EXCALIBUR
CZUB
CZUB

TIP na film: Dobrý voják Švejk - nestárnoucí klasika

 12. 02. 2018      kategorie: Army zábava      2 komentáře

Dnešní filmový tip nebude zaměřen na realisticky natočená, válečná dramata, ale na filmovou klasiku z roku 1956. Dobrý voják Švejk je pro mnoho z nás filmem, který se neokouká a vždy dovede vykouzlit úsměv na tváři.

Kinematografií se už od dob němého filmu táhne pestrá nit pokusů o více či měně věrné adaptace tohoto Haškova slavného románu. Mezi nejznámější patří bezesporu Lamačův film z roku 1926 s Karlem Nollem v roli Švejka, Fričova adaptace se Sašou Rašilovem, natočená na počátku třicátých let či zdařilá animovaná verze Jiřího Trnky. V roce 1956 natočil dvoudílnou a dodnes neznámější adaptaci režisér Karel Steklý. Její první část (Dobrý voják Švejk) zpracovává první díl románu a vy se tedy můžete setkat Josefem Švejkem, pražským obchodníkem se psy a sledovat jeho osudy od chvíle, kdy je po sarajevském atentátu zatčen, vyšetřován a po čase přes diagnózu notorického blba povolán do armády. Dostává se do vězení, odkud je vyreklamován feldkurátem Katzem, jako jeho osobní sluha a když ten jej po čase prohraje v kartách, stává se neštěstím nadporučíka Lukáše.

Psali jsme: Perfektní krytí - perfektní překvapení

 Autor: Hanz

CENOVÉ BOMBY (1794)

Komentáře

Delta

01. 03. 2019

Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války a Komedie
https://www.youtube.com/watch?v=BwWexJ72MbI&list=PL7G-iPL5ghTBYWgbQbG0LZFxO4XbsMEDz

Delta

21. 02. 2019

V Rusku odhalí bronzovou sochu Josefa Švejka

Bronzová socha dobrého vojáka Švejka ozdobí jednu z křižovatek ruské Samary, která leží na břehu Volhy asi tisíc kilometrů jihovýchodně od Moskvy. Dílo vyobrazuje Švejka sedícího s dýmkou v ruce na sudu prachu. Podle autorů památníku Alexandra a Nikolaje Kuklevových má socha hlavního hrdiny slavného románu Jaroslava Haška symbolizovat nesmyslnost válečných konfliktů.
Sochu, která váží 300 kg a je vysoká téměř 2 metry, odlily podle samarského webu Terra.ru slévárny v uralském Iževsku. Samarská radnice vyhradila Švejkovi místo na křižovatce Kujbyševovy a Někrasovské ulice nedaleko břehu Volhy.
Švejk je v Rusku velmi populární, mnoho tamních hospod nese jeho jméno. Neméně populární je i jeho tvůrce Hašek, který jako zběh z československých legií. V Moskvě, Petrohradě, Jekatěrinburgu či Omsku má Hašek ulici, v tatarské Bugulmě, kde působil, má své muzeum.

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací