EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Americké námořnictvo úspěšně vyzvedlo letoun F-35C Lightning II z Jihočínského moře

 18. 03. 2022      kategorie: Události      20 komentářů
Přidat na Seznam.cz

Americké námořnictvo nedávno oznámilo, že z Jihočínského moře byl úspěšně vyzdvižen stíhací letoun F-35C Lightning II Joint Strike Fighter, a to jen něco málo přes měsíc poté, kdy tento havaroval při pokusu o přistání na USS Carl Vinson (CVN-70).

Vyzdvižení bylo společným úsilím 7. úkolového uskupení americké flotily (CTF) 75 a Velitelství námořních systémů (NAVSEA). Tým z CTF 75 a Supervizor záchranných a potápěčských prací (SUPSALV) NAVSEA se potopil do hloubky 3800 m. Na místo havárie je dopravilo potápěčské podpůrné stavební vozidlo (DSCV) Picasso. Dálkově ovládané plavidlo CURV-21 připevnilo k F-35C zdvihací lana, načež byl spuštěn a připevněn zdvihací hák jeřábu Picasso. Letoun byl poté vyzdvižen na hladinu.

F-35C_Lightning_IIFoto: F-35C amerického námořnictva | US Navy, Wikimedia Commons / Public domain

"Odborné znalosti úkolového uskupení v oblasti rychlého, škálovatelného velení, řízení a komunikace, agilní logistiky, organického zabezpečení a likvidace výbušnin byly pro velitele flotily nejpružnější volbou, jak včas reagovat," uvedl v prohlášení velitel CTF kapitán Gareth Healy.

"Tento promyšlený přístup vedl nakonec k faktu, že celá operace trvala pouhých 37 dnů od incidentu," pokračoval. "Vzhledem k jedinečným výzvám tohoto problému a jedinečným technickým schopnostem, které dodala NAVSEA, se jednalo o velmi smělý časový plán." Hlavním důvodem rychlého vyzdvižení letounu byly obavy, že by se ho mohlo zmocnit Rusko nebo Čína a pokusit se buď replikovat jeho technologii, nebo ji využít k lepšímu zaměřování letounů F-35 v bojových situacích.

Letoun F-35C, přidělený k letce CVW (Carrier Air Wing) 2, prováděl 24. ledna rutinní letové operace se stíhačkami z USS Abraham Lincoln (CVN-72) v Jihočínském moři, když při přistání havaroval. Letoun přetrhal čtyři zajišťovací lana lodi Carl Vinson a celkem bylo zraněno sedm námořníků včetně pilota, který se katapultoval ještě před dopadem letounu na vodu.

Pilot a dva další námořníci byli převezeni k ošetření do nemocnice v Manile, zatímco ostatní byli ošetřeni na palubě letadlové lodi. Paluba CVN-72 byla rychle vyčištěna od trosek, což umožnilo ostatním letounům vrátit se na plavidlo ještě téhož dne.

Krátce po incidentu unikly do médií fotografie a záběry z bezpečnostních kamer, na nichž byla havárie zachycena. Podle USNI News letěl letoun F-35C při přiblížení k letové palubě příliš nízko, což způsobilo, že narazil do zadní části lodi Carl Vinson, načež se "svezl na břicho a otočil se o 180 stupňů, zatímco směřoval dále po úhlové palubě." Po smyku po palubě pak v rychlosti cca 150 km za hodinu spadl z okraje letadlové lodi.

Po zveřejnění uniklých záběrů americké námořnictvo havárii potvrdilo a vydalo následující zprávu: "Dopad na letovou palubu byl povrchový a veškeré vybavení pro letové operace je funkční." Z úniku kamerových záběrů byli následně obvinění čtyři vyšší důstojníci a jeden důstojníka námořnictva z neuposlechnutí rozkazu podle článku 92 Jednotného kodexu vojenské spravedlnosti. USS Carl Vinson se vrátil do San Diega letos v únoru, na konci svého plánovaného nasazení. Od srpna 2021 to bylo poprvé, kdy byly letouny F-35C nasazeny na palubě letadlové lodi. Podle námořnictva bude F-35C převezen do nedalekého vojenského zařízení, kde využit při probíhajícím vyšetřování havárie, a poté bude vyhodnocen jeho případný přesun do USA.

Zdroj: warhistoryonline

 Autor: Petr Žák

Komentáře

Czert

24. 03. 2022

Tomas
Proc brakovat elektroniku, ceho by si hned vsimli, a pak jen kody?
Proc rovnou neslohnout cely letoun a nechat amiky se skrabat na hkave, proc ho jeste nenasly.

Czert

24. 03. 2022

By me zajimalo jak je mozne ze letel prilis nizko. Selhala jim kulicka ci blbe videl?
Ci neco jineho?

bombero

20. 03. 2022

VV :thumbsup:Já bych takovýho člověka nechal vymontovat řidící jednotku z nějakého moderního auta, které předtím neviděl a nemusel by ani pod vodu,klidně na dílně. A pak by mohl sepsat pojednání, jak to samé udělat robotem specializovaným na úplně jinou práci 4000m hluboko....

Veritas vincit

20. 03. 2022

Tomáš
Neuvěřitelné co dokáží vypotit Slované při vymýšlení falešných spikleneckých teorií bez smysluplných základů. :smile:
Tvé okecávání jakési nadsázky, nemá žádný reálný technický základ.
Pochybuji, že se k podmořské těžbe ropy a plynu užívají roboti, kteří by dokázaly vymontovat s F-35C palubní elektroniku, nebo se pod vodou připojit na nějaký port a stáhnout data.
A to vše v mnohem kratším čase než 37 dní za hlídkování U.S. NAVY...
Jak daleko by asi museli ovládat toho údajného robota, 100 km na dálku a 3,8 km do hloubky v případě, že by znali přesné souřadnice kde leží ?
Po každých volbách v ČR je celkem jasně vidět, že polovině populace chybí "selský rozum". :slight_smile:

Tomáš

20. 03. 2022

Byla to hypoteticka nadsazka, která má reálný potenciál. Jsou desítky nadnárodních tezarskych firem, které exploatuji plyn, naftu a vzačne prvky z hlubin moře a také telekomunikace. Ty mají podmořské hlubinne roboty, kterými eperatori provádějí opravy a údržbu na těchto hlubinnych zarizeni dnes a denně. Vyzvednou počítač z vraku špičkové stíhačky není pro ně nic nemožného, vždyť za peníze v Praze dům. Úzké štěrbiny oči prez. Bidena a prez. Si vypovídají o jiste nesmiritelnosti. Vypálit někomu rybník o to vždy šlo, nebo snad ne lampasaku.

Veritas vincit

19. 03. 2022

Tomáš
"Může to být úspěch US Navy vyzvednout stíhačka F-35C L. II z hlubiny 3800m v JČ moři, ale jen do té míry, pokud někdo nevybral elektroniku a kódy před vyzvednutím."
*
Ty znáš nějakou jinou techniku než je tu z USA, která dokáže věci které jsi tady sám popsal ?

Tomáš

19. 03. 2022

JČ moře omývá pobřeží několika vyspělých statu např Singapur, Malajsie, které mají význačné styky s Čínou. Nelze nikoho předem odepsat, toto je oblast mimo operační zájmy Ruska. Jsou to ekonomicky bohaté státy a vyspělá podmořska technika je k mání. Je ke škodě, že někteří diskutující jsou zaměřený na Rusko a to byl ten chyták, vojenské a namorni zájmy nejsou v této oblasti tak jednoznačně pro USA, jak se mnoho diskutujících domnívá. Evropa a USA jsou jen nějakou části světa a v některých oblastech ztrácejí pozice, proto ta velmocenske rivalita, např. VB v této oblasti paberkuje.

Tvaroh

19. 03. 2022

bombero
Pochopil jsi mě :-)
nevím jesti Rusko vlastní takovou techniku

bombero

19. 03. 2022

Tvaroh-strašně se mi líbí ty slinty, co všechno rusáci mají, ale v rámci utajení to nepoužijí. Proto se první dostali k ponorce angláni a vyzdvižení dělali holandani
A co rus dokázal za 10 hodin? Ani nepřišel na to, že přišel o ponorku a amíci to věděli dřív, než putler. Tak asi tak
PS- mám taky zkušenosti s vylovením, když mi něco spadne do vany, dokonce i do bazénu....

Tvaroh

19. 03. 2022

No právě, Kursk byl obetovany, protoze Rusko nechtelo Amikum ukazat co dovedou za 10 hodin.
Mam zkušenosti se zvedanim potopenych těles, ale z menší hloubky.

bombero

18. 03. 2022

tvaroh- jj, máte naprostou pravdu. Proto v jisté ponorce zařvalo skoro 200 lidí, když tyhle "nýmandy" jistý stát při nabídce pomoci odmítl. Zachranovalii je takovou rychlostí, že nepřežili to přetížení...

Veritas vincit

18. 03. 2022

Tvaroh
"Videl bych to jako neschopnost...."
*
Ty už jsi někdy vyzvedl celou F-35C z hloubky 3 800 m za kratší čas ?
Proč se s námi nepodělíš o své jistě bohaté technické zkušenosti. :slight_smile:

Tvaroh

18. 03. 2022

Opravdu 37 dní trvala tahle akce? To asi museli požádat kapitana Nema a jeho Nautilus. Videl bych to jako neschopnost....

Tomáš a

18. 03. 2022

To je typická preziravost a nadřazenost, která oslabuje racionalitu, zpráva o vyzvednutí stíhačky je neuplna a tak skulinka pochybnosti je namístě. Ono JČ moře je hodne frekventovaná mořská cesta, jsou tam i carske potopene křižníky plně zlata a je znamo jaké jsou o to spory více jak sto let.

ROBO

18. 03. 2022

Tomáš
pokud někdo nevybral elektroniku a kódy před vyzvednutím. :rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:
_____________________________________
A to jako kdo asi ? Marťani ?

Veritas vincit

18. 03. 2022

Tomáš
Slovanské konspirační teorie šířené "důchodcovským samizdatem" jsou již mnoho let k smíchu. :slight_smile:

Tomáš

18. 03. 2022

Může to být úspěch US Navy vyzvednout stíhačka F-35C L. II z hlubiny 3800m v JČ moři, ale jen do té míry, pokud někdo nevybral elektroniku a kódy před vyzvednutím.

Veritas vincit

18. 03. 2022

Petr Procházka
https://www.google.com/search?client=firefox-b&ei=dF80YrS0J4W1sAf-u7aYDg&q=Picasso+CURV21&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwi0vqasus_2AhWFGuwKHf6dDeMQ7Al6BAgCEAI&biw=1263&bih=722

https://gcaptain.com/salvage-stealth-fighter-jet-south-china-sea/
...

Petr Procházka

18. 03. 2022

:sunglasses:Co třeba fotky těch podpůrných plavidel a zařízení? A něco o tom vyzvedávání? Když už jste je tak hezky opsal? Picasso nebo CURV21 jsou docela zajímavá plavidla, od kterých by byly fotky zajímavé. Jak vypadá F-35C jsme teď viděli asi 500x v poslední době :-)

Veritas vincit

18. 03. 2022

Pěkný článek a dobrá zpráva.
37 dnů na vyzvednutí výborný čas.
Vyzvednout vcelku letoun, který váží prázdný 16 tun s palivem i výzbrojí skoro 32 tun z hloubky 3 800 m je perfektní práce. :flag_us::thumbsup:

Přidat komentář