EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Velmi zajímavé novinky na největší vojenské přehlídce v historii Čínské lidové republiky

 04. 10. 2019      kategorie: Zahraniční armády      3 komentáře
Přidat na Seznam.cz

Dne 1. října proběhla v Pekingu na náměstí Nebeského klidu asi největší vojenská přehlídka v historii Čínské lidové republiky, a to při příležitosti jejího 70. výročí vzniku. 

Na ploše náměstí se představilo asi patnáct tisíc vojáků v dokonalých formacích a téměř šest stovek kusů pozemní vojenské techniky. Ve vzduchu pak bylo možno spatřit asi sto šedesát letadel a vrtulníků. 

DF-17.CCTV.china.int.FU
Foto: Rakety DF-17 | CCTV 1, čínský internet

Čínské vojenské přehlídky jsou tradičně místem představení řady novinek a ani tentokrát tomu nebylo jinak. Vedle záplavy různých typů tanků, bojových vozidel pěchoty, námořních výsadkových vozidel, vzdušně-výsadkových vozidel a protivzdušných systémů různě velkého dosahu tak bylo možno zcela poprvé spatřit obří mezikontinentální balistické rakety DF-41 s doletem až 15 tisíc km, které jsou ve výzbroji čínských ozbrojených sil asi od roku 2017. Tyto rakety mají délku 21 metrů, odhadovanou hmotnost 80 tun a mohou nést až deset jaderných bojových hlavic.

DF-41.CCTV1.china.int.FU
Foto: Rakety DF-41 | CCTV 1, čínský internet

Jako opravdu velkou zajímavost lze vyhodnotit předvedení balistických raket středního doletu DF-17 vybavených místo klasických hlavic hypersonickými tělesy Wu-14, které by měly dosahovat maximálních letových rychlostí na úrovni Mach 5 až 10. Testování těchto raketových systémů probíhá od ledna 2014 a jejich počáteční provozní připravenost se podle odhadů očekává již v roce 2020.

Mezi představené novinky lze také určitě zařadit bezpilotní stealth letoun GJ-11. Podle komentářů připomíná tento čínský stroj velký ruský bojový dron S-70 Ochotnik, ale svojí povrchovou propracovaností se určitě více podobá americkým bezpilotním letounům stejné kategorie. Vedle GJ-11 však bylo možno na přehlídce spatřit i údajně hypersonické drony zatím neznámého označení. Spekuluje se, že by mohlo jít o stroje kamikaze vypouštěné letouny H-6.  

GJ-11.CCTV1.china.int.FU
Foto: Bezpilotní stealth letoun GJ-11 | CCTV 1, čínský internet

Mezi letecké novinky, které se objevily nad náměstím Nebeského klidu pozorovatelé zařadili např. modernizovaný strategický bombardér H-6N, který je schopen nést jednu mohutnou balistickou raketu DF-26, víceúčelové bojové letouny nové generace J-20,  nebo víceúčelový vrtulník Harbin Z-20.

Komentáře

otakan47

07. 10. 2019

Tady už někdo zapoměl, co nám skoro 70 let dělali ti za..ní rusáci. .. a 4ína je o mnoho horší něž oni. Amerika je jen taková polívčička..

sqr

06. 10. 2019

Ano - je to opravdu hrozné!!! Zrovna včera mi supertajný americký dálkově řízený dron napadl odhmyzovacími raketami vzduch-země mého ubohého hafíka a vylekal jej skoro k smrti!

mach

04. 10. 2019

čínané namočí své čepice do betonu a pak jimi budou plácat amíky přes ulhané huby- a je jich jak mravenců!

Přidat komentář