EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Indická armáda obdržela první americké vrtulníky Apache Guardian

 31. 07. 2019      kategorie: Vojenská technika      1 komentář

Indickým ozbrojeným silám byly v minulých dnech dodány první čtyři americké bitevní vrtulníky AH-64E (I) Apache Guardian. 

Podle zpráv indických médií byly nové helikoptéry dodány na leteckou základnu Hindan k testování. Trvalé umístění mají vrtulníky najít na základně Pathankot v Pandžábu, kde jsou v současné době umístěny bitevní vrtulníky Mi-35 a na základně Jorhat.

ah64_01
Foto: První indické AH-64E (I) Apache Guardian | India Today

Psali jsme: Jak fungují vojenské zakázky, aneb proč se stal z obrněnce M2 Bradley nesmyslný hybrid?

Všechny objednané AH-64E (I) by měly být podle plánu dodány nejpozději do konce roku 2020. Budou tvořit dvě jednotky po deseti strojích, dva vrtulníky budou tvořit zálohu pro případ ztrát. Indické ministerstvo obrany uzavřelo kontrakt na 22 bitevních vrtulníků AH-64E (I) a 15 transportních strojů Chinook v hodnotě 3,1 miliardy dolarů v září 2015. 

ah64e_usar
Foto: AH-64E Apache | Boeing

Projekt akvizice bitevních vrtulníků AH-64E (I) Apache Guardian je kombinací přímých obchodních smluv a zadávání veřejných zakázek v rámci amerického programu Zahraničního vojenského prodeje. První dohoda s Boeingem zajišťuje dodání samotných strojů, náhradních dílů a logistických služeb, a druhá s vládou USA pak prodej motorů T700-701D vyráběných společností General Electric, elektronicko-optických systémů, radarů, řízených střel AGM-114 „Hellfire“, raket Hydra-70 a dalších zbraní, výcvik personálu a certifikace. 

Psali jsme: Nové ruské pohonné jednotky nejen pro největší vznášedlo na světě

Slavnostní předání prvního AH-64E (I) Apache Guardian zástupcům indického letectva se uskutečnilo v podniku korporace Boeing v Mese (Arizona) 10. května letošního roku. 

15030956879_1fed9f42ba_b
Foto: Bitevní vrtulník AH-64E Apache (vlevo) spolu s ruským bitevním vrtulníkem Mi-35 (exportní označení typu Mi-24V), který mimo jiné používá i AČR | Flickr se souhlasem majitele

Vrtulníky AH-64E(I) Apache Guardian doplní u indických jednotek flotilu ruských vrtulníků Mi-25 a Mi-35. Předpokládá se, že ruské bitevní vrtulníky začnou být v následujících letech postupně vyřazovány z provozu. V srpnu 2017 indické ministerstvo obrany schválilo nákup dalších šesti vrtulníků AH-64E(I) Apache Guardian. Náklady na tyto vrtulníky a související vybavení byly odhadnuty na 651,3 milionu dolarů. O podpisu příslušné obchodní smlouvy však neexistují žádné oficiální zprávy. 

Video: Bitevní vrtulník AH-64E Apache v akci / YouTube

Kromě nákupu amerických vrtulníků Apache Guardian mají indické ozbrojené síly v úmyslu přijmout i lehké bitevní vrtulníky LCH vyráběné indickými leteckými podniky.

CENOVÉ BOMBY (926)

Komentáře

Oleg

31. 07. 2019

Vypomůže Indie při napadení USA ?
Bývalý velitel izraelské vojenské zpravodajské služby: Reakce Ruska bude pro USA naprosto neočekávaná, oni dokonce ani nevědí, co je čeká
https://tadesco.cz/byvaly-velitel-izraelske-vojenske-zpravodajske-sluzby-reakce-ruska-bude-pro-usa-naprosto-neocekavana-oni-dokonce-ani-nevedi-co-je-ceka/

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací