EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Lafayette Pool - Americké tankové eso, které zničilo německého Panthera na vzdálenost 1 km

 30. 03. 2019      kategorie: Vojenská historie      31 komentářů

Tankové eso je označení člena posádky tanku, který během svého nasazení zničil pět a více nepřátelských strojů. Nejvíce tankových es mělo Německo, a to především díky svým velice výkonným tankům. Dosáhnout na titul tankového esa bylo tedy pro spojence o to náročnější.

pool_01
Foto: Staff Sergeant L. G. Pool

Lafayette G. Pool byl jedním z největších tankových es armády USA. Velitelem tanku v aktivním bojovém nasazení byl jen 3 měsíce. I za tuto krátkou dobu však stihl se svým tankem a posádkou zničit 258 nepřátelských vozidel, z toho 12 tanků a samohybných děl. V celkem 21 bojových nasazeních byl jeho tank dohromady 3x zničen.

Psali jsme: Podívejte se, co vše se dá najít pomocí magnetu

L.G. Pool se narodil v Texasu v roce 1919. Jeho vojenská kariéra začala v roce 1941. Pool podal přihlášku k námořnictvu, kam ho ovšem nevzali, kvůli špatnému zraku. Zkusil tedy štěstí v armádě, kde nakonec uspěl. 

Poola vždy lákala technika, tanková divize tedy pro něho byla jasná volba. V červnu 1941 nastoupil k základnímu výcviku, odkud byl následně převelen k nově vzniklé 3. obrněné divizi. 

Pool měl také velkou zálibu v boxu. Závodně boxoval na vysoké škole a následně i v armádě, kde se stal oblastním šampionem. Měl se dokonce zúčastnit národního šampionátu v Chicagu, v roce 1942. Svou účast nakonec odřekl, protože jeho divize obdržela zbrusu nové tanky Sherman M4 a jako velitel tanku rozhodl, že svou posádku na nové tanky začne okamžitě připravovat. Jako velitel byl velice přísný, od každého člena vyžadoval maximální úsilí a nasazení. Na bojišti totiž pak není možnost dělat něco napůl a za každou chybu se tvrdě platí. 

Psali jsme: Naše pohraniční opevnění z let 1935-38 - Tvrz Bouda

pool_02
Foto: Tank L.G. Poola přezdívaný “In The Mood”

V září 1943, než odplul do Anglie, byl Pool navržen na důstojnickou školu. To ovšem odmítl s tím, že chce zůstat u své posádky a chce mít nejlepší tankovou posádku v divizi. První nasazení Poolova tanku bylo v červnu 1944, při vylodění v Normandii. 
Jeho posádku tvořil řidič W. Richard (jeden z nejlepších řidičů tanku), kulometčík B. Close (v jeho sedmnácti letech plnil zároveň i funkci pomocného řidiče), nabíječ D. Boggs a neomylný střelec W. Oller. 

Pool postupně vystřídal 3 tanky

První tank Sherman s dělem 75 mm Poolovi vydržel jen pár dní. Na konci června u vesničky Villiers-Fossard dostal jeho tank zásah panzerfaustem a byl zničen. Posádce se ovšem nic nestalo. Další tank Sherman, tentokrát s vylepšeným dělem 76 mm, Poolovi vydržel až do poloviny srpna 1944. Tam byl jeho tank zničen při náletu vlastního letounu P – 38. Ani v tomto případe se posádce nic nestalo.

Největším protivníkem tanků Sherman byl Německý Panther. Poolovi se podařilo jednoho Panthera zničit na vzdálenost 1 km. Dalšího Pantera zničil v pouliční přestřelce. Nutno ovšem podotknout, že s velkou dávkou štěstí. Stalo se to ve francouzském městě Colombier, kde se při průjezdu městskou zástavbou z boční uličky najednou vyřítil německý Panther. Střelec německého tanku na Poolův Sherman 2x vystřelil, avšak minul, Poolův střelec ovšem trefil přesně a Panthera zničil přímým zásahem do munice. 

pool_03
Foto: Pool se svou posádkou tanku

Třetí Sherman byl tím posledním. Při pokusu o průlom Siegfriedovy linie jihozápadně od Cách byl Poolův Sherman 2x zasažen nepřátelským Pantherem. Tank byl na místě zničen, Poolovi se podařilo z tanku dostat, ovšem kvůli těžkému zranění následně přišel o nohu. O nohu přišel i další člen posádky. Ostatní přežili bez vážnějších zranění. 

Za svou službu byl Pool oceněn mnoha vyznamenáními. Mezi ty nejvzácnější patří Stříbrná hvězda, Purpurové srdce, Legie zásluh, Kříž za vynikající službu a mnoho dalších. Dokonce byl 2x navržen na získání Medaile cti, nejvyšší vyznamenání USA, ale nikdy ho nezískal. Údajným důvodem, proč komise návrh zamítla, bylo, že zásluhu na zničení nepřátelských tanků nese celá posádka, nikoliv jednotlivec.

L. G. Pool a jeho posádka byla velkou předlohou ve válečném filmu Fury (Železná srdce). Pool zemřel ve spánku v květnu 1991.

CENOVÉ BOMBY (1794)

Komentáře

čert

01. 06. 2019

Prosím, ve spojitosti s tankem už nikdy nepoužívejte sovo "posádka". Vždycky OSÁDKA. Tankistům to rve uši. Děkuji

Hana

29. 04. 2019

Wermacht měl celkem dost podobných vojáků
zabil kolegu
https://www.youtube.com/watch?v=XalOC3GVxt8

Oleg

27. 04. 2019

Béďo, nacisti mohli bojovat třicet let, jak je dnes běžné, kam tak spěchali ?
KAPITOLA Z DĚJIN LIDSKÉHO KAPITÁLU: KONTINUITA KÁDRŮ NACISTICKÉHO NĚMECKA V POVÁLEČNÝCH EKONOMICKÝCH STRUKTURÁCH
kontinuita hlavních nositelů ekonomické a politické moci v Německu mezi obdobím státního dirigismu „Třetí říše“ a obdobím tržního hospodářství Spolkové republiky Německo. V první části práce jsou zkoumány souvislosti „Hospodářského zázraku“: vývoj makroekonomických ukazatelů, význam lidského kapitálu, kontinuita elit. Ve druhé části je zkoumána kontinuita elit ve dvou významných sektorech německého poválečného hospodářství, bankovnictví a těžkém průmyslu. Práce v této části rovněž přináší detailní studie životopisů významných představitelů zkoumaných odvětví. Ty ilustrují kontinuitu elit a její vliv na poválečnou německou ekonomiku.
https://docplayer.cz/27076945-Kapitola-z-dejin-lidskeho-kapitalu-kontinuita-kadru-nacistickeho-nemecka-v-povalecnych-ekonomickych-strukturach.html

Béďa

27. 04. 2019

Pánové co si nejdřív něco přečíst a pak psát nějaké soudy...
- Sherman byl z pohledu Američanů průšvih, ne proto, že by neuměli vyrobit tank, ale proto, že zvolili špatnou koncepci, souběžně se Shermanem vyráběli technologicky dost podobná samohybná děla M-10/M-36, která dle jejich doktrýny měla bojovat s tanky a Sheman s pěchotou, to že to není nejšťastnější řešení se ukázalo po invazi. Přitom technologicky patřil Americký průmysl nezasažený válkou k technologicky nejpokrokovějšímm.

Sherman nebyl rozhodně špatný, nazívat ho např. ve srovnání s T-34 sovětské osádky oceňovali pohodlí v tanku a u verze se 76mm kanónem solidní účinnost i ve srovnání s kanonem ráže 85mm (viz www.battlefield.ru, je zde srovnání z odstřelování KingTigra, 76mm kanony dosahovyly lepších výsledků než ruské-Američané si mohly dovolit vyrábět kvalitnější munici. Paradoxně rovněž oceňovali vyšší pravděpodobnost přežití v případě zásahu (munice v případě požáru měla tendenci hořet, ne explodovat, a hlavně pancíř byl sice méně kvalitní-měkčí což zase mělo za následek menší množství druhotných střepin než po zásahu u T-34. Rovnž zahoření po zavedení mokrých nádrží nebylo tak tragické.
Problém Shermanu byl ten, že existovali oddělené verze, které po spojení do jedné by mohli být srovnatelným tankem s Německým "zvěřincem" (Firefly-super výzbroj, Sherman Jumbo-super pancéřování-čelně odolával opakovaným zásahům z 88mm kanonu, verze s podvozkem HVSS-podtatně lepčí průchodnost terénem)
Kdo se chce o Shermanu dozvědět maximum-Hunnicat ,Tank Sherman

Kursk-vzásedě většina historiků se dnes shoduje, že z pohledu taktiky to bylo vítězství Němců (způsobili Rusům větší ztráty než naopak), ale Rusům se podařilo zvítězit ze startegisckého pohledu (zastavený postup Němců, převzetí iniciativy).

Delta

10. 04. 2019

Štěstí amerického esa,že nejel po tomto mostě 1940
Unikátní záběry z roku 1940 Americká nepraktičnost:
vítr rozhoupal most a shodil ho do vody! Cválající Gertie není zrovna běžné jméno pro most, spíše by se hodilo ke koni. Jenže tady byl název zcela příhodný, protože stavitelé mostu počítali s vertikálním pohybem při silném větru. Jenže někde udělali chybu. Ovšem podle výpočtů amerických inženýrů mělo být kmitání velmi slabé a mělo k němu docházet jen za mimořádně silných vichřic. Jenže 130 dnů po otevření mostu se přihnal vítr o síle 68 km/h a most rozkmital tak, že se postupně celý zřítil do řeky. Příčinou nebyla síla větru, ale špatná konstrukce mostu. Inženýři se přepočítali, když podcenili tehdy ještě málo probádaný jev aeroelastického kmitání. To fungovalo zcela jinak, než jak architekti počítali, a dodnes se tak o tomto případu učí na technických fakultách. Američané postavili v oblasti nový most až v roce 1950.
https://www.youtube.com/watch?v=j-zczJXSxnw

Miloš

08. 04. 2019

a nebyl to náhodou jen 1 metr ? mnozí neví co je víc zda jeden metr nebo km, podobně jak tady učitelka vysvětluje žákovi, že 2 + 2 není 22 jak je možné vidět i slyšet

Učitelka v Americe nic neznamená
Americká matematika
V pondělí 2 + 2 = 22
anglicky https://www.youtube.com/watch?v=ghCpDBZDrTA
česky https://www.youtube.com/watch?v=RcJ1_eXhT1A

Mirek

06. 04. 2019

Železný šrot odváželi do sběren, dnes jejich potomky stát sponzoruje

Organizace zabývající se romskou menšinou.

Sociální poradenství a pomoc , Lidská práva , Kultura , Vzdělávání , Volný čas , Strany a sdružení a další. To jich teda je, které živí daňoví poplatníci nebo dotace z Evropské unie.
• Rada vlády pro záležitosti romské menšiny
• Oddělení kanceláře Rady vlády ČR pro záležitosti romské menšiny
• Sekretariát Rady vlády ČR pro záležitosti romské menšiny
• atd

http://romove.radio.cz/cz/clanek/19365

Delta

02. 04. 2019

Proč platit jinde víc

Do Česka dorazil Sherman na podvalníku
V Česku je jediný provozuschopný Sherman. A jediný, který vlastní soukromník. Je jím Pavel Rogl z klubu vojenské historie 16th Armored Division Club. Legendární americký tank si nechal přivézt až z Argentiny.
https://www.novinky.cz/koktejl/501304-do-ceska-dorazil-sherman-na-podvalniku.html

Zidane

01. 04. 2019

Marek Micka
"což z něj při zásahu nádrže dělalo fakulty." A tomuhle inteligenčnímu výronu mám rozumnět jak?

Já to odhaduju, že Fr. Kaia chtěl napsat "fakuli" nebo "faguli" - jako že pochodeň - a zaúřadovaly automatické opravy.

MildaS

31. 03. 2019

Pool musel mít alespoň rotu andělů strážných. Pokud se dokázal 3x dostat ze zasaženého Shermana, je to neskutečné štěstí.
Co se týká jeho zásahů, tak to spíše byl výsledek celé posádky. Řidič musel bravůrně manévrovat, střelec přesně mířit ( ještě bez stabilizátoru) a pak tu byl Pool, který to musel celé sladit.
Jinak je znám i případ, kdy Sherman (75mm) dostal Tigera. Sherman byl znehybněný a tak velitel sám zamířil kanon na Tigera. Odměřoval si to přímo v hlavni. Tigera zasáhl do límce mezi věží a korbou.

olin

31. 03. 2019

Koukám že je to tu samý odborník.Všichni tu všechno vědí a bojovali u Kurska.To je zase výkvět inteligence.Budu sem chodit číst častěji.Nic nepobaví lépe.:rofl::rofl::rofl:

satestsat121

31. 03. 2019

Láďa Polívka
Váš příspěvek byl přínosný. U Prochorovky to byl zlý boj a Rotmistrov měl opravdui trochu štěstí.
Sověti měli v plánu z obrany přejít do útoku a to je náročné na logistiku i živou sílu. Pomohl i rozkaz 227, nebyl jen zlý, měl za cíl likvidovat zbabělce a zrádce a bylo to nutné. Rusové vyhráli, postoupili, ale ztráty byly velké.

Je to jako bychom chtěli hodnotit Iwodžimu, dnes víme, že ztráty byly nesmírné a nakonec ostrov nebyl až tak důležitý. ALE Iwodžima padla!
Poprosil bych soudné kolegy, nezabývejte se až tak Suvorovem. Je to hodně zlý, byť chytrý člověk, jeho knihy nemají žádnou historickou cenu a to i na "západě" (mimo Britanii)

Altmann

31. 03. 2019

Petr Holec - s Vašimi závěry souhlasím. Bitva u Kurska byla vítězstvím Rudé armády, ale po pravdě (ruští historici) napsali a nikdo se na ně nezlobí, ten poměr byl až 1:5 RA tanky přečíslila Wehrmacht statečně oddolával, ale bylo to vítězství krvi zaplacené. Přátelé, kdos zde propaguje Suvorova a jeho práce. Je to doslova hnůj, urážka ruských lidí, já vím, dobře se to čte.Prosím buďte opatrni, já ty knihy znám, četl jsem je poslední s názvem Všechno bylo jinak je zlá a snaží se dehonestovat Žukova. Např. ten pomer tanků je hrubě zavádějící v kvalitě.Ale to bych zde dělal propagandu. Přivítal bych také něco málo o Buršíkovi, Tesaříkoví, to byli také páni tankisté!

Delta

31. 03. 2019

Válka a chtíč - Sex a američtí vojáci za II. světové války ve Francii:yum:
Autor: Mary Louise Roberts

• Sexuální otrokyně měly sex i se 100 muži za den, jeden se nyní omluvil
V New Yorku v Univerzitě Stony Brook je k vidění výstava o sexuálních otrokyních za druhé světové války, které byly nuceny sloužit v japonských nevěstincích. Výstava se jmenuje „Hledá se žena utěšitelka“ – Comfort Woman Wanted.

• Nacistická propaganda věděla, jak na vojáky USA
Němci tak americké jednotky např. informovali o zpožděných dodávkách zásob nebo anglické jednotky o úspěších raket V1. Třeba strach, že přijde o nohu, a tak nebude pro ženy atraktivní, nebo pochybnosti o tom, co dělá jeho družka v USA. Schopnost Hitlera a Goebelse zmanipulovat celý německý národ soustavnými vizemi o Německé říši těmto hypotézám nahrávala.:man_student:

https://www.idnes.cz/technet/vojenstvi/propaganda-letaky-nemecko-usa.A130306_203819_tec_technika_pka

Delta

30. 03. 2019

Franto, koukni na skutečné vojáky

Americká esa v konkrétní akci s tigrem
tiger!To bylo zbytečně umírajících Američanů, škoda jich

https://www.youtube.com/watch?v=gVrhYAO6njY

Delta

30. 03. 2019

Tank Sherman v Rudé armádě
Tank Sherman ve verzi s dlouhým 76mm kanonem byl papírák, nic nevydržel a byl k ničemu. Na německé Panthery a Tigery zkrátka neměl. To jsou často jednoduchá hodnocení, která je možná najít v nejrůznějších diskusích. Stejně tak se najde mnoho těch, kteří Shermany vyzdvihují, protože jich bylo možné vyrobit mnoho, byly bezporuchové a spolehlivé. Kde je ale pravda? Zkusme se zeptat někoho, kdo na těchto tancích denně bojoval, ale rozhodně neměl důvod být jejich nekritickým obdivovatelem.
Plukovník Dmitrij Fjodorovič Loza skončil válku jako velitel sovětské tankové brigády vyzbrojené tanky Sherman. Ty se na východní frontu dostávaly v rámci rozsáhlých dodávek zbraní a materiálu ze Spojených států amerických. Loza je autorem mnoha rozhovorů a také jedné knihy, kde pojednává nejen o svých vojenských zkušenostech, ale také velmi pragmaticky a podrobně rozebírá klady a zápory amerických tanků Sherman. Loza se podílel i na osvobození Československa a na samém konci války bojoval na Dálném východě proti japonské Kwantungské armádě. A celou dobu měla jeho jednotka ve výzbroji tanky M4A2 Sherman ve verzích s krátkým 75mm kanonem i s dlouhým 76mm kanonem. Bojoval s nimi proti všem typům německých tanků a vyzkoušel si podmínky extrémních veder i tuhých mrazů. O své dojmy z fungování těchto tanků se podělil se čtenáři nejen ve své knize, která vyšla i anglicky pod názvem Commanding the Red Army’s Sherman Tanks.

Delta

30. 03. 2019

Putin odpověděl Polákům,

KDO ZAČAL VOJNU

https://www.youtube.com/watch?v=sQbOrQck3k0

Frank

30. 03. 2019

Nemam cas a prostor na vysvetleni vsech aspektu jez se budou zdat nesmyslne - proto prosim vazene ctenare aby prostudovali knihy Viktora Sovorova a knihu : Fasistickij mec kovalsja v SSSR

A nyni ciste ( z duvodu zrejmych ) k veci :
1. Valku vyvolal SSSR podporou Hitlera a vycvikem jeho vojsk na uzemi SSSR
2. Valku zahajilo Nemecko s poctem cca 3500 tanku ALE SSSR s poctem cca 25 000 tanku
3. Udajne ,,zaostavani,, Sovetskych tanku je komunisticka lez - srovnejte razi del - kanonu - v danem obdobi - je naopak ve prospech SSSR
4. Rovnez vykon nemeckych tanku - obecne cca 200 kw - coz je horsi nez vykon tanku Sovetskych jez meli cca 400 a vice Kw - ano ve srovnatelnem obdobi
5. Nez se do me pustite - prosim o skutecne poctive posouzeni VEROHODNYCH pramenu a nasledne soudne vyjadreni - nikoliv pouhe metani blesku v ramci sovetske mytologie.
6. Vec se ma nasledovne :
SSSR po prevzeti moci komunisty se naslednou INDUTRIALIZACI prumyslu pokusil o militarizaci cele spolecnosti jez vyustila v nejvyssi zbrojni usili celeho tehdejsiho sveta pro ziskani komunisticke SVETOVLADY .
Zdroje : Viktor Suvorov - Rezun Vladimir , Fasistickij mec kovalsja v SSSR, Ve znameni temna , Mein Kampf, Alexander Solzenicyn , Marx Karel - naprosta pauperizace jako predpoklad svetove revoluce, Lenin Vladimir - nechme kapitalisticke psy se servat nezi sebou ,
ATD ATD ATD

1

30. 03. 2019

...VARRO PŘEPISUJE DĚJINY...NĚMCI BITVU U KURSKA ODLOŽILI O DVA MĚSÍCE NEB ČEKALI NA DODÁVKY TANKŮ PANTHER NEB TYGR BYL VELMI SLOŽITÝ NA VÝROBU..U KURSKA DOSTALI NĚMCI REGULÉRNĚ NASEKÁNO TAK ŽÁDNÉ KDYBY...A NEBO PROČ...TECHNICKY PROHRÁLI TAM VÁLKU NEB SE Z TOHO PO TÉ JIŽ TECHNOLOGICKY A HLAVNĚ LOGISTICKY NEDOSTALI....ANO ZTRÁTY NA TANCÍCH BYLI 1:20 ALE KDYBY SI NEVĚDĚL TAK TYGRŮ BYLO VYROBENO MEZI 1350 / 1500 KUSY...NEB STUDIJNÍ PRAMENY SE ZDE LIŠÍ...PROTI CCA 50 000 T 34...OBA V POČTU ZA CELOU VÁLKU...A ZASE TAK DOBRÝ TYGR NEBYL JAK SE PÍŠE...TYGR BY BYL DOBRÝ TANK DO OBRANY...S VÝBORNÝM KANÓNEM ALE HODNĚ PROBLEMATICKÝM MOTOREM MAYBACH...PROTO TA UKRUTNÁ SPOTŘEBA...NEB NEMĚL ZÁDNOU VÝKONOVOU REZERVU...A PAK HLAVNĚ POVOZEK BYL PROBLÉM...ZADÍRALA SE MU LOŽISKA NEB PODVOZEK BYL PODIMENZOVÁN...VÍŠ TŘEBA ŽE TYGR POUŽÍVAL DVOJE PÁSY NEB NA ŠIROKÝCH BOJOVÝCH PÁSECH HO NEBYLO MOŽNÉ PŘEPRAVOVAT PO ŽELEZNICI...A TAK SE ODEBÍRALA ŘADA KOL NA KAŽDÉ STANĚ TANKU...A TO TRVALO 10 HODIN SUNDAT A 10 HODIN NANDAT...NĚMECKÉ TANKY BYLY TECHNICKY LEPŠÍ HLAVNĚ PANTHER O TOM NIKDO NEPOCHYBUJE...ALE TANK
T 34 BYL GENIÁLNĚ JEDNODUCHÝ...KDYBY SI NEVĚDĚL TAK RUSKÁ T 34 POUŽÍVALA PODVOZEK VYMYŠLENÝ A PATENTOVANÝ V USA...A RUSOVÉ TEN PATENT ZAKOUPILI NA POČÁTKU VÁLKY...

Petr

30. 03. 2019

Autore autore, to se dělá, mazat příspěvky, kde se ti něco nelíbí???

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací