EXCALIBUR
CZUB

Zpověď ženy vojáka: Vojáci před, v průběhu a po válce

 21. 12. 2014      kategorie: Soutěže      0 bez komentáře

Válka člověka změní, říká se. Lidé si ale mnohdy neuvědomují, jak viditelné tyto změny jsou. Fotografka Lalage Snow vytvořila projekt dokumentující změny ve výrazech členů britské armády působících v Afghánistánu. V rozmezí 8 měsíců vyfotografovala vojáky před, v průběhu a po návratu z války.

Na fotografiích můžeme pozorovat proměnu obličejů statečných mladých vojáků, kteří se pustili po fyzicky i psychicky náročné cestě, na jejímž konci jim zůstaly zamračené výrazy tváře. Každý portrét odráží tělesný a duševní stav jednotlivce. Níže několik sérií fotografií Lalage Snow z projektu We Are The Not Dead.

promena_01
Foto: Chris McGregor, 24 let

Při pořizování první fotografie mluvil Chris o tom, jak mu bude chybět rodina, psi, televize a další věci a o tom, že se snaží nemyslet na nejhorší scénáře. U druhé fotografie pořízené v Afghánistánu během mise je už jiný popis Chrisových pocitů. Říká, že si jako většina lidí zvykl na odloučení od domova, ale zjistil, že je to opravdu těžké a má obavy o svůj život. Věří, že co se má stát, to se stane. Vojáci umírají a Chris přemýšlí, čím si prochází jejich rodiny. Třetí fotografie byla pořízena, když se Chris vrátil z mise... bez nohy. Pod fotografií Chris popisuje, jak v něm po návratu z mise vřel hněv a adrenalin a jak těžké bylo se se vším vyrovnat. Byl neustále nervózní a raději než s lidmi trávil čas se svými psy.

promena_02
Foto: Adam Petzsch, 25 let

Adam při pořízení první fotografie přiznal, že neví, do čeho jde, ale jeho obavy přebíjí touha poznat, jaké to na misi doopravdy je. Druhá fotografie byla pořízena po Adamově prvním bojovém incidentu. Popisuje, jak v tu chvíli nepřemýšlíte, jak je vaší prioritou dostat sebe i ostatní do bezpečí a až potom začnete přemýšlet, jestli tomu bylo možné předejít, jestli to nebyla vaše chyba. U posledního snímku Adam popisuje, jak si na začátku mise připadl neohrožený a při patrole se rozhlížel. Později si ale hlídal hlavně nejbližší okolí.

promena_03
Foto: Becky Hitchcock, 23 let

Civilní přátelé Becky říkali, že je statečná, ale ona to tak neviděla. Byla vyděšená a nevěděla, co očekávat. Druhá fotografie byla pořízena opět v průběhu mise a Becky popsala, jak během prvního útoku viděla děsivou zkázu zranění. Myslela si, že afghánský chlapec, kterého našla, je mrtvý, ale nebyl. Odtáhla ho do bezpečí, ale přišel o nohy. Vylíčila, jak nikdy nezapomene na pach spálené kůže. Po návratu z mise popisovala, jak se jí i po mnoha měsících vybavují obrazy a vzpomínky z onoho útoku a neustále ji pronásledují.

Toto jsou jen některé proměny výrazů a psychiky vojáků, kteří se zúčastnili zahraniční mise. Všichni, ať už jsou to veteráni americké, britské, české či jiné armády, si zaslouží náš respekt, úctu a když je třeba, tak i pomocnou ruku. Vyzýváme také partnerky našich vojáků, aby svou lásku vyfotily před a po misi, nebo pokud již takovými fotkami disponují, podělily se o ně na facebooku Zpověď ženy vojáka AČR.

ARMY24

Komentáře

Článek nemá žádný komentář. Buďte první!

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací