EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Vrtulníky EC645 T2 pro německé komando KSK

 18. 07. 2013      kategorie: Vojenská technika      0 bez komentáře

Německé speciální jednotky získají vítaného pomocníka. Evropská firma Eurocopter dodá německému komandu KSK (Kommando Spezialkräfte) lehké víceúčelové vrtulníky EC645 T2 LUH (Light Utility Helicopters).

Vrtulník EC645
Foto:
Vrtulník EC645 / Eurocopter

Připomeňme, že hlavním úkolem KSK jsou záchranné operace v týlu nepřítele, a to především německých občanů. KSK byla vyslána například k ochraně německých občanů při evakuaci německého velvyslanectví v Albánii (1997). Kromě toho jsou členové KSK specialisté na operace v hlubokém týlu nepřítele, protiteroristické operace či záchranu rukojmí.

Psali jsme: Česká republika vlastní legendární letoun Douglas DC-3 Dakota

Německé ministerstvo obrany nakoupí za 194 miliónů euro celkově 15 lehkých vrtulníků EC645 T2. Součástí nákupu je i speciální baliček vybavení pro provádění speciálních operací komandem KSK.

Vrtulník EC645 T2 je postaven na známém stroji EC145. O úspěchu konstrukce svědčí, že stroj pod označením UH-72 Lakota léta také v americké armádě. Američané mají ve výzbroji 270 strojů.


Video: Mýtické komando KSK / YouTube

Psali jsme: Indie urychleně poptává ruské tanky Sprut-SDM1

„Tento vrtulník je efektivní, bez rizik a rychle dostupný pro provádění misí speciálních jednotek. Stroj navíc již několikrát obstál proti mezinárodní konkurenci, říká Wolfgang Schoder, výkonný ředitel firmy Eurocopter v Německu.

Stroj je poháněn dvojicí italských motorů Turbomeca 2E Arrial (2 x 575 kW). Výkonné motory a rychlost letu 250 km/h umožní komandu KSK účinné vykládání a nakládání zájmových osob, účinnou palebnou podporu a průzkumné mise ve dne i v noci.

V případě dopravy osob lze kromě dvojice pilotů (případně jednoho) dopravovat až 10 osob. EC645 T2 lze vybavit i ostrými drápy - na dvou bočních závěsnících je místo pro zbraně až do hmotnosti 1500 kilogramů. Půjde především o velkorážové kulomety, 20mm rychlopalná děla nebo neřízené rakety.

Stroj je vybaven systémem digitálního řízení motoru (FADEC), digitálním kokpitem kompatibilním s brýlemi pro noční vidění a autopilotem. Stroj je také lehce přepravitelný vzduchem - chystaný evropský dopravní letoun Airbus A400M uveze až čtyři stroje EC645 T2.

Pro konkrétní misi lze upevnit na boky zmiňovanou výzbroj, nejrůznější elektro-optické senzory, ochranu proti naváděným protileteckým raketám, dodatečnou balistickou ochranu nebo přídavné moderní komunikační zařízení.

Zdroj: Eurocopter

 Autor: Jan Grohmann

CENOVÉ BOMBY (328)

Komentáře

Článek nemá žádný komentář. Buďte první!

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací