EXCALIBUR
CZUB
CZUB

28. říjen 1918 - den kdy vzniklo Československo

 28. 10. 2016      kategorie: Vojenská historie      2 komentáře

Dnes přesně před 98 lety vzniklo samostatné Československo. Stalo se tak na základě rozpadu tehdejší mocnosti Rakouska-Uherska. Vzpomeňme při této příležitosti na naše vojáky-legionáře, díky kterým tato republika mohla vzniknout!

legie_01
Foto: Českoslovenští legionáři výrazně dopomohli ke vzniku samostatného státu

Československé legie je označení používané pro jednotky zahraničního vojenského odboje za první světové války. Tento název vznikl až po válce, za války se používalo souhrnné označení revoluční dobrovolná vojska (později zahraniční čs. vojska). Základ těchto vojsk začal vznikat již v roce 1914 z dobrovolníků, kteří se hlásili zejména do carské armády v Rusku.

Psali jsme: Propaganda byla, je a bude

Tito dobrovolníci, již byli v hojném počtu z Varšavy a jejího okolí, v Rusku vytvořili „Českou družinu" (nejednalo se pouze o Čechy a Slováky, ti však měli velkou převahu). Jiní dobrovolníci vytvořili ve Francii „Rotu Nazdar".

legie_02
Foto: PODĚKOVAT NENÍ SLABOST - Vzpomínková koláž k výročí vzniku samostatného Československa / autor: Petr Něnička

Českoslovenští legionáři byli povětšinou nasazováni do první linie bojů (Italské legie) nebo sloužili pro dobrou znalost německého i slovanského (čeština) jazyka jako vyzvědači (především v Rusku). Jejich vojenské úspěchy (kupř. Zborov, Bachmač, Kazaň) zvýšily povědomí o nespokojenosti českého a slovenského národa.

Psali jsme: Příběh jednoho válečného Jeepu

Koncem války měly jednotky československých zahraničních vojsk celkem přes 100 000 dobrovolníků (dobrovolců, bratrů – oficiální označení příslušníka vojska). Celkem padlo 5 152 československých legionářů, z toho 4 112 v Rusku, 630 ve Francii a 410 v Itálii.

Zdroj: Wikipedie

 Autor: Fels

CENOVÉ BOMBY (872)

Komentáře

Delta

23. 03. 2019

náhodné setkání

1.SV.VÁLKA Pipe Of Peace - Paul McCartney
https://www.youtube.com/watch?v=TwyFTRGiIUU

Delta

16. 02. 2019

republika? Mají Češi úctu ke svému státu a k jeho historii?
28.října Státní svátek.
Den vzniku samostatného československého státu.
Slouží česká vlajka jen jako nutná rekvizita sportovním fanouškům?
Existuje spravedlnost?
Na tyto otázky se ve svém filmu snaží hledat odpovědi jeho režisér, Radim Špetlík. I když konec filmu nepatří k nejšťastnějším, film se snaží vzbudit v divákovi naději, že změna, i když pomalu, přichází
https://www.youtube.com/watch?v=imOSmsW0yxw

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací