EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Tajfun VDV – nové multifunkční vozidlo pro ruské výsadkáře

 16. 09. 2019      kategorie: Vojenská technika      3 komentáře
Přidat na Seznam.cz

Ruské jednotky vzdušně-výsadkových vojsk (VDV) se chystají zařadit do své výzbroje nový typ víceúčelového kolového vozidla - Tajfun-VDV. 

Vozidlo Tajfun-VDV bylo speciálně navrženo pro jednotky VDV, je rychlé, dostatečně pancéřované, a může být také výborně vyzbrojené. Vozidlo se má podle současného plánu podrobit do konce letošního roku kompletním státním zkouškám a pak urychleně zamířit k jednotkám, kde má výrazným způsobem zvýšit mobilitu a bezpečnost.

Generál-plukovník Šamanov oznámil začátek vývojových prací na speciálním kolovém obrněném vozidle pro vzdušně-výsadkové síly v prosinci roku 2015. Jednalo se o vozidlo s uspořádáním kol 4x4, s kapacitou 6 až 8 osob a celkovou hmotností asi 11 tun.

Tajfun-VDV.V.Kuzmin.CC__ BY-NC-ND
Foto: Vozidlo Tajfun-VDV s věží BM-30-D  | V. Kuzmin / CC BY-NC-ND

Vývoj speciálního vozidla provedl podnik ZSA (Zavod specialnych avtomobilej), který je zodpovědný za výrobu obrněných vozidel řady Tajfun a obrněných vozidel Vystrel. Vozidlo Tajfun-VDV bylo poprvé předvedeno v roce 2017 na mezinárodním vojensko-technickém fóru ARMY-2017 v Kubince u Moskvy.

Inženýři pro vozidlo pro mírné celkové odlehčení zvolili trochu netradičně samonosnou pancéřovanou karoserii. I tak vozidlo s rezervou odolává výbuchu nálože 6 kg TNT pod kolem a 4 kg TNT pod dnem.

Tajfun-VDV je vybaven motorem KamAZ-650.10-350 o výkonu 261 kW, automatickou převodovkou s hydroměničem a nezávislým nastavitelným hydropneumatickým odpružením. Obrněný vůz s celkovou hmotností 13,5 tun dosahuje na silnici maximální rychlosti přesahující 100 km/h a dojezdu až 1200 km.

Drok-2S41.Tajfun-VDV.V.Kuzmin.CC BY-NC-ND
Foto: Samohybný minomet Drok na podvozku Tajfun-VDV / V. Kuzmin / CC BY-NC-ND

Tajfun-VDV je připraven pro montáž různých zbraňových systémů – od kulometů a granátometů až po kanóny, minomety a protitankové řízené střely. Může také táhnout např. houfnici D-30, kterou mají ve výzbroji jednotky VDV. Tajfun-VDV vybavený patřičnými systémy může působit v roli spojovacího nebo velitelského vozidla, případně také vozidla radio-elektronického průzkumu a boje.

Vozidlo je vysoce modulární a může být přizpůsobeno požadovanému účelu ve velmi krátké době.
Jedna z perspektivních a velmi zajímavých verzí vozidla Tajfun-VDV byla představena na fóru ARMY-2019. Byla to verze s 82mm minometem označovaná jako Drok. Tento vysoce mobilní minomet může provádět palby na vzdálenost až 6 km a je ideálním prostředkem pro rychlé údery. Díky skvělému podvozku se rychle pohybuje po bitevním poli a je schopen ve velmi krátké době napadnout nepřítele z různých směrů. Podobnou taktiku v současnosti používají všechny bojující strany v Sýrii. Minomet Drok v současnosti prochází testy.

Tajfun-VDV.Burevestnik.V.Kuzmin.CC BY-NC-ND
Foto: Vozidlo Tajfun-VDV s věží BM-30-D  | V. Kuzmin / CC BY-NC-ND

Tajfun-VDV může také nést bezosádkovou bojovou věž Burevestnik BM-30-D s automatickým kanónem 2A42 ráže 30 mm a koaxiálním kulometem PKTM kalibru 7,62 mm. Pro kanón je ve věži umístěno celkem 300 nábojů dvou různých typů a 1200 nábojů pro kulomet. Věž BM-30-D je vybavena systémem řízení palby, pozorovacími a zaměřovacími přístroji velitele a střelce s televizními a termovizními kanály s automatickým sledování cíle a laserovými dálkoměry.

Vozidlo Tajfun-VDV zásadním způsobem posune možnosti jednotek VDV. Jde o vozidlo, kterému by jsme díky jeho některým specifickým vlastnostem jen těžko hledali nějakého konkurenta. 

Video: Tajfun-VDV v akci / YouTube

Připomeňme, že ruské jednotky VDV disponují širokou škálou především pásových výsadkových vozidel. Jde bojová vozidla BMD-1, BMD-2, BMD-3 a BMD-4M, obrněné transportéry BTR-D a BTR-MDM, samohybná protitanková děla Sprut-SD a samohybné houfnice Nona-S. Do roku 2022 by měly být dodány i speciální protivzdušné systémy krátkého dosahu Pticelov.

CENOVÉ BOMBY (310)

Komentáře

Jendar

17. 09. 2019

to Tejk: Přesně.
Jinak se tu dobře bavím. Článek o ruskym autě a diskuze jede jak jsou amíci pitomí? Zajímavé.
Pak odkaz na jakýsi dokument, který jsem přestal sledovat hned jak to začlo. US Národní úřad pro propagandu? Tak ten prostě neexistuje. Takže fejk. Nejspíš vyrobený v Rusku. Ale tadyy to mají trollové obsazený. Mazec.

Občan

16. 09. 2019

Nevím kdo z Vás byl v USA, ne ve velkém kulturním průmyslovém městě, ale např. na jihu kde po ukončení školní docházky se absolventi sice dokáži podepsat, ale mnohdy jsou to primitivové. Dnes armáda USA si své vojáky musí prostě doučit, dovzdělat. Byl jsem docela v šoku když mi přítel tuto problematiku vysvětloval. Nemám nic proti US, jsou mi celkem i příjemní, ale mnohdy se divím, když jim naši lidé lezou do hrdele. Jako příklad byl jsem na MNO a zde plukovníci naši armády zdálky zdravili seržanty, kteří jim vysvětlovali co to je demokracie v armádě. Považuji to za velké ponížení vojáka, ale jim šlo jen o jediné, dosloužit a vypadnout. Ztratili sebeúctu?:wc:

Tejk

16. 09. 2019

A co ty? Znáš všech 51 států USA? Historii, průmysl a demografické složení každého z nich? :D
Smějeme se, že neznají malou republiku uprostřed evropy, ale pravděpodobně vědí o Evropě asi tolik, co my o USA... a kdo zná zbytek jejich kontinentu :D

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací