EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Zapomenuté oběti - dvoudílný dokument mapující Den D až po následné osvobození Paříže

 18. 06. 2019      kategorie: Vojenská historie      3 komentáře

Velmi zajímavý dokument zaměřený na vylodění spojenců v Normandii natočila francouzská produkce pod názvem Zapomenuté oběti. Na celý tento dokument s českým dabingem se můžete podívat na konci tohoto článku.

obr_01_1
Foto: Vrchní velitel spojeneckých expedičních sil v Evropě, Generál Dwight David Eisenhower, hovoří k výsadkářům 101. výsadkové divize

Tento dvoudílný dokument byl natočen v roce 2014 a na ČSFD má hodnocení úctyhodných 85 %. Oba díly jsou plné kolorizovaných autentických záběrů natočených vojáky a kameramany obou válčících stran. Dokument však obsahuje také záznamy pořízené samotnými civilisty.  Velké množství záběrů z těchto filmů nebylo dosud publikováno. Dokument zároveň obsahuje velké množství osobních výpovědí civilistů i řadových vojáků obou stran. Nechybí také výpovědi a rozhovory velkých osobností, jako byl například E. Rommel nebo Dwight D. Eisenhower.

Psali jsme: 1938 - rok, kdy naše národní hrdost utrpěla těžkou ránu

1280px-Into_the_Jaws_of_Death_23-0455M_edit
Foto: Snímek Roberta F. Sargenta „Do spárů smrti“ zachycuje vylodění 1. americké pěší divize na pláži Omaha v bitvě o Normandii | Wikimedia Commons

První díl dokumentu je zaměřen na samotnou přípravu vylodění Spojenců v Normandii v roce 1944. Zachycuje také pocity a strach obyvatel severní Francie, nervozitu německých a spojeneckých vojáků, postup plánování operace Overlord velením spojeneckých sil a samotné vylodění v Normandii, které proběhlo 6. 6. 1944. Pokud jste viděli dnes již legendární seriál z produkce HBO Bratrstvo neohrožených, určitě v některých pasážích dokumentu najdete spojitost s výše uvedeným seriálem.

Bundesarchiv_Bild_101I-494-3376-14A,_Villers-Bocage,_zerstörter_Panzer_VI_(Tiger_I)Foto: 2. díl dokumentu zachycuje vytlačení německých vojsk z Francouzských měst (na snímku zničený německý tank Panzerkampfwagen VI Tiger v severofrancouzském městečku Villers-Bocage) | Bundesarchiv

Psali jsme: Operace Geronimo

Druhý díl se zaměřuje na postup Spojenců po samotném vylodění a popisuje ho v podstatě den po dni. I zde najdeme velké množství dobových záběrů a výpovědi pamětníků. Dokument zachycuje vytlačení německých vojsk z francouzských měst, kapitulaci německých důstojníků a následnou politickou situaci ve Francii.

Pokud vás tedy vylodění v Normandii a následný postup Spojenců zajímá, určitě si tento velice zajímavý dokument nenechte ujít.

Video: 1. díl dokumentu Zapomenuté oběti (s českým dabingem) / YouTube

  

Video: 2. díl dokumentu Zapomenuté oběti (s českým dabingem) / YouTube

 

Bitva o Normandii zahrnuje vylodění v Normandii a následnou bitvu o tuto část Francie. Při vylodění spojenecké síly prolomily Hitlerův Atlantický val a znovu otevřely v severní Francii západní frontu. Na průběhu bitvy se projevilo několik faktorů — výhoda naprostého překvapení na straně Spojenců, jejich zdrcující převaha v počtu mužů, výborná příprava (vyvinuli velké množství zbrusu nových vyloďovacích technik), dobře organizovaná činnost francouzského odboje, v neposlední řadě i vážné nedostatky Atlantického valu a absolutní nepřítomnost Luftwaffe nad vyloďovacími plážemi a La Manche v první fázi vyloďovací operace.

1280px-Saint-Lo_1944_-_Capitale_des_Ruines_-_couleurs
Foto: Zničené město Saint-Lô po těžkých bojích | Wikimedia Commons

I v dalších dnech si však Spojenci udržovali absolutní převahu na moři a výraznou (a místy i absolutní) převahu ve vzduchu. Spolu s Hitlerovou nerozhodností, který ještě několik dnů po dni D považoval akci za předstíranou (díky úspěšné spojenecké dezinformační kampani si stále myslel, že invaze bude provedena na Pas-de-Calais [pɑ də kalɛ] IPA) a nedovolil nasadit proti Spojencům své nejsilnější jednotky, zcela vyloučilo úspěšné zničení spojeneckého předmostí. K Hitlerově porážce také napomohlo vysazení desetitisíců spojeneckých parašutistů po celé Normandii. Mezi nejznámější výsadkářské boje patří bitva o St. Mere Église, bitva o Pegasus Bridge a ještě několik dalších vesnic.

CENOVÉ BOMBY (872)

Komentáře

Oleg

19. 06. 2019

Den D - Americká bitevní loď USS Texas 1912, to modernější neměli :stuck_out_tongue_winking_eye:
nebo nechtěli zničit odpor odstřelováním a bombardováním německých pozic ?
Americká bitevní loď USS Texas
Loď byla postavena v roce 1912 a oficiálně uveden do provozu v roce 1914. USS Texas bojovala jak v první světové válce, tak i během druhé války války, kdy poskytovala palebnou podporu pro plážová vylodění v Normandii, na Iwo Jima a Okinawě. Loď byla vyřazena z US Navy v roce 1948.
Technické údaje:
Délka: 172.3 m
Šířka: 29.1 m
Ponor: 8.7 m
Výkon: 20 954.2 kW
Šrouby: 2
Zásoba paliva: 2 896 t
Rychlost: 38.9 km/h tedy 21 uzlů
Dosah: 14 230 km při rychlosti 22.2 km/h
Výzbroj na konci 2. světové války:
10x 356 mm L/45 kanon Mark 8 (5x II)
10x 76 mm L/50 kanon Mark 21 (10x I)
40x 40 mm L/60 kanon Mark 2 (10x IV)
44x 20 mm L/70 kanon Mark 4 na lafetě Mark 10 (44x I)
2x 20 mm L/70 kanon Mark 4 na lafetě Mark 24 (1x II)
8x 12,7 mm L/90 M2HB (8x I)

Pavel

18. 06. 2019

@Hana - a co jako? Odpustky jsou hodne stara vec. Diky daru firmy, ktera "jakoze neni Buresova" se co zlepsi? Pacientum urcite pomuze, to je chvalyhodne. Ale vas OT vykrik je k cemu? Bures je tim mensi estebak? Jeho danove machinace jsou diky daru nadace, kteta neni jeho, mensi? Snazi se tim vykoupit svoje zlo. A to davate za vzor? Heh...svata prostoto.

Hana

18. 06. 2019

Den D
Ahoj, tak jsem si dnes přečetla v týdeníku 5+2 článek - speciální téma ZDRAVÍ. Thomayerova nemocnice v Praze získala unikátní přístroj, který dokáže odhalit smrtelná nádorová onemocnění a pacientům ušetří bolestivá vyšetření, atd...... Jeho hodnota je téměř 6 milionů Kč. Pro nemocnici ho pořídila Nadace Agrofert. Kdyby to byl někdo jiný, už by to věděl celý svět. Ale v tomhle případě televize a všechna média mlčí a mlčí.

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací