Ukrajina může mít nové letouny z Česka už v roce 2027. Ale největší překážka není výroba
Myšlenka zní jednoduše: když se nedají rychle sehnat použité bojové letouny, vezměte platformu, která je levnější, dostupnější a dá se upravit na „anti-drone“ roli. Přesně tak se teď mluví o českém L-39NG Skyfox od Aero Vodochody — a podle výrobce by první kusy pro Ukrajinu mohly dorazit už na začátku roku 2027.
Foto: L-39NG Skyfox v barvách Ukrajinského letectva (AI ilustrační obrázek) | ChatGPT / OpenAI

Jenže mezi „mohly“ a „dorazí“ je několik podmínek: výrobní kapacita, pořadník zákazníků, financování a nakonec i politika.
Výrobce říká: Když bude potřeba, umíme to dodat — a klidně vyhradíme celou výrobu
Generální ředitel Aero Vodochody Viktor Sotona řekl pro České noviny, že pokud by Ukrajina objednala L-39NG v roli cvičného i bojového letounu (včetně varianty pro lov dronů), první stroje by mohly být vyrobeny už začátkem roku 2027. Zbytek objednávky by pak podle tohoto scénáře dorazil v roce 2028.
Kolik přesně letounů by Ukrajina dostala už v roce 2027, není jasné — může jít o jeden kus, ale teoreticky i o více, podle toho, jak by se poskládaly kontrakty a výrobní plán.
Aero Vodochody dnes vyrábí přibližně 12 letounů ročně, přičemž uvádí maximální kapacitu až 18 kusů. Sotona zároveň nevylučuje, že by firma v případě velké zakázky dokázala alokovat výrobní kapacitu na celý rok pro jediného zákazníka.
Proč se vůbec mluví o Skyfoxu? Protože L-159 „nevyšel“
Celá debata se odehrává na pozadí jiné, politicky citlivé věci: Česko odmítlo prodat Ukrajině čtyři L-159. Skyfox je tak prezentován jako levnější a reálněji dostupná alternativa, pokud se nepodaří rychle získat použité L-159.
Z pohledu obrany proti dronům to navíc zapadá do trendu hledání „levnějších způsobů“, jak řešit masové útoky bez toho, aby se na každý cíl posílaly nejdražší prostředky.
„Drone killer“ konfigurace už existuje — a to je pro Ukrajinu klíčové
Podle Defense Express byla nedávno představena konfigurace L-39NG označovaná jako varianta pro roli „drone killer“. To je důležitý detail: nejde jen o teoretickou úvahu, ale o směr, kterým se platforma skutečně vyvíjí.
Pro Ukrajinu by takový stroj mohl dávat smysl hlavně tam, kde je potřeba:
- rychle reagovat na vzdušné hrozby (zejména drony),
- mít provozně levnější platformu než čistě „frontové“ stíhačky,
- rozšířit spektrum prostředků PVO o další vrstvu.
Je ve výrobě místo? Teoreticky ano — ale záleží na ostatních zákaznících
Aktuální stav dodávek naznačuje, že určitý prostor by vzniknout mohl:
- Česká republika: z osmi objednaných Skyfoxů zbývají ještě dva kusy k dodání.
- Maďarsko: z dvanácti objednaných bylo dodáno osm, poslední čtyři mají přijít v roce 2028 (pravděpodobně proto, že jde o průzkumné verze, ne čistě cvičně-bojové).
Z toho plyne, že v letech 2027–2028 by se teoreticky mohla uvolnit část kapacity, která by šla využít pro ukrajinskou zakázku — pokud se to smluvně poskládá a ostatní zákazníci budou souhlasit s úpravou harmonogramu.
Největší překážka: Peníze a politika
A teď ta méně „letecká“ část — která ve výsledku rozhoduje nejvíc.
-
Financování
Ukrajinský rozpočet podle dostupných informací nemá volné prostředky na takový nákup. Jako realistická cesta se zmiňuje možnost, že by EU pomohla najít financování. -
Politické riziko
Zároveň se uvádí, že nákup by mohl být zablokován českou vládou, která má mít k transferu letounů negativní postoj. To je zásadní, protože i když výrobce „umí vyrábět“, bez politického krytí a exportních souhlasů se kontrakt může zastavit.
Co by se muselo stát, aby první Skyfoxy dorazily už začátkem 2027?
Aby se scénář „první kusy v roce 2027“ přiblížil realitě, musely by zapadnout čtyři dílky najednou:
- Ukrajina (nebo partneři) by museli rychle uzavřít objednávku.
- Muselo by se vyřešit financování (pravděpodobně evropské).
- Aero Vodochody by muselo přeplánovat výrobu a případně vyhradit kapacitu.
- A hlavně: musela by projít politická a exportní rozhodnutí.
Pokud se to povede, L-39NG Skyfox by se mohl stát jednou z „praktických“ odpovědí na drahou realitu protivzdušné obrany: přidat do systému další nástroj, který je dostupnější než špičkové stíhačky — a přitom schopný plnit specifickou misi, kterou dnes určuje hlavně válka dronů.
Zdroj: Defence Express


Komentáře
Slavoslav
31. 01. 2026, 09:59Lietadlá tejto kategórie UA ma a proti zdrojom ich nenasadzuje. Nie sú na to vhodne
Šebesta
31. 01. 2026, 08:57Autor v závěru popsal jasně a správně ony 4 důvody které by musely nastat aby SKYFOXY dorazily na Ukrajinu.Z těch 4 jsou ale velmi důležité finance a politická vůle. Pokud nebudou splněny tyto dva body je zbytečné se o tom vůbec bavit.Prostě a jednoduše. Volby loni v říjnu smetly Fialův gang a k moci přišla jiná vláda,která má jiný názor na pomoc Ukrajině ! Tečka.
Martin F.
31. 01. 2026, 08:48Ta antidron varianta L39 ma sestřelovat drony čím? A čím ty drony pro to zaměří? APKWS + laserový ozařovač? To neumí ani L159(protože se do jejich modernizace neinvestovalo). Cokoliv jiného nemá smysl. A jak to, co ty drony bude sestřelovat, ovlivní letové výkony(vytrvalost a dolet 3 x podtrženo, ryclost, stoupavost), které ani u L159 s nesenou výzbrojí nejsou zrovna na top úrovni? Neprudím, jen se ptám. L159 je ve skutečnosti velmi problematické letadlo pro boj s čímkoliv a pro boj s drony u něj připadá v úvahu jen Aim 9, která stojí miliony a může nést max. 4(bez přídavných nádrží, proto zdůraznuji slova vytrvalost a dolet) a kanon plamen pod trupem má omezení kvůli spalinam jen pro střelbu při sestupném letu jako u L39ZA nebo se musí nést 2 plameny pod každým kří do lem se zásobou munice tak na 5 sekund palby a křídla tím ohromně trpí. A navíc tento způsob známý s 2. sv.v. není nejefektivnější. Navíc L159 je moc rychlý na minimální rychlosti proti vrtulovým dronům a moc pomalý proti proudovým dronům. V našich podmínkách jsou proti dronům naipak parádní vrtulníky H1. Proto ačr počítá u L159 s provozem Téček pro výcvik a Ácka chce vyřadit s oříchodem F35. V tomto kontextu mi Skyfox pro boj s drony nepřipadá jako ďobrá nabídka. Je to super cvičný letoun pro základní výcvik, ale na drony? Možná s kulometem, jako Spitfire proti V1.
zdenek54
31. 01. 2026, 08:03A pane autore Jonáši Nekolný, bude uvedené letouny fašisticko-banderovská :heavy_plus_sign::flag_ua: armáda ještě potřebovat?:question: Jen aby je nakonec neslupnul:flag_ru::bear: :exclamation: