EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Náročný výcvik nováčků 43. výsadkového praporu - poslední etapa doplňujícího intenzivního výcviku

 25. 11. 2018      kategorie: Armáda ČR v akci      6 komentářů

V těchto dnech dokončuje patnáct nováčků dvoutýdenní doplňující intenzivní výcvik u 43. výsadkového praporu Chrudim. Pod vedením zkušených instruktorů jsou přeškolováni tak, aby se co nejrychleji zařadili k výsadkovým rotám a rotám bojové podpory.

Jedná se o vojáky, kteří už prošli naším výběrovým řízením,“ říká nadrotmistr Martin Šromovský, instruktor 43. výsadkového praporu. Někteří jsou u útvaru pouhé tři měsíce, jiní o něco déle. „Jsme téměř na konci dvoutýdenního intenzivního výcviku a dnes na ně čeká tři a půl kilometru dlouhý běh, na který bude navazovat další taktická činnost,“ informuje instruktor.

  • Tři a půl kilometru s dvaceti kily v batohu

„Patnáctka“ nováčků vybíhá z chrudimských kasáren, na zádech batohy s minimální dvacetikilovou zátěží. Maskáče, kanady, bojová vesta, zbraň. Trasa vede nejprve po rušné komunikaci, vojáci poté míří do kopce směrem k letišti a přesunují se k lesu.

Psali jsme: Slavnostní vyřazení vojenských absolventů Univerzity obrany 2016

bann_226Výcvik nováčků 43. výsadkového praporu | zdroj: army.cz

Zvládnout určenou trasu musí do daného půlhodinového limitu, a to se dnes všem podařilo,“ konstatuje Martin Šromovský. „Přesun absolvují s plnou zátěží přesně tak, jak budou chodit na patroly. Nyní se převléknou, namaskují, doplní tekutiny a po rozdělení na dvě družstva se připraví na taktickou činnost. Dnes to bude překonávání komunikací a reakce na kontakt,“ prozrazuje.

  • Červený baret až po prvním seskoku padákem

Výcvik vedou zkušení instruktoři, z nichž mnozí mají za sebou několik zahraničních misí. Snaží se své zkušenosti předat nováčkům, aby se mohli co nejrychleji zařadit k ostatním výsadkářům. „Cennou radou je například balení batohu, to mnohým činí problémy,“ říká nadrotmistr Šromovský. „My jim ukážeme, jak zabalit co nejefektivněji tak, aby se jim vybavení dobře neslo a nepřekáželo v další činnosti,“ dodává.

Psali jsme: AMPLE STRIKE 2016 - VÝZVA: 22 kliků denně po dobu 22 dnů

13_808Výcvik nováčků 43. výsadkového praporu | zdroj: army.cz

Doplňujícím intenzivním výcvikem se skupinka přiblíží k zařazení k chrudimským výsadkářům. „Červený baret si však budou moci poprvé nasadit až poté, co absolvují další kurz, který zakončí prvním seskokem,“ upozorňuje instruktor výcviku nadrotmistr Šromovský.

Chrudimský výsadkový prapor je v rámci armády specifický, proto jsou na jeho příslušníky kladeny větší nároky a na plnění nelehkých úkolů musejí být výsadkáři perfektně připraveni. Musí na ně být zkrátka spolehnutí za jakýchkoliv okolností.

Doplňující intenzivní výcvik pomáhá nováčkům, aby se co nejrychleji začlenili do kolektivu a schopnostmi se srovnali s ostatními. „Na rotách se v průběhu roku plní nejrůznější úkoly a nováčkům se instruktoři nemohou tak intenzivně věnovat jako tady ve výcvikovém prostoru. Proto jsme rádi, že se nám daří tento výcvik uskutečnit a pomáhat tak velitelům zkrátit dobu, která je potřebná k získání návyků, které už mají ti, co ve výsadkovém praporu působí mnohem déle,“ řekl nadrotmistr Šromovský.

Připomněl také, že právě tento doplňující intenzivní výcvik, je zároveň velmi dobrou přípravou pro velitele družstev pro absolvování kurzu Komando, který by pro ně měl být logickým pokračováním jejich odborné přípravy.

CENOVÉ BOMBY (421)

Komentáře

Petr

17. 12. 2018

Je mi líto lidí co sem píšou ty komentáře níže... Prapodivná úchylka, navševovat servery s tématikou, která mě nezajímá a snažit se otrávit lidem život =) Ale i tak se dají léčit komplexy a chladit žáha z pocitu méněcennosti.

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací