EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Zrnko písku v poušti (1991)

 28. 12. 2016      kategorie: Vojenská historie      1 komentář

Z kraje roku 1991 proběhla závěrečná část války v Perském zálivu, která přinesla vítězství mezinárodní koalice nad Irákem. Součástí této koalice bylo také Československo, které poprvé vyslalo do novodobé zahraniční mise samostatný speciální protichemický prapor.

Po vypršení ultimáta Rady bezpečnosti Organizace spojených národů zahájila dne 17. ledna 1991 mezinárodní koalice operaci Pouštní bouře, jejímž cílem bylo osvobození Irákem okupovaného Kuvajtu. Českoslovenští chemici měli za úkol sledovat přítomnost otravných látek v ovzduší.
Do konce února 1991 byl Kuvajt osvobozen a na jeho území vjeli také českoslovenští vojáci, kteří do té doby působili na území Saúdské Arábie. Během operace přišel jeden z příslušníků československého protichemického praporu o život.
O přípravě na nasazení našich vojáků v Perském zálivu natočil v armádním filmovém studiu dokumentární film „Zrnko písku v poušti" režisér Marián Schiebl. U příležitosti dvacátého pátého výročí operace Pouštní bouře uvádíme tento film mezi ukázkami v nezkrácené podobě.

Kopie filmu byla do sbírek Vojenského historického ústavu Praha získána v roce 2008 převodem.

Psali jsme: Svobodní Francouzi pochodují do boje

„Zrnko písku v poušti": ČSAF; 1991; režie Marian Schiebl; technické údaje k filmové kopii: video U-matic, barevná, zvuková, 15 minut

Zveřejněno s laskavým souhlasem Vojenského historického ústavu ČR

Psali jsme: Německý nálet na Coventry - první příklad nočního útoku maximální síly na prostorově omezený cíl

 Autor: Hanz

CENOVÉ BOMBY (1794)

Komentáře

Delta

17. 03. 2019

Důstojníci dobře vydělávají, díky nekončícím válkám získávají teplá místa. Navíc si armáda může vybírat, protože o taková místa je velký zájem.
Dalším důvodem pro udržování válek je, že pokračující konflikt zachraňuje USA, aby se nemusely vypořádávat s mnoha oběťmi, které přineslo bombardování celých měst a vesnic. A aby nemusely vstoupit do dané země kvůli „zajištění dobytých (osvobozených) národů".
Jen málo Američanů chce navíc strávit život studiem kmenů, náboženství a zvyků temných a nudných koutů světa. Britská říše byla obsazena chudými Skoty a Iry, kteří si mohli najít práci doma. Amerika tento problém nemá, protože má elity kvalifikované na práci na dálku.
Kongresu jde ostatně spíše o veřejná vystoupení než o vítězství. Politické proklamace a podbízení, to jsou hlavní nástroje při získávání volebních obvodů. „Další nekonečná válka by pravděpodobně mohla snadno přerůst ve vyhození do vzduchu ropných a plynových zdrojů v celém Perském zálivu," píše magazín.
Vnitřní bezpečnost země, která stojí miliardy dolarů, potřebuje hrozby. „Přemýšlejte o tom,

Přidat komentář

POPUP
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací