EXCALIBUR
CZUB
CZUB

101 let od narození Otakara Jaroše

 22. 08. 2013      kategorie: Události      0 bez komentáře

Tento měsíc proběhlo v Lounech, před rodným domem kpt. Otakara Jaroše vzpomínkové setkání u příležitosti 101 let od jeho narození. Vzpomínka byla zahájena v 15:00 hodin. Akci pořádala Česko Ruská společnost ve spolupráci s vedením města Louny. Mezi účastníky byli také váleční veteráni, mj. partyzán pan Verner a pan kapitán v.v. Josef Kulich, který se bojů u Sokolova také účastnil.

kpt vv Josef Kulich
Foto: kapitán v.v. Josef Kulich

Od roku 1938 byl Otakar Jaroš důstojníkem telegrafního vojska. V srpnu 1939 se mu podařilo přejít přes hranice do Polska, kde vstoupil do čs. jednotky v Krakově. Po zahájení II. sv. války byl internován v SSSR. Počátkem roku 1942 byl propuštěn a zapojil se do formování čs. jednotky v SSSR. V lednu 1943 jako nadporučík ve funkci velitele 1. roty 1. čs. samostatného polního praporu odjel na frontu. V březnu byla jeho jednotka pověřena obranou vesnice Sokolovo, kde u kostela padl v boji s nepřátelskou přesilou. Byl vyznamenán in memoriam Československým válečným křížem a titulem Hrdina Sovětského svazu. Čestné občanství Loun mu bylo uděleno in memoriam dne 17. června 1994. 

Psali jsme: Odhalení pamětní desky našeho válečného pilota RAF

Jméno slavného rodáka nese také ulice, ve které se rodný dům nachází.

pamětní deska na rodném domu
Foto:  Pamětní deska na rodném domu kpt. Otakara Jaroše

Kpt. Otakara Jaroše připomněla ve svém projevu paní Oldřiška Kadeřábková. Za město Louny přednesla krátký projev a zdravici paní místostarostka Edita Hořejší. Za Ústecký kraj se vzpomínkového setkání účastnil zastupitel pan Pavel Csonka.

Psali jsme: Vzpomínka na zavražděné válečné zajatce

 Autor: Petr Hroník

CENOVÉ BOMBY (551)

Komentáře

Článek nemá žádný komentář. Buďte první!

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací