EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Těší mě, jmenuji se Gustav

 21. 05. 2013      kategorie: Vojenská historie      1 komentář

Schwerer Gustav (česky: Těžký Gustav nebo Velký Gustaf) a Dora byla jména dvou železničních kanónů z druhé světové války. Byly vyvinuty v roce 1930 v Kruppových závodech za výslovným účelem zničení těžkého opevnění, zejména těch, které se nacházely ve francouzské Maginotově linii.

Dělo vážilo téměř 1350 tun a mohlo vypálit granáty o hmotnosti až sedm tun do vzdálenosti až 37 kilometrů (23 mil). Kanóny byly navrženy v rámci přípravy na druhou světovou válku a byly určeny pro použití proti těžkým pevnostem Maginotovy linie. V této roli ale nebyly použity, protože Wehrmacht během bitvy o Francii tuto linii obešel.

Gustav byl použit proti Sovětském svazu při obléhání Sevastopole bojů ve Velké vlastenecké válce. Gustav byl poté převezen zpět do Německa k úpravě. Neexistují zřejmě doklady o jeho nasazení proti Varšavskému povstání. Někdy před 22. dubnem 1945, kdy byly jeho ruiny objeveny americkými vojáky v lese 50 km jihozápadně od Saské Kamenice, byl zřejmě zničen, aby se jej nezmocnil nepřítel. Také Dora byla ke konci války zničena, aby nepadla do rukou Rudé armády.

Psali jsme: Nad ledem a Saharou - příběh německého druhoválečného pilota Petera Wilhelma Stahla


Video: Německé superdělo Gustav / YouTube

Zdroj: Wikipedie

 Autor: Michal Pivoňka

CENOVÉ BOMBY (926)

Komentáře

Eman33

22. 04. 2019

Pěkný dělo na kolejích v akci
German Railway Gun That Shelled Britain
1 218 825 zhlédnutí
https://www.youtube.com/watch?v=jmzFx7cfu7Y&list=RDsVd1Ysy-zWs&index=17

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací