Tři stíhačky na dně Rudého moře: Co se děje na palubě USS Truman
Letadlová loď amerického námořnictva USS Harry S. Truman přišla od prosince již o třetí letoun F/A-18 Super Hornet. Jeden byl omylem sestřelen křižníkem USS Gettysburg, další spadl přes palubu při manévru, kterým se letadlová loď vyhýbala útoku. Nejnověji došlo k incidentu při přistávání. Nikdo nebyl zraněn, ale na dně Rudého moře dnes leží tři moderní letouny včetně systémů, o něž nepochybně mají zájem všichni američtí protivníci.
Foto: F/A-18 F Super Hornet, dvoumístná varianta letounu | Navy Camera Operator: TSGT ROB TABOR, USAF / Public domain
Dne 5. května, po útoku Húsíů balistickou střelou na mezinárodní letiště Ben Gurion v Tel Avivu, kterému izraelská protivzdušná obrana nedokázala zabránit, odpověděl Izrael leteckými údery na pozice obsazené Íránem podporovanými húsíjskými teroristy v přístavu Hodeida a v oblasti Sanaa. Podle húsíjských rebelů se těchto úderů zúčastnily také americké stíhací bombardéry, které se zapojily do operace „Rough Rider“, zahájené 15. března. Pentagon však tuto informaci nepotvrdil.
Naopak Pentagon již dříve uvedl, že síly podřízené US CENTCOM, tedy jeho velitelství pro Střední východ a Střední Asii, zasáhly „více než 1 000 cílů v Jemenu“ s cílem poškodit vojenskou infrastrukturu používanou Húsíi k útokům na námořní dopravu v Rudém moři. Dosáhla operace „Rough Rider“ svých cílů? Jisté je, že teroristům a jejich infrastruktuře způsobila značné škody – CENTCOM minulý týden oznámil, že za 45 dní USA zasáhly 1 000 cílů. Faktem také je, že 6. května bylo díky zprostředkování Ománského sultanátu dosaženo dohody o příměří mezi Húsíi a Spojenými státy.
„V návaznosti na nedávné rozhovory a kontakty, které Sultanát Omán vedl se Spojenými státy a příslušnými orgány v Saná, vedly tyto snahy k uzavření dohody o příměří mezi oběma stranami,“ oznámil ománský ministr zahraničních věcí Badr al-Boussaïdi. „V budoucnu žádná ze stran nebude útočit na druhou stranu, včetně amerických lodí, v Rudém moři a v úžině Bab al-Mandeb,“ dodal ministr a upřesnil, že tato dohoda umožní zajistit svobodu plavby a plynulost mezinárodního námořního obchodu.
Americký prezident Donald Trump prohlásil, že Húsíové „prostě už nechtějí bojovat“. A pokračoval: „Budeme to respektovat. Zastavíme bombardování. Kapitulovali. Říkají, že už nebudou vyhazovat do vzduchu lodě, a to byl náš cíl.“ Húsíové se však k příměří nijak nevyjádřili. Podle čtyř zdrojů citovaných CNN se naopak údajně pokusili znovu zaútočit na letadlovou loď USS Harry S. Truman, která se v současné době nachází v Rudém moři.
Téhož dne však krátce před 21. hodinou místního času spadl do moře letoun F/A-18F Super Hornet ze Strike Fighter Squadron (VFA) 11 „Red Rippers“ z letecké skupiny americké letadlové lodi. Podle vyjádření, které poskytl zástupce ministerstva obrany serveru USNI News, stíhací bombardér nezvládl přistání. Není jasné, zda jeho záchytný hák minul jedno ze tří či čtyř záchytných lan, nebo zda se zachycené lano přetrhlo, což by bylo mimořádné a krajně nepravděpodobné. V případě, že pilot nezvládne přistání, přidá „plný plyn“ a absolvuje další okruh, aby pokus o přistání opakoval.
V každém případě se pilot i jeho navigátor a důstojník zbraňového systému (WSO) stihli před pádem letadla přes palubu katapultovat a byli zachráněni vrtulníkem „Pedro“. „Byli vyšetřeni zdravotnickým personálem. Utrpěli lehká zranění. Žádný člen palubního personálu nebyl zraněn,“ upřesnil zdroj USNI News. Od prosince ztratila USS Harry S. Truman již tři letouny F/A-18 Hornet. První byl sestřelen „přátelskou palbou“, konkrétně střelou země-vzduch vypálenou křižníkem USS Gettysburg (třída Ticonderoga). Druhý spadl přes palubu spolu s tahačem, který ho vlekl k výtahu, během manévru letadlové lodi.
Vzhledem k tomu, že tři letouny Super Hornet spolu s citlivým materiálem a technologiemi na palubě nyní leží na dně Rudého moře, je pravděpodobné, že bude zahájena rozsáhlá záchranná operace, aby se trosky nedostaly do rukou nepřátel. Taková operace by mohla proběhnout až po definitivním odeznění hrozby útoků raket a dronů Húsíů.
F/A-18E/F Super Hornet je víceúčelový stíhací/bitevní letoun vyvinutý a vyráběný průmyslovým týmem společností Boeing, Northrop Grumman, GE Aircraft Engines, Raytheon a více než 1 900 subdodavateli. Sada integrovaných a propojených systémů Super Hornetu poskytuje vylepšenou interoperabilitu a podporu pozemním silám i veliteli celých sil. Super Hornet absolvoval první let v roce 2002 a dodnes je v bojové službě. Existují dvě verze – jednomístný model E a dvoumístný model F, oba ve výzbroji amerického námořnictva. Australské královské letectvo provozuje dvoumístný model Super Hornet F. Obě verze jsou víceúčelová letadla, schopná plnit prakticky všechny úkoly v taktickém spektru, včetně vybojování vzdušné převahy, denních i nočních úderů s přesnými zbraněmi, doprovodu stíhacích letadel, blízké letecké podpory, potlačování nepřátelské protivzdušné obrany, námořních úderů, průzkumu, řízení letového provozu a tankování.
Kromě ztráty tří Super Hornetů se v březnu objevily zprávy, že turbovrtulový letoun včasné výstrahy E-2D Hawkeye amerického námořnictva utrpěl „nehodu třídy A“, ale bezpečně přistál na utajeném místě. Ačkoli Námořní bezpečnostní velitelství nezveřejnilo ani místo, ani mateřskou letadlovou loď, na začátku dubna byl podle The Aviationist zaznamenán jeden letoun E-2D Hawkeye, který přeletěl oceán přes Lajes směrem ke Středozemnímu moři. To by nejvíce odpovídalo operační oblasti letadlové lodi USS Harry S. Truman v té době.
Až se letadlová loď vrátí domů, nahradí ji USS Gerald R. Ford, což je nejnovější letadlová loď amerického námořnictva v aktivní službě a první ze své třídy. Mezi březnem a dubnem loď dokončila Composite Training Unit Exercise (COMPTUEX), finální výcvikový program, kterým prochází každá letadlová loď amerického námořnictva před zahájením nasazení. V současné době se nachází v námořní základně Norfolk, kde čeká na datum odplutí.
Zdroj: defensemagazine.com
Komentáře
Czertik
09. 05. 2025, 13:31to je jasne. tajny amicky plan na kolonizaci morskeho dna odhalen.