EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Americká armáda v Evropě otestuje nový navigační systém, který by měl být odolný vůči ruskému rušení

 12. 06. 2019      kategorie: Vojenská technika      4 komentáře
Přidat na Seznam.cz

Američané a další spojenecké jednotky v rámci Severoatlantické aliance musí několik posledních let řešit poměrně závažný problém. Jak se už několikrát ukázalo, Rusko je relativně dobře schopné narušovat provoz západní vojenské mašinérie za pomocí rušení a útočení na navigační a komunikační kanály v rámci Aliance. Naposledy se to potvrdilo během nedávného cvičení Trident Juncture, během kterého docházelo k pravidelnému rušení komunikace mezi jednotkami zemí NATO. 

Rusové jsou v kybernetických útocích jak poměrně zběhlí, tak i relativně schopní. Dokáží rušit rádiovou i satelitní komunikaci, GPS signál či způsobovat další nepříjemnosti na poli tzv. electronic warfare. To vše zejména v kritických situacích v průběhu nějakého velkého mezinárodního cvičení nebo při nasazení aliančních vojsk na zahraničních misích (například jednotky USA v Sýrii). 

obr_01
Foto: Americká armáda v Evropě otestuje nový navigační systém, který by měl být odolný vůči ruskému rušení

Právě z výše uvedených důvodů americké ozbrojené síly hodlají otestovat nové ochranné mechanismy, které by měly podobnému rušení zabránit. A testovat je budou vybrané americké jednotky dislokované v Evropě. 

Nové „hračky“ dostane 2. pluk kavalerie US Army, který je trvale dislokován na základně v Německu. Systém nese označení MAPS (Mounted Assured Positioning, Navigation and Timing) a během prvotního testovacího nasazení bude namontován především do vozidel pluku. Systém využívá několika chytrých a na sobě nezávislých kontrolních a ochranných mechanismů, díky kterým je mnohem obtížnější komunikaci mezi jednotlivými uzly jakkoliv narušit. 

obr_02
Foto: Nové „hračky“ dostane 2. pluk kavalerie US Army, který je trvale dislokován na základně v Německu

Během testovací fáze dojde ke zhodnocení, jak si nové ochranné prostředky stojí a jestli jsou dostatečně odolné vůči vnějším útokům. Podobné systémy a jejich spolehlivost mohou hrát v budoucích konfliktech klíčovou roli, neboť pokud v případě velkých vojenských manévrů dojde k narušení komunikace mezi jednotkami a velení, může dojít k velké katastrofě. Proto je cílem všech zúčastněných vyvinout ty nejlepší a nejlépe zabezpečené komunikační a informační systémy, jaké jsou k dispozici.

Celý tento segment je velkým příslibem do budoucna, neboť aplikace a nasazování pokročilých informačních systémů do vojenské mašinérie výrazně změní způsob vedení boje (pokud se ještě někdy něco takového, jako je tradiční/konvenční ozbrojený konflikt vůbec odehraje). Dostupnost a provázanost takovýchto systémů bude hrát v budoucnu obrovskou roli a ta jde v ruku v ruce s tím, jak je celý tento systém zabezpečený. 

 Autor: Dominik Z.

CENOVÉ BOMBY (388)

Komentáře

Monarchista

12. 06. 2019

Pavle,
Váš názor, můj názor to je v pořádku, hlavní je, že se můžeme v klidu vyjádřit. Já ten rok 1968 pamatuji já jsem za něj dostal i"přes ústa". Dnes mi to snad již nehrozí.

Pavel

12. 06. 2019

@ Monarchista - tak to uz je demagogie. Kdo prosim a kde nekoho masiruje, ze CR bude pod Nato napadat Rusa? Min dramatizace a vic realnyho videni sveta preju.

A s temi Slovany bych se u rusaka, byt vami, moc neohanel. Co ten jich sam pobil a znicil. Ale to se vam nehodi do kramu, co?

Monarchista

12. 06. 2019

V roce 1968 jsme řvali na ulici, že chceme být neutrálním státem jako je Rakousko, tehdy nám soudruzi vysvětlovali, že to nejde, že to není možné, že nás bolševik sežere. Po roce 1990 nás pro změnu pání a bývali soudruzi masíruji, že jen v reámci NATO napadneme Rusa a rozbijeme mu ústa. Slovan proti Slovanovi společně s Němci pod velením anglosasů to je tedy legrace. Přátelé není to hanebné?

cyklista

12. 06. 2019

Milý Olegu, a jakou to má mít souvislost s článkem?
Mimochodem pamatujeme protesty organizované levičáky zblblými bolševiky u základny Greenham Common.

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací