Ukrajina v noci udeřila raketou ATACMS: Cílem bylo velení i logistika ruských sil
V noci na 24. února provedly ukrajinské obranné síly sérii úderů, které mířily na to nejcitlivější, co každá armáda potřebuje k útoku: schopnost velet, zásobovat a opravovat techniku. Podle Generálního štábu Ozbrojených sil Ukrajiny šlo o koordinovanou akci s využitím taktických balistických střel ATACMS i dalších prostředků.
Foto: Vypálená raketa ATACSM | Telegram
Smysl těchto zásahů měl být jasný: snížit útočný potenciál okupačních jednotek. Nejde tedy jen o „jedno zasažené místo“, ale o snahu rozbít celý systém, který drží frontu v chodu — od rozhodování přes munici až po servisní zázemí.
Zasažené velení: pomocné velitelské stanoviště 5. armády
Jedním z klíčových cílů byl podle ukrajinské armády pomocný velitelský post 5. armády Ruské federace v oblasti Novopetrikivka v Doněcké oblasti. Údery na velitelská stanoviště mají v praxi jednoduchý efekt: zpomalují rozhodování, komplikují koordinaci jednotek a zvyšují chaos ve chvíli, kdy se počítají minuty.
Logistika pod tlakem: sklady, munice a technické zdroje
Vedle velení následovaly zásahy do logistiky — tedy do „krevního oběhu“ armády:
- Sklad materiálně-technických prostředků elitní ruské dronové jednotky „Rubicon“ poblíž Vasylivka v Záporožské oblasti.
- Sklad munice a logistiky u obce Pryazovskoye v Doněcké oblasti.
- Sklad munice u dočasně okupované obce Oleksandrivka v Záporožské oblasti.
- Opravárenská základna ruských jednotek u Yakymivka (také Záporožská oblast).
Zásahy do skladů a opravárenství mívají nepříjemný „druhý dopad“: i když jednotky na frontě zůstanou na místě, začnou jim chybět náhradní díly, munice nebo palivo — a tempo operací se dřív nebo později zlomí.
Lov na drony: řídicí body a pozorovatelny
Ukrajinské síly zároveň pokračovaly v cílení na prvky, které zajišťují průzkum a navádění:
- V uplynulém dni byl zasažen velitelsko-pozorovací post a řídicí bod UAV v oblasti Udaichne.
- Další řídicí bod dronů byl zasažen v oblasti Pokrovsk.
V moderní válce jsou drony „oči i ruce“: kdo přijde o řízení UAV, často přijde i o schopnost přesně zaměřovat cíle a včas reagovat na pohyb protivníka.
Další ruské ztráty: Uragan, Pantsir a Buk
Kromě úderů na velení a logistiku ukrajinská strana informovala i o zásazích protivzdušné obrany a raketového dělostřelectva na dočasně okupovaném území:
- Operátoři bezpilotních systémů zasáhli ruský vícenásobný raketomet Uragan a systémy PVO Pantsir a Buk.
- Uragan měl být zničen poté, co jej během přesunu po polní cestě v Záporožské oblasti zasáhli piloti 7. praporu „Kairos“ ze 414. brigády „Birds of Madyar“.
- Pantsir-S1 byl podle ukrajinského sdělení detekován a zničen u obce Krasnosilske na dočasně okupovaném Krymu vojáky 1. samostatného centra Sil bezpilotních systémů.
- V Doněcké oblasti u obce Svobodne piloti 412. brigády „Nemesis“ detekovali a zničili odpalovací zařízení ruského systému PVO Buk-M1.
Pokud se tyto zásahy potvrzují v praxi, mají společný jmenovatel: oslabují schopnost ruských sil bránit se proti dalším útokům ze vzduchu a zároveň snižují palebnou sílu na zemi.
Zdroj: Autorský textg Jonáše Nekolného







Komentáře