EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Vůdcův zvláštní vlak (krycí název "Amerika")

 03. 09. 2014      kategorie: Vojenská historie      1 komentář

Zhruba 40 km od slovenských hranic leží vesnice Stępina. Nachází se v jižním Polsku. Ptáte se, čím je tato vesnička výjimečná? Právě tady se za druhé světové války ukrýval speciální vlak Amerika - mobilní vojenské velitelství Adolfa Hitlera.

vlak_03
Foto:  Stępina v jižním Polsku - Tunel, který sloužil za druhé světové války jako úkryt pro Hitlerův vlak

Dodnes se zde zachoval téměř půl kilometru dlouhý a jedenáct metrů vysoký betonový tubus, který sloužil jako úkryt pro Hitlerův zvláštní vlak, později nazývaný Brandenburg I a II. V okolí se nacházejí obrovské nadzemní i podzemní objekty, kde se ukrývaly další speciální štábní vlaky wehrmachtu.

Psali jsme: Pěchotní srub MJ – S 4 „Zatáčka“ přivítá sezónu s novým exponátem

Mimochodem, název Hitlerova vlaku (Amerika) je odvozen od malé francouzské dědinky, kde vůdce bojoval za první světové války.

vlak_02
Foto: Dlouhý betonový had sloužil jako skryté nádraží, úkryt pro Hitlerův vlak "Amerika"

Velení německé armády počítalo při řízení válečných operací s mobilitou, přičemž mělo být zachováno i určité pohodlí a ubytovací kapacity pro důstojnictvo. Označení objektů je Anlage Sűd A - Stryżow, Anlage Sűd B - Stępina. Další, s označením Anlage Mitte, jsou poblíž Łodže.

Psali jsme: Nechutný společník Adolf Hitler - při jídle mlaskal, dloubal se v nose a okusoval si nehty

Vlaky představovaly výhodný mobilní prostředek, ale byly i lehce zranitelné, počítalo se s činností partyzánů i leteckých útoků. Proto velení wehrmachtu (OKW) rozhodlo nechat zbudovat řadu úkrytů, jejichž výstavbou byla pověřena pracovní organizace Todt.

vlak_01
Foto: Pancéřový vlak byl vyzbrojen protiletadlovými děly a vybaven spojovací technikou. Vůdce jím křižoval porobenou Evropou, mohl dojet též do Vlčího doupěte

Před Hitlerovým zvláštním vlakem jel vlak zabezpečovací, v "Americe" byly zapojeny dva plošinové vozy s flakem. Souprava měla osm až devět komfortních vozů - salonní, konferenční, jídelní, štábní, služební (poštovní)... Lokomotivy byly řady 01, v některých případech se použily i 03. Jezdily dvě, jedna na začátku, druhá na konci vlaku.

Souprava také převážela Hitlerovy automobily Maybach, Horch 850 Pullman a terénní šestinápravový Mercedes. Hitler vlak používal k přesunům mezi svými hlavními stany, v počátcích války se ještě ukazoval i na veřejnosti, podle trasy jeho průjezdu ho čekaly davy jásajících Němců. Po Stalingradu se už moc na veřejnosti neobjevoval. Když byl v Berlíně, vlaková souprava čekala v pohotovosti na nádraží Anhalter.

Podobné soupravy měli i Göring, Himmler a Ribbentrop, štábní vlaky využívaly i další armádní složky.

vlak_04
Foto: Vybavení jednotlivých vozů vlaku Amerika bylo velmi komfortní

CENOVÉ BOMBY (926)

Komentáře

Delta

28. 02. 2019

Amerika země možností, kdyby to viděl Adolf, spíše by jezdil než bojoval

Báječní blázni na železných ořích....
http://www.youtube.com/watch_popup?v=6VAuPPufNro

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací