EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Výročí vypálení Lidic - nezapomeneme

 10. 06. 2015      kategorie: Vojenská historie      3 komentáře

Dnes si připomínáme 73. výročí totální likvidace obce Lidice.

Po atentátu na zastupujícího říšského protektora SS-Obergruppenführera Reinharda Heydricha dne 27. května 1942 se ještě vystupňoval teror nacistických okupantů proti českému národu. I přes popravy stovek lidí a rozsáhlé razie se nedařilo pachatele atentátu dopadnout. Když 4. června 1942 Heydrich na následky zranění zemřel, rozhodli se nacisté v Čechách a na Moravě k dosud neslýchané zastrašovací akci.

Souhrou okolností byly za oběť vybrány právě Lidice. Karl Hermann Frank v naději, že tím posílí své postavení a napomůže svému jmenování příštím říšským protektorem, rozhodl využít Lidic jako ukázky svého „rázného postupu". Frank 9. června osobně předložil při Heydrichově pohřbu v Berlíně svůj záměr Hitlerovi a obratem k němu obdržel souhlas. Lidice měly být vypáleny a srovnány se zemí, dospělí muži zastřeleni, ženy uvězněny v koncentračních táborech a děti dány na „náležité vychování".

Psali jsme: Obležení Leningradu - neuvěřitelný hladomor vedl občany až ke kanibalismu

Foto: Všichni muži z vesnice (173) leží zastřeleni u zdi Horákova statku

Starosta byl přinucen vydat veškeré obecní cennosti a obyvatelé začali být po půlnoci vyváděni ze svých domovů. Muži starší 15 let byli shromažďováni ve sklepě a chlévě Horákova statku. Všechny cennější věci, koně, dobytek, zemědělské stroje apod., byly shromažďovány a odváženy do sousedního Buštěhradu. Ráno 10. června 1942 se na místo osobně dostavil K. H. Frank, aby dohlížel na likvidaci obce. Ženy s dětmi byly nejprve nahnány do místní školy, za úsvitu pak autobusy převezeny do tělocvičny kladenského gymnázia. Mezitím byly zdi stodoly v sousedství Horákova statku obloženy slamníky a matracemi (proti odraženým střelám) a přichystána popravčí četa. Lidičtí muži byli posléze vyváděni ve skupinách (zprvu po pěti, pak po deseti) na přilehlou zahradu a tam stříleni. Celkem jich na tomto místě bylo povražděno 173. Nejstaršímu bylo 84, nejmladšímu 14 let. Všechny domy včetně školy, kostela a fary byly polity benzínem a podpáleny.


V následujících týdnech a měsících byly zbytky vypálených budov vyhozeny do povětří, zničen hřbitov včetně exhumace zemřelých, vykáceny stromy (mimo jediné hrušně nedaleko potoka, která byla Němci považovaná za uschlou), sutí zavezen rybník a vše srovnáno k nepoznání. K odvozu suti byla na místě zbudována polní železnice. Dokonce bylo na několika místech posunuto koryto potoka, aby nic nezůstalo na svém místě. Filmové záznamy, pořízené samotnými nacisty, dodnes vydávají svědectví o díle zkázy. Prostor, kde stávaly Lidice, měl být učiněn holým polem a jméno obce vymazáno z map.

Psali jsme: Po stopách války

Nezapomeneme!


Video: 10. Červen - den kdy byly vyhlazeny Lidice / YouTube

Zdroj: Wikipedie

 Autor: Michal Pivoňka

CENOVÉ BOMBY (872)

Komentáře

Delta

17. 03. 2019

Stačí se zeptat Boha:"Co Tě na lidech nejvíc překvapuje?"
"To, že je nudí být dětmi a tak pospíchají, aby dospěli, a když jsou dospělí, zase touží být dětmi.
Překvapuje mě, že ztrácejí zdraví, aby vydělali peníze, a potom utrácejí peníze za to, aby si dali do pořádku svoje zdraví.
Překvapuje mě, že se tolik strachují o svou budoucnost, že zapomínají na přítomnost, a tak vlastně nežijí ani pro přítomnost, ani pro budoucnost.
Překvapuje mě, že žijí, jako by nikdy neměli zemřít, a že umírají, jako by nikdy nežili."
Bůh mě vzal za ruku a chvíli jsme mlčeli.
Potom jsem se zeptal:
"Co bys chtěl jako rodič naučit svoje děti?"
Bůh se usmál a odpověděl:
"Chci, aby poznali, že nemohou nikoho donutit, aby je miloval. Mohu jen dovolit, aby je druzí milovali.
Chci, aby poznali, že nejcennější není to, co v životě mají, ale koho mají.
Chci, aby poznali, že není dobré porovnávat se s druhými. Každý bude souzen sám za sebe, ne proto, že je lepší nebo horší než jiní.
Chci, aby poznali, že bohatý není ten, kdo má nejvíce, ale ten, kdo potřebuje nejméně.
Chci, aby poznali, že trvá jen pár sekund způsobit lidem, které milujeme, hluboké rány, ale trvá mnoho let, než se takové rány zahojí.
Chci, aby se naučili odpouštět, odpouštět skutkem.
Chci, aby věděli, že jsou lidé, kteří je velmi milují, ale kteří nevědí, jak své city vyjádřit.
Chci, aby věděli, že za peníze si mohou koupit všechno, kromě štěstí.
Chci, aby poznali, že skutečný přítel je ten, kdo o nich všechno ví, a přesto ho má rád.
Chci, aby poznali, že vždy nestačí, aby jim odpustili druzí, ale že oni sami musí odpouštět."
Chvíli jsem seděl a těšil se z Boží přítomnosti. Potom jsem Bohu poděkoval, že si na mne udělal čas. Poděkoval jsem mu za všechno, co pro mne a moji rodinu činí.
A Bůh odpověděl:
"Kdykoliv. Jsem tu 24 hodin denně. Jen se zeptej a já ti odpovím."
Lidé zapomenou, co jste řekli.
Lidé zapomenou, co jste udělali.
Ale nikdy nezapomenou, jak se vedle vás cítili.

Formi

10. 06. 2014

To ale můžeme říct o více zemích,i ty slavné USA. Co třeba takový Masakr v My Lai ? Říká ti to něco ?

fcela

11. 06. 2013

Lidice, Lezaky a dalsi vyhlazena mesta byli velke tragedie a nemeli by se opakovat.A stejne jako se poukazuje na tyto tragedije nacistu melo by se poukazovat na stejna zverstva komunistu. VIte kolik takovych Lidic bylo v Soveckem svazu,Cine, Vietnamu,Kambodzi.Nemci svuj dluh zaplatili byli radne souzeni v Norimberku.Zaplatili take komuniste?

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací