EXCALIBUR
KERBEROS

Zlatý poklad v Normandii z II. světové války

 15. 08. 2014      kategorie: Vojenská historie      0 komentářů

Když vlastník jednoho domu v severozápadní Normandii žertem pronesl před dělníky, kteří přišli provádět úpravy na jeho pozemku, že když najdou při výkopových pracech poklad, musí mu to říci, nemohl tušit, jak prorocká slova právě řekl.

Tři dělníci skutečně poklad objevili - 16 zlatých cihel a 600 zlatých amerických dvacetidolarových mincí z let 1924 až 1927 ukrytých ve skleněných nádobách. Každá cihla vážila kilogram, mince po 33 gramech. Hodnota pokladu byla odhadnuta na zhruba 900 tisíc eur (25 miliónů korun) ve zlatě.

normand_02
Foto: Na pozemku se našlo 16 zlatých cihel

Dělníci nález ale zatajili a prodali místnímu sběrateli mincí. A začali si užívat peněz - nakupovali auta a motorky, investovali do svých domů a životních pojistek.
Osudným se jim staly dva šeky na mimořádně vysoké sumy, kterými jeden z mužů hodlal převést peníze na svůj účet - banka okamžitě upozornili policii.

Dělníci byli obviněni z krádeže a čeká je soud, kde se potkají i se zmíněným sběratelem, který se má zodpovídat z překupnictví kradeného zboží.

normand
Foto: Také se našlo 600 zlatých amerických dvacetidolarových mincí z let 1924 až 1927

Pozemek, na kterém byl poklad objeven, leží v oblasti, kde koncem II. světové války uskutečnila spojenecká vojska ofenzivu na území ovládaném nacistickým Německem, a tak poklad zde zřejmě ve spěchu při ústupu ukryli vojáci německé armády.

Za super článek děkujeme Kassanderovi ze stránek www.detektorweb.cz

 autor: Kassander

ARMY24

Komentáře

Článek nemá žádný komentář. Buďte první!

Pro přidání komentáře musíte být přihlášený.

SLIDEBANNER pravý