EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Těžký kulomet Browning M2 HQCB ve službách naší armády

 22. 03. 2019      kategorie: Vojenská výzbroj      2 komentáře

Současný typ M2 HQCB je výrazně spolehlivější a mnohem jednodušší na obsluhu nežli jeho předchůdce M2 HB. Kulomet v ráži 12,7 mm NATO je zásobován rozpadávajícím se pásem a používá se především na vozidlech. Dnes se jedná v AČR o zbraň s moderním systémem řízení palby v dálkově ovládané věži obrněného vozidla IVECO.

iveco_04
Foto: Těžký kulomet M2 HQCB v dálkově ovládané věži obrněného vozidla IVECO LOV 50 B ve službách AČR | Wikimedia Commons

Ve své podstatě se jedná o vylepšenou verzi kulometu Browning model 1924. Od roku 1933 se používá pro tento kulomet označení M2. Modernizace kulometu spočívala v nahrazení olejové zákluzové brzdy za jednoduchou konstrukci bez oleje, čehož bylo docíleno i za použití těžší hlavně. Koncepce zbraně zůstala ale shodná, automatika pracuje na základě krátkého zákluzu hlavně, závěr je uzamčený s příčně posuvným klínem a podávání nábojů rozpadajícím se nábojovým pásem. Objevující se značení M2 HB = Heavy Barrel (těžká hlaveň) a FN M2 HQCB = Heavy Barrel Quick Change Barrel (těžká rychle vyměnitelná hlaveň).

Psali jsme: Dron odpalovaný z podvěsného granátometu se stává realitou

iveco_05
Foto: Zbraňová stanice Protector M151 s kulometem M2 na vozidle IVECO | Wikimedia Commons

M2 Browning je těžký kulomet navržený a zavedený jako vz. 1924 koncem první světové války Johnem Browningem. Američtí vojáci mu přezdívají Ma Deuce nebo s odkazem na jeho ráži prostě „fifty-cal“. Zbraň je známa pod mnoha označeními, oficiální označení současné verze pro pozemní vojsko zavedené v roce 1933 je Browning Machine Gun, Cal. .50, M2, HB, Flexible. Je účinná proti pěchotě, nepancéřovaným nebo lehce pancéřovaným vozidlům a člunům, lehkým opevněním a proti nízkoletícím letadlům/vrtulníkům.

Kulomet M2 byl zkonstruován podle původního těžkého kulometu Browning Model 1921, zavedeného do výzbroje krátce po první světové válce. Ve třicátých letech byla jeho konstrukce zjednodušena a obdržel silnější hlaveň – odtud označení HB (Heavy Barrel – těžká hlaveň). Od té doby zůstává prakticky nezměněn.

Psali jsme: Kufry Nuprol

m2_02Foto: Díky svému výkonu a spolehlivosti byl za 2. světové války kulomet M2 oblíben i u Němců, kteří jej používali jako kořistní zbraň | Bundesarchiv

Za války ve Vietnamu byl používán na hlídkových věžích jako účinná odstřelovací zbraň schopná bránit až 1 km úsek.

Jeho výroba byla zastavena v sedmdesátých letech, ale přes četné pokusy se nepodařilo nalézt dostatečně účinnou náhradu. Proto byla nakonec výroba v USA a Belgii obnovena a různí výrobci nabízejí jeho zdokonalené verze.

20294534455_21967bbc84_b
Foto: Přes četné pokusy se nepodařilo za M2 nalézt dostatečně účinnou náhradu | Flickr se souhlasem autora

Těžký kulomet Browning .50 je ozbrojenými silami USA používán od dvacátých let 20. století po současnost ve všech významných konfliktech, kterých se zúčastnily. Užívá se také jako letecký kulomet, či kulomet montovaný na vozidle. Je to též hlavní těžký kulomet zemí NATO a je používán i v mnoha dalších zemích. Dodnes se používá pouze s několika úpravami a je tak nejdéle používanou pěchotní zbraní v USA. Jeho design je velice podobný těžkému kulometu M1919 Browning, ze kterého konstrukčně vychází.

151105-A-TI382-268
Foto: Americký voják při střelbě z kulometu M2  | defense.gov

Nejdelší potvrzený zásah touto zbraní, na 3 200 m, se povedl příslušníkovi bezpečnostní agentury proti obsluze minometu v Afghánistánu. Dávka měla být jen výstražná, ale byla tak přesná, že zkosila celou obsluhu.

Technické údaje:

Ráže: 12,7 mm

Celková délka: 1 654 mm

Délka hlavně: 1 143 mm

Hmotnost: 38,1 kg

Počáteční rychlost střely: 884 m/s

Kadence: 450 – 575 ran/min

Nabíjení: nábojový pás na 110 nábojů

Video: Střelby z 12,7 mm kulometu Browning na vozu IVECO v rámci výcviku AČR ve Vojenském újezdu Boletice / YouTube

Zdroj: army.cz, forum.valka.cz, wikipedia.org, YouTube

 Autor: Fels

CENOVÉ BOMBY (570)

Komentáře

Marty

25. 03. 2019

Pro někoho legendární kombinace M2 + Mk19...:) Ale stejně mám radši mojí oblíbenou Diška (DšKM) + AGS30...;)
Vladimír Blažek: Myslím, že to není logisticky tak složité používat jak západní 12,7x99 tak ruskou 12,7x108. Ostatně stejně jako u útočných pušek 5,56x45 a 7,62x39. Každá má své výhody a protiklady a pokud jsou dobře zkombinované, může to být i výhoda.

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací