezenců a jejich vztekáním, když jim tu jejich omezenost a lhaní dokážu.

Glocker

09. 01. 2022

@Veritas vincit: Míra není hloupý, stačí se podívat na použitá slova a slovosled (pravopisné chyby pomíjím). Míra je zlomyslná svině jako ostatně 90 % kremelských trollů. :face_vomiting:

Veritas vincit

09. 01. 2022

Míra
se nám tady snaží nabulíkovat, že ploty z ostnatého drátu a vraždění občanů prchajících z komunistického koncentráku organizoval na území "tábora socialismu" zlý Západ. :-)))
Kupodivu se občané "Západu" mohli svobodně a bez omezení pohybovat po celém světě a na hranicích s "táborem socialismu" měli normální celní přechody... :-)
Myslím, že to přímo souvisí s inteligencí autora a určitě na to existuje číslo v seznamu lékařských diagnóz. :-)

ROBO

09. 01. 2022

očividně si nepochopil, že ostnaté dráty na hranicích byl následek chování "mírumilovného" "demokratického" Západu k SSSR.
---------------------------------------------------------------------------------------
Akorát že tomu západu opona vůbec neublížila . Zato stovky našich občanů bylo barbarsky na ní povražděno . Západ žádné dráty nestavěl . Neměl potřebu svoje civilisty držet jako v koncentáku .

Míra

09. 01. 2022

Béďa
Je třeba posuzovat povahu sovětského režimu jen do okamžiku spuštění železné opony.
Jak se choval sovětský režim na územích kam vztoupila noha sovětského vojáka do 5.března 1946? Jaké zločiny opravňovaly Churchilla z bývalého spojence udělal nepřítele a vyvolat proti němu nenávist?

Dalimil

09. 01. 2022

To jsou docela dost kecy. B1-B se v tichosti stahuje z výzbroje a vůbec se tomu nedivím. Tenhle stoj nebyl určen k tomu, aby se ploužil někde při zemi, když je opatřen technologií měnitelnosti geometrie křídla. Byla to z nouze ctnost a možná dokonce vyhozené prachy. Rychlost 1300+- za hodinu není nic, s čímž by si neporadil žádný velitel baterie výběhových Buků.

MXM

09. 01. 2022

nebyl špatný ale proti bílé labuti horší. Už jen rychlost a další vlastnosti nadčasové konstrukce přiměli dnešní Rusko k modernizaci a obnovení výroby. A také číňani by byli celí žhaví koupit plány toho úžasného letounu, to hovoří za vše. Američani obnovili výrobu protože zjistili že aktuálně nic lepšího nemají.

Veritas vincit

08. 01. 2022

Grugh
Už jsi se někdy podíval na fotografie B1A (1973-1974) a porovnal je s Tu-160 (1981) ?
Program B1A byl politicky zastaven vzhledem k rozvoji ICBM, SLBM a peníze byly přesměrovány do vybavení B-52 systémy ALCM. Mluvíme o roce 1977, kdy komunističtí křováci ani nevěděli, co střela s plochou dráhou letu vůbec je. :-)
Dnes si zřejmě v USA vice chrání technologická tajemství, nebo se Rusko stalo ještě neschopnější, než bývalo. Rudí nešťastníci bez inteligence, kterým pod rukama rozkrádají rodnou zemi gubernátorské klany s Putinovým v čele nejsou schopni dolepit ani pořádnou Su-57 5.generace s aktivním radarem a v podstatě donekonečna klonují Su-27 (1977). A bude hůř. :-)
Vtipný je také počet vyrobených kusů. B1A+B1B 4+100 kusů, Tu-160 - 9 testovacích + 27 sériových. Samotné Rusko jich dnes údajně provozuje 16. 4 cvičné a 12 bojových. Ještě že jim Ukrajina 8 strojů vrátila (1999) na umoření dluhu...
Žádná hitparáda. :-)

Béďa

08. 01. 2022

Mirá: no co takhle vzít v úvahu povahu sovětského režimu a to jak se choval na územích kam vztoupila noha sovětského vojáka. Co na misku vah postavit Stalina a jeho zvěrstva vůči vlastnímu národu...

Tibor

08. 01. 2022

Mira,
železná opona nekoncila v Terste ale v Bulharsku pri čiernom mori. Juhoslavia nebola pod vplyvom Moskvy. Tito neveril sovietom. Hranica medzi Juhoslaviou a Rakuskom bola bez zeleznej opony. Juhoslavia mala specificky socializmus. Obcania bez problemov cestovali na zapad.

Bono

08. 01. 2022

Míra
..očividný je, že s chápáním máš problém ty, obvykle ti v přemejšlení vždycky vypadne tak 7-8 kroků, takže v něm máš velký mezery...

Míra

08. 01. 2022

jan

očividně si nepochopil, že ostnaté dráty na hranicích byl následek chování "mírumilovného" "demokratického" Západu k SSSR.

S odvoláním na postavení a roli Spojených států amerických Churchill řekl, že „Spojené státy jsou na vrcholu světové moci.“ „To je slavnostní okamžik americké demokracie“, ale také velmi zodpovědné postavení. Proti nám stojí dva úhlavní nepřátelé – „válka a tyranie.“
To i ono po pádu nacistického režimu a japonského císařství nyní prý přichází ze Sovětského svazu. Po nelidském bombardování Hirošimy a Nagasaki nikoliv USA, ale Rusko, které ztratilo ve válce více než 25 milionů lidí, země, jejíž evropská část byla vystavena hroznému ničení, je najednou prohlášena za „zdroj, osu, království zla.“ V tom je založena kvintesence Churchillova světonázoru, sveřepého rusofoba a otevřeného rasisty. Je zajímavé, že ve svém historickém projevu britský premiér téměř nepoužil obvyklé názvy „Británie“ nebo „Velká Británie“. Ale „Britské společenství“ a „Říše“ – šestkrát, „anglicky mluvící národy“ – šestkrát, „soukmenovci“ – osmkrát.

Přiznejme panu Churchillovi, co mu patří: v celém svém projevu, napsaném a předneseném s obvyklou brilantností, aktivně využil nezapomenutelné obrazy a výstižná vyjádření. Je ovšem pozoruhodné, že jím vypůjčené pojmy jako „železná opona“ či „stín, který padl na evropský kontinent“, „pátá kolona“, „policejní stát“, „plná poslušnost“ a „bezpodmínečné prodloužení moci“ v onen čas používali politici po celém světě pouze ve vztahu k fašistickým režimům, a to především v Německu. Použitím této terminologie Churchill zchytrale nahromadil proti SSSR negativní emoce americké a britské veřejnosti, a následně za ní celého světového společenství, a v mžiku tak z bývalého spojence udělal nového nepřítele. Není snad tatáž metoda používána i dnes?

jan

08. 01. 2022

Míra
08. 01. 2022
Je vidět že jsi bud mladý hloupý cucák nabo totální starý blb.
Normální člověk si snadno najde na které straně hranic byli dráty, věže a kde se střílelo do těch co by jí chtěli překročit, tak sklapni prohanej komunistickej ubožáku, za železo, nás pozavírali zrudy jako jsi ty.

Míra

08. 01. 2022

...po ukončení nejhroznějšího konfliktu v dějinách lidstva se začalo stupňovat politické a vojenské napětí mezi Sovětským svazem a Spojenými státy americkými, což dnes známe pod pojmem studená válka.

Proč tajit jk to bylo? Kdo spustil železnou oponu?

Churchill a jeho notoricky známý projev. O čem hovořil 5. března 1946? Samozřejmě o železné oponě a o „sovětské hrozbě“ demokratickým zemím Západu. „Nevěřím, že Rusko chce válku“ věštil Churchill. „Co chce, je ovoce války a neomezená expanze své moci a doktríny.“ A dále: „Dospěl jsem k přesvědčení, že oni (rusové) nic tolik neuctívají, jako sílu, a k ničemu nechovají méně respektu, než k vojenské slabosti. Z tohoto důvodu stará doktrína rovnováhy sil je nyní nepoužitelná.

Od Štětína na Baltu až po Terst na Jadranu se na evropském kontinentu spustila železná opona. Za oponou leží všechna hlavní města starověkých států střední a východní Evropy – Varšava, Berlín, Praha, Budapešť, Bělehrad, Bukurešť, Sofie. Všechna tato slavná města a populace v nich se ocitly za hranicemi toho, co nazývám sovětskou sférou, všichni v té či oné formě podléhají nejen sovětského vlivu, ale velmi významné a stále rostoucí kontrole Moskvy. Pouze Athény se svou nesmrtelnou slávou mohou svobodně určovat svoji budoucnost ve volbách za účasti britských, amerických a francouzských pozorovatelů. Polská vláda, nacházející se pod ruskou nadvládou, podněcuje k obrovským a nespravedlivým zásahům do věcí Německa, což vede k masovému vyhošťování milionů Němců v žalostném a nevídaném měřítku. Komunistické strany, které byly vesměs nepočetné ve všech těchto státech východní Evropy, nyní dosáhly výjimečné síly mnohokrát převyšující jejich početní zastoupení a všude se snaží získat totalitní kontrolu.

Martin Bohatý

08. 01. 2022

Kdyby byly na potoce ryby :laughing:.....tyhle teorie miluju.....Kdyby nebyl v bombě vlas, tak by Hitler zemřel už v první světové a nebyla by druhá .......asi tak

jkmoto

08. 01. 2022

by jim to sestřelili jako jugoslávci tu drahou F117ku nebo jako chruščev tu tajnou U2

Ornyl

08. 01. 2022

Dobře tehdy USA udělaly a nyní je třeba také RUsáky uzbrojit....

Bono

08. 01. 2022

Grugh
1) a 2) neřešim, to jsou p*čoviny, jako kdo ho má většího, užitek žádnej
3)Jako že: "..mam odbombardováno, tak na to mrdam ať si mě sestřelí?"
Nebo proč by měl stoupat do nejlíp zachytitelný oblasti pro PVO?

Grugh

08. 01. 2022

@alexa123
1) B-1A byl neživotaschopný předražený program, v rámci kterého vyrobili několik pokusných strojů (pouze 4 odlišně řešené prototypy).
2) První let a zařazení do služby jsou zcela rozdílné události. B-1A nikdy nebyl zařazen do služby, ale i přesto má na kontě ztráty ve vlastnách řadách.
A když už jsme u slovíčkaření: první let životaschopné verze B-1B bylv březnu 1983, tj. rok a půl po Tu-160.
3) Řeči o změně zaměření letounu na nízký let pouze vycházeli z nutnosti. S max. stoupavostí 28m/s se špatně uniká do bezpečí rychlé stratosféry. Takže přechod z nízkého letu, kdy se letoun schovává před raderem před vlastním náletem, do únikovém letu ve vysokých výškách a rychlostech, je pro B-1 v podstatě nemožný. Tak zkusí, alespoň "rychle" zmizet v té výšce, kam se doplouží.

Petr

08. 01. 2022

Rozdíl výkonu americké a ruské ekonomiky. Spojené státy vydávají na obranu 4,4 % HDP, Ruská federace 3,7% HDP. Rozdíl přepočtený na dolary je přes 700 miliard dolaru. Rusko je na úrovni Itálie.

alexa123

08. 01. 2022

Bobu
...to jsou zase keci, TU-160, vstoupil do služby jen o rok později...
Máš na mysli B1-A (cca 2 300km/hod) alebo B1-B (cca 1330km/hod)? Pretože prototyp B1-A vzlietol v decembri 1974. Prototyp TU-160 vzlietol v decembri 1981 t.j. rozdiel je 7 rokov. V podstate keď vzlietol B1-A, Sovieti začali konštruovať TU-160.

alexa123

08. 01. 2022

Bobu
... TU-160 je o polovinu rychlejší (2200 km/hod.)....
Máš na mysli B1-A (cca 2 300km/hod) alebo B1-B (cca 1330km/hod)?

Bono

08. 01. 2022

Bobu
Verze B-1A měla lítat ve vysokých výškách rychlostí 2.2Machu(cca 2690km/h, podle výšky), pak se ale změnilo zaměření letounu na rychlej let nízko nad terénem, tudíž velká rychlost ve vysokých výškách nebyla potřeba. Místo toho se posílil drak letounu, aby zvládal plně naloženej manévrování v nízkých výškách.

astor

08. 01. 2022

Libor
:thumbsup::thumbsup::thumbsup::thumbsup:

Bono

08. 01. 2022

Libor
:clap::clap::clap::thumbsup:


:man_facepalming:

Bobu

08. 01. 2022

To jsou zase keci, TU-160, vstoupil do služby jen o rok později, má podobnou nosnost výzbroje a je o polovinu rychlejší (2200 km/hod.). Je pravda, že jich bylo vyrobeno jen 35, než Gorbačov výrobu zastavil.

Přidat komentář