EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Výročí atentátu na Reinharda Heydricha

 27. 05. 2018      kategorie: Vojenská historie      0 bez komentáře

Dnes si připomínáme 76. výročí atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.

Atentát na Heydricha (operace Anthropoid) byla diverzní operace československých výsadkářů za druhé světové války, během které byl proveden atentát na zastupujícího říšského protektora a šéfa RSHA Reinharda Heydricha. Atentát byl proveden 27. května 1942 v Praze-Libni dvojicí československých výsadkářů Jozefem Gabčíkem a Janem Kubišem, kteří byli pro tento úkol speciálně vycvičeni ve Velké Británii. Později byl k akci také přizván Josef Valčík, kvůli nepřehlednosti zatáčky, kde Kubiš s Gabčíkem provedli atentát. Pro správné provedení potřebovali dalšího člověka, který by jim dal znamení, že se Reinhard Heydrich blíží, avšak jeho účast je nejasná a některými dobovými výpověďmi zpochybněná.

Jednalo se o ojedinělý a velmi unikátní diverzní atentát na představitele německých, respektive nacistických ozbrojených sil v průběhu celé druhé světové války. Vysazení výsadkářů provedla 138. (výsadková) peruť RAF (? 138 Special duties Squadron).

Psali jsme: Nejhledanější žena gestapa Nancy Wake: Holýma rukama zabila esesáka


Video: Atentát na Heydricha - Příběh Jozefa Gabčíka a Jana Kubiše / YouTube


Video: Atentát na Heydricha / YouTube

Zdroj: wikipedia.org

Psali jsme: Charles Lightoller: Přežil zkázu Titanicu, bojoval v 1. světové válce a zachraňoval vojáky u Dunkirku

 Autor: Hanz

CENOVÉ BOMBY (1406)

Komentáře

Článek nemá žádný komentář. Buďte první!

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací