EXCALIBUR
CZUB
CZUB

V novém filmu Útok z hlubin se objeví opravdová jaderná ponorka

 22. 11. 2018      kategorie: Army zábava      1 komentář

Do českých kin vplul akční thriller Útok z hlubin, kde jednu z nejzásadnějších rolí hraje jaderná ponorka a soupeření ponorek pod hladinou ledového oceánu. Film oživuje žánr ponorkových thrillerů a podobných filmů je v kinech jako šafránu. Tvůrci proto spolupracovali přímo s námořnictvem americké armády, aby všechno, co se týká bojového plavidla, bylo co nejopravdovější. 

utokzhlubin_00
Foto: Americké námořnictvo pod přísným dozorem na dva dny zpřístupnilo aktivní jadernou ponorku třídy Virginia celému štábu

V originále se film jmenuje Hunter Killer, což je vojenské označení pro speciálně vybavenou ponorku s jediným úkolem – Hunt and Kill. Najít a zneškodnit. 

Psali jsme: Tip na film: Vyšší princip - nejlépe hodnocený válečný snímek českou veřejností

„Chtěli jsme, aby vnitřek ponorky vypadal přesně jako opravdová jaderná ponorka, aby všechny kulisy byly autentické, aby lidé mluvili přesně tak, jak mluví ve skutečných ponorkách,“ vypráví hvězda akčních filmů ( ano, určitě jste viděli 300 ) Gerard Butler, hlavní postava akčního thrilleru Útok z hlubin. 

HK_02115_CROP
Foto: Herec Gerard Butler hraje hlavní postavu akčního thrilleru Útok z hlubin

Ještě před začátkem natáčení proto vyrazili režisér a Gerard Butler do Pearl Harboru, kde se na tři dny připojili k posádce jaderné ponorky třídy Virginia, velmi podobné USS Arkansas. Tato cesta pod hladinu výrazně ovlivnila jak natáčení, tak herecký výkon ústřední postavy. „Měli jsme možnost zažít scény z filmu přímo v ponorce, se skutečnou námořní posádkou,“ říká Butler. 

Psali jsme: TIP na film: Obchodník se smrtí - příběh, který stojí na skutečných událostech

Přímo na ponorce taky vznikl jeden z nejzásadnějších a nejodvážnějších nápadů: umístit veškeré podvodní kulisy do obrovského závěsu, a realisticky tam simulovat pohyb ponorky. „Když jste uvnitř ponorky a ta se nakloní o 50 stupňů, vše se začne hýbat, a co není přibité hřebíky, prostě odletí,“ vysvětluje Butler. „Chtěli jsme tohle do co nejvyšší míry zažit i na pevnině. Tradičně se tohoto efektu dosahovalo naklápěním kamery, ale to nebylo dost věrohodné. Umístit kulisy na takový závěs nebylo snadné, ale všem se to zamlouvalo. Vytvořilo se tak velmi spontánní napětí, které ve všech vyvolalo pocit, že jsou na moři.“

Video: Útok z hlubin - film o filmu (s českými titulky) / YouTube

Další výhrou bylo, že námořnictvo pod přísným dozorem na dva dny zpřístupnilo aktivní jadernou ponorku třídy Virginia celému štábu. „Měli jsme jeden den na to, abychom si natočili vnitřek, a mohli tak hladce zakomponovat několik snímků. A druhý den jsme s ponorkou vyjeli na moře, abychom si ji mohli natočit na vodě,“ vypráví nadšeně režisér. 

 Autor: Petr Žák

CENOVÉ BOMBY (1794)

Komentáře

Delta

19. 02. 2019

V polovině dubna 1968 zachytila americká atomová ponorka Barb, která se právě potulovala v Tichém oceánu poblíž sovětského přístavu Vladivostok, v rádiu nezvyklé nekódované ruské výkřiky: "Rudá hvězdo, ozvěte se! Rudá hvězdo, ozvěte se!" A 4 z 5 ponorek, které tam kotvily, se náhle vydaly na moře. Vše nasvědčovalo tomu, že Sovětům se ztratilo podmořské plavidlo. Tím spíše, že rozruchu si brzy všimly i další americké hladinové lodi a ponorky.
Ve Vladivostoku poté Američané předali ruské flotě archívní materiály o potopení ruské ponorky K-129, včetně dvou palubních deníků,fotoaparátu, a zvonu, zatímco videozáznam tajného pohřbu na moři šesti sovětských námořníků, kteří byli na vytaženém vraku nalezeni, šéf CIA Robert Gates předal Jelcinovi již v roce 1992

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací