EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Zajata a mučena Japonci. Vyznamenána titulem "Hrdina Sovětského svazu"

 01. 01. 2022      kategorie: Vojenská historie      41 komentářů
Přidat na Seznam.cz

Ve Vladivostoku, na pozemku hlavní námořní nemocnice Tichomořské flotily, stojí pomník dívky s brašnou léků na rameni. Pod obeliskem je pak umístěna Zlatá hvězda hrdiny. Pomník patří Marii Cukanovové - jediné ženě, která během sovětsko-japonské války obdržela titul Hrdina Sovětského svazu.

Marie Nikitična Cukanovová se narodila 14. září 1924 ve vesnici Smolenka v Ťumeňské oblasti, kde žila s matkou, nevlastním otcem a bratrem. Její biologický otec zemřel několik měsíců před jejím narozením. Po celé dětství a dospívání Cukanovová žila v Krasnojarském kraji, kde absolvovala základní školu a gymnázium. V roce 1941 pracovala jako telefonistka a poté jako zdravotní sestra v nemocnici přemístěné z Rostova.

Později se přestěhovala do Irkutska, kde od února do června 1942 pracovala v Irkutském leteckém závodě - nejprve jako studentka a poté jako inspektorka a kontrolorka 4. kategorie. Souběžně s tím Marie absolvovala kurzy medicíny. V květnu 1942 pak byla výnosem Státního výboru obrany SSSR vyhlášena poptávka po 25 000 dobrovolnicích pro námořnictvo. Marie si tuto šanci nenechala ujít a zapsala se na seznam. Následně dne 13. června 1942 byla poslána do služby na Dálném východě.

_Zajata a mučena JaponciFoto: Sovětští námořníci v Port Arthuru, 1945 | RIA Novosti archive, image #834147 / Haldei / CC-BY-SA 3.0

Tam sloužila v 51. dělostřelecké divizi Škotovského sektoru jako dálkoměřička a telefonistka. V roce 1944, po absolvování školy mladších zdravotnických specialistů, byla jmenována zdravotnickým důstojníkem 355. praporu námořní pěchoty Tichomořské flotily. Po vítězství nad nacistickým Německem vstoupil SSSR do války s císařským Japonskem. Boje pak probíhaly na Kurilských ostrovech, na Korejském poloostrově a v severní Číně. Válka byla vyhlášena přesně 3 měsíce po vítězství Spojenců v Evropě.

Dne 13. srpna 1945 byla zahájena Seisinská vyloďovací operace kdy SSSR zahájil invazi do korejského přístavu Seisin (nyní Čchongdžin). Přístav byl dobře opevněn a byla v něm umístěna početná japonská posádka, čítající až 4 000 osob, zahrnující jednotky 3. armády. Ráno 14. srpna 355. prapor dosáhl Seisinu a zapojil se do operace. Během bitvy kladly japonské jednotky silný odpor. První den této bitvy byla Marie zraněna na rameni. Odmítla však opustit bojiště a nadále poskytovala lékařskou pomoc. Během dvou dnů bojů pak přispěla k záchraně 52 námořníků. Večer 15. srpna se pak spolu se skupinou vojáků nacházela na opevněném návrší.

Podle jedné verze událostí se skupina podílela na evakuaci raněných vojáků, podle jiné verze se účastnila průzkumu. Každopádně se skupina dostala pod minometnou palbu, kdy Marii zasáhla střepina do nohy. Následně byla v bezvědomí zajata japonskými vojáky, kteří ji ve snaze získat informace o záměrech sovětské námořní pěchoty krutě mučili.

Po čase sovětští vojáci dobyli kopec, na němž se nacházelo japonské velitelství a objevili Mariino zohavené tělo. Japonci své oběti nejprve usekli ruce, pak jí vypíchli oči, a nakonec usekli hlavu. Mariiny ostatky byly následně zabaleny do látky a pohřbeny ve společném hrobě v Seisinu na kopci Komalsam.

Dne 14. září 1945 byl pak Marii Cukanovové "za vzorné plnění velitelských úkolů na frontě boje proti japonským imperialistům a projevení odvahy a hrdinství" posmrtně udělen titul Hrdina Sovětského svazu. Dnes na "Kopci hrdinů" stojí její pomník z bílého mramoru (byl odhalen v roce 2010), na němž je napsáno: "Zde je pohřbeno 25 ruských hrdinů, kteří zemřeli statečnou smrtí za osvobození Koreje od japonských okupantů".

Na Mariinu počest byly v SSSR také pojmenovány vesnice a ulice. Obyvatelka Vladivostoku Galina Šajková pak o Marii napsala knihu s názvem Opravdu chci žít. Mariin upravený příběh se navíc objevil v sovětsko-korejském filmu Unavené slunce, který byl uveden v roce 1988.

Zdroj: warhistoryonline.com

 Autor: Petr Žák

CENOVÉ BOMBY (558)

Komentáře

Vaclav.Flek

08. 01. 2022

pro Czert : Odpovim jeste na vasi pripominku : "V tu vasi viru v rezuna a jeho ledoborec, divim se ze vam unikl fakt ze zatimco v dobe vydani ledobirce byly ony archvivy pro zapad nedostupne,..."

V prve rade je treba autora oznacovat jmenem, pod jakym sve knihy vydal (stejne jako to delame treba u Marka Twaina, Petra Bezruce, Jaroslava Vrchlickeho, Ed McBaina a mnoha dalsich, co psali pod pseudonymem) - takze Viktor Suvorov, nikoliv Rezun.

Nemate vubec pravdu, vetsina klicovych ruskych archivu je stale jeste badatelum uzavrena, a to nejenom zapadnim, ale i vetsine ruskych, pristup je umoznen pouze tem vyrazne prorezimnim (proputinovskym). Presto moderni historici dokazali z ruznych drobnych zprav slozit celkovy obraz, asi jako paleontolog slozi z nekolika kustek a zubu pravdepodobny obraz pravekeho zvirete, takze my dnes asi vime, co ty utajovane archivy skryvaji I tak vsak nepochybuji o tom, ze by bylo maximalne vhodne archivy zpristupnit, to se vsak v soucasne ruske realite neda ocekavat. Jinymi slovy, vasi namitce o pristupnych archivech nerozumim a nemohu na ni jinak odpovedet.

Plany sovetskeho utoku do Evropy zapadnim (a jiznim) smerem jsou v hrubych obrysech znamy, bylo jich nejmene pet. Hlavni dukaz vidim v tom, ze se ty plany zacaly skutecne NAPLNOVAT, nejdrive pomalu, ale pozdeji se stale vetsim zrychlenim, takze je velmi dobre mozne, ze Hitler predbehl Stalina o nekolik tydnu, nebo dokonce jenom o nekolik dnu.

Do diskuse o Suvorovovi se se mnou radeji nepoustejte, povazuji se za dobreho znalce jeho dila - asi jako ja bych si nezacal diskusi o Karlu Mayovi s nekym, kdo precetl vsech jeho osmdesat romanu.

Vaclav.Flek

08. 01. 2022

pro Czert : Kladete mi mnoho otazek ve vice prispevcich, je to neprehledne a ja se v tom potom ztracim. V tomto prispevku odpovim na dve otazky :

1) "Skutecne by me zajimalo, jakym nazvem vy byste oznacil ono vyhlaseni valky" Predpokladam, ze mate na mysli vyhlaseni valky Japonsku Sovetskym svazem v srpnu 1945. Jiz jsem to zde mnohokrat uvedl, asi stejne, jako se v ruskojazycne literature (sovetske, a ted ruske) oznacuje vyhlasei valky Sovetskemu svazu Treti risi - tedy jako "verolomne", pripadne "podle" nebo "zakerne". Asi jsou i jine privlastky, ale vsechny v tomto duchu. Zadnou polehcujici okolnost nevidim, Japonsko se po celou dobu snazilo ustanoveni smlouvy dodrzovat, a dokonce predpokladalo, ze Sovetsky svaz sehraje roli prostrednika pri jednani o mirovych podminkach.

2) "Prepadeni polska nemeckem kvuli kdansku vam nevadi, co na tom ze byla smlouva o neutoceni mezi n a p a gdansk resila samostatna smlouva." Chyba, nemecko-polska smlouva o neutoceni byla vypovezena pote, co Polsko prijalo francouzske a britske zaruky. Gdansk bylo prakticky stoprocentne nemecke mesto, ktere Polsko ziskalo po I. svetove valce bez jakehokoliv moralniho ci faktickeho naroku, jen aby melo pristup k mori. Hitler chtel odcinit nasledky versailleskeho diktatu a opet pripojit k Nemecku casti uzemi, ktere mu byly timto diktatem odtrzeny. Takze mne rozhodne nevadi tzv. "poruseni" smlouvy", ktera jiz byla po radu tydnu vypovezena. Treti rise nechtela valcit s Francii a Britanii a nemecka diplomacie to v te dobe dala opakovane najevo.

Czert

08. 01. 2022

Zero foxtrot
Moc se neraduj nad vychcipavanim stare gardy komunistu, eu tady idelogickou masirkou vyrabi jeste kovanejsi neomarxisty a pirati sou jejich uderka(bohuzel vypadali nadejneji)

Czert

08. 01. 2022

Vaclav f

V tu vasi viru v rezuna a jeho ledoborec, divim se ze vam unikl fakt ze zatimco v dobe vydani ledobirce byly ony archvivy pro zapad nedostupne, a tudiz se mu verilo, tak dnes v naproste vetsine casti archvivu na jaje se odvolava, sou verejne dostupne a spousta historiku retunivy vyvody z nich zpochybnuje ci ho primo usvedcuje z ucelove manipulace.

Sssr si mohl vypracovat planu proti nemecku kolik chtel, to neni dukaz utoku.

Francouzi taky meli utocne plany proti nemecku, a jak to dopadlo vime. Byt ano, vetsina francozkych planu byla betonovat a betonovat.


A ano, samozrejme ze kdyz bylo amikum jasne ze japonce porazi sami, tak chteli shrabnout uplne vse.
Ptejte se sam sebe, proc se amici rozhodli europe first misto pacific first. V pripade druhe varianty by japonci padli nejpozdeji ve 43.

Czert

08. 01. 2022

Vaclav f
Proc nebyla 2 sv zapasem dobra se zlem?

Takovych umyslnych zlocinu jakych se nemci a japonci dopousteli na lidech neexistovalo nikdy predtim ani potom.

Ano, stalin spachal svuj dil zlocinu, ale ty nebyly tak efektivne a masove rizene jako u obou vyse zminenych.

Czert

08. 01. 2022

Bono
Napsal ste velmi presne, valky se vedou aby se vyhrali a ne aby se vladnouci intelektualove citily moralne na vyssi.

Dokonaly priklad je irak po padu sadama, jeho spravu prevzali oni intelektualove, slunicjari, co tam vladly stylem aby se oni citili moralne nadrateni, jak nad mistnimi tak nad amiky doma.
A bezni iracane se maji hur nez za sadama.
A pak sou prikvapeni, ze iracane vesele podporuji isis ktery jim slibuje lepsi zivot nez za sadama.
Isis byl vytvoren amiky. At uz jejich neschopnou spravou iraku ci jinymy prostredky je bezpredmetne.

Co se tyka valky, existuje jedno pradidlo, uz desetisice let.
Pokud bojujes ferove, neco delas spatne.
Ano, i legendarni rytiri bojovaly ferive jen jako posledni moznost.

A co se tyka valek, existuje uzasne prislovi.
Inner arma enim silent leges.

Czert

08. 01. 2022

Vaclav f
Jak ctu vase reakce, tak vas vyklad mezinarodnich smluv je velmi sverazny.

Prepadeni polska nemeckem kvuli kdansku vam nevadi, co na tom ze byla smlouva o neutoceni mezi n a p a gdansk resila samostatna smlouva.
A za viniky 2 sv oznacujete f a vb za to, ze vyhlasily n valku, cili jen ze dodrzeli smlouvu s p co meli.

Ano, to je sebrane z jinych diskuzi.
Cili jednou vam vadi ze se smlouva nedodrzela, jindy ze dodrzela.....

Cili mam pocit ze vam nejde o smlouvy jako takove, ale o politickou stranu co je dodrzovala ci porusovala.

Czert

08. 01. 2022

Vaclv f
Skutecne by me zajimalo, jakym nazvem vy byste oznacil ono vyhlaseni valky.

A to, ze o vyhlaseni valky a invazi ho pozadal jeho aktivni valecny spojenec.... Nemuze byt polehcujici ci nulujici okolnost. Ze ne? Nebo jo? Jak to je.

Vaclav.Flek

06. 01. 2022

pro loki : k vasemu prispevku "reakce na první příspěvek mira- ..."

Vase reakce na prispevek diskutujiciho pod jmenem Mira se mi nezda, ne ze bych se domnival, ze on ma pravdu, ale nemohu souhlasit ani s vasim tvrzenim. Mam k tomu asi tri body :

1) Jiz opakovane jsem zde psal, ze Sovetsky svaz uzavrel v dubnu 1941 s Japonskem smlouvu o neutoceni, platnou na pet let, tedy az do dubna 1946, bez moznosti predcasneho ukonceni. Stalin tedy nemel prijimat ve vztahu ke spojencum zadny zavazek na vstup do valky proti Japonsku pred timto datem, proto i diskusi o tom, zda mel svuj slib dodrzet, povazuji za ponekud bezpredmetnou.

2) Otazka o moznych americkych ztratach v prubehu invaze na japonske ostrovy je stale predmetem diskusi a kontroverzi. Neni jednoducha, a nelze pri ni extrapolovat americke ztraty behem vysadku na tichomorskych ostrovech. Invaze by se svym charakterem, a take svymi ztratami, spise podobala spojenecke invazi do Normandie, tedy s mnohem mensimi ztratami. To byl mimo jine nazor dvou petihvezdickovych generalu - vrchniho velitele invaznich vojsk, generala MacArthura, a take generala Marshalla. Prezident Truman, v techto vecech bez zkusenosti, jiste na nazory odborniku dal, proto vas argument nemohu prijmout.

3) V obecne rovine souhlasim s posledni vetou vaseho prispevku, ovsem misto vyrazu "meli zajem o urcita uzemi" bych napsal "meli zajem o okupaci co nejrozsahlejsiho uzemi na Dalnem vychode" (konkretne krome Kurrilskych ostrovu a jizniho Sachalinu alespon take o Hokkaido).

Vaclav.Flek

05. 01. 2022

pro Mira : Nevim, zda ve vasem poslednim prispevku odpovidate mne ? Nikoho jste neoznacil (coz je chyba), trochu to vypada, ze reagujete na muj prispevek, ale to, co pisete, je zcela mimo to, o cem jsem psal vcera. Pokud je to skutecne reakce na muj prispevek, vlamal jste se do uplne spatnych dveri, a na vas prispevek proto nebudu odpovidat. Presto jsem si precetl par vasich referenci, a potvrdil si, ze jde skutecne o dezinformace. Ty reference se daji v diskusi lehce rozbit, ale jsou natolik hloupe, ze se mi s nimi nechce zabyvat (pokud o podobne reference opirate sva tvrzeni, pak nic "nedokazujete"). Tim, ze je zde sirite, se radite do Putinovy pate kolony v Ceske republice. Ja o takovou spolecnost nestojim.

zero foxtrot

05. 01. 2022

mira:
komunista neni clovek klaune. je to jen podradnej sajrajt kterej je potreba cas od casu vydloubat klackem z podrazek. nemuzes se dopustit vrazdy na komunistovi. neni to technicky mozny. je to jen porazka tvora mensi hodnoty nez zvire.

Míra

05. 01. 2022

zero foxtrot
Je od tebe hezké, že svým nenávistným názorem a touhou po vyvraždění nevinných lidí jen potvrzuješ, že tím zlem a neštěstím pro celý svět je kapitalismus reprezentovaný USA a ne komunismus. Dobře děláš.

loki

04. 01. 2022

reakce na první příspěvek mira- Měl by sis nejdříve o válce s Japonci něco přečíst.Američani požadovali po Sovětech,aby napadly Japonce již dávno než měli atomovku!A rozhodnutí o použití atomovky rozhodl president,až když si přečetl zprávu zpravodajců kolik že bude cca mrtvých spojeneckých vojsk!Stalin musel slib dodržet.Druhá věc je,že i Sověti měli zájem o určitá území a bez vstupu do války s Japonci by toho nedosáhl...

zero foxtror

04. 01. 2022

mira:
skoda ze USA neodpalilo podobnej rejzovar nad moskvou a dalsima hodne zalidnenejma mestama v prasivym sovietskym svazu hned po dobyti Berlina. byl by to fesnej ohnostroj. meli vyuzit atomovy prevahy a zkurveny komouse definitvne vymzat z povrchu sveta. vecna skoda. nastesti treba u nas ta odporna komunsiticka luza celkem utesene vychcipava sama jak ukazali posledni volby, hehehe. a s kazdym dalsim mrtvym rudym gerontem je tahla zeme o neco lepsim mistem k zivotu.

Míra

04. 01. 2022

Já na rozdíl od vás dokážu své tvrzení doložit.
Věřím tomu, že v létě 1945 už Američani pomoc Sovětů nepotřebovali když už měli atomovku. Vždyť bůh si je tam nahoře přebere, že? A co na tom, že původně se na pomoci se Sověty domlouvali? Vždyť zrada je jednou z charakteristických vlastností Američanů a vůbec celého "slušného" "demokratického" Západu.

K útoku na SSSR mělo dojít již v roce 1935 http://www.halonoviny.cz/articles/view/45475900
Winston Churchill navrhoval svržení atomové bomby na Sovětský svaz https://www.seznamzpravy.cz/clanek/winston-churchill-navrhoval-svrzeni-atomove-bomby-na-sovetsky-svaz-119024
Co nevíte o válce Británie s Rudou armádou přímo v průběhu 2 světové války http://www.ceskenarodnilisty.cz/clanky2/conevite.htm

Týká se II. světové:
Základním faktorem bylo to, že Anglie a Francie se spojily se Sovětským svazem ne proto, že by najednou začaly tolerovat ruský bolševismus, ale proto, že Hitler tyto země napadl dříve než Sovětský svaz. Ameriku do hry zatáhly nikoliv ideologické důvody (Hitlerovi se podařilo získat přízeň řady významných politiků a podnikatelů; připomeňme Josepha Kennedyho, zakladatele vlivné dynastie, Forda, Lindberga), nýbrž logika ekonomických zájmů – Roosevelt nemohl nereagovat na německou skrytou ponorkovou válku, která významně poškozovala americko-britský obchod. Také britská šlechta, až na výjimky, byla fascinována způsobem, jakým Hitler řešil třídní rozpory v Německu. Jedním z představitelů předních anglických šlechtických rodů, který se stal stoupencem Mussoliniho a Hitlera, byl baron Oswald Mosley. Pokoušel se o kariéru u konzervativců i labouristů, a když jako ministr ztroskotal, založil Svaz britských fašistů. Vliv této ideologie byl patrný ve všech vrstvách britské aristokracie, dokonce Hitlerovi stoupenci ovládli i vládnoucí dynastii – pozdrav vztyčenou pravicí pronikl i do Buckinghamského paláce. Situace byla tak vážná, že král Eduard VIII. musel abdikovat; aby se zamlčela pravá příčina odchodu z nejvyšší funkce, uváděl se morganastický důvod – sňatek s Američanou neurozeného původu. (Svatbu ostatně věhlasný pár slavil v Berlíně pod Hitlerovou patronací.) Mosley byl v letech 1940–1943 internován, ale po válce založil hnutí navazující – doba studené války byla příznivá – na předválečnou fašistickou Unii; o Stalinovi byl ostatně s Hitlerem zajedno, že je to „největší služebník Židovstva“. Protože činnost tohoto obnoveného hnutí nezbuzovala u vlády a policie žádnou pozornost, hrstka židovských aktivistů založila úderku, která rozháněla Mosleyho schůze a trestala jeho horlivé pomahače. Vzít spravedlnost do svých rukou je vždy na pováženou, ale Židé, účastníci války, si byli vědomi toho, jakou hrůzu způsobil Hitlerův antisemitismus, a neváhali jednat i proti policii a vládě. Tato epizodu z poválečné Anglie je téměř zapomenuta – kdo by chtěl připomínat teroristy, byť pohnutky jejich násilí byly čestné a pochopitelné? Jak daleko mohou zabřednout pokusy o falzifikaci příčin a následků druhé světové války, dokládá polský historik Pavel Wiecsorkowski, který v roce 2005 vyslovil lítost nad tím, že Poláci neměli možnost se po boku wehrmachtu zúčastnit bojů – samozřejmě vítězných – o Moskvu.

A včil mudruj o věrolomnosti SSSR!

Vaclav.Flek

04. 01. 2022

pro Mira : V pioslednim prispevku se mnou urputne polemizujete, aniz byste uvedl me jmeno, zrejme chcete vyjadrit, ze vam nestojim ani za jeho napsani (?). Ma vyjadreni uvadite v ironickych uvozovkach, aniz byste presne vyjasdril, s cim konkretne nesouhlasite. Ukazuje to melkost a oplostelost vasi myslenkove konstrukce, vychazejici (zrejme ?) ze sovetskeho chapani dejin. Pokud bych se mel snazit vas myslenkovy svet pochopit (obavam se, ze se mi to prilis nepodari), tak vidim, ze vy hodnotite stejne aktivity protivniku jinak, zatimco ja vychazim z toho, ze je treba vsem merit stejnym metrem.

Ad 1) O tom, ze sovetske poruseni smlouvy s Japonskem bylo stejne verolomne, jako poruseni smlouvy se Sovetskym svazem Treti risi, jsem jiz zde psal vicekrat. Stejne tak jsem zde opakovane psal o tom, ze smlouva mela platit do dubna 1946 a jeji vypovezeni znamenalo POUZE to, ze nebude automaticky obnovena. Jinak Nemecko nezacalo v zari 1939 vedome II. svetovou valku, ale pouze konfrontaci s Polskem, ve ktere mu Sovetsky svaz od pocatku vydatne asistoval. To, ze tento lokalni konflikt posleze eskaloval ve svetovou valku, je jina vec, v zari 1939 to vsak vypadalo na skutecne omezenou valku.

Ad 2) O sovetskych planech na invazi do stredni Evropy je toho dnes jiz znamo hodne (byt to hlavni stale taji putinovske archivy). Sam jsem o tom psal vicekrat, a nechci se rozepisovat, jenom dodam, ze ctyri posledni nacelnici sovetskeho generalniho stabu pred operaci Barbarossa (Jegorov, Saposnikov, Mereckov a Zukov) predlozili Stalinovi v letech 1936 - 41 celkem pet planu na uder na stredni Evropu. Myslim, ze to jsou celkem zname veci, pokud je neznate, neztrapnujte se sam ve snaze ztrapnit druheho.

Ad 3) V dobe utoku na Pearl Harbor Spojene staty nebyly spojencem Sovetskeho svazu.

Ad 4) Velmi malo znate prubehy Jaltske a Postupimske konference. Spojene staty o sovetskou pomoc proti Japonsku skutecne nestaly, Sovetsky svaz zpocatku nepovazovaly za spojence v boji proti Japonsku (viz ultimatum Japonsku, kde Sovetsky svaz chybi). V lete 1945 jiz USA nepochybovaly, ze Japonsko porazi samy, a sovetskou intervenci vnimaly jako nutne zlo, ktere jiz nedokazi zastavit. Dodejme, bohuzel, valka v Koreji, ktera vypukla o pet let pozdeji jako primy dusledek tohoto povalecneho rozdeleni sfer vlivu na Dalnem vychode, stala vice nez milion lidskych zivotu.

Na vasi otazku v posledni vete odpovim, ze si jiz nic pro vas nevymyslim, nebot nevidim velky smysl v diskusi s nekym jako vy, kdo predstavuje pro mne desivou kombinaci malych znalosti a ideologickeho zabetonovani.

Míra

04. 01. 2022

Pro "znalce" historie bylo prý porušení smlouvy SSSR s Japonskem stejně věrolomné jako porušení smlouvy Německem, a že ji SSSR vypověděl Japonsku 5. dubna 1945 s přehledem ignoruje.
Byl by tady k zvážení takový "zanedbatelný" rozdíl: Německo začalo II.světovou a SSSR jen reagoval na následky tím vyvolané.
A ještě "perla": Sovetsky svaz se v te dobe chystal k utoku do stredni Evropy (pri kterem ho ovsem Treti rise predesla), a mel proto maximalni zajem o kryta zada na Dalnem vychode.
Tak jistěěě, když to říká "znalec" historie.
"Japonsko neucinilo vubec nic, aby tuto konfrontaci zpusobilo"
Hm, jen taková maličkost že napadlo spojence - USA.
"Jinou veci je, ze v unoru 1945 (na Jalte) jiz zapadni spojenci o sovetskou pomoc ve valce proti Japonsku prilis nestali, a uz vubec o ni nestali v srpnu 1945 (v Postupimi)." - když to říká "znalec" historie tak to musí být určitě pravda.
Leda že by kecal: "Spojenci i SSSR se dále zavázali v co největší míře podporovat Titovy partyzány v Jugoslávii zásobami a výzbrojí a Sovětský svaz měl po ukončení války v Evropě vstoupit do války s Japonskem."
"Sověti souhlasili vyhlásit válku Japonsku nejpozději do tří měsíců. Měli za to získat Sachalin a ostrovy jemu přilehlé, Kurilské ostrovy, dále nájem přístavu Port Arthur, výsadní práva v přístavu Dairen a mimořádná práva v užívání Východočínské a Jihomandžuské železnice."

Tak jak to je pane "znalče, odborníku"? Co si ještě vymyslíte?

Vaclav.Flek

03. 01. 2022

pro Mira :


Predpokladam, ze reagujete na mne, i kdyz to vyslovne nezminujete. V tom pripade jste zcela mimo misu. Ja jsem nesrovnaval sovetske poruseni smlouvy o neutoceni s Japonskem s americkym bombardovanim Hirosimy a Nagasaki, ale s nemeckym porusenim velmi podobne smlouvy, pro kterou sovetska a nyni ruska literatura vytrvale uziva vyraz "verolomne". Pokud poruseni smlouvy Treti risi bylo "verolomne", cim bylo poruseni podobne smlouvy Sovetskym svazem ? O to mi slo, Americany sem neplette.

Jinak v dubnu 1941, tedy v dobe, kdy byla sovetsko-japonska smlouva v Moske podepisovana, bylo jiz Japonsko oficialnim spojencem Treti rise, a presto Stalin vedel presne, co dela, a proc to dela. Proto nerozumim te zmince o "normalnim cloveku" (?). Zjevne text te smlouvy neznate jinak byste vedel, ze Japonsko neporusilo vubec nic z jejich ustanoveni. Tak si radeji priste schovejte sva vyjadreni o "normalnim cloveku", a potlacte snahu sdelit, ze ten, kdo s vami nesouhlasi, neni normalni.

Vaclav.Flek

03. 01. 2022

pro Bono : Navrhuji uz nechat byt ten vyklad citatu Jiriho z Podebrad. Mam pocit, ze v teto specificke souvislosti se vyznamy slov "musi" a "maji" k sobe priblizuji. Prvni vyznam ma jakousi zakonnou konotaci, neco se delat "musi", nebot je to nejakym zakonem ci narizenim ulozeno. Naproto tomu vyraz "maji" vnima tu povinnost spise v rovine moralni. Je to analogie nemeckeho "man muss" a "man soll", podobne analogie najdeme i v jinych jazycich.

Jinak ja jsem v Postupimi v srpnu 1945 take nesedel, ale o jednani bylo zverejneno temer vse, prinejmensim veskere oficialni dokumenty, take vzpominky akteru (vcetne zakulisnich jednani) a rada analyz historiku a publicistu. Takze se domnivam, ze kdo chce, muze si na postupimskou konferenci vytvorit celkem jasny nazor.

Míra

03. 01. 2022

Američani porušili Ženevské úmluvy a spáchaly zločin, který ještě nikdo nepřekonal (Hirošima, Nagasaki) a ono se SSSR bude vyčítat, že porušil smlouvu s Japonskem. Neuvěřitelné!!!
Když se někdo přidá na stranu nepřítele, tak je každému normálnímu člověku jasné, že toto bylo prvotní porušení smlouvy a tímto smlouva pozbyla platnosti.

Bono

03. 01. 2022

pan Flek
Já latině vládnu jen slůovníky a překladači, nikdy jsem to nestudoval, jen v rozmezí vlastního zájmu o konkrétní slova, abych si přeložil co mě zajímalo. Nicméně vždy mi "Pacta sunt servanda" vychází (i z paměti) spíše jako že by se měly dodržovat, nebo že je třeba je dodržovat.:thinking: Ale učitele na latinu jsem nikdy neměl.:man_shrugging:
Těch smluv bylo za války porušeno víc, tahle byla už jen další v řadě... V Postupimi jsem s nima neseděl, takže nevim jak moc kdo o co stál. Každopádně bych to porušení hodnotil spíš jako globálně přínosný.

S pohledem Ruska na historii, resp. vaším pohledem na jejich pohled celkem zcela úplně souhlasim.
S polovičatou výukou historie na našich školách(ne že by to byl problém škol) možná chápu, že i tady někdo bere II.válku jako boj "Dobro vs. Zlo", záleží na tom kdo to vyučuje. Já si upravil pohled taky až v průběhu let samostudia. U nás aspoň můžeme ještě diskutovat.:relieved::wink:

OT je zkratka anglického Off topic, tedy mimo téma, odchýlení od současného tématu.

Právničina nebyl předpoklad, ale varianta.:grin:

Vaclav.Flek

02. 01. 2022

pro Bono :

Dekuji za vasi reakci, jakkoliv s ni nemohu souhlasit. Nemohu se ztotoznit s vasim vyrokem "...válka mění svět smlouvy nesmlouvy...". Pokud rozumim latine, mam za to, , ze vyrok Jiriho z Podebrad "Pacta sunt servanda" (dekuji za opravu meho preklepu v latine) by se mel spise prekladat jako "smlouvy se MUSI dodrzovat". Stalin svym utokem na Japonsko porusil existujici smlouvu s touto zemi, proto se domnivam, ze Sovetsky svaz nema moralni pravo kritizovat Treti risi za neco podobneho. Jinou veci je, ze v unoru 1945 (na Jalte) jiz zapadni spojenci o sovetskou pomoc ve valce proti Japonsku prilis nestali, a uz vubec o ni nestali v srpnu 1945 (v Postupimi).

Ano, mate pravdu, ze II. svetova valka byla pragmaticky (ci spise cynicky) vzato cela o rozdeleni sfer vlivu, pricemz, jako v kazde hazardni hre, nekdo vyhral, nekdo prohral, a nekdo mozna zustal s bidou na svem. Jen potom odmitam interpretaci II. svetove valky jako souboje Dobra se Zlem, kterou soucasne putinovske Rusko jeste povysilo na zakonnou normu - kazde zpochybnovani sovetskeho vitezstvi a zduraznovani sovetskych ztrat bude trestano dle nove zavedenych paragrafu trestniho zakona.

Ve vasem prispevku mate zkratku OT, o ktere netusim, co ma znamenat (obrneny transporter to asi nebude). Pro uplnost jeste dodam, ze nenaplnuji vas predpoklad o tom, ze jsem pravnik.

Pavel

02. 01. 2022

Ano byla hrdinka, ale mělo by se zmínit taky množství lidí ze zemí, které sověti "osvobozovali", které rudoarmějci umučili. Jednalo se převážně o učitele, zdravotníky, inteligenci, duchovní představitele. Jak jinak popsat smrt řádové sestrys vyříznutým jazykem, vydloubnutýma očima a ubodané bodákem?

Bono

02. 01. 2022

pan Flek
Jak si na východě šoupou čas je jejich problém. Svět byl rozdělen na Osu a Spojence. Japonsko na jedný straně, SSSR na druhý, válka mění svět smlouvy nesmlouvy, ať si říkal kdo chtěl jaký moudra chtěl (Pacta sunt servanda - smlouvy se MAJÍ dodržovat). Spojenci žádali pomoc, SSSR splnil žádost. (nejen) Konec války byl celej o rozdělní sfér vlivu. Japonci v Mandžusku taky nebyli na rekreaci.

Trochu OT (není myšleno na vás:slight_smile:):
Právě knižní pohled zapálenýho "intelektuálního" demokrata na válku jako na něco fér je důvod, proč se prohrála většina válek (prohraných západem určitě). Byl tam většinou nějakej "humanista" co kecal do věcí, který zná akorát z knížek, pokud vůbec.
Průběh:
- ubližoujou vlastním lidem, zasáhneme
- umírají jejich vojáci, trochu zvolníme (nedokončí se původní nutné vojenské cíle)
- umírají naši vojáci, přitvrdíme (efektivnější akce)
- umírají civilisti, zvolníme (naši vojáci nesmí střílet)
- umírají naši vojáci, přitvrdíme (efektivnější akce, ale s regulacema pro boj)
- umírají civilisti, zvolníme (omezení činnosti/efektivity vlastních vojáků)
- umírají naši vojáci (opět o trochu efektivnější akce, ale i víc regulací boje)
- nepřítel neřeší humanitní sračky, a vyhrává , využívá dostupné zdroje - "civilisty"
- někdo doma, kdo nemá ani dostudovanou střední, nebo intelektuálové usoudí, že umřelo moc lidí a válka je mooc mooc špatná, a nechtějí ji, aniž by někdo z nich tušil o co původně šlo a co to obnáší
- pokus o vyjednávání a konec bojů/války

...bojiště si doplntě.
Příčina neúspěchů ve válkách posledního století je většinou stupidní pohled nevojáka na válku a jeho náslený vměšování do zásadních rozhodnutí/vedení. Pokud chcete porazit nepřítele, musíte bojovat tak aby jste ho (rychle) porazil, ne tak aby se zastavil a řekl si "ten je tak úžasný a šlechetný:thinking:, podvolíme se mu:heart_eyes:". Válka je svinstvo, ale když už se do ní jde, má se dotáhnout do konce, lidma který ví co a jak dělají. A ideálně v jednom volebním období...:slight_smile:

Míra

02. 01. 2022

Do poloviny února 1945 byly přední linie západních a východních spojeneckých sil v takové pozici, že americké a britské pozemní jednotky dosud nevstoupily na území Německa, zatímco sovětská Rudá armáda překročila řeku Odru a byla pouhých 70 kilometrů od Berlína, sídla Třetí říše. Sověti postupovali tak intenzivně, že západní spojenci měli obavy, aby Rudá armáda nezabrala celé německé území.

Spíše, než aby pomohli sovětským silám, místo masového bombardování Drážďan, Lipska a dalších měst na východě Německa, se zdá být pravděpodobnější, jak naznačuje zpráva britského Královského letectva RAF, že západní spojenci měli v úmyslu šokujícím způsobem demonstrovat Moskvě brutální, surovou moc. Nejen vojenskou sílu, ale i odhodlanost použít jakékoli prostředky, nezbytné k porážce nepřátel.

Existuje přímá analogie s následným atomovým bombardováním Japonska. Na postupimské konferenci v červenci 1945, která se konala po porážce nacistického Německa a po rozdělení Berlína, byla západním spojencům poskytnuta sdílená kontrola nad německým hlavním městem, za jejich posledními předními liniemi, takže americký prezident Harry Truman si liboval, neboť byl schopen Josefu Stalinovi zlověstně naznačit existenci nové tajné zbraně – atomové bomby.

Stejně jako tomu bylo s dřívějším britským a americkým bombardováním Drážďan a dalších německých měst, pro svržení atomových bomb na Hirošimu a Nagasaki ve dnech 6. a 9. srpna existovalo jen minimální vojenské ospravedlnění. Smrt 200 000 civilistů v atomovém pekle nebyla vojenskou nutností kvůli porážce císařského Japonska, jak radili Trumanovi nejvyšší generálové MacArthur a Eisenhower.

Takže pokud nebylo bombardování Hirošimy nebo Nagasaki z vojenského hlediska nezbytné k ukončení tichomořské války, proč k tomu došlo?

Bylo to stejné jako v Drážďanech, smyslem byl monstrózní projev teroru ze strany západních mocností, aby se tak Sovětský svaz dozvěděl, že v poválečné geopolitické patové situaci nebude nic zakázáno, což se dalo očekávat, a vyústilo to ve studenou válku.

I když Truman věděl, že SSSR vstoupí do války s Japonskem – Stalin dokonce sdělil Spojeným státům přesné datum (8. srpen) – přesto dal příkaz, aby na Hirošimu byla svržena atomová bomba. Přitom to vůbec nebylo nutné, protože, Japonsko bylo rozhodnuto, že jakmile mu SSSR vyhlásí válku, bude kapitulovat. Truman však chtěl ukázat svou sílu, a proto vystavil Japonsko atomovému bombardování. Když se vracel na křižníku “August” z Postupimské konference, dal Trumen do USA Eisenhowerovi příkaz: připravit plán pro vedení atomové války proti SSSR. V prosinci 1945 se v Moskvě konalo setkání ministrů zahraničí. První státní tajemník Trumana Byrnes po návratu do Států v rozhlasovém vysílání 30. prosince řekl: „Po setkání se Stalinem jsem si více než kdy jindy jistý, že svět, jaký je z amerického hlediska spravedlivý, je dosažitelný.” 5. ledna 1946 mu Truman dává za to ostré pokárání: “Všechno, co jste namluvil, je nesmysl. Nepotřebujeme žádný kompromis se Sovětským svazem. Potřebujeme “Pax Američana”, který bude odpovídat na 80 procent našim návrhům.

Vaclav.Flek

02. 01. 2022

pro Bono : Vas argument : " Světová válka mi celkově přijtde jako dobrej důvod smlouvy zrevidovat, ať jde o jakoukoliv zemi." mne naopak prijde jako velmi zvlastni.

Prave proto jsou prece mezinarodni smlouvy sepisovany, aby byly dodrzeny (viz znamy vyrok ceskeho krale Jiriho z Podebrad "Pacta sund servanda", tedy smlouvy maji byt dodrzeny). Jinymi slovy, SSSR se nemel ocitnout ve valecnem stavu s Japonskem drive nez v dubnu 1946, pritom Japonsko neucinilo vubec nic, aby tuto konfrontaci zpusobilo. Slo jen, a pouze, o Stalinovu agresivni politiku, kterou chtel dostat do podrucenstvi Sovetskeho svazu vsechna uzemi byvale carske rise a take neco navic...

Vase zminka o tom, ze Sovetsky svaz upozornil Japonsko na svou agresi do Mandzuska je mylna. Na rozdil od vetsiny udalosti, ktere se v Sovetskem svazu pocitaly od moskevskeho casu, v tomto pripade predvolanym japonskym diplomatum sdelili, ze jsou obe zeme ve valecnem stavu. Slo ovseml vyimecne o mistni cas (dalnevychodni), o sedm hodin posunuty proti mokevskemu, takze ve chvili vyhlaseni valky japonskym diplomatum v Moskve jiz dopadaly prvni bomby na pozice japonskych vojsk v Mandzusku.

Bono

02. 01. 2022

pan Flek
To jste se zase jal řešit mouchy na okně ve vedlejší místnosti...
Smlouva mezi SSSR a Japonskem byla podepsána, jak jste psal, ještě před útokem Německa na SSSR. Světová válka mi celkově přijde jako dobrej důvod smlouvy zrevidovat, ať jde o jakoukoliv zemi. Už jen spojenectví N a J bych klidně (já osobně) bral jako důvod k vypovězení smlouvy o neútočení. Že se to zatim vyplatilo oběma stranám dodržet je jiná věc, vycházející z globálních (politických/válečných) změn v tom období. Se Stalinovo paranoiou a po útoku J na PH (bez vyhlášení války:scream:) v prosinci se spíš divim že Stalin tim směrem nic nedělal.
Knižně, třičtvrtě století po válce, to může asi někomu i připadat neetický, ale tenkrát tak nějak ještě byla VÁLKA - kterou už natahovalo jen Japonsko.
Což ostatně SSSR Japoncům 8.srpna i sdělil ve zprávě, společně s tím že od následujícího dne je SSSR s Japonskem ve válečným stavu.

Pokud jste právník, chápu že vás rozhořčí porušení smlouvy, jinak je to plkání o bezvýznamný okolnosti významný události......za mě spíš klobouček, že to dal SSSR vědět Japoncům předem, obzvlášť po zkušenostech z posledních 4 let.

Vaclav.Flek

02. 01. 2022

pro Dalibor Kušta : Dekuji za vasi rychlou reakci, se kterou nemohu souhlasit. Zrejme jste prehledl jednu dulezitou vetu z meho prispevku o sovetsko-japonske smlouve, totiz "...jeji pripadne vypovezeni pouze znamenalo, ze nebude automaticky prodlouzena" , receno jinak, bude platit az do dubna 1946 (!). Cesky jazyk neni moji materstinou, ale i tak se domnivam, ze jsem se vyjadril dost jasne. Smlouva o neutoceni platila az do dubna 1946, coz v mem chapani znamena, ze sovetske naruseni smlouvy s Japonskem bylo asi stejne podle, jako naruseni velmi podobne smlouvy Nemeckem.

Dalibor Kušta

01. 01. 2022

Pro Vaclav Flek
Máte pravdu tak podrobné informace opravdu nemám. Ale jestli mám správné tak Rusko tu smlouvu ještě před útokem vypovědělo. To Hitler neudělal. Nechci polemizovat o tom jestli měl nebo neměl Rus právo vyhovět požadavkům USA( Japonsko bylo agresor v cizí zemi a spojenec Hitlera) a už vůbec si nedělám iluze o tom že tím Stalin sledoval svoje mocenské cíle. Nejsem rozhodně žádný jeho obdivovatel...právě naopak.
Ale příspěvky kde lidi plivou na Rusko jen proto že je to ted v modě pro mě bláboly jsou... tím rozhodě nemyslím Vás

Vaclav.Flek

01. 01. 2022

pro Dalibor Kušta :


Bohuzel s vami vubec nesouhlasim, bud vam chybi informace, nebo je spatne interpretujete. V dubnu 1941 byla v Moskve podepsana sovetsko-japonska smlouva o neutoceni s petiletou platnosti, tedy do diubna 1946. Platit mela nejmene do tohoto data, jeji pripadne vypovezeni pouze znamenalo, ze nebude automaticky prodlouzena. Sovetsky svaz se v te dobe chystal k utoku do stredni Evropy (pri kterem ho ovsem Treti rise predesla), a mel proto maximalni zajem o kryta zada na Dalnem vychode. Vyznam, ktery Stalin teto smlouve prikladal, neprimo ukazuje skutecnost, ze osobne vyprovodil japonskeho ministra zahranici na nadrazi pri jeho odjezdu do vlasti, coz byl u sovetskeho diktatora naprosto ojedinely jev.

Jinymi slovy, Stalin nemel prijimat v Teheranu ani v Jalte zadne zavazky k vojenskemu vystoupeni proti Japonsku, prinejmensim ne pred dubnem 1946. Podotykam, ze se sovetsko-japonska smlouva velmi podobala te sovetsko-nemecke (ovsem bez tech tech tajnych dodatku o rozdeleni sfer vlivu). Treti rise tuto smlouvu porusila, a nemecky utok se v drtive vetsine ruskojazycnych del poji se slovem "verolomny". O tom, jakym privlastkem oznacit sovetske poruseni podobne smlouvy, se docteme velmi malo, v soucasnem putinovskem Rusku jde o velmi nezadouci revizi oficialniho vykladu dejin, velmi blizkeho staremu sovetskemu videni.

Doporucuji vam seznamit se s fakty, nez nekomu napisete malo uctive vyjadreni o tom, ze blaboli...

Vaclav.Flek

01. 01. 2022

pro Expert Všehomíra : Bohuzel vase prezdivka, se kterou jdete do diskuse, neodpovida skutecnosti (mozna jste expert na neco jineho, nevim ?, ale na vojenskou historii asi ne). Japonci meli sve duvody, proc se Sovetskym svazem valcit nechteli (nechci je ted rozebirat, jen podotknu, ze oba staty mely uzavrenou smlouvu o neutoceni, platnou do dubna 1946). I kdyby ke konfliktu doslo, treba v roce 1942 nebo 1943, jeho prubeh by nebyl zdaleka tak jednoznacny, jak se domnivate. Jednak Ruda armada silne krvacela na fronte proti wehrmachtu (pomer sovetskych a nemeckych nenavratnych ztrat byl zhruba 10 : 1 !), a take Kuantungska armada v Mandzusku byla v te dobe jeste velmi silna nikoliv jako v roce 1945, kdy vzhledem k odvelovani predstavovala pouhy stin sve byvale moci. I tak kladla Rude armade velmi ucinny odpor, ktery se zlomil v okamziku, kdy japonsky cisar vyhlasil slozeni zbrani.

Lit

01. 01. 2022

Dodržení spojenecké smlouvy mezi USA a SSSR a vstup SSSR do války proti Japonsku na výzvu USA je tedy projevem "rusácké" agresivity a zbabělosti? Anebo dotčení komentátoři jenom splnili svoji povinnou hodinku nenávisti?

Vladimír

01. 01. 2022

Spojenci se k zajatým Japončíkům chovali až móóóc dobře, a to za ta zvěrstva, kterých se dopouštěli na zajatých Američanech, Britech, Australanech, Holanďanech, Indech a dalších spojencích (včetně ruských). Stínání hlav, kanibalismus, mučení všech druhů apod. Není divu, že některým Spojencům selhala pistole, když narazili na oběti japonských zvěrstev.

Dalibor Kušta

01. 01. 2022

Bože co to tu blábolíte o zbabělem napadení Japonska ze strany SSSR? Stalin se na Jaltské konferenci po nalehání spojenců zavázal že do tří měsíců od ukončení bojů v Evropě vyhlásí Japonsku válku pokud Japonsko nekapituluje. K tomu bylo vyzváno v červenci 1945 ale odmítlo. SSSR slib splnilo přesně na den . Jen v Mandžusku stálo proti Rusum milion Japonců a rozhodně se nechtěli vzdát. Jejich porážka přispěla ke konečné kapitulaci minimálně stejně jako atomová bomba. Než napíšete takovou hovadinu stačí se podívat na net...informací je tam dost..jen hledat. Ale pochybuji že víte kdy 2.sv. válka začala nebo skončila natož aby jste znali historii naší země té doby!

Miroslav Nový

01. 01. 2022

A přitom by stačilo tak málo. ABY RUSÁK JAPONCE NENAPADL!!!! Ale to by chtěl člověk od Rusáka moc. Ten nic jiného, než napadat, okupovat a vraždit, neumí!!!

Karel

01. 01. 2022

Četl jsem několik verzí. V jedné z nich, před zajetím zabila několik Japonců a za to byla posekána meči a dobyta bajonety hned na místě zajetí. V jiné bránila post jednotky u kulometu a měla zabít až 90 Japonců. Když se po zranění v zajetí probrala z bezvědomí, byla mučena, vypíchli jí oči a nakonec ji (zaživa?) rozřezali na kousky.

Richard Šebesta

01. 01. 2022

Zbytečná oběť Stalinovy megalománie. Bylo to v době po atomových bombách na Japonsko. Japonsko bylo prakticky poraženo ale Stalinovi nikdy nazaleželo na lidech.

Expert Všehomíra

01. 01. 2022

Jára 1
Takže Japonci, co okupovali území v blízkosti sovětských hranic vlastně "podporovali Sověty tím, že neútočili?
Nebylo to tak, že věděli, že pokud půjdou do otevřeného boje s RA, tak ta je vyřeší stejně jako řešila Němce a Japonci tak budou nuceni bojovat s dvěmi soupeři najednou? RA by pak sice chyběla část jednotek na západě, ale určitě by to ustála. V Evropě by se díky tomu válčilo asi déle, ale Japonsko by padlo celkem rychle.

yossarian

01. 01. 2022

to Jára1 - vás to čtení asi vzrušilo. Doporučuju hned v pondělí vyhledal pomoc psychologa. Bez jeho pomoci a bez patřičné medikace nemu sí být váš pobyt mimo ústav bezpečný pro veřejnost.

Jára 1

01. 01. 2022

Co já vím, tak Sovětský svaz napadl zbaběle na konci války Japonce, kteří jim celou dobu drželi záda proti bývalému spojenci Hitlerovi.
Správně tedy Okamurové naložili se soudružkou!!

Štěpán Sekanina

01. 01. 2022

Do háje! Já už si myslel, že jsem četl všechno, ale tohle je síla.

Přidat komentář